Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Preparat care imita carnea

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
ideea intiatorulu e alta , o sa isi verse oful in curand pe guvernati ca nu se mai proceseaza porci crescuti eco in Romania.

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 Rudy22, on 23 mai 2021 - 13:48, said:

ideea intiatorulu e alta , o sa isi verse oful in curand pe guvernati ca nu se mai proceseaza porci crescuti eco in Romania.

Apoi, daca asta-i ideea n-as fi ghicit-o nici intr-o suta de ani!

#39
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 edy_wheazel, on 23 mai 2021 - 12:45, said:

(se pare ca mai nou le pute soia la vegani veganilor).
Esti ca noaptea, dar te compatimesc fiindca habar nu ai despre acest mod de viata.
Sa nu mori mai nestiutor decat esti acum (nu ca ti-ar pasa sau te-ar interesa vreun pic), afla ca sunt vegani care nu pot manca soia.

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 foreverbanned, on 23 mai 2021 - 13:53, said:

Esti ca noaptea...

Ninja! Huooooaaaaaa....[/schemakarate]

Quote

dar te compatimesc fiindca habar nu ai despre acest mod de viata.

Am vazut copiii lor. Banuiesc ca tot vegani si aia micii deoarece erau cam jumate dezvoltati fata de ai mei.

Quote

Sa nu mori mai nestiutor decat esti acum (nu ca ti-ar pasa sau te-ar interesa vreun pic), afla ca sunt vegani care nu pot manca soia.

Sa nu poti manca nici carne, nici soia, viata nu ar mai merita traita!

#41
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cerere și ofertă. N-am gustat până acum așa ceva, însă nu cred că mi-ar plăcea, dar hei, gusturile nu se discută, sunt persoane care le mănâncă.

Edited by Vlad_22, 23 May 2021 - 14:06.


#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator:

am modificat la sugestia unui user, titlul topicului pentru a nu induce lumea in eroare.

Ce a achizitionat initiatorul NU este carne artificiala.

#43
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu ca te-ar interesa, pentru proteinele din carne exista numerosi inlocuitori: vinete, naut, ciuperci, dovlecei, jackfruit, fasole, linte. Dar pentru un vanator e greu doar de citit.
Referitor la dezvoltare, asa e, alimentele vegetale nu dezvolta si maturizeaza, pe scurt imbatraneste precum carnea.
Astia sau astia sunt nedezvoltati.

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 foreverbanned, on 23 mai 2021 - 14:29, said:

Nu ca te-ar interesa, pentru proteinele din carne exista numerosi inlocuitori: vinete, naut, ciuperci, dovlecei, jackfruit, fasole, linte.

Da' mie imi plac legumele. Mananc broccoli la abur doar asa, cu sare, sau ca "salata". Butternut squash imi place la cuptor sau cu paste. Legumele in general le gatesc stir-fry, in wok. Doar ca le consider alimente, nu stil de viata. Si fac misto de aia care au impresia ca sunt definiti de ceea ce mananca.

#45
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu toți putem, vrem, aspiram să fim nume mari în sport, na. Ei au nevoie de acele diete, nu e musai alegerea lor.

Edited by Vlad_22, 23 May 2021 - 14:36.


#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,478
  • Înscris: 10.08.2005

 edy_wheazel, on 23 mai 2021 - 12:24, said:

Adica soia?

nu soia,
https://fieldroast.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Lentil

#47
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,605
  • Înscris: 30.08.2006

 papagalul_ganditor_2027, on 23 mai 2021 - 12:26, said:

Este vorba de acest burger https://goveggie.ro/...-verdino-220-gr

 stlk, on 23 mai 2021 - 13:28, said:

Unde ai vazut ulei de cocoș?  de cocos scrie. (nu ma lua cu faza ca telefonul a scris ce a vrut el,  ca nu tine! poti sa editezi si tu manual, nu sa postezi toate prostiile pe forum fara sa le verifici). Din ce in ce mai multi dati vina pe telefoane ca au modificat textul, pai alea gandesc in locul vostru sau cum?
Eu doar am dat copy paste la ce este scris pe pagina indicata de intiator. Poti incerca si tu sa o accesezi si dupa putem dezbate despre faza cum ca ne face telefonul (care oricum nu isi are rostul acum)...
Intr-adevar pe site la producator este trecut cocos(cum ar avea logica). https://verdinoshop....ditie-limitata/

Edited by yblu, 23 May 2021 - 15:51.


#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Bai ejti nebun? :D "Editie limitata"? Pai o ramas aia fara mazare sa faca mai multi cheeseburgeri din astia? Sau fara "cocos"? :D

#49
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 edy_wheazel, on 23 mai 2021 - 14:34, said:

Si fac misto de aia care au impresia ca sunt definiti de ceea ce mananca.
Faci misto pentru ca atat te duce capul si pentru ca esti atotstiutor.
Afla ca veganismul inseamna, nu doar alimente non-animale, ci excluderea a orice provine din exploatarea animalelor: blanuri, obiecte din piele*, miere, textile din lana.
Vegetarianismul este consumul alimentelor fara carne, e o prescurtare a cuvantului lacto-ovo-vegetarianism.
* - pielea, dar si hrana (nu toata si nu mereu)pentru animale de companie sunt facute din resturi ramase de la alimentele fabricate pentru oamenii omnivori.
Nu stiu ce scop are sa detaliez toate astea cuiva care nu e interesat nici pe de parte, dar fiind atotstiutor, deja cunoaste totul despre subiect.

#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 foreverbanned, on 23 mai 2021 - 15:56, said:

Nu stiu ce scop are sa detaliez toate astea cuiva care nu e interesat nici pe de parte, dar fiind atotstiutor, deja cunoaste totul despre subiect.

Stiu ce inseamna aceste curente, dar pari a nu intelege ce am scris in textul citat. Alimentatia nu te defineste ca persoana tot asa cum n-o face nici orientarea sexuala. In rest, ca esti vegetarian, vegan, ghei, ghei vegan, chiar nu intereseaza pe nimeni.

Edited by edy_wheazel, 23 May 2021 - 16:03.


#51
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Fluk3, on 23 mai 2021 - 12:58, said:

Scrie proteina din mazare. Culoarea e obtinuta din sfecla rosie... toate bune si frumoase.
Intrebarea e, de ce sa mananci un produs care simuleaza un altul ?
Daca esti vegan de ce sa nu mananci doar mazare si sfecla rosie ?
Că li se dă.


#52
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu are rost sa mentin contradictii cu tine si sa fac pe plac initiatorului troll. Cu siguranta nu a cumparat nimic, doar a vazut pe raftul magazinului preparate vegane si s-a gandit sa o puna de-un topic, stiind ca alimentatia omnivora vs vegetariana starneste mereu contradictii.
Ceea ce sustii tu este ca (exemple) un sportiv nu e sportiv pentru ca face sport majoritatea timpului, iar un electrician care se ocupa de circuite nu face [doar] asta continuu, deci nu este electrician.

#53
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 foreverbanned, on 23 mai 2021 - 13:53, said:


Esti ca noaptea, dar te compatimesc fiindca habar nu ai despre acest mod de viata.
Sa nu mori mai nestiutor decat esti acum (nu ca ti-ar pasa sau te-ar interesa vreun pic), afla ca sunt vegani care nu pot manca soia.
Mod de viață?? Plm, majoritatea oamenilor mănâncă să trăiască, nu invers.

#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 foreverbanned, on 23 mai 2021 - 16:19, said:

Ceea ce sustii tu este ca (exemple) un sportiv nu e sportiv pentru ca face sport majoritatea timpului, iar un electrician care se ocupa de circuite nu face [doar] asta continuu, deci nu este electrician.

Da' io nu asta sustin. Vreau doar sa zic ca basinile superioare ale celor care au un anumit regim nu sunt justificate. Daca o saptamana nu mananc carne nu intru in colaps, da' n-am nici revelatii spirituale profunde care sa ma impinga sa propovaduiesc burianu'.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate