Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Intorcerea la birouri - Da sau Nu

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
203 replies to this topic

Poll: V-ati intoarce la birou ? (99 member(s) have cast votes)

V-ati intoarce la birou daca vi se cere asta ?

  1. Da (46 votes [46.46%])

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Nu (53 votes [53.54%])

    Percentage of vote: 53.54%

Daca va intoarceti la birou, acceptati aceeasi suma de bani sau cereti marire ?

  1. Accept acceasi suma de bani. Asta e, nu am de ales (58 votes [58.59%])

    Percentage of vote: 58.59%

  2. Ori imi dau mai multi bani, ori refuz. Am de unde alege ! (41 votes [41.41%])

    Percentage of vote: 41.41%

Vote Guests cannot vote

#199
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 16.03.2005
Vorba ceea: Nu lăsa pe mâine ce poți face astăzi! Lasă pe poimâine, poate nu mai trebuie!

#200
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,131
  • Înscris: 03.12.2005

View Postflegma, on 21 mai 2021 - 13:39, said:


On: Poate sunt eu mai batut in cap si nu simt sarcasmul, dar spune-mi te rog ca ai zis-o la baza/ai glumit/ai fost sarcastic.

Flat trolleaza, stai linistit :D

#201
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postdiaconuliviu, on 21 mai 2021 - 12:18, said:

Nu musai. Am un amic care se "angajase" (ghilimele pentru ca de fapt avea contract de service) cu unii sa le tina serverele. Ala venea acolo numai cind aducea factura. In rest, nici o problema cu acele servere. Si mergea el cu factura sa "mai socializeze si sa iasa din casa".

La un moment dat, patronakke zice ceva de restructurari..etc. El sau altii ii baga in cap ca e unul care nu vine la munca, doar aduce factura. Si reziliaza contractul cu el (desi ala nu era angajat sa vina zilnic acolo) si isi angajeaza om. Care initial il cheama pe amic sa ii explice ce si cum are el acolo pe servere. Amicul spune "cu mine nu mai aveti contract, parolele vi le-am dat, totul e OK" Angajatul, nepricepind ce a facut amicul acolo,  le spune ca le mai trebuie doua servere, sa separe aplicatiile, bla, bla..si cind isi da patronakke seama ce a facut angajatul si cit cheltuie cu el..
Asta din ambitia lui sau a unuia din conducere "sa vada el persoana ca moare pe brazda"..

Deci, exista si reversul, cind nu unul vrea la birou ci patronakke il vrea acolo, sub ochi. O fi fenomen mai marunt dar este.





Treaba asta nu e marunta deloc.
E omiprezenta in Romania

Vrea el sa il vada acolo pe platantie. Dar n-are IQ nici 30% din cat are ala !

Bine i-a facut.
"V-am dat parolele, credentialele, tot. Aveti KB-uri. Sa se descurce"

Asta e din categoria "ITistii nu fac nimic"

E ca si cum ai zice "pompierii nu fac nimic" - pentru ca nu arde nicaieri.
Sunt platiti degeaba

Dar habar nu au idiotii cata munca de preventie si cate fail-safe-uri sunt in spate.

#202
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Desigur ca treaba nu este marunta, peste 75% dintre patroni doresc ca angajatii sa se intoarca la birouri in Franta,

...in Romania?

Aici nu se dau cu parerea patronii, din ce observ cam toti suntem angajati si nu stiu cat o sa conteze, bine eu sunt cu fundul in doua luntri insa nu am angajati...

Edited by iulian_1976, 21 May 2021 - 15:49.


#203
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdiaconuliviu, on 21 mai 2021 - 12:37, said:


Hai sa zic altfel: tu stai 3 ore si imi faci un bun. Iti dau pe el 1.000 de unitati monetare. Tie ti se pare OK. Eu vind acel bun cu 100.000 de unitati. Tie nu ti-am spus ca asta voi face, ca poate negociai tu cu beneficiarul meu la 80.000.
Cam asta era cu echitatea si cistigul pe merit.
Dă un exemplu concret de obiect care să care să valoreze 1.000 la achiziționare și 100.000 la vînzare. Poate niște transformatoare vopsite vîndute statului român...
Iar echitatea ... dacă eu produc ceva îl vînd cu atît cît calculez eu că valorează acel ceva - materia primă, munca, timpul meu. Astea intră în calcul, nu prețul cu care îl vei vinde tu mai departe. Dacă reușești să iei de 10 ori cît face real obiectul, bravo ție.

#204
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postmarius.bunu, on 21 mai 2021 - 12:48, said:

Exact asta se intampla la Dacia si la Ford.
Tu iei 2000 lei salariu si aia vand masina cu 15.000 de euro.
Minim.

Dacia si Ford nu faci tu singur un produs.


View Postradunic, on 21 mai 2021 - 16:43, said:

Dă un exemplu concret de obiect care să care să valoreze 1.000 la achiziționare și 100.000 la vînzare. Poate niște transformatoare vopsite vîndute statului român...
Iar echitatea ... dacă eu produc ceva îl vînd cu atît cît calculez eu că valorează acel ceva - materia primă, munca, timpul meu. Astea intră în calcul, nu prețul cu care îl vei vinde tu mai departe. Dacă reușești să iei de 10 ori cît face real obiectul, bravo ție.
1. Era un exemplu cu cifre voit exagerate; aratam exact ce aratam: echitatea platii.
2.Vezi, daca te viri in discutie la mijlocul ei?
Citeste tot schimbul de replici, poate o sa-ti dai seama ce spuneam si ce se discuta.
Echitatea este ca tine, in cazul ala ce mai cata in discutie "vindut de 10 ori pretul"?
Am zis, reia schimbul de replici..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate