Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum elimin din Google search rezultatele care directioneaza spre un site suspicios?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdexterash, on 17 mai 2021 - 15:06, said:


Nu te opreste nimeni sa-i raportezi - mult succes. Sa vedem care castiga: tu cu raportarile tale sau aia cu dita-reteaua de facut bani de la fraieri? Sau ai impresia ca o fi doar vreunul, cand astia cumpara domenii la kilogram?
Mulțumesc!
E ca și când spui: nu reciclez pet-ul asta, că doar un om ce bine să facă planetei?
Sau: țin lumina aprinsă în toate camerele. Ce mai contează un bec sau două în plus?

Tu nu ai decât să NU raportezi site-urile astea. Eu o să le raportez chiar dacă tu zici că așa și pe dincolo. Mult succes mie!

Edited by cris2d2, 17 May 2021 - 15:46.


#20
vegancorr

vegancorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2007
Mi-a mancat ficatii siteul asta. Am dat si eu un report saptamana trecuta din Firefox->Help->Report Deceptive Website

Acum redirectul a fost facut de pe www.proprint.ro. Vad ca toate domeniile .ro sunt cumparate relativ recent. Poate ar fi buna o reclamatie si la rotld.

Ma enerveaza ca imi strica rezultatele la google search.. mama lor.

#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcris2d2, on 17 mai 2021 - 10:30, said:

Mulțumesc pentru răspunsuri, voi incerca manual să le raportez la Google, se pare că altă soluție nu există.
Le raportam cam  degeaba! Am raportat la Google o gramada de siteuri din astea + siteul mama care este un fals, le-am dat tot felul de amanunte si vad ca nici macar nu sunt eliminate din cautari. Exista userscripturi cu care poti scoate din cautari siteurile care nu le mai vrei sa mai apara vreodata in rezultatele cautarii dar nu faci mare lucru, astia care detin facatura aia de magazin online au creat o gramada de siteuri (sau pagini) satelit pe te miri ce domenii si se misca mult prea repede ("blochezi" manual 5 domenii de genul asta si ei in acest timp fac inca 10). Mai raportez in continuare si la Google si la Microsoft (folosesc Edege ca Browser).

View Postvegancorr, on 17 mai 2021 - 18:06, said:

...
Ma enerveaza ca imi strica rezultatele la google search.. mama lor.
...
Eu din cauza asta am ajuns sa folosesc duckgo (nu prea am gasit in cautari tampenii din astea). Dar e rau ca duckgo nu prea imi gaseste nici ce imi trebuie.

Edited by stlk, 17 May 2021 - 23:50.


#22
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Ai putea instala extensia TamperMonkey si sa faci un script care sa elimine rezultatele care duc spre acel site.

#23
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostArgv, on 18 mai 2021 - 06:43, said:

Ai putea instala extensia TamperMonkey si sa faci un script care sa elimine rezultatele care duc spre acel site.
Ok, sa presupun ca m-as pricepe sa creez script in TamperMonkey. Totusi, cum descopar rezultatele care duc spre acel site, din moment ce nu exista nici o informatie in rezultatele gasite despre acel site?

Am cautat informatii despre site-urile fantoma pe who.is. Toate sunt inregistrate pe www.netim.com, in caz ca are vreo relevanta.

Am comparat cautarea dupa acelasi string atat pe google search images cat si pe bing images si duck duck go images. Surpriza: pe cele din urma nu apare nici un site fantoma care sa directioneze spre Ro.OnlineSaleShops2021.com, doar pe google. Asadar, problema e la motorul de cautare a imaginilor de la google.

As putea spune ca problema e rezolvata prin folosirea altui motor de cautare a imaginilor in loc de google.

Edited by cris2d2, 18 May 2021 - 08:43.


#24
vegancorr

vegancorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2007
Le-am facut reclamatia la aia prin care inregistrasera domeniul .com si l-au suspendat. Dupa o zi au schimbat cu rosale.onlinediscount2021.com, am dat reply sa-l suspende si pe asta. Dar probabil e totul degeaba.

Rotld n-a vrut sa auda, cica politie sau procuratura.

#25
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
I-am anuntat pe cei la CERT-RO (Centrul Național de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică) si au spus ca o sa faca o investigare pe aceasta tema. De asemenea au spus ca daca mai gasim siteuri de tip SCAM, Phishing sau cu malaware pe ele sa-i anuntam la adresa de email [email protected] iar  in caz de urgenta sa sunam la numarul de telefon 1911

Edited by stlk, 20 May 2021 - 12:14.


#26
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
o intamplare petrecuta de curand :
un amic vrea sa faca o asigurare online , sa mai economiseasca ceva banuti . intra pe net , cauta ce cauta , gaseste site-ul si baga datele , dar ceva merge greu , nu incarca datele .
dupa cateva minute il suna un numar , duduia se prezinta de la asigurarea respectiva , spune ca sant ceva probleme momentan , asa ca ii trimite pe watsapp un numar de cont sa plateasca  .
1300 euro pe un an , polita completa cu multe rahaturi .
asteapta omul o ora , doua , o zi ...nimic... pe mail nu ajunge nimic .
suna la serviciul clienti ...aici stupoare , nu au ajuns banii , datele nimic care sa corespunda cu datele masinii sau persoanei respective .
asa ca i-au sugerat o plimbare la politie cu reclamatia de rigoare . banii se pare ca sant deja cheltuiti .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate