Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Cum elimin din Google search rezultatele care directioneaza spre un site suspicios?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
De putina vreme ma lovesc de o problema enervanta: cand caut anumite produse pe Google (produse care se vand s-au sau vandut odata si in magazine) folosind sufixul site:ro, sunt returnate foarte multe rezultate care, odata accesate, directioneaza spre Ro.OnlineSaleShops2021.com. Conform anumitor site-uri, acest nume este considerat suspicios (de fapt, era suspicios deja pentru mine fara a fi mentionat acest lucru pe anumite site-uri).

Problema e ca rezultatele returnate de cautarea Google au diverse nume, precum centrulgermanbistrita.ro, la-mihai.ro, macrodesign.ro, picturacameracopii.ro, clubulscriitoarelor.ro etc. si nu pot face o filtrare din ad blockerul instalat pentru aceste site-uri, deoarece sunt prea multe.


E vreo sansa sa elimin aceste rezultate din cautarea google? Am trimis deja raport de phishing la Google pentru adresa ro.onlinesaleshops2021.com.

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
https://chrome.googl...kbiglidom?hl=ro Nu rezolva tot dar mai filtreaza din redirectionări.   https://adblockplus.org/

LE: Initiator: poate ai un malware de tip „browser hijacker”  Încearca o scanare online ( combo cleaner) dacă nu folosești deja un antivirus bun,  încearca sa identifici extensiile absolut necesare și să elimini cele îndoielnice

Edited by Ravy, 17 May 2021 - 09:44.


#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
folosesc ublock origin pe PC iar pe telefon aplicatia Adaway pentru root. In plus, pe ambele dispozitive am mai setat dns privat dns.adguard.com (pe telefonul Android) si serverele Family Protection tot de la AdGuard atat ipv4 cat si ipv6 pe PC. Ca protectie software pe PC folosesc cea a Windows-ului 10.

In reteaua casnica, in routerul tp-link c6u am activat SPI Firewall.

Edited by cris2d2, 17 May 2021 - 09:47.


#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
1. Daca este ceva in neregula dpdv legal cu site-ul, il poti raporta la Google: https://support.goog.../answer/3110420

2. Poti modifica motorul de cautare din Chrome ca in loc de google.com sa includa -site:Ro.OnlineSaleShops2021.com. In Chrome faci alt search engine default, copiezi datele de la cel Google prezent, si adaugi in campul "URL with %s in place of query" la inceput si "-site:Ro.OnlineSaleShops2021.com" incat sa inceapa asa "{google:baseURL}search?q=-site:Ro.OnlineSaleShops2021.com"

3. Poti bloca site-ul printr-o extensie Blocklist/etc in browser.

4. Poti bloca site-ul editand fisierul Hosts din Windows incat acel site sa redirectioneze catre IP-ul tau host.

5. Poti bloca site-ul direct din router-ul tau si nu il poti accesa de pe niciun device.

#5
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 02.01.2009
Haha, m-a rugat cineva care nu poate plăti online să-i cumpăr o pereche de papuci pe care a găsit-o pe acel site dubios. Grăbit fiind, nu l-am luat la cercetat cum fac de obicei și am plătit cu PayPal (noroc că am fost suficient de suspicios să nu plătesc direct cu cardul). Imediat după, am început să mă uit prin el și mi-am dat seama că e o mare țeapă. Am deschis rapid dispută pe PayPal, am schimbat parola și în câteva zile am primit banii înapoi.

#6
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postd4m4g3, on 17 mai 2021 - 09:45, said:

1. Daca este ceva in neregula dpdv legal cu site-ul, il poti raporta la Google: https://support.goog.../answer/3110420

2. Poti modifica motorul de cautare din Chrome ca in loc de google.com sa includa -site:Ro.OnlineSaleShops2021.com. In Chrome faci alt search engine default, copiezi datele de la cel Google prezent, si adaugi in campul "URL with %s in place of query" la inceput si "-site:Ro.OnlineSaleShops2021.com" incat sa inceapa asa "{google:baseURL}search?q=-site:Ro.OnlineSaleShops2021.com"

3. Poti bloca site-ul printr-o extensie Blocklist/etc in browser.

4. Poti bloca site-ul editand fisierul Hosts din Windows incat acel site sa redirectioneze catre IP-ul tau host.

5. Poti bloca site-ul direct din router-ul tau si nu il poti accesa de pe niciun device.
Am testat cautarea cu setarile mentionate dar apar site-urile care directioneaza catre ro.onlinesaleshops2021.com. Aceste site-uri sunt problema, nu cel spre care directioneaza. Acestea as vrea sa le elimin.

Am uitat sa mentionez in postarea initiala ceva, cred, foarte important: rezultatele care imi apar si care directioneaza apar atunci cand caut dupa Imagini. De multe ori realizez cautare in Google dupa imagini, doarece uneori e mai simplu sa gasesc un anumit produs care stiu cum arata. Daca il vad in imagine, inseamna ca site-ul care o contine ma intereseaza. Doar ca exista o multitudine de site-uri care contin acea imagine si care, de fapt, directioneaza pe ro.onlinesaleshops2021.com. Nu stiu cum au reusit, dar aproape orice produs vandabil caut si care NU se gaseste in Romania (sau rezultatele cautarii sunt limitate), apare ca existent pe multe site-uri precum cele mentionate in postarea initiala si care directioneaza.

Referitor la punctul 5, cu blocarea din router, am cautat in setarile routerului meu (tplink c6u) dar nu am gasit Access Control cu blocare pe adresa URL. Cred ca nu e implementata functia.

Edited by cris2d2, 17 May 2021 - 10:05.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Pe mine mă ajută asta

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca poti altfel decat sa raportezi individual rezultatele care apar la cautare. Cat mai multe din ele, ca aceia ce apeleaza la mizerii din astea inregistreaza o puzderie de domenii. Am fost si eu in aceasta situatie, am raportat unele din ele, si dupa o vreme au disparut. Nu are treaba cu virusi si redirectionari.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Site-urile vor exista, pentru ca site-urile sunt date jos de webmasteri in cazurile in care chiar e ceva in neregula cu ele - Nu cunosc site-ul, dar daca chiar sunt tepe/phishing etc poti cauta IP-ul site-ului, vedea daca gasesti unde este hostat, contactezi webmasterul si poate vor face ceva. Sau poate nu, depinde, ca sunt tari/hostinguri mai aparte fix pentru tepe.

Google le poate scoate din rezultate prin metoda aratata de mine de mai sus daca e ceva ilegal sau care nu corespunde ToS-ului lor. Daca chiar sunt tepe, fa un request acolo si poate ajuta pe mai multa lume.

Tu poti bloca accesul lor prin metode de genul celor mentionate - si chiar de sunt alte site-uri care redirectioneaza catre el, da, vei vedeai acele site-uri daca nu vrei sa le bagi pe toate manual in blocklist macar ca extensie, dar cand dai click pe ele stii ca site-ul cu problema in sine nu va fi posibil de accesat, adica iti dai seama rapid.

#10
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
si eu m-am lovit de o problema asemanatoare , practic era o extensie pe care o foloseam ca egalizator pentru audio .
tot ma trimitea aiurea cand cautam ceva , am tot intrat in stari , am tot scanat , dar nimic , pana la urma am sters toate extensiile , apo am bagat una cate una inapoi , pana am gasit buba .

#11
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Mulțumesc pentru răspunsuri, voi incerca manual să le raportez la Google, se pare că altă soluție nu există.

#12
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 05.02.2007
Google o sa iti ceara si o dovada parca. Asa faci un bot automat si raportezi tot internetul.
Ma mir ca nu au implementat Google o optiune, ca individual fiecare user sa isi poata ascunde din rezultate anumite siteuri, de 3 lei, care tot mai apar in cautari (practic e failul lor).

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postelless, on 17 mai 2021 - 11:35, said:

Google o sa iti ceara si o dovada parca. Asa faci un bot automat si raportezi tot internetul.
Ma mir ca nu au implementat Google o optiune, ca individual fiecare user sa isi poata ascunde din rezultate anumite siteuri, de 3 lei, care tot mai apar in cautari (practic e failul lor).
Am folosit aceasta metoda pentru raportare.

Edited by cris2d2, 17 May 2021 - 11:44.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca asa trebuie raportate. Era ceva cu ‘search spam’ (nu cautare de spam, ci spamarea cautariiPosted Image).

LE: Nu mai stiu exact ce am folosit, dar s-ar putea sa fie ‘Spammy content’ de aici <https://developers.g...nes/report-spam>.

Edited by sags, 17 May 2021 - 12:39.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu ai ce raporta - maxim malware. Domeniile respective sunt legitime si au avut siteuri "normale" pe ele. Fie au fost sparte, fie au fost cumparate la expirare.

Pana una-alta, aceste siteuri sunt extrem de utile, educand poporul care crede in preturi mici online si in reduceri. Pe banii lor, desigur.

#16
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdexterash, on 17 mai 2021 - 13:32, said:

Nu ai ce raporta - maxim malware. Domeniile respective sunt legitime si au avut siteuri "normale" pe ele. Fie au fost sparte, fie au fost cumparate la expirare.

Pana una-alta, aceste siteuri sunt extrem de utile, educand poporul care crede in preturi mici online si in reduceri. Pe banii lor, desigur.
Domeniile respective duc la Ro.OnlineSaleShops2021.com. Nu mă interesează ce au fost, ce beneficii și lapte și miere au adus odată  Pe acest site, emailul de contact este raportat ca fiind suspiciune de Scam prin PayPal:
https://www.signal-a...cam/view/336769

Pe românește spus, ȚEAPĂ!

Așadar, după părerea mea, ar trebui raportați până se închid definitiv, cu tot cu lecțiile de educație oferite celor cu bani puțini.




#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcris2d2, on 17 mai 2021 - 14:54, said:

Așadar, după părerea mea, ar trebui raportați până se închid definitiv
Nu te opreste nimeni sa-i raportezi - mult succes. Sa vedem care castiga: tu cu raportarile tale sau aia cu dita-reteaua de facut bani de la fraieri? Sau ai impresia ca o fi doar vreunul, cand astia cumpara domenii la kilogram?

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Cu astfel de site-uri doar pași mici se pot face - report + report + ...
Că nu se va scăpa de ele așa ușor este altă treabă dar nici doar ignorarea lor de "cunoscători" nu este practic o soluție.

Nu ține de win - se mută pe dezbateri securitate.

Edited by Ravy, 17 May 2021 - 15:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate