Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

O.N.T. ul cel nou de la Digi Huawei HG8147X6

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2326 replies to this topic

#1765
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006
Salut, dupa o cerere de extender K562e in octombrie 2021 complet ignorata de Digi (nu am primit nici acum raspuns la ea), am mai facut ieri una si astazi la pranz deja l-am si primit. Asa cum spuneau si colegii in posturi anterioare, il conectezi prin cablu la ONT si de acolo totul se face pe nesimtite. Sunt multumit de cum functioneaza.

#1766
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjschitt, on 28 ianuarie 2022 - 16:21, said:

am mai facut ieri una si astazi la pranz deja l-am si primit.

ONT-ul este HG8147X6?

Te costa ceva extender K562e ?

Edited by MembruAnonim, 28 January 2022 - 16:23.


#1767
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006

View PostMembruAnonim, on 28 ianuarie 2022 - 16:23, said:

ONT-ul este HG8147X6?

Te costa ceva extender K562e ?
Pentru extender depinde peste cine dai la rezolvarea ticketului.
Cunosc mai multe cazuri in Bucuresti, unde au facut cerere de extender si au venit cei de la Digi sa verifice intai daca chiar este necesar ( cum e si normal de altfel).
Dupa masuratori doar intr un caz a fost instalat. In celelate cazuri au considerat ca nu e nevoie sa fie instalat, semnalul era peste tot in casa in limite acceptabile.

#1768
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006

View PostMembruAnonim, on 28 ianuarie 2022 - 16:23, said:

ONT-ul este HG8147X6?

Te costa ceva extender K562e ?
Da, ONT-ul este HG8147X6 si il am de prin august anu' trecut. Cred ca nici nu merge altfel.
Cel mai probabil ma va costa 3 RON/luna, nu am auzit pana acum sa se dea gratis.
Baiatul de la Digi care mi-a adus extenderul spunea că e al doilea pe care il livreaza, stia de ele dar nu au prea fost stocuri pana acum. Nu m-a intrebat nimeni de acoperire, sau masuratori... Tichet-ul a fost deschis din self care (https://www.digi.ro/my-account/suport)

#1769
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006
Mai mentionez ca e vorba de sector 2 in Bucuresti, nu stiu daca e la fel de prompta treaba si in provincie.

#1770
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
A început și concurenta sa îl dea gratuit în localități noi instalate cu ambele servicii sau 3 lei chirie 😁

https://zonait.ro/hu...i6-ont-la-digi/
Și aici câteva pareri

#1771
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Daca este asa, este un model de succes? Daca au rezolvat "bolile tineretii"...
In primul rand revizia HW, apoi update pe FW.
Eu am mers pe ideea ca se va upgrada peste tot.

#1772
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,272
  • Înscris: 27.08.2007
s-a facut vreun update soft la acest ont ??? nu mai apare optiunea in interfata USB. nu mai pot accesa usb de pe el, nu mai pot edita nimic....pur si simplu a disparut optiunea Network application din interfata ont-ului

#1773
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Chiar ma bucur daca e asa, erau destui care-l foloseau pe post de file server, un rol pentru care nu a fost gandit acest ONT (care si-asa e mic, inghesuit si "caldut", fara sa-l mai stresezi si cu file sharing).

Edited by Znevna, 02 February 2022 - 09:47.


#1774
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

View Postjeolis, on 02 februarie 2022 - 09:43, said:

s-a facut vreun update soft la acest ont ??? nu mai apare optiunea in interfata USB. nu mai pot accesa usb de pe el, nu mai pot edita nimic....pur si simplu a disparut optiunea Network application din interfata ont-ului


Si la mine a disparut.. eu il foloseam pentru imprimanta...:| ipv6 este activ dupa update?

#1775
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006
La mine inca e.

#1776
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013
A disparut si la mine.
Attached File  Screenshot 2022-02-02 111608.png   7.98K   48 downloads

#1777
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,272
  • Înscris: 27.08.2007
nu se mai pot scrie fisiere prin samba, insa pot fi rulate fisierele de pe usb prin DLNA. Nu e paguba, punem f668 inapoi

#1778
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
A ramas meniul ala chel de tot. Spre deosebire, am un ont de la orange si acolo sunt toate optiunile. Vezi nivelul receptiei la semnalul optic etc etc

Acuma intrebare... daca golesc campurile de la contul pppoe, nu se transforma automat in bridge? (asa procedam la huawei 8245h, si-l treceam singur dintr-un mod intr-altul). Si parca inainte de update nu puteam modifica nimic la campurile contului pppoe.

Edited by broris, 02 February 2022 - 12:22.


#1779
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009

View PostZnevna, on 02 februarie 2022 - 09:46, said:

Chiar ma bucur daca e asa, erau destui care-l foloseau pe post de file server, un rol pentru care nu a fost gandit acest ONT (care si-asa e mic, inghesuit si "caldut", fara sa-l mai stresezi si cu file sharing).


Nu te bucura, optiunea trebuie sa revina.
Multa lume folsoea cateun stick/hdd atasat pt filme, in special.
Chiar nu era niciun "stres" pt ONT-ul asta

View Postjeolis, on 02 februarie 2022 - 11:18, said:

nu se mai pot scrie fisiere prin samba, insa pot fi rulate fisierele de pe usb prin DLNA. Nu e paguba, punem f668 inapoi

ar ramane ca si dezavantaj, ca de fiecare data cand vrei sa modifici ceva pe unitatea de stocare atasata la usb-ul ONT-ului, trebuie sa il scoti > conectezi la un laptop > faci modificarile dorite > apoi reinserezi in ONT

sper totusi ca e o scapare la update si se va remedia..

Edited by Badazz, 02 February 2022 - 12:36.


#1780
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Echipamentele care pot fi puse în bridge sunt puse numai de către operator, revedeți tot ce a fost postat pe forum. Informația despre versiunea FW consider că este firesc sa fie afișată și în contul de user. Nu cred că este ceva confidențial. Eu aș trimite o sesizare cu descrierea problemei, din contul meu de client. https://www.digi.ro/my-account/suport

#1781
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
8245h-ul mi-l treceam singur in mod bridge sau router prin completarea sau golirea campurilor de la contul pppoe.

#1782
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Și la mine încă e activă opțiunea de "network application".

Edited by Vlad_22, 02 February 2022 - 13:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate