Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Ce inseamna derealizare ?!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018
Trebuie sa incep tratamentul cu Esketamina noul antidepresiv, si are printre alte efecte secundare si derealizare, cica disociere de corp, ce inseamna ?
Adica ce simti concret ?! Cum adica disociere de propriul corp ?

Nu pricep deloc.

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E ca și cum ai asista ca un spectator la ceea ce faci, fără să simți că ai putea interveni.


Totuși, ce contează? Nu ziceai tu că dacă ți-a prescris doctorul, n-are cum să fie decât bun? Ia acolo și fii fericit.

#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

Simptomele tulburarii de depersonalizare/derealizare includ:
- sentimente continue sau recurente ca persoana este un obsevator din afara a propriilor ganduri, a corpului sau a unor parti ale corpului;
- tocirea/amorteala simturilor sau a raspunsurilor la lumea din jur;
- senzatia ca persoana este un robot ca si cum ar trai intr-un vis sau intr-un film;
- senzatia ca persoana nu are control asupra actiunilor sale, inclusiv vorbirea;
- constientizarea faptului ca acest simt de detasare este doar o senzatie si nu realitatea.


#4
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
https://www.medichub...id-356-cmsid-66

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 09.12.2012
Am simtit si eu derealizare pe Memantina (un trial de vreo 30 de zile) , e cam neplacuta senzatia dar te obisnuiesti cu ea, e ceva common la medicamente ce actioneaza ca si NMDA Antagonist.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 08.10.2004
unii saracii incearca tot felul de meditatii sa obtina asta...baga, filmeaza si posteaza aici sa vedem si noi....

#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 02.02.2008
out of body experience...

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018

 Petran_Marius, on 08 mai 2021 - 07:47, said:

Am simtit si eu derealizare pe Memantina (un trial de vreo 30 de zile) , e cam neplacuta senzatia dar te obisnuiesti cu ea, e ceva common la medicamente ce actioneaza ca si NMDA Antagonist.
Am luat si eu memantina si sa-ti zic cum era:
Simteam ca nu mai percep bine ce se vorbea, ca si cum ma rupeam de realitate si ma duceam in faza de somn cand nu mai percepi nimic din mediu, asa si tu ? Adica deveneam mai putin constient de ce se intampla si de mediu.

 SmurfK, on 08 mai 2021 - 00:13, said:

E ca și cum ai asista ca un spectator la ceea ce faci, fără să simți că ai putea interveni.


Totuși, ce contează? Nu ziceai tu că dacă ți-a prescris doctorul, n-are cum să fie decât bun? Ia acolo și fii fericit.
Pai o fi bun, dar de efectul asta secundar imi e frica, pe langa ca o fi o senzatie tampita, ca nu sti cat tine, daca faci rau la cineva fara sa sti ?!
Zicea unu "nu stiam ce am facut", pai daca dai in cap si nu sti ?!
Dar nu aveam senzatia ca nu-s in corpu meu, sau altele, stiam ca totu e real.

Am citit si azi noapte ceva, am vazut pe youtube despre.
Auzi la ei "zici ca mana nu e a ta", cum dracu sa nu fie a ta cand e lipita de corpu tau ?! Ca doar nu vezi mana altuia si de fapt era a ta, si a zburat la ala, hai sa fim seriosi.
Deci niste chestii care mie nu imi dau.

Sau ca esti detasat de corp, cum adica ? Adica ma joc la calculator si am mana pa maus, nu-s in corp ?! Sau cum ?
Cum pecep mediu fara corp ? Mi se pare aiurea. Ca daca vezi, inseamna ca ai si corp, ca nu poti sa vezi fara ochi.
Si cand ma uit la mine nu imi vad corpul, sau cum ?
Nimeni nu explica ca lumea pe undeva sa inteleaga omul.

Sau crezi ca e totul ireal. Dat fiind ca din starea normala pana la starea aia e o tranzitie, stiind ca e real, cand ajungi in ireal stii ca e o vrajeala.

Edited by MinettoMatoi, 08 May 2021 - 14:20.


#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 MinettoMatoi, on 08 mai 2021 - 14:17, said:

Sau ca esti detasat de corp, cum adica ? Adica ma joc la calculator si am mana pa maus, nu-s in corp ?! Sau cum ?

Te poți simți așa, că stai în pat, iar tu te ridici, dar corpul tău rămâne în pat, și simți oarecum ca și cum îți vezi corpul și tu plutești.

Dar nu e la modul că nu știi ce faci. E o senzație, care poate fi tâmpită, mai mult te derutează, dar nu înseamnă că te apuci să dai în cap la oameni pe stradă. Ești în continuare conștient, doar că poți simți că plutești.
Nu este la fel ca halucinațiile sau delirul, unde nu știi ce-i cu tine. Tu ești în continuare conștient, doar că te simți mai ciudat, așa.

Pe bune, ăsta-i cel mai lejer efect advers. La alea cu impotență am zis eu stop.

Edited by SmurfK, 08 May 2021 - 15:42.


#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, am inteles, dar unu zicea "nu eram constient de ce faceam", asta m-a speriat. Ca sa nu mai zic ca si aia cu pluteala, poate ma deranjeaza, poate mi-e sete, foame, cum mananc  daca nu-s in corpu meu ? Ma duc la bucatarie fara corp ?! Sau daca nu pot sa ma duc, e nasol.
Zic asa ca idee.

Antidepresivele din clasa SSRI, taie sexul daca la alea te referi ca dau impotenta, pe perioada cat se ia tratament.

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 MinettoMatoi, on 08 mai 2021 - 14:17, said:


Nimeni nu explica ca lumea pe undeva sa inteleaga omul.

Sau crezi ca e totul ireal. Dat fiind ca din starea normala pana la starea aia e o tranzitie, stiind ca e real, cand ajungi in ireal stii ca e o vrajeala.
Adica nu simti ca-s ale tale, ca-ti apartin. Ci le percepi ca pe ceva strain, chiar daca rational stii ca-s ale tale. Este vorba de felul in care simti (te simti) , tu nu poti face diferenta intre ce sti si ce simti, sa-ti poti da seama exact cum poate fi?

Edited by Cr1spy, 09 May 2021 - 19:29.


#12
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 19.07.2008
Sună a fi efecte de drogangeală, cum își dau alții grav cu tripping. Aș încerca și eu o dată, de curiozitate :)
Tre' să fie mișto ca experiență singulară.

Hai noroc și sănătate să n-ai parte de surprize neplăcute de la medicamentele astea!

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018
Cr1spy, ba pot face diferenta intre ce simt si ce stiu, doar ca mi-e cam teama de acest eventual efect secundar, sa nu cumva sa ma enerveze chestia asta si pana s aiesi din starea aia, sa ma irite la maxim senzatia, cica trece cam dupa 2 ore si 40 minute de la administrarea trat.

DarkEnemy, da, suna a drogangeala clar, suna a trip, si de asta mi-e cam teama. Esketamina asta se da cu reteta galbena, deci e in shedule 2 parca, adica la interzise, unii se drogeaza cu ketamina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate