Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Transport bicicleta (curier)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009
Tocmai am aflat ca o sa mi se extinda sederea in tari straine pentru ceva luni de zile. Vreau sa-mi aduc aici  bicicleta din Romania.

Vreau sa stiu ce optiuni am. Pe avion, ar fi 40E transportul, dar valiza pentru bicicleta costa 250-300E.

Pe curier (nea Ion care face curse Romania - Spania), am gasit la aproximativ 60 de Euro, dar nu stiu cat de intreaga ajunge.

La DHL nici nu vreau sa ma uit, probabil costa mai mult decat bicicleta.

Ce optiuni mai am?

#2
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.365
  • Înscris: 03.02.2016
Prin nea Ion: poti ruga pe cineva sa ti-o impacheteze in folie transparenta (enventual si un strat de folie cu bule). Asa macar nu o sa fie zgariata. Schimbatorul de spate e cam expus (in caz ca nu e atent cand pune bagaje langa bicicleta), in rest nu vad unde ar fi o problema.

Cel mai probabil o v-a transporta asa cum vin bicicletele preasamblate. Roata de fata se da jos si de leaga de cadru. Asa ocupa mai putin spatiu.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009
O sa merg eu acasa si o impachetez personal. Ii demontez deraiorul spate, ghidonul, pedalele. Mie imi e teama de cadru, furca si roti.

Ma gandesc sa o impachetez intr-o cutie de carton, gasesc la magazinele de biciclete, de la modele pe care le-au vandut.

Editat de Ann0nyym0us, 07 mai 2021 - 09:10.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 06.09.2008
Da, nu scoate roata fata ca sanse mari sa-ti crape furca.
Sau o scoti daca ai ax/QR din ala de transport

Si impachetata bine, de preferat sa nu puna alte bagaje pe ea.

Editat de sirgoofy, 07 mai 2021 - 09:18.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009

 sirgoofy, on 07 mai 2021 - 09:18, said:

Sau o scoti daca ai ax/QR din ala de transport

E altfel fata de QR-ul normal? :scratchchin:

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 06.09.2008
da, are opritoare si la interior, cu qr normal daca apesi tare pe furca se rupe spre inauntru

Acum prob gaseti clipuri pe yt cum sa faci ceva homemade, cu niste saibe si o bucata de teava care sa ocupe spatiul interior(ocupat de butuc)

Editat de sirgoofy, 07 mai 2021 - 09:33.


#7
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.125
  • Înscris: 27.03.2007
Eu mi-am trimis in 2013 bicicleta in Italia cu posta Atlassib. Am luat o cutie de biciclete de la un magazin local, am impachetat-o si m-am dus la ei la sediu si am expediat-o. La vremea respectiva aveau tarif fix pt biciclete, 20E.

Suna la ei si vezi daca mai ofera serviciul.

Editat de epuru, 07 mai 2021 - 09:33.


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009
Aparent, Posta Atlassib nu mai livreaza in Spania. Mnoh, o sa merg pe varianta asta, cutie de carton, plus ziare/burete in cutie, demontate rotile, pedalele si deraiorul spate.

#9
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.515
  • Înscris: 24.12.2005

 epuru, on 07 mai 2021 - 09:32, said:

Eu mi-am trimis in 2013 bicicleta in Italia cu posta Atlassib. Am luat o cutie de biciclete de la un magazin local, am impachetat-o si m-am dus la ei la sediu si am expediat-o. La vremea respectiva aveau tarif fix pt biciclete, 20E.

Suna la ei si vezi daca mai ofera serviciul.

Bicicletă nouă livrată anul trecut cuiva în Franța prin Atlassib, a ajuns în stare bună.  Prețul foarte bun, sub 100 de lei. Chiar dacă Atlassib nu mai livrează în Spania, poți trimite prin nea Ion, cu bicicleta băgată într-o cutie nefolosită. Dar dacă tot faci rost de cutie de la un magazin specializat ai putea să îi rogi să te lase să te uiți la una care este în cutie, ca să îți faci o ideea exactă de cum ar trebui să o ambalezi.

#10
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 704
  • Înscris: 25.11.2015
dar de ce nu iti cumperi o alt bike din Spania, macar acolo am vazut ca sunt ieftine, te duci frumos la decathlon si iti iei de acolo

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru ca ce vreau eu, nu e tocmai ieftin, pentru ca imi vreau bicicleta de acasa, si pentru ca, daca o sa cumpar de aici, cand mi se termina sederea, trebuie sa fac ceva cu ea, fie sa caut sa o vand, fie sa o transport acasa.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006
Parerea mea e ca daca nu ai vreun full suspension de downhill mai deosebit pentru vreun teren dificil, cumpara de acolo o bicicleta. Daca e vorba de una de sosea, un downgrade pentru cateva luni nu va face decat sa imbunatatesti performanta fizica, asta in cazul in care nu ai nevoie de ea pentru mers la concursuri :) . Transportul pare cam bataie de cap...

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 06.09.2008
cum e piata sh in Spania ?

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006

 sirgoofy, on 11 mai 2021 - 09:52, said:

cum e piata sh in Spania ?
Probabil ca depinde si de zona, daca e o zona cu multi romani avand skill-urile adecvate sigur poti gasi o gama larga de biciclete bune la un pret modic, din acelea uitate sau abandonate de spanioli, pe care acesti voluntari le cauta pentru a le redistribui celor care isi doresc biciclete.

Editat de spooky51, 11 mai 2021 - 10:53.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 06.09.2008
glumet mai esti :), majoritatea n-au plecat pt a face chestii de genul.

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006

 sirgoofy, on 11 mai 2021 - 12:44, said:

glumet mai esti Posted Image, majoritatea n-au plecat pt a face chestii de genul.
Bineinteles ca nu, insa la unii se declanseaza brusc factorul genetic odata ce vad acele biete biciclete lasate de izbeliste si simt nevoia acuta de a le lua de acolo si de a le da celor care au nevoie de ele... Se plimba pe strazile arse de soare ale batranului continent prin arsita si sete si ii vezi parliti de soare pana ce pielea lor capata o culoare inchisa... insa chemarea de a redistribui biciclete lasate in uitare este mai mare decat orice, este in gene...

Editat de spooky51, 11 mai 2021 - 12:58.


#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009

 spooky51, on 11 mai 2021 - 09:45, said:

Parerea mea e ca daca nu ai vreun full suspension de downhill mai deosebit pentru vreun teren dificil, cumpara de acolo o bicicleta. Daca e vorba de una de sosea, un downgrade pentru cateva luni nu va face decat sa imbunatatesti performanta fizica, asta in cazul in care nu ai nevoie de ea pentru mers la concursuri Posted Image . Transportul pare cam bataie de cap...

Nu imbunatatesti conditia fizica cu o bicicleta mai slaba. Am rezolvat cu transportul.

Cele mai ieftine biciclete de sosea SH care sa merite sa te uiti la ele aici pleaca de pe la 600 si ceva de euro.

Editat de Ann0nyym0us, 11 mai 2021 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate