Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Afaceri sortite esecului

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Din păcate totul se rezuma la preț, ori lanțurile de supermarketuri e logic ca obtin preturi bune pentru ca ei cumpăra cantități mari  asa ca isi permit promoții. Este fals ca cei mici au inchis obloanele ca vezi doamne nuberau igienici, oamenii au migrat la supermarket pentru preturi mici si pentru aer condiționat. acolo sunt toate într-un loc. nu ai cum să concurezi cu asa ceva. din motivul asta unele tari au si limitat deschiderea acestor supermarketuri in orase, le au dus mai spre margine, pentru a ajuta într-un fel si afacerile locale care altfel erau sortite disparitiei. nu e cazul nostru. de ex la br, un singur supermarket a fost deschis lângă oras, restul numai in oras. ce afacere locala sa mai supravietuiasca? una ici colo, in rest oras mort. bineînțeles ajutat si de faptul ca economia e in pom.

#20
ClauSnake

ClauSnake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.01.2019

 silesax, on 04 mai 2021 - 19:40, said:

eu vad în jurul meu, în Brăila mai exact ca aproape nimic nu mai merge in oras. spre exemplu daca era într-un loc o piață ce avea imprejurul ei numai magazine, de toate felurile, de la macelarii, magazine cu lapte branza etc, magazine de ațe de haine.. etc, ei bine s a deschis un supermarket cu tot ce înseamnă el, adica inclusiv magazinele de pe holurile lui,într-un timp foarte scurt tot ce era înainte moare, m a refer la piata si magazinele aferente.
pentru că, omul e logic ca alege sa intre într-o incintă imensă care are temperatura controlata si sa se plimbe pe acolo o ora si sa cumpere ce vrea.
nu ai cum sa concurezi cu asa ceva.
tu, care ai o afacere, o macelarie sa zicem, lanțul ala de supermarketuri tine un an promotie la carne de 11 lei pentru ca poate, si te a terminat.

Legat de exemplul tau cu Braila, magazinele respective au disparut si pentru ca erau nisate. Multi oameni nu mai alearga ca inainte din magazin in magazin pentru cate o chestie cand le pot gasi pe toate in supermarket. Cum a zis cineva mai sus, mai am si parcare in fata supermarket-ului si nu stau sa dau ture.
Ca o paranteza, cand stateam cu chirie aveam in fata blocului o brutarie si mirosea de baleai de la vreo cativa zeci de metri. Doar ca oamenii nu acceptau plata cu cardul (posibil intre timp sa fi schimbat si ei politica). Pentru mine care m-am obisnuit peste tot sa platesc cu cardul si cash am doar din an in paste in portofel a fost foarte peste mana sa ma duc sa scot bani doar sa-mi iau o paine si un covrig de la ei, cu toate ca erau foarte bune. Pur si simplu mereu uitam sa scot bani si imi aminteam cand ajungeam in fata brutariei.

#21
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 Manasu, on 04 mai 2021 - 19:54, said:

Totusi, e diferenta intre afacerile la care se referea initiatorul, si macelarii. Cu o macelarie sunt sanse bune de reusita, mai ales daca este tinuta curata, nu pune preturi nesimtite, si pastreaza calitatea produselor.
Depinde ce cheltuieli ai.
Nu cred ca ai angajati ca sa tai niste fasii de piele, dar sigur nu faci milioane, poate fi un side-bussines, bazat pe prelucrarea pielii.

Uite, eu caut un tapiter bun de jumatate de an si nu gasesc!
Majoritatea vor sa aduc "piesa de 250 kg" la ei la atelier, si asta nu se poate!
Deja nu am o problema de pret!

Magazinele fizice sunt moarte si nu merita pentru foarte multe afaceri, dar asta nu insamna ca online implica automat ca e ieftin si usor.
Am aflat de curand pe propria piele ca si pe online e plin de mesteri si ca pentru a avea un amarat de magazin online, cu facilitati decente e o epopee.

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 ClauSnake, on 04 mai 2021 - 19:57, said:



Legat de exemplul tau cu Braila, magazinele respective au disparut si pentru ca erau nisate. Multi oameni nu mai alearga ca inainte din magazin in magazin pentru cate o chestie cand le pot gasi pe toate in supermarket. Cum a zis cineva mai sus, mai am si parcare in fata supermarket-ului si nu stau sa dau ture.
Ca o paranteza, cand stateam cu chirie aveam in fata blocului o brutarie si mirosea de baleai de la vreo cativa zeci de metri. Doar ca oamenii nu acceptau plata cu cardul (posibil intre timp sa fi schimbat si ei politica). Pentru mine care m-am obisnuit peste tot sa platesc cu cardul si cash am doar din an in paste in portofel a fost foarte peste mana sa ma duc sa scot bani doar sa-mi iau o paine si un covrig de la ei, cu toate ca erau foarte bune. Pur si simplu mereu uitam sa scot bani si imi aminteam cand ajungeam in fata brutariei.
Da domnule, exact ce zic eu.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,175
  • Înscris: 22.05.2003

 ClauSnake, on 04 mai 2021 - 19:57, said:

Doar ca oamenii nu acceptau plata cu cardul (posibil intre timp sa fi schimbat si ei politica). Pentru mine care m-am obisnuit peste tot sa platesc cu cardul si cash am doar din an in paste in portofel a fost foarte peste mana sa ma duc sa scot bani doar sa-mi iau o paine si un covrig de la ei, cu toate ca erau foarte bune. Pur si simplu mereu uitam sa scot bani si imi aminteam cand ajungeam in fata brutariei.

Asta pentru ca panificatia este un domeniu in care  evaziunea este norma zilei.
In HORECA si panificatie, se lucreaza pe salariul minim + bani la negru.
E mult de munca, munca fizica!

Aluatul deja vine in premix sau congelat, nu mai face nimeni de la 0!
Exista si brutarii de lux, dar alea costa si painea deja e tare a doua zi.

#24
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.09.2020
Mda...
ORICE poate deveni o afacere! Iar scopul unei afaceri este să se dezvolte!!! Deci orice gândire gen: ''Păi dacă fac aia, nu-mi ies bani nici să-mi iau pâine'', este complet greșită. Dacă afacerea se dezvoltă, vei ajunge să-ți iei suficientă pâine. Dar tu te numești ''patron'' pe tine însuți (deși la R.C. ești numit asociat unic) și vrei pâinea înainte ca afacerea ta să se dezvolte suficient cât să ți-o producă, doar pentru faptul că așa înțelegi tu treaba asta.
Repet... o afacere există ca să se dezvolte, nu ca să te întrețină pe tine și familia. Deci tot planingul inițial trebuie făcut în direcția asta, către dezvoltarea continuă a afacerii.
Dar ce fac oamenii?!! Au 10000€, investesc 10000€, constată imediat că afacerea, deși produce bani, nu-i poate susține ȘI pe ei. Rezultatul?... faliment, 10000€ pe apa sâmbetei, divorțuri etc. În loc să investească 5000€, iar cu 5000€ să se susțină pe ei pentru a acorda timp afacerii să se maturizeze. Dar cum să facă așa ceva? Ce patron e el, dacă cheltuie tot ''de acasă''?!!!
Iar legat de ideea de afacere... orice idee, este o idee bună. Prost implementată poate, insuficient gândită și calculată, dar este o idee bună.
Inițiatorul acestui topic, e convins că producătorul de mânere din piele va da faliment. Și înșiruie acolo o serie de argumente, din care eu trag concluzia că dumnealui a tras concluzia aia prăpăstioasă din cauză că s-a raportat el însuși la acea afacere. Ceea ce demonstrează doar că dumnealui nu se pricepe la afaceri, nicidecum că afacerea este una sortită eșecului.
Poate că acele mânere se vând pe bani frumoși, gen ultra lux, pe undeva prin Arabia Saudită. Sau sunt comandate de niscai case regale... N-o să dau nume aici, dar un important producător de mobilier austriac, cu cifră de afaceri de zeci de milioane de euro, este de fapt român, mobila este făcută în România (sub altă denumire), ansamblată în Austria și vândută pe bani grei. Și pe site-ul românesc al aceleași fabrici, o ''Bucătărie Elena'' e 1200 de lei!!! În Austria are altă culoare, alt nume, accesorii diferite, fără blat și este expusă numai în complexe mari. Preț.... 3300€!!!!! Am fost șofer 4 ani la el...

#25
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ati incercat sa schitati pe un servetel cheltuielile pentru o mica afacere?

Va spun ca va lasati pagubasi rapid.

#26
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Stau de vreo 8 ani lângă un mare rezidențial, care are acum vreo 20 de blocuri. Când ne-am mutat aici, în rezidențialul respectiv erau improvizate o măcelărie și un aprozar. An de an s-au adăugat în rezidențial 3 Mega - unul mare și 2 shop&go, un Profi mare și un Penny. Și aprozarul, și măcelăria rezistă. Aprozarul rezistă pentru că legumele și fructele de la ei arătau întotdeauna mai bine decât la Mega, au adus treptat și chestii „de casă”, gemuri, zacuscă, bulion, acum vreo 3 ani au adus dulciuri Bucuria, au plată cu cardul. Măcelăria, la fel, au cei mai buni mici, găsești diverse specialități „de casă” gen icre gata preparate, salată de vinete, salată de beuf, mezeluri „adevărate”. Deloc ieftine. Dar foarte bune (mă rog, la mezeluri calitatea nu e totdeauna aceeași, dar e acceptabilă întotdeauna, dar e diferența aia între „excepțional” și „mda, ok”).
Deci, se poate rezista concurenței prin produse de calitate, nu neapărat prin preț. Mă uitam, de exemplu, că în piață hainele sunt mai scumpe decât la mall. O chinezărie din Dragon e mai scumpă decât un C&A, H&M sau LC Waikiki. Ăia cu „instalații” vând chestii mai scump decât la Horbach/Leroy. Habar n-am cum mai rezistă, dar sunt aceeași oameni de minim 15 ani.

#27
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Fara firma nu faci nimic in afaceri

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,466
  • Înscris: 24.02.2017

 bobitad, on 04 mai 2021 - 18:09, said:

pe mine ma amuza ca la fiecare esec, vine cineva, da bani, amenajeaza spatiul, peste 3 luni da faliment, vine altu, iar amenajeaza si etc...


Cel mai comic este atunci cand noii chiriasi incep intr-o anumita locatie o afacere identica cu cea care mai intainte daduse faliment in aceeasi locatie ... :)

Pai frate ....  cat de tampit sa fii ... ? :)

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Carmangeriile, brutariile si sandwich-house-urile, merg. La fel cafenelele de figuri. Conteaza doar locatia, seriozitatea, calitatea produselor, de fapt conteaza mai multe acolo.

 Ahasverus, on 04 mai 2021 - 20:02, said:

Uite, eu caut un tapiter bun de jumatate de an si nu gasesc!
Majoritatea vor sa aduc "piesa de 250 kg" la ei la atelier, si asta nu se poate!
Deja nu am o problema de pret!

Masina de cusut a tapiterului ii mai grea decat piesa ta.

 Bogotta, on 05 mai 2021 - 06:43, said:



Cel mai comic este atunci cand noii chiriasi incep intr-o anumita locatie o afacere identica cu cea care mai intainte daduse faliment in aceeasi locatie ... Posted Image

Pai frate ....  cat de tampit sa fii ... ? Posted Image

Stiu baruri care s-au deschis peste alte baruri si care functioneaza.

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,466
  • Înscris: 24.02.2017
Eu stiu magazine asa zis traditionale care s-au deschis peste alte magazine traditionale si au sfarstit tot inchise :)

#31
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 17.02.2020
Referitor la cojoace - si eu credeam ca si tine initial pana am dat de o familie (sot -sotie) ce se ocupa cu asta. Vindeau cu 300-1000 euro cojocul. Mai faceau si haine populare ce e drept. Nu tre sa ai volum mare. Fata lor conducea Ford Raptor double cab luat de nou - asa am si intrat in discutie ca admiram masina - este vreo 60 000 euro noua

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,466
  • Înscris: 24.02.2017
Nu poti face totusi o legatura intre afacerea familiei si valoarea masinii condusa de fata.  Poate era luata pe credit, poate banii erau proveniti din vreo mostenire sau din alte surse. Nu se stie.

La cate masini scumpe vad prin Bucuresti zilnic, as crede ca traiesc numai printre miliardari, si nu e deloc asa, crede-ma.....

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012

 _Smiley_, on 04 mai 2021 - 18:39, said:

pe cei care spala bani, de exemplu, nu-i deranjeaza deloc sa iasa in pierdere Posted Image

ce-mi plăceau magazinele de vândut haine și pantofi la un preț exorbitant
-aveau cam 10 exponate
-erau la șosea cu vad
-nu intra nici drakku-n ele!!!
Posted Image

 Lex404, on 04 mai 2021 - 19:52, said:

Totul tine de marketing și support..

de acord!
dar să definim CORECT ce sunt alea două.

văd că nimeni nu spune că orice afacere care rezistă, nu mai are cont de provizioane (în contabilitate)
banii necesari acelui cont sunt cheltuiți muuult mai eficient pe ungerea mecanismelor
dacă nu ungi, vei plăti mai mult „mentenanța” - e principiul solid al mecanicii „fine”
Posted Image

o tot dați cu: corectitudinea afacerii, salarii normale, condiții omenești etc
când, de fapt, trebuie să cunoști pe cineva, care are o cunoștință, care știe că un/o anume „poate”

ȘI ATÂT!

Edited by gushpi, 05 May 2021 - 14:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate