Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

V-ați vaccina cu Sputnik V?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#73
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Nu pentru ca:
1. am deja rapelul facut
2. nu a fost testat indeajuns si rezultatele testelor nu au fost publicate
3. era parca pe digi sau deusche velle un reportaj prin care ungurii nu erau multumiti deoarece au primit fiole cu concentratie diferita adica unele erau diluate

#74
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostRudy22, on 05 mai 2021 - 05:32, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NcPSb5IyRtw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din racheta de croaziera au facut o antisubmarin Posted Image)
ce tare !!!
aia cu vaporul nu stiau cum sa o stearga mai iute de acolo :D

#75
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Aparent Sinovacul chinezesc e apa de ploaie, apropo de unguri. Asta inseamna sa iei ceva netestat in EU.

#76
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017
Da, pentru ca are cea mai mare eficienta, 97.6% (studiu pe 3,8 milioane de persoane vaccinate) si cele mai putine efecte secundare nasoale. Si as merge pe varianta cu doza unica care inca e in faza de aprobare.Posted Image

#77
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003
Ar fi foarte bine, inseamna ca cei care se vaccineaza cu Sputnik vor fi in siguranta. Bine, mi-as dori un audit extern. :)
Russian scientist Denis Logunov, a lead developer of the Sputnik V coronavirus vaccine, said on Friday that the shot had proven itself 97.6% effective against COVID-19 in a real-world assessment, based on data from 3.8 million people.
The new effectiveness rate is higher than the 91.6% rate outlined in results from a large-scale trial of Sputnik V and published in The Lancet medical journal earlier this year.
Using a database of people who received both doses of the vaccine, scientists at Moscow’s Gamaleya Institute, which developed it, calculated a real-world effectiveness rate of 97.6%, Logunov said during a presentation for the Russian Academy of Sciences.

#78
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017
A fost aprobat pentru a fi folosit in 63 de tari, ca urmare a trecut prin procedurile de aprobare in 63 de tari. Cea mai recenta autorizare a facut-o Turcia.

#79
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003
Foarte bine, dar asta nu inseamna ca procentul respectiv e cel propus de tine.

#80
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postinius, on 04 mai 2021 - 11:32, said:

Campania de vaccinare trenează, și nu doar la noi, ci în toată UE, cu excepția Maltei (un spârc de țară) și Ungariei, care a decis să treacă peste „directivele” UE și vaccinează de zor și cu Sputnik V, și cu Sinovacul chinezesc.

Din acest punct de vedere Ungaria e chiar ok, au ajuns la peste 40% din populație vaccinată cu cel puțin o doză și numărul de cazuri active e în scădere, la fel și numărul de decese zilnice. Bine, și la noi e la fel, dar la noi există suspiciuni legate de veridicitatea datelor deși eu, personal, chiar nu cred că autoritățile noastre ascund ceva. Mai degrabă cred că populația noastră s-a imunizat natural înainte de alegeri, când au fost băgate sub preș foarte multe cazuri, au venit și aceste vaccinuri, și în clipa asta probabil un procent satisfăcător din populația activă e imună, astfel încât circulația virusului chiar e gâtuită (ca să oprești circulația virusului esențial nu e să vaccinezi sau să imunizezi bătrânii din creierii Apusenilor, ci populația activă, care nu e mai mult de 7 milioane în toată țara).

Sputnik V se folosește deja cu succes în peste 60 de țări, ultima de pe listă fiind Turcia care - probabil și fiindcă Joe Biden a declarat că persecuțiile împotriva armenilor din urmă cu 100 de ani au fost „genocid” - a comandat săptămâna trecută 50 de milioane de doze, dând astfel o palmă și Americii, și UE.

Rep. Moldova va începe să vaccineze cu Sputnik V astăzi, după ce a primit de la ruși 200.000 de doze (și se pare că mai așteaptă încă pe atâta). Deci sunt 3 țări în jurul nostru, Ungaria, Serbia și Moldova, care vaccinează (și) cu Sputnik V.

Până acum UE rămâne fermă pe poziții, nu acceptă Sputnik V, cu riscul prelungirii pandemiei până la Sf. Așteaptă. Discuțiile despre eventuala aprobare sunt tărăgănate permanent, ceea ce nu se poate spune despre cele 4 vaccinuri aprobate până acum (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca și J&J) cărora li s-a întins covorul roșu de la bun început (deși EMA nu a omis să se disculpe pentru eventuale neplăceri ulterioare, zicând că sunt doar „experimentale”).
Dar campania de vaccinare din UE pare să fi ajuns într-un punct mort, doritorii sunt din ce în ce mai puțini, și nu doar la noi, ci peste tot. Media de vaccinări în UE e de numai 24,6%. „Sperietoarea” pașaportului pare să-i mai fi „încurajat” pe europeni să se vaccineze, dar în ultima săptămână din aprilie ritmul a scăzut iar.

În acest moment nu văd altă soluție decât acceptarea și a altor vaccinuri pe piața europeană, pentru ca oferta să fie cât mai diversificată și chiar și cei mai neîncrezători să poată alege.

Întrebare pentru cei care nu s-au vaccinat: voi v-ați vaccina cu Sputnik V?

PS Rog moderatorii să șteargă topicul similar de pe Poiana!
brazilia tocmai a oprot vaccinarea cu sputnic ..

Brazil has halted approval of Sputnik V, claiming that a vector virus in the vaccine was not inactive and could cause severe colds. Russia is denying the accusation

https://amp.dw.com/e...cine/a-57425121

#81
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017
E falsa afirmatie cu privire la motivul invocat, s-a mai discutat. Situatia e in reevaluare dupa ce Anvisa a dat-o la intors, ca de fapt n-a analizat decat documentatia primita de la rusi, din care ar reiesi (dupa parerea lor) ca ceva n-ar fi in regula. E vorba de smenuri politice, precum au fost si in Cehia.

#82
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,419
  • Înscris: 06.02.2008
Mi-am făcut deja rapelul cu Moderna. Cu rușii m-am lămurit și cu bunele lor intenții.

#83
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Orice roman ar trebui sa fie lamurit cu rusii incepand cu 1812

#84
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
Eu m-aș vaccina dar nu am unde așa cum nu am unde să mă vaccinez cu Johnson&Johnson....
Medicul de familie nu vaccinează iar în centrele din București nu se găsește.

#85
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Existand alternative, NU.
De ce as face-o?

BTW, rusii importa vaccinuri anti covrig? Ca ar fi ciudat sa o faca.

#86
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Da fac asta. Ba chiar produc in alte state ca la ei nu se poate. Dotari mai slabe

#87
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Prostii, produci unde trebuie sa livrezi, chiar si România e in cursa de selecție pt producerea unui vaccin in UE.
Vă cam ia mințile rusofobia asta.

#88
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View PostDarthBane, on 06 mai 2021 - 15:49, said:


Vă cam ia mințile rusofobia asta.

Hauristii se vaccineaza oare?

#89
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017
Tocmai a fost inregistrata varianta cu o singura doza a vaccinului (Sputnik V Light). Are o eficienta declarata de 79.4% dupa 28 zile de la administrarea dozei, vs 85.4% J&J tot la 28 de zile.
Rata imbolnavirilor dupa 28 zile e evaluata la 0.277%. Poate fi considerat chiar fb. L-am pus pe lista daca se apuca de sabotat J&J si n-o se mai gaseasca/n-or sa mai aduca destule.

#90
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
anti vaxxerii rula ca nu are cum sa iasa un vaccin aa repede si ca faci leucemie mai traziu , in schimb iubesc vaccinuri cu rata a imbolnavirii cu 0.277
da , nu mai poate jhonson de apa chioara de la rusi , raman ei fara bani, chiar nu au profit din ce produc ( si nu ma refer la vaccinuri)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate