Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

V-ați vaccina cu Sputnik V?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#55
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Nu, rusii sunt doar inapoiati. Punct.

#56
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021

View PostDarthBane, on 04 mai 2021 - 18:03, said:

Nu mai e cazul, dar dacă ar fi fost disponibil inaintea altora, sigur ca da.
E o impresie greșită, dpmdv, ca rușii sunt înapoiați in virusologie.
au oameni de stiinta ok , dar sunt oprimati polititc , cine are creier gandeste in afara bulei , iar in rusia sa gandesti asa e periculos.

#57
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postbai3tzash, on 04 mai 2021 - 12:22, said:

Si daca ar fi singurul vaccin disponibil, m-as gandi bine inainte daca sa-l fac. Cel mai probabil nu l-as face la ce informatii sunt acum.
N-am stat sa ma documentez despre el fiindca nu vad rostul sa fac asta, dar mi se pare ca nu sunt destule date despre el. Daca s-ar face campanii de informare bune, corecte, transparente despre el, incat sa arate macar la fel de bun sau sigur ca astrazeneca, nu vad de ce nu l-as face.
cehii au cumparat sputnik V. cand au primit dozele de vaccin au trimis un mic lot la un laborator independent ptr testare. rezultatele nu au iesit cum se astepta, asa ca cehii au refuzat sa foloseasca acele vaccinuri. rusii s-au ofuscat si au cerut sa le trimita dozele inapoi.

#58
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postinius, on 04 mai 2021 - 12:19, said:


...să crească informațiile despre acest vaccin și în Moldova noastră.

Asta chiar e o chestie interesanta, chiar cu riscul de offtopic... Deci, zici ca opinia publica e chiar legata si reciproc influentata, intre cele doua Moldove, in ciuda impresiei oficiale ca fiecare isi vede de aia ma-sii?!

#59
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Apropo de prostie si manipulare...

https://stiri.md/art...ccinuri-prefera

1. Vorbim despre Moldova "Noastra"- RP Moldova
RP Moldova nu e a noastra, e doar o iluzie.
Oamenii aia vorbesc mai bine rusa decat romana, iar gradul lor de civilizatie e de o abrutizare infricosatoare.

Adica prostii lor par mult mai prosti decat prostii nostri (concluzie proprie).

2. Cumva se trece de la RP Moldova la Transilvania, pt ca ungurii cu tembelul lor suprem, folosesc Sputnik.

3. Daca faceau un sondaj daca modovenii prefera Vodka vs Schnaps, ce credeti ca iesea?

Ca si Schnapsul, Vodka si Sputnik sunt singurele la care spera sa ajunga moldoveanul de rand.

Dati o acatista la biserica, ca ne-au primit astia in UE, altfel eram statistica, undeva pe sub India la numarul de morti, cersind niste Astra refuzat sau niste Sputnik platit in Aur pentru smecherii esentiali (desigur).

Intre timp:

Quote

București este pe primul loc în topul județelor, după procentul persoanelor vaccinate, cu 31%. Urmează Cluj (28%), Timiș și Brașov (cu câte 22%). La polul opus se află Giurgiu, Suceava, Botoșani și Bacău (sub 11%).

ba ejti nebun?
E veselie deja si noi avem max 31% vaccinati?
31, nu 81!!!!!

Eu as pune la dispozitie si Sputnik, doar sa ii fac pe mai multi sa se vaccineze.

Sa mergi ca al supermarket, sa iti alegi otrava de vaccinare, in fct de preferintele politice si mai ales de designul ambalajului!

#60
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu nu am incredere in Sputnik V!
Am inteles ca cipurile 5G rusesti tind sa rugineasca si dau cheaguri.

Prefer 5G nemtesc!

Dupa rapel cu Pfizer deja simt ca devin mai rational si mai calic/econom (desi nevasta zice ca asta nu e posibil fizic).

Daca faceam vaccin scotian, cred ca intram si la cura de slabire!

Edited by Ahasverus, 04 May 2021 - 20:41.


#61
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostRudy22, on 04 mai 2021 - 19:04, said:


au oameni de stiinta ok , dar sunt oprimati polititc , cine are creier gandeste in afara bulei , iar in rusia sa gandesti asa e periculos.

Asta nu e un topic politic, de asta nici nu i am raspuns colegului, suntem off topic.
Desi un Rusia este actual o relativă dictatură cu pretentii de democrație, interesul de a scoate un vaccin bun cred ca transcende animozităților politice, chiar si la ei.
Iar științific si tehnologic sunt buni, obiectiv vorbind, degeaba ii fac unii inapoiati.


#62
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Una e sa vrei, alta e sa poti.
In plus, in Rusia totul e perfect.
Cine comenteaza e arestat.

#63
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi am spus deja că parerea mea e că oamenii de știință din Rusia chiar POT.
Nu, nu e nimic perfect in Rusia, dar nici nu are rost trecerea in cealaltă extremă, că nu sunt in stare de nimic, sa nu ne umflam mușchii degeaba, am vrea noi să avem capacitatile lor.
Trepădușii care comentează sunt arestați, adevărat, cei importanți și relevanți nu.
Nu spun ca e ok, e realitatea obiectivă.

#64
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostRudy22, on 04 mai 2021 - 15:01, said:

La gamalia aia de care zici tu se arunca doctorii pe geam cand descopera ceva  in neregula?
nope, medicii se arunca daca nu pun chip-ul 5G in vaccin:D
pe bune, a fost anul trecut o epidemie de doctori aruncati pe geam de deja era mult prea evident ca aia nu au indeplinit ordinele si au zburat la propriu

#65
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021

View PostDarthBane, on 04 mai 2021 - 20:54, said:


Desi un Rusia este actual o relativă dictatură cu pretentii de democrație, interesul de a scoate un vaccin bun cred ca transcende animozităților politice, chiar si la ei.

NU. punct.
asa a fost si cu lupta pt cucerirea spatiului cosmic , gagarin le zicea ca nu stiu ce racheta era praf , ei au trimis un om in ea , pana la reintrarea in atmosfera acel cosmonaut(deh la rusi trebuia sa se numeasca altfel nu astronaut) i a injurat pe toti , nu urlete blesteme si injuraturi s au auzit pe comunicatii
dupa atatia ani nimic nu s-a schimbat , tot ce e facut de ei e cel mai bun, ce e din vest e cah

#66
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010
nu as baga in mine otrava ruseasca nici sa imi dea vodka si peste gratis pe viata.

in cateva zile am rapelul cu Pfizer.

#67
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View Postinius, on 04 mai 2021 - 11:32, said:

...
Sputnik V se folosește deja cu succes în peste 60 de țări, ultima de pe listă fiind Turcia care... a comandat săptămâna trecută 50 de milioane de doze, dând astfel o palmă și Americii, și UE.

Până acum UE rămâne fermă pe poziții, nu acceptă Sputnik V, cu riscul prelungirii pandemiei până la Sf. Așteaptă. Discuțiile despre eventuala aprobare sunt tărăgănate permanent, ceea ce nu se poate spune despre cele 4 vaccinuri aprobate până acum (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca și J&J) cărora li s-a întins covorul roșu de la bun început (deși EMA nu a omis să se disculpe pentru eventuale neplăceri ulterioare, zicând că sunt doar „experimentale”).
Dar campania de vaccinare din UE pare să fi ajuns într-un punct mort, doritorii sunt din ce în ce mai puțini...


1) Ai avut reactii adverse de la vaccinarea cu Sputnik V?

2) Analiză UE: Rusia și China au desfășurat campanii de dezinformare în mai multe limbi pentru a discredita vaccinurile occidentale.

sursa: https://m.mediafax.r...entale-20060997

3) Zici ca cei care vor sa fie vaccinatii sunt din ce in ce mai putini... De ce ar trebui inca un vaccin pe piata UE cand actualele sunt suficiente?

4) Nu!

Edited by gabicen, 04 May 2021 - 22:55.


#68
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017
M-am vaccinat cu Pfizer.
,,Mă tem de greci,chiar și când îmi fac daruri",zicală veche care care se potrivește de minune ,,prietenilor" ruși.
  Nu cunosc eficiența Sputnik -ului,dar de ce s-ar vaccina cineva cu un produs despre care nu există date suficiente/credibile?
  Le doresc ,,prietenilor" unguri spor la vaccinarea cu Sputnik.
  Așa vom avea rapid date credibile, despre eficiența vaccinului.


#69
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View Postinius, on 04 mai 2021 - 11:32, said:

Întrebare pentru cei care nu s-au vaccinat: voi v-ați vaccina cu Sputnik V?


Eu vreau cu ala cu virus activ din Brazilia Posted Image

Edited by strehaia, 04 May 2021 - 23:01.


#70
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

V-ați vaccina cu Sputnik V?

Nu, multumesc! Nu servesc...

#71
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostDarthBane, on 04 mai 2021 - 20:54, said:

Iar științific si tehnologic sunt buni, obiectiv vorbind, degeaba ii fac unii inapoiati.

Am vazut cat sunt de buni la eficacitatea Sputnik si cum rachetele lor nu fac mai mult de 10 metri, risca sa se omoare idiotii singuri, sa nu mai amintim de masinile rusesti pe langa care BMW si Mercedes par jucarii cu sfoara. Foarte avansati tehnologic sunt alcoolistii.

#72
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NcPSb5IyRtw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din racheta de croaziera au facut o antisubmarin :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate