Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

V-ați vaccina cu Sputnik V?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Campania de vaccinare trenează, și nu doar la noi, ci în toată UE, cu excepția Maltei (un spârc de țară) și Ungariei, care a decis să treacă peste „directivele” UE și vaccinează de zor și cu Sputnik V, și cu Sinovacul chinezesc.

Din acest punct de vedere Ungaria e chiar ok, au ajuns la peste 40% din populație vaccinată cu cel puțin o doză și numărul de cazuri active e în scădere, la fel și numărul de decese zilnice. Bine, și la noi e la fel, dar la noi există suspiciuni legate de veridicitatea datelor deși eu, personal, chiar nu cred că autoritățile noastre ascund ceva. Mai degrabă cred că populația noastră s-a imunizat natural înainte de alegeri, când au fost băgate sub preș foarte multe cazuri, au venit și aceste vaccinuri, și în clipa asta probabil un procent satisfăcător din populația activă e imună, astfel încât circulația virusului chiar e gâtuită (ca să oprești circulația virusului esențial nu e să vaccinezi sau să imunizezi bătrânii din creierii Apusenilor, ci populația activă, care nu e mai mult de 7 milioane în toată țara).

Sputnik V se folosește deja cu succes în peste 60 de țări, ultima de pe listă fiind Turcia care - probabil și fiindcă Joe Biden a declarat că persecuțiile împotriva armenilor din urmă cu 100 de ani au fost „genocid” - a comandat săptămâna trecută 50 de milioane de doze, dând astfel o palmă și Americii, și UE.

Rep. Moldova va începe să vaccineze cu Sputnik V astăzi, după ce a primit de la ruși 200.000 de doze (și se pare că mai așteaptă încă pe atâta). Deci sunt 3 țări în jurul nostru, Ungaria, Serbia și Moldova, care vaccinează (și) cu Sputnik V.

Până acum UE rămâne fermă pe poziții, nu acceptă Sputnik V, cu riscul prelungirii pandemiei până la Sf. Așteaptă. Discuțiile despre eventuala aprobare sunt tărăgănate permanent, ceea ce nu se poate spune despre cele 4 vaccinuri aprobate până acum (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca și J&J) cărora li s-a întins covorul roșu de la bun început (deși EMA nu a omis să se disculpe pentru eventuale neplăceri ulterioare, zicând că sunt doar „experimentale”).
Dar campania de vaccinare din UE pare să fi ajuns într-un punct mort, doritorii sunt din ce în ce mai puțini, și nu doar la noi, ci peste tot. Media de vaccinări în UE e de numai 24,6%. „Sperietoarea” pașaportului pare să-i mai fi „încurajat” pe europeni să se vaccineze, dar în ultima săptămână din aprilie ritmul a scăzut iar.

În acest moment nu văd altă soluție decât acceptarea și a altor vaccinuri pe piața europeană, pentru ca oferta să fie cât mai diversificată și chiar și cei mai neîncrezători să poată alege.

Întrebare pentru cei care nu s-au vaccinat: voi v-ați vaccina cu Sputnik V?

PS Rog moderatorii să șteargă topicul similar de pe Poiana!

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
NIET

auzi, platesc bine rusii ptr propaganda asta pe care o faci tu?

Edited by rex, 04 May 2021 - 11:38.


#3
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
De ce as face asta? Sa îmi arata dragostea fata de Rusia.
?
Mai bine nu. Luni fac rapelil cu pfizer

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 inius, on 04 mai 2021 - 11:32, said:

Campania de vaccinare trenează, și nu doar la noi, ci în toată UE,

Dar campania de vaccinare din UE pare să fi ajuns într-un punct mort, doritorii sunt din ce în ce mai puțini, și nu doar la noi, ci peste tot.

Întrebare pentru cei care nu s-au vaccinat: voi v-ați vaccina cu Sputnik V?

Adica lumea nu mai vrea sa se vaccineze cu Pfizer si Moderna, dupa cum ai si specificat, dar o sa vrea cu Sputnik? :lol:

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Karhu, on 04 mai 2021 - 11:43, said:

Adica lumea nu mai vrea sa se vaccineze cu Pfizer si Moderna, dupa cum ai si specificat, dar o sa vrea cu Sputnik? Posted Image
Woouu! ce grad de comparatie ai gasit... de parca cele de la Pfizer si Moderna sunt niste minuni ale lumii! Eu mai repede as spune: daca unii nu doresc sa se vaccineze deloc, de ce s-ar vaccina cu Sputnik?

Edited by stlk, 04 May 2021 - 12:11.


#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Tardiv, m-am vaccinat deja de multa vfreme chiar.
Dar altfel, m-as fi vaccinat, de ce nu?

#7
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 Alex432, on 04 mai 2021 - 12:00, said:

i-a arata tu studiul respectiv.

Caută informații despre „sondajul LARICS”. Iar aici găsești informații despre Rep. Moldova. https://stiri.md/art...ccinuri-prefera

Mă aștept ca după ce începe să se vaccineze Rep. Moldova cu Sputnik V, să crească informațiile despre acest vaccin și în Moldova noastră. Nu înțeleg de ce ar trebui să ne ofuscăm atâta: în fond un vaccin e un vaccin, și dacă 5% din populație ar fi dispusă să se vaccineze cu Sputnik V pentru că în acesta au încredere, iar vaccinul e eficient, cum se dovedește în atâtea țări, atunci de ce să nu îi vaccinăm și pe acești 5% ca să creștem rata vaccinărilor?

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cum adica treneaza?...pe mine aproape m-au luat de pe strada...si da, Pfizer

#9
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 Rudy22, on 04 mai 2021 - 12:01, said:

Studiu platit de russia today ?

Nu. Sondajul LARICS a fost plătit parcă de NATO și Astra Zeneca („ză” Astra Zeneca).

#10
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Parca
Mai mai trollacule lasa ne

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Si daca ar fi singurul vaccin disponibil, m-as gandi bine inainte daca sa-l fac. Cel mai probabil nu l-as face la ce informatii sunt acum.
N-am stat sa ma documentez despre el fiindca nu vad rostul sa fac asta, dar mi se pare ca nu sunt destule date despre el. Daca s-ar face campanii de informare bune, corecte, transparente despre el, incat sa arate macar la fel de bun sau sigur ca astrazeneca, nu vad de ce nu l-as face.

Edited by bai3tzash, 04 May 2021 - 12:22.


#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai in primul rand Sputnik si Sinovac au o eficienta mai naspa decat AstraZeneca. '
Si e normal, e facut in natii sarace si interesul a fost ca sa faca dozele mai ieftine.
Doi la mana, nu avem de unde sti ca nu ne pune Putin poloniu sau noviciok in vaccin.

Nu, nu m-as vaccina cu nimic rusesc. Ii consider o natie prea inapoiata tehnologic si cu rele intentii.
M-am vaccinat cu Pfizer, n-am avut nici cea mai mica reactie adversa.

Edited by SpeedDemon, 04 May 2021 - 12:23.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ce studii au fost facute la Sputnik? Pe cate persoane in stadiul I, II sau al III lea? Ce procent de efecte adverse au aparut? Si mai ales, cata incredere poti avea in acuratetea studiilor facute de rusi? Poti avea incredere ca nu au bagat date din burta ca sa dea bine? Stim foarte bine ca transparenta nu e punctul forte al rusilor.

#14
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 alexpet, on 04 mai 2021 - 12:20, said:

cum adica treneaza?...pe mine aproape m-au luat de pe strada...si da, Pfizer

Uită-te pe StiriOficiale.ro, la noi, cel puțin, de unde se mândreau ăștia prin ianuarie că suntem printre primii 3 din UE, acum am ajuns destul de mult sub media europeană, care oricum nu e fenomenală. Media UE e la 24,5% vaccinați cu cel puțin o doză, la noi abia e 17,35%. Mai prost decât noi stau numai bulgarii (8,76%), letonii (13,99%) și croații (17,25%).

#15
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 inius, on 04 mai 2021 - 12:19, said:

Caută informații despre „sondajul LARICS”.
Da link direct unde scrie ce ai spus tu despre romanii de etnie maghiara.
Nu mai bate campii cu Rep.Moldova, si fel de fel de presupuneri ale tale.

Daca nu esti in stare sa dai linkul ...  cere singur sa te dea afara de pe forum.

PS Nu m-as  vaccina cu Sputnik, eu fiind cetatean al Romaniei, tara care e in UE si NATO.

Edited by Alex432, 04 May 2021 - 12:38.


#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Niciodată, prefer covidul decat mizeria aia de apa reziduală rusească. In afară de tarfa lui putin, Viktor, toți refuză porcaria aia de zeamă periculoasă.

 Alex432, on 04 mai 2021 - 12:31, said:

Da link direct unde scrie ce ai spus tu despre romanii de etnie maghiara.

Las' că ii intreb eu ca de mâine sunt pe acolo.

#17
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

 Rudy22, on 04 mai 2021 - 12:01, said:

Studiu platit de russia today ?
Troleala anti-rusia platita de Operation Earnest Voice?

#18
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
sub nici o forma. nu-mi trebuie "prietenisme" de la rusi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate