Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Legare in paralel doua baterii de capacitate diferita

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
De ce complicati lucrurile cu diode cind nu este cazul?.
Montezi in paralel si atit.Cabluri groase si mufe bune, strinse corect si ...pa!
Bun este sa montezi acelasi tip de baterie, capacitate-lot, daca nu este, montezi ce ai.
Sistemul pe 12, doar la rulote, uzual, sistem pe 24v , ia pe 48v la sisteme si consumatori gurmanzi  peste 2,5kw.

#20
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postunderb, on 04 mai 2021 - 00:24, said:

Inainte de a le lega impreuna incarca-le separat iar dupa aia pune un bec intre ele sa aiba unde sa se duca diferenta de tensiune in caz ca exista totusi. Lasa-le si tu asa vreo ora si dupa aia le poti lega cu trebuie.
exact, ce te faci daca ai multe baterii si vrei sa le legi in paralel mama lor de baterii , apoi eu daca vreau sa am o capacitate mai mare de stocare nu am voie sa le pun in paralel ?
firar mama lor , le trag o incarcare corespunzatoare apoi le leg cu celelalte impreuna , la plumb o diferenta de 0,1 -0,2v nui baubau ca la litiu . ce ar insemna ca atunci cand vreau sa cresc capacitatea sa arunc toate bateriile si sa iau altele mai mari ?
da voi cand vreti putere mai mare si puneti mai multe panouri in paralel cum faceti? le aruncati pe alea vechi si puneti altele noi mai mari da numai cate unu?

atat timp cat bateriile sunt in parametri si nu intra in scurt vreun element totul e ok , cand ai 2 baterii in paralel si una intra in scurt acea baterie va incepe sa gazeze excesiv si se va incalzi cealalta va ramane descarcata .

Care imi da si mie solutia de legare la bateriile din poza de mai jos . Sunt vreo 20 kwh , din care vreo 5 kwh folosibili.
Aici se vad doar jumate din ele . Sa nu imi ziceti sa bag diode ca le dau foc . Merg asa de 3 ani.

Attached Files



#21
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Mie-mi place redresorul de jos, de langa scara...:)

#22
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
dan , poza nu e pregatita/regizata . e asa cum se afla pe viu fara trucaje , mam dus am pozat , va arat .

da "redresorul" e defapt un incarcator capacitiv  facut cu 2 condensatori nepolarizati si o punte redresoare , cu ala fierb bateriile le scutur bine din toate colturile care vor merg inainte care nu merg la topit , vezi pe jos ca sunt cateva deconectate . Incerc sa nu consum resursele planetei folosesc ce am pe langa casa , carcase de surse de calculator sunt sigur ca aveti si voi , sunt bune au si ventilator daca esti priceput iti poti face multe intro sursa .
constructia e jumate in pamant jumate inafara , un hexagon cu latura de circa 1,3m  deasupra va urma construirea unui stalp pentru eoliana.

View Postdanpet, on 04 mai 2021 - 08:27, said:

Mie-mi place redresorul de jos, de langa scara...Posted Image
defapt sunt 2 fii mai atentPosted Image

#23
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Ti-ai deschis magazin?!, vinzi si sh?
Ce este acolo...!!!, ai grija cu gazele, sa nu faci ca la manastirea aia din moldova, bum si nu stii de la ce...!

#24
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
la cat de drag iti sunt ti-ai dori sa faca bum .

plumb nu vand cumpar sh , defapt nici macar cumpar, il gazduiesc putin e doar in tranzit spre topitorie , face doarun popas la mine .

daca ati sti cate baterii bune s-au dat la topit de bune cu pandemia asta, doamneee. incerc sa folosesc eficient resursele planetei si sa nu ne mai batem joc de ea , nu oi fi eu marele ecologist ca imi place dieselul , mai arunc ambalaje din plastic in centrala pe lemne ,da incerc sa mai salvez ce se poate salva .

cei care vreti plumb ieftin mergeti la magazinele de piese auto (cu un voltmetru in buzunar) luati tot ce e peste 12,2v , nimic care are 10,5 v-10,8v acelea au un element in scurt. pretul unei baterii e 10% din una noua.

spor.

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Se vede ca nu stai in Vrancea dupa felul in care le-ai asigurat :))


#26
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postunderb, on 04 mai 2021 - 21:41, said:

Se vede ca nu stai in Vrancea dupa felul in care le-ai asigurat Posted Image)
neata ai pm .

#27
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postmarius_vfp, on 04 mai 2021 - 12:41, said:

la cat de drag iti sunt ti-ai dori sa faca bum

Vorba romanului....,
"Iarta-l doamne ca nu stie ce spune".
Dar, daca zici tu mai Marius....

#28
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
pana una alta sa vedem ce a mai facut initiatorul cu paralelizarea ???

#29
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Nu as mai deschide alt subiect pentru ce am eu nevoie:
Am un acumulator pentru un controler K2E (Geosun).
Am desfacut carcasa si inauntru e un pachet (ei zic LiIon, dar seamana cu LiPo). 4200mAh, 3.7V cu BMS pe el, izolat cu niste banda cafenie (ca aia rezistenta la caldura).
Dimensiuni ~82x~47x9 mm. Nu am gasit la dimensiuni si la capacitate.
Am comandat asa:
3,7V/1500mA - 81x31x4mm
3,7V/2000mA - 80x31x5mm

Desi nu atinge 4200, doua de 2000 in paralel ar fi aproape si ar incapea in carcasa.
Acumulatoarele sint Litiu-Polimer fiecare avind BMS pe el.

Cum ar fi mai bine? Sa pun firele in paralel, fiecare lucrind cu bms-ul propriu la incarcare si descarcare sau sa elimin un bms legind acumulatoarele in paralel pe acelasi bms?
Celelalte doua le-as lega tot in paralel pentru a inlocui un acumulator pentru Lemhoov L15.

Edited by diaconuliviu, 29 June 2023 - 13:06.


#30
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,347
  • Înscris: 29.05.2004
pune-le in paralel, fiecare cu bms ei.

#31
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc

#32
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Revin cu stiri:
Pe cele 1500 le-am legat in paralel la nivel de element, pe BMS original. Se incarca OK si durata de folosire pe dispozitiv a crescut mult.
Pe cele de 2000 initial le-am legat in paralel la nivel de fire, fiecare cu BMS-ul ei. Se incalzeau la incarcare si se descarcau destul de rapid, chiar mai rapid decit cel original uzat.
Le-am legat paralel la nivel de element si am folosit un singur BMS, cel original. Se incalzesc si la incarcare dar si la descarcare. Montat la aparat acumulatorul e cald, scos se raceste.
Durata de asemenea scurta de folosire. Sa banuiesc acei elementi ca fiind uzati "de noi"? Cumparati de prin BH, un magazin online cunoscut, tehno...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate