Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dacia Sandero / Logan 2021 - part 2

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
3367 replies to this topic

#2377
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Confirm! Acum am venit de la dealer ul Dacia Iași,am făcut drive test cu Jogger ul,m a lăsat omul în pace să conduc (mașina de test era cu Gpl)iar după ce am terminat,la birou,omul îmi spune vestea,(poate că m a lăsat neștiind ce variantă vreau), precum că nu se mai pot configura cu Gpl...😤

Edited by Therockstar, 03 June 2022 - 14:50.


#2378
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Au pe stoc (noiembrie) comanda online cateva Jogger toate eco-g 100 .
Am ajuns sa comandam si masinile online

Ia zi, cum ti s-o parut motorizarea asta pe Jogger, si in general masina


#2379
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Se turează repede,nu am știut că e deja pe Gpl, până când am văzut butonul aprins,deci pe oraș e super,start stop impecabil,cei din spate au spus că nu le a prea plăcut poziția tip microbuz,mie la volan mi a plăcut!Sunt cu 7 locuri alea online,eu vreau cu 5 locuri,nu știu ce să fac...

Edited by Therockstar, 03 June 2022 - 17:08.


#2380
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Pai asta e unul din atuurile Jogger, 7 locuri, bune si alea din spate.
Cu asta m-as putea impaca, mai bine sa fie decat sa nu fie, chiar daca nu prea ai nevoie de ele

Ce nu prea inghit e diferenta aia de vreo 900-1000 Euro intre varianta 5 vs 7 locuri, e cam mult.


#2381
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Eu am făcut drive test și cu un Ssangyong Tivoli grand,mai bun cam la toate, însă am înțeles că sunt unele probleme la cutiile manuale,apoi cam lipsă service uri cu cât de cât cunoscători,e doar benzină, așa că m am orientat spre Dacia! Problema este că,familiei ia plăcut Tivoli grand,eu zic, bă nebunilor,e 9 lei benzina și în maxim o lună trece de 10 lei...

Edited by Therockstar, 03 June 2022 - 17:30.


#2382
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Pai n-are cum sa nu-ti placa, n-are nicio legatura cu Jogger.

Eu m-am dus tinta dupa Duster si m-am lipit de Stepway pt ca am lasat-o mai moale cu versatilitatea si am ales ce mi-a placut (mult) mai mult. La mine alegerea s-o pupat si cu ce ar fi ales ea, benefic pt sistemu meu neuronal.

Pe partea de socoteli in familie nu ma bag :))

Pe partea de service nu m-as stresa prea tare daca iei o masina noua, e bine ca Dacia are o retea ok de service, dar n-ar fi pt mine factor important la masina noua cum stau cu servisarea, cam toti sunt praf la noi.

Apropo de service si probleme, la 1.0 eco-g se stie de senzoru de pres GPL cu probleme, imi spuse agentu ca in ultima perioada nu au mai avut atatea probleme.
Dupa logica mea ar fi pt ca a venit caldura :))) Din ce am citit, la rece crapa senzoru ala

Edited by Octavian___, 03 June 2022 - 17:49.


#2383
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,963
  • Înscris: 13.11.2016
Sunt niste zvonuri cum ca s-ar fi schimbat furnizorul, deci nu ar mai trebui sa apara probleme la senzoru' vietii... probabil ca probleme nu mai sunt deloc, daca tot s-a sistat productia de Eco G 100.

#2384
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Senzorul minune este un senzor de 200 de lei și da, au fost/sunt probleme cu ele. Am citit și eu că unii au așteptat săptămâni/luni bune după senzor să le schimbe în garanție. Dacă se duceau la magazinul de piese auto de la colț puteau să o cumpere și s-o schimbe pe loc, dar na, mașină în garanție, cum să dai bani pe piese. Mai bine au băgat banii in benzină.
In ceea ce privește Grand Tivoli vs Jogger nu știu ce să zic, Tivoli e SUV iar Jogger e o mașină cu 7 locuri. Aș compara mai degrabă Tivoli cu Dusterul. Am fost și eu sa vad Grand Tivoli, plătești la el cam dublu pe carburant față de ECO-G, eu l-am șters repede de pe listă...

#2385
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Știu,de asta mă uitam la Dacia cu Gpl, calitativ, Tivoli grand e peste Dacia,clar, însă trăim timpuri foarte instabile, Gpl ul încă e la un preț bun, sperăm să nu ajungă din urmă benzina și motorina!Eu am fost mulțumit de cum trage motorașul de 1l,sunt conștient că,cu ceva bagaje și în rampă sigur îi va fi mai greu însă nu se va opri,va merge dar mai greu!Noi nu locuim la munte, suntem la podiș și câmpie deci Gpl ul ne ajută 😉!

Edited by Therockstar, 03 June 2022 - 21:40.


#2386
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
bai, chiar nu am vrut sa scriu, dar n-am mai rezistat. voi o sa va luati masini de 12-15.000 in cazul jogerului. conteaza ca economisiti 200 de euro pe an? adica na, daca faceti taxi e ok, daca faceti 30.000 km/an e si aici ok. dar la clasicull 7000-10.000 cat fac majoritatea, nu-s asa mari diferentele. adica na, e bine ca economisesti, dar na...

plus ca benzina e asa din cauza razboiului, daca se termina si sper sa se termine, eu zic ca o sa mai scada.

uite si calculul la preturile actuale, am luat la benzina in 10.000km, un consum de 6%(atat am eu la Megane pe bord acum cu 1.3 tce 140cp)=6x8,2=49,2x100=4920
iar la gpl zicem ca se consuma cu 2l mai mult. 8x4,3=34,4x100=3440

deci 1500 ron economie la 10.000 km. de unde ar trebui sa mai scazi pretul in plus pe instalatie(stiu ca iti da statul 300 de euro), revizia gpl si rulajul in benzina. deci, cred ca ajungi la cei 200 de euro cat am zis eu.

#2387
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Ba era vorba de Grand Tivoli vs Jogger, nu Megane-ul tău. Ori la consumul lui Grand Tivoli cam plătești dublu, adică la 40.000 km cat fac eu pe an, înseamnă vreo 7000 lei pe an, adică 1400 euro pe an, sau 7000 euro în 5 ani. Bă, pentru mine contează.

L.E. să nu uităm, că în cazul Joggerului versiunea pe GPL îi mai ieftină cu 500 euro.
Bă pentru mine contează și asta. Se adună...

Edited by tabek, 03 June 2022 - 23:27.


#2388
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View Postbobitad, on 03 iunie 2022 - 21:47, said:

bai, chiar nu am vrut sa scriu, dar n-am mai rezistat. voi o sa va luati masini de 12-15.000 in cazul jogerului. conteaza ca economisiti 200 de euro pe an? adica na, daca faceti taxi e ok, daca faceti 30.000 km/an e si aici ok. dar la clasicull 7000-10.000 cat fac majoritatea, nu-s asa mari diferentele. adica na, e bine ca economisesti, dar na...

plus ca benzina e asa din cauza razboiului, daca se termina si sper sa se termine, eu zic ca o sa mai scada.

uite si calculul la preturile actuale, am luat la benzina in 10.000km, un consum de 6%(atat am eu la Megane pe bord acum cu 1.3 tce 140cp)=6x8,2=49,2x100=4920
iar la gpl zicem ca se consuma cu 2l mai mult. 8x4,3=34,4x100=3440
.......................
Depinde cat si pe unde mergi. La 7-8000 km/an si consum de ~6% nu se justifica gpl.
Benzina/motorina n-o sa mai scada, asta nu doar din cauza razbelului, sau scaderea va fi insignifianta, n-o sa mai vezi la 6-6,5 lei. In momentu de fata ar fi bine sa nu se mai scumpeasca. Vezi cum se schimba pretu de la o zi la alta, alaltaieri benzina era 8,25, azi (Arad) e 8,33  si va mai creste pana ajunge la nivelul de pret al motorinei.
Gazu nu s-a miscat de sapt bune, defapt a dat cativa bani inapoi, acum e 4,15 lei/litru, oficial gazu o ajuns la jumate din pretu benzinei.

In zona asta de 12-15000 Euro se incadreaza saracimea (la masinile noi) si pt majoritatea costurile de consum si intretinere sunt importante, mai ales la ce se intampla in ultima perioada.

#2389
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Corect!Eu fac cam 15.000km pe an, aș fi vrut anul acesta să îi depășesc,dar nu prea cred în condițiile actuale!Au băgat și pe site ul Dacia pe online încă vreo 200€ în plus la ce preț era aseară la Jogger plus că dacă îmi face rost dealerul de două rable trebuie să mai adaug vreo 1000€ în plus 🤔!Nu știu cât mai merită să iau Dacia cu Gpl!

#2390
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017

View PostTherockstar, on 03 iunie 2022 - 21:38, said:

Știu,de asta mă uitam la Dacia cu Gpl, calitativ, Tivoli grand e peste Dacia,clar, însă trăim timpuri foarte instabile, Gpl ul încă e la un preț bun, sperăm să nu ajungă din urmă benzina și motorina!Eu am fost mulțumit de cum trage motorașul de 1l,sunt conștient că,cu ceva bagaje și în rampă sigur îi va fi mai greu însă nu se va opri,va merge dar mai greu!Noi nu locuim la munte, suntem la podiș și câmpie deci Gpl ul ne ajută 😉!

Probabil fiind un test drive de 15 minute, dar la 13 secunde 0-100 nu o sa fi multumit la o depasire de tir sau la urcare pe serpentine
Daca nu ai nevoie de atat de mult spatiu si garda la sol mai exista Megane sedan 1.3 140 in banii astia

#2391
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Timpu de acc 0-100 nu iti face o idee 100% corecta despre cum te descurci/simti pe serpentine sau la o depasire.
Vezi Loganu 1.6 mpi, cu 11,5 sec sau cat avea 0-100, sa zic in comparatie cu un Golf 1.9 tdi 90 cp sau cu un Logan 1.5 90cp, vezi cum te descurci pe serpetine si depasiri, aproape ca nu suporta comparatie desi timpii pe 0-100 sunt (real) in favoarea 1.6 mpi.
Daca-ti place sa mesteci in cutie si sa fii numa in turatii mari e ok, dar pe reprize la un condus fara incordare de muschi referinta de 0-100 nu e cea mai concludenta.

#2392
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

View PostTherockstar, on 04 iunie 2022 - 08:54, said:

Corect!Eu fac cam 15.000km pe an, aș fi vrut anul acesta să îi depășesc,dar nu prea cred în condițiile actuale!Au băgat și pe site ul Dacia pe online încă vreo 200€ în plus la ce preț era aseară la Jogger plus că dacă îmi face rost dealerul de două rable trebuie să mai adaug vreo 1000€ în plus 🤔!Nu știu cât mai merită să iau Dacia cu Gpl!
Tu nu știi ce vrei asta-i problema ta.
1000 de euro trebuie să dai la orice dealer să-ți facă rost de rable, nimeni nu-ți dă rablele gratis. Nu orice dealer se ocupă de asta, de ex. mie la Kia mi-au spus că nu se ocupă de așa ceva. Dacă fac rost de rabla e bine, dacă nu, nu.
Apropo, vezi că acum trebuie să dai 6400 lei pentru 2 rable, adică vreo 1300 euro, cel puțin așa este la Dacia de la mine din oraș.

#2393
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017

View Poststalker2142, on 04 iunie 2022 - 09:32, said:

Probabil fiind un test drive de 15 minute, dar la 13 secunde 0-100 nu o sa fi multumit la o depasire de tir sau la urcare pe serpentine
Daca nu ai nevoie de atat de mult spatiu si garda la sol mai exista Megane sedan 1.3 140 in banii astia
sa stii ca e si meganul spatios. sedanul are vreo 10 cm in plus ca lungime(din cauza formei masinii) si e un pic mai lat. joggerul are ampatamentul mai mare cu vreo 20 cm si 200l in plus la portbagaj, in configuratia cu 5 locuri. dar 500 de litrii de la megan, pentru o familie ca a noastra, cu 2 copii e mai mult decat ok. la garda la sol este diferenta mare 13 vs 20. dar mie imi plac mai mult masinile joase pentru cum se conduc si am mai avut si Ford focus care are garda asemanatoare si m-am descurcat fara probleme. idealul pentru mine ar fi in 140-145, ca sa nu-mi fac griji.

Edited by bobitad, 04 June 2022 - 10:17.


#2394
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016

View Posttabek, on 04 iunie 2022 - 10:06, said:


Tu nu știi ce vrei asta-i problema ta.
1000 de euro trebuie să dai la orice dealer să-ți facă rost de rable, nimeni nu-ți dă rablele gratis. Nu orice dealer se ocupă de asta, de ex. mie la Kia mi-au spus că nu se ocupă de așa ceva. Dacă fac rost de rabla e bine, dacă nu, nu.
Apropo, vezi că acum trebuie să dai 6400 lei pentru 2 rable, adică vreo 1300 euro, cel puțin așa este la Dacia de la mine din oraș.
De ce 6400? Așa mult cer?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate