Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Bicicleta sosea

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
602 replies to this topic

#55
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

View Postgear, on 25 aprilie 2021 - 16:04, said:

Dupa cum spunea un coleg mai sus e greu sa iei o bicicleta polivalenta.

Am sa merg pe Bianchi sau pe cea din Decathlon (sunt cele mai ok din ce am gasit pana acum).  Pana la urma si la tipul asta de bicicleta se poate monta o aparatoare usoara de noroi si un rucsac de bicicleta pe ghidon. Ture mai lungi de 6-7 ore nu am sa fac. Mancare gasesti peste tot, la fel si lichide, nu are sens sa car.

Cel mai mare dezavantaj pe care il vad eu la tipul asta de bicicleta fata de touring e furca fixa. Dar dupa cum spuneam mai sus mai am un MTB, pentru cazul cand o sa merg pe poteci si prin  paduri.
Bianchi cea din link-ul  de mai sus este superba,mai ales cu echiparea 105...
Personal, am o cursiera mai veche,cadru otel elvetian,la care cu varful de la pantof lovesti la viraje roata fata(prietenii stiu de ce...) cu echipare pedalier Shimano 600 si pin. sch. 105 + frane Shimano 105...jante Mavic+anveope 23/700 si alearga de nu-ti vine a crede ce poate o 'bunicuta'....
Pentru jungla urbana am optat pentru o Koga (7005+carbon) care ajunge la 9kg si care datorita la echipare o pot folosi si pe poteci....

#56
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View Postvalecris16, on 01 mai 2021 - 22:17, said:

la care cu varful de la pantof lovesti la viraje roata fata
De ce, pentru că e prea mic cadrul respectiv pentru tine? Sau e vorba de lungimea furcii cumva?

#57
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

View Postonisifor12, on 02 mai 2021 - 03:00, said:

De ce, pentru că e prea mic cadrul respectiv pentru tine? Sau e vorba de lungimea furcii cumva?

View Postonisifor12, on 02 mai 2021 - 03:00, said:

De ce, pentru că e prea mic cadrul respectiv pentru tine? Sau e vorba de lungimea furcii cumva?
Este un cadru de contratimp/velo...indiferent de modelul de pedale echipat,varful pantofului va lovi permanent roata fata,in momentul unui viraj mai strans,

#58
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postonisifor12, on 01 mai 2021 - 18:03, said:

Cele de șosea nu au furcă telescopică, de asta îi și zice „Crossway”, că e de cross.

Adica e de asflat, dar nu e de sosea (?). O traducere nefericita.
E o bicileta hibrid, probabil cea mai utila din cele 3.

Quote

Ești paralel din păcate, ai idei preconcepute și probabil că nu ai avut carbon până acum. Crezi că se rup așa, când bate vântul? Eu am și carbon și aluminiu. Cu o bicicletă cu exact același cadru din carbon ca aia, am peste 18.000 de km făcuți, două accidente, căzături , iar nicio parte de carbon nu a avut vreo problemă. Vorbesc din proprie experiență. Iei carbon dacă vrei viteză sau cățărare mai ușoară. Dacă nu, există din aluminiu, din oțel, din titan.

Sint niste principii destul de simple la chestiile astea:
1. E preferabila o bicicleta de aluminiu sau otel mai scumpa decit una de carbon mai ieftina.
2. Bicicletele de carbon ieftine au problema cu controlul calitatii. QC= variatie mare intre produse. Adica e mai loterie, asa.
3. In marea majoritate a cazurilor e mai usor, mai ieftin si mai util sa dai jos un kil de pe tine decit unul de pe bicicleta (exceptie poate la roti, dar acolo nu ai unde da kilograme jos).

#59
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 02 mai 2021 - 08:37, said:

Adica e de asflat, dar nu e de sosea (?). O traducere nefericita.
E o bicileta hibrid, probabil cea mai utila din cele 3.

Chiar nu te plictisesti sa fii pe langa? O bicicleta de sosea e definita de masa minima, anvelope inguste cu rezistenta minima la rulare, de cele mai multe ori ghidon specific, curbat, si, in cazuri mai scumpe, profil aerodinamic. N-are ce cauta suspensia activa pe o bicicleta de sosea.

Crossway-ul e un hibrid, e ce vrei, dar nu e bicicleta de sosea. Am mai avut si eu sperante din astea, cand m-am apucat de pedalat, ca, lasa ca merge si cu un MTB cu anvelope inguste pe sosea. Pana m-am urcat pe o cursiera autentica.

Edited by Ann0nyym0us, 02 May 2021 - 08:48.


#60
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAnn0nyym0us, on 02 mai 2021 - 08:45, said:

Crossway-ul e un hibrid, e ce vrei, dar nu e bicicleta de sosea. Am mai avut si eu sperante din astea, cand m-am apucat de pedalat, ca, lasa ca merge si cu un MTB cu anvelope inguste pe sosea. Pana m-am urcat pe o cursiera autentica.

Cand nu ai loc de mai multe biciclete hibrida devine si cursiera si MTB Posted Image . No o vei compara niciodata cu o cursiera de carbon cu ghidoane aero insa si daca iesti cu plutonul de cursieristi si esti bun poti sta lejer in trena unui cursierist dolofan care a infulecat cam mult Posted Image . Si poti iesi si cu amicii pe MTB daca e un traseu fara denivelari mari si merg doar pe drumuri de tara relativ ok si fara coborari abrupte pe zone de pietris. Si e buna si prin oras cand mai sari o bordura, iar cand mergi la un picnic usor cu amicii biciclisti poti pune si portbagaj si coburi si devii amicul acela apreciat care cara berea Posted Image

Edited by spooky51, 02 May 2021 - 09:06.


#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAnn0nyym0us, on 02 mai 2021 - 08:45, said:

Chiar nu te plictisesti sa fii pe langa? O bicicleta de sosea e definita de masa minima, anvelope inguste cu rezistenta minima la rulare, de cele mai multe ori ghidon specific, curbat, si, in cazuri mai scumpe, profil aerodinamic. N-are ce cauta suspensia activa pe o bicicleta de sosea.

Crossway-ul e un hibrid, e ce vrei, dar nu e bicicleta de sosea. Am mai avut si eu sperante din astea, cand m-am apucat de pedalat, ca, lasa ca merge si cu un MTB cu anvelope inguste pe sosea. Pana m-am urcat pe o cursiera autentica.


Cuvintul ROMÂNESC pentru ce spui tu e cursiera. Bicicleta de sosea e un internetism prostesc unde nu folosim termeni noi ci înlocuim cuvinte existente cu unele mai proaste.

#62
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 02 mai 2021 - 18:26, said:


Cuvintul ROMÂNESC pentru ce spui tu e cursiera. Bicicleta de sosea e un internetism prostesc unde nu folosim termeni noi ci înlocuim cuvinte existente cu unele mai proaste.

Cuvantul romanesc "cursiera" este pentru orice bicicleta de velodrom, sosea, ciclocros, gravel, iar daca ii pui aripi devine "semicursiera" :D

#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Pai da, ca toata lumea are o bicicleta de velodrom prin casa.

#64
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 02 mai 2021 - 23:38, said:

Pai da, ca toata lumea are o bicicleta de velodrom prin casa.

Unde e parchet e si bicicleta de velodrom :D

#65
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 02 mai 2021 - 18:26, said:


Cuvintul ROMÂNESC pentru ce spui tu e cursiera. Bicicleta de sosea e un internetism prostesc unde nu folosim termeni noi ci înlocuim cuvinte existente cu unele mai proaste.

Ce legatura are asta cu faptul ca tu i-ai recomandat o bicicleta cu gume groase si suspensie ca fiind numa buna sa mearga pe asfalt?

#66
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011
Bici de carretera, da strada, road bike, velo de route,… germana e mai aiurea cu Renrad, -  nush ce va certati degeaba ��

#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAnn0nyym0us, on 03 mai 2021 - 08:34, said:


Ce legatura are asta cu faptul ca tu i-ai recomandat o bicicleta cu gume groase si suspensie ca fiind numa buna sa mearga pe asfalt?

Eu nu am recomandat nimic. Dar aia e o bicicleta foarte buna de asfalt ca doar nu o fi de carari de munte, nu? Merge ocazional si pe un drum neasfaltat dar din ala neted si frumos facut. Dar pe alea poti sa mergi cu aproximativ orice bicicleta daca tii neaparat.
Putem sa discutam oportunitatea suspensiei, dar aia e bicicleta pentru asfalt.

#68
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 02 mai 2021 - 08:37, said:

Sint niste principii destul de simple la chestiile astea:
1. E preferabila o bicicleta de aluminiu sau otel mai scumpa decit una de carbon mai ieftina.
2. Bicicletele de carbon ieftine au problema cu controlul calitatii. QC= variatie mare intre produse. Adica e mai loterie, asa.
3. In marea majoritate a cazurilor e mai usor, mai ieftin si mai util sa dai jos un kil de pe tine decit unul de pe bicicleta (exceptie poate la roti, dar acolo nu ai unde da kilograme jos).
1. Depinde. Bicicletele din Decathlon au un renume destul de bun. Nu se compară cu orice chinezărie de pe Aliexpress, Eu am exemplul în față, merg pe ea destul de des, fac 5000- 6000 de km pe an, personal sunt foarte mulțumit de raportul dintre calitate și preț.
2. De acord, dar în cazul particular al celei recomandate de mine nu mi se pare că reprezintă o bicicletă ieftină. La 7500 de lei, numai ieftină nu e, dar are un raport corect între calitate și preț.
3. Complet de acord! Mai greu e cu voința. Cel mai greu!

View Postvrajitoruldinoz, on 03 mai 2021 - 09:15, said:

Dar aia e o bicicleta foarte buna de asfalt ca doar nu o fi de carari de munte, nu? Merge ocazional si pe un drum neasfaltat dar din ala neted si frumos facut. Dar pe alea poti sa mergi cu aproximativ orice bicicleta daca tii neaparat.
Cu aia ești ultima găină dintr-un grup de cursieriști. Rămâi ultimul după primul kilometru. Poți să mergi pe asfalt cu ea, evident! La fel merg și ăia cu fa( r )t bike-uri pe asfalt, dar asta nu înseamnă că aia e bicicletă specializată pentru mersul pe asfalt.

Edited by Digix, 03 May 2021 - 21:38.


#69
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 02 mai 2021 - 18:26, said:

Bicicleta de sosea e un internetism prostesc
Nu chiar. Și cicliștii profesioniști și comentatorii de pe Eurosport folosesc termenul „de șosea” ca însemnând exclusiv „specific de viteză/cursieră”. Deci oricât ai merge cu ea pe asfalt și orice viteză ai prinde cu ea, bicicleta respectivă de cross nu este de șosea.

View PostDigix, on 03 mai 2021 - 21:37, said:

Rămâi ultimul după primul kilometru.
Exact. Oricât de nouă și unsă e, furca telescopică o face considerabil greoaie comparativ cu o cursieră.

Edited by onisifor12, 04 May 2021 - 17:12.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Pai chestiile astea le cam stie orcine, dar a fost totusi luata in calcul. Ma intreb de ce.

View PostDigix, on 03 mai 2021 - 21:37, said:

1. Depinde. Bicicletele din Decathlon au un renume destul de bun. Nu se compară cu orice chinezărie de pe Aliexpress, Eu am exemplul în față, merg pe ea destul de des, fac 5000- 6000 de km pe an, personal sunt foarte mulțumit de raportul dintre calitate și preț.
2. De acord, dar în cazul particular al celei recomandate de mine nu mi se pare că reprezintă o bicicletă ieftină. La 7500 de lei, numai ieftină nu e, dar are un raport corect între calitate și preț.
3. Complet de acord! Mai greu e cu voința. Cel mai greu!


Cu aia ești ultima găină dintr-un grup de cursieriști. Rămâi ultimul după primul kilometru. Poți să mergi pe asfalt cu ea, evident! La fel merg și ăia cu fa( r )t bike-uri pe asfalt, dar asta nu înseamnă că aia e bicicletă specializată pentru mersul pe asfalt.


De acord cu tot, de fapt e clar ca tu cunosti mai bine respectiva bicicleta iar eu am numai prespuneri.
Daca as sti 2-3 ca tine, as cumpara-o fara sa clipesc.

Quote

La 7500 de lei, numai ieftină nu e,

Ai dreptate, nu e exagerat de ieftina.

#71
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 04 mai 2021 - 18:11, said:

Pai chestiile astea le cam stie orcine, dar a fost totusi luata in calcul. Ma intreb de ce.
Pentru că e începător și văzând câ are cauciucuri subțiri a zis că e bună și de stradă.

#72
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Pai este buna de strada :), doar ca are uz diferit de o cursiera.
Eu m-am gindit ca vrea o bicicleta mai univresala. Eu personal nu inteleg ce cauta suspensia pe genul asta de bicicleta, probabil marketing.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate