Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Bicicleta sosea

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
602 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 abac, on 25 aprilie 2021 - 12:23, said:

Ia da exemple de sosele necirculate.
Dacă nu mergi, nu știi. Eu am făcut București-Brașov-București (într-o zi) cu bicicleta, de patru ori pe DN1. De două ori cu întoarcere prin Râșnov, de două ori singur.

Ieri am fost singur, inclusiv pe DN1, am făcut 192 de km. https://www.strava.c...ties/5185373617
Sunt viu.

Edited by Digix, 25 April 2021 - 12:44.


#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
La cursiera mea merg pe spd de mtb... oricum pedale flat nu as lua daca vrei sa fii cat de cat performant.

#21
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 gear, on 25 aprilie 2021 - 11:51, said:

Am 1,75, 75-80 kg.

Ma orientam spre marime M.

Daca trec peste design, care si mie imi place mult mai mult la Bianchi, ce altceva ar face sa merite  mai mult Van Rysel, diferenta de 1 kg intre ele nu mi se pare chiar o problema.
Adica pot renunta la Bianchi daca sunt diferente care sa conteze.
Cadru aluminiu vs carbon.
Crede-mă că se simte diferența la greutate
Rotile mult mai slabe, din descriere. Iste jante grele  și niște butuci de care nu am auzit.
Angrenaj care nu e 105-7000
Clești nu sunt 105-7000
Ăla de pe spate e asta
https://www.bikexper...ano-105-br-r561
Daca e adevărată descrierea nu vei putea pune clești din seria 7000.

O bicicletă supraevaluată.

La cealaltă, full 105-7000
Roti mavic chiar daca nu sunt din alea la 1500Gr  sunt roti bune, solide pe rulmenții.

Nu te grăbi cu achiziția, vezi pe bike24 niste Trek urî poate găsești ceva care să îți placă
Și apoi întrebi la http://www.surmont.ro/
De model respectiv dacă poate fi adus.

E o diferență foarte mare într-un cadru ușor și unu mai greu.
Testat de mine nu vorbesc din auzite.

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 Digix, on 25 aprilie 2021 - 12:43, said:

Dacă nu mergi, nu știi. Eu am făcut București-Brașov-București (într-o zi) cu bicicleta, de patru ori pe DN1. De două ori cu întoarcere prin Râșnov, de două ori singur.

Ieri am fost singur, inclusiv pe DN1, am făcut 192 de km. https://www.strava.c...ties/5185373617
Sunt viu.

Prietene, drumurile alea numai necirculate nu sunt. Dimpotriva. Si se da in goarna la greu pe acolo.

Edited by abac, 25 April 2021 - 12:58.


#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă vrei siguranță, dai pedale în casă pe Zwift și ai rezolvat problema.

Sau mergi prin Politehnică, sau Herăstrău ca fătălăii.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ah, deci am schimbat placa cu siguranta pe sosea :)

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă tu asta simți, stai în casă. Nu am avut niciodată accident pe șosea, am avut în oraș mașină care nu mi-a acordat prioritate și ușă deschisă în față.
90-95 % din șoferi te depășesc la distanță, restul sunt proștii.

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Lasa-ma sa ghicesc. Tie nu ti se poate intampla.

#27
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 gear, on 25 aprilie 2021 - 12:25, said:

Majoritatea au biciclete touring.
Deci nu se pune problema de viteza. Cateva pante or sa fie, am urcat anul trecut cu un Devron MTB pe Transalpina.

 Digix, on 25 aprilie 2021 - 11:42, said:

S-a cerut de șosea. Ce treabă are cu trekkingul?

 sirgoofy, on 25 aprilie 2021 - 11:42, said:

Asta e ideea, cursiera e pt viteza
ps Se scrie Sunt
P.S.
Da, necunoscătorii de azi scriu cu grafia din 1930 toamna (sunt, î din a), ”mulțumită” indicațiilor prețioase date în 1993 de către inginerii academicieni foști colegi ai Elenei Ceaușescu, care au vrut astfel să-și ”spele păcatele” arătîndu-și distanțarea prin asta, deși toți lingviștii s-au împotrivit.

- Drumurile nu-s perfecte, trekkingul e un mix unde poate găsi și cu apărători complete și eventual anvelope mai aderente, că se umple de mizerie dacă-l prinde ploaia, doar a spus că face drumuri lungi în grup și nu vrea viteză de performanță musai. De ce să-și îngreuneze respirația ținînd rucsacul în spate cînd își poate lua biclă cu suport? Cînd mergi la un drum de multe ore sau zile, nu-ți iei doar o sticlă cu apă.

Edited by silverflower, 25 April 2021 - 14:14.


#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008

 silverflower, on 25 aprilie 2021 - 14:12, said:

...De ce să-și îngreuneze respirația ținînd rucsacul în spate cînd își poate lua biclă cu suport?
Cînd mergi la un drum de multe ore sau zile, nu-ți iei doar o sticlă cu apă.
Merge cateva ore, nu zile.
Pt 3-4 ore nu e nevoie de rucsac, sau in ture unde se mananca la terasa/ restaurant.
Montezi 1-2 bidoane apa, ceva snacksuri/ batoane in buzunare, + kit pana si jacheta ploaie.

Sa zic de rucsac doar in ture de 1 zi daca vrea sa manance din pachet.
Alternativa, borseta care se monteaza pe tijele seii, se gasesc de toate dimensiunile...

Edited by sirgoofy, 25 April 2021 - 14:23.


#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 abac, on 25 aprilie 2021 - 14:00, said:

Lasa-ma sa ghicesc. Tie nu ti se poate intampla.
Man, e vorba de o pasiune pe care se pare că tu nu o poți înțelege. Sunt dispus să îmi asum aceste riscuri de dragul plăcerii de a pedala liber, pe drum.
Nimic nu e sigur pe lumea asta.

 silverflower, on 25 aprilie 2021 - 14:12, said:

- Drumurile nu-s perfecte, trekkingul e un mix unde poate găsi și cu apărători complete și eventual anvelope mai aderente,
Dar dacă nu are apărători, sau ladă în spate, de la început, înseamnă că nici nu dă nici banii pe ele. Dacă va considera necesar, și le poate adăuga oricând vrea el. Un trekker nu se va putea ține niciodată după șoselari. El asta a cerut: de șosea. Nu există bicicletă bună la toate stilurile și locurile de mers.

Edited by Digix, 25 April 2021 - 14:53.


#30
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Salut, știți ceva modele de cursiere sh bune de aproximativ 8 kile ce să coste 1000-2000 de lei?

#31
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Probabil gasesti, chiar aluminiu, dar in banii aia, si fix acum cand incepe sezonul, probabil au alte bube care trag pretul in jos.

#32
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Îmi zici un cod/model ceva, te rog?

#33
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 onisifor12, on 25 aprilie 2021 - 14:55, said:

Salut, știți ceva modele de cursiere sh bune de aproximativ 8 kile ce să coste 1000-2000 de lei?
Doar pe SH, dar cu mari riscuri. Du-te pe la vreo 3000 așa să faci treabă.

#34
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Dupa cum spunea un coleg mai sus e greu sa iei o bicicleta polivalenta.

Am sa merg pe Bianchi sau pe cea din Decathlon (sunt cele mai ok din ce am gasit pana acum).  Pana la urma si la tipul asta de bicicleta se poate monta o aparatoare usoara de noroi si un rucsac de bicicleta pe ghidon. Ture mai lungi de 6-7 ore nu am sa fac. Mancare gasesti peste tot, la fel si lichide, nu are sens sa car.

Cel mai mare dezavantaj pe care il vad eu la tipul asta de bicicleta fata de touring e furca fixa. Dar dupa cum spuneam mai sus mai am un MTB, pentru cazul cand o sa merg pe poteci si prin  paduri.

#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
Mtb e una cursiera e alta... e greu sa intelegi pana nu mergi pe ambele Posted Image

Dupa ce te obisnuiesti cu mersul pe anvelope 25C, ghidon ingust si spd-uri vei vedea ca NU furca e dezavantajul.. ci conditia ta fizica... sau lipsa ei  Posted Image

Totusi nu stiu exact ce cauti, tot vb de suspensii, daca esti genul care merge pe bicla in trening cu o jacheta larga poate cursiera nu e ce trebuie.
La asta sa ai haine dedicate, pantofi, si dorinta de viteza Posted Image

Pana la urma cum esti ?

[ https://media1.giphy.com/media/7rhdSyuIhuu6KaEUVf/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ https://i.gifer.com/6Ofr.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 25 April 2021 - 16:21.


#36
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 gear, on 25 aprilie 2021 - 16:04, said:

Mancare gasesti peste tot, la fel si lichide, nu are sens sa car.
E foarte corect, de aia e bine să cari doar strictul necesar și bani la tine.

Eu ți-aș sugera să faci câteva plimbări cu biciclete împrumutate, până te prinzi ce fel de plimbări îți plac. Eu am început cu MTB, dar mi-am dat seama că nu asta e ceea ce doresc. Am trecut pe cursieră și nu aș da-o pe altceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate