Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#595
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
VoLTE + 5G pe AT&T US cu 0,4EUR/GB, roaming mai ieftin decât multe oferte locale.

B66+n77:

Attached File  Screenshot_20230630_141933_Speedtest.jpg   60.8K   93 downloadsAttached File  Screenshot_20230630_142029_Netmonitor.jpg   117.04K   75 downloadsAttached File  Screenshot_20230630_141755_Service mode RIL.jpg   102K   54 downloads

#596
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
În roaming, din Bulgaria pot suna în Spania 3000 de minute gratuite?

#597
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Doar daca suni pe nr romanesc sau pe nr de digi spania.

#598
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 21.03.2005

 lk1, on 02 iulie 2023 - 11:45, said:

În roaming, din Bulgaria pot suna în Spania 3000 de minute gratuite?

Da, poti sa suni oriunde in SEE GRATUIT, in limita rezonabila de utilizare.

NU CONFUNDATI MINUTELE INTERNATIONALE cand sunteti in Romania cu MINUTELE NATIONALE IN ROAMING SEE!

Ignora-i pe cei care spun altceva, ei nu au fost in roaming.

Apelurile LOCALE (in tara in care te afli) sau catre alte tari SEE sunt gratuite/incluse in abonamentul tau, atunci cand esti in roaming SEE.

Atasez aici mesajul de la Digi_Helper pentru a lamuri informatiile eronate pe care le trimit alti utilizatori:

"Daca te afli intr-o tara membra SEE si apelezi local, in aceeasi tara, se tarifeaza la fel ca apeluri nationale atunci cand te afli in Romania.
Adica daca ai Optim Nelimitat, nu platesti nimic pentru aceste apeluri. Iar daca ai Optim 2/3, primele 200/300 de minute sunt gratuite, urmatoarele urmand sa fie taxate la fel ca un apel national in Romania."

Ii rog pe cei care nu cunosc informatiile sa nu mai posteze inutil si eronat.


Info ANCOM:
https://infocentru.a...at-home-ue-see/

"Roam like at home”  sau RLAH (în roaming, ca acasă) presupune că ești tarifat pentru serviciul de roaming în UE/SEE ca și cum ar fi un consum efectuat în România, în afara propriei rețele, în măsura în care acesta nu depășește limitele unei utilizări rezonabile."

Când călătorești în SEE, furnizorul tău are obligația să îți aplice automat sistemul „Roam like at home”, în condițiile reglementate.

În planul tarifar (abonament, cartelă preplătită, (extra)opțiune) pe care l-ai achiziționat ai mai multe beneficii naționale incluse – minute/SMS-uri în afara propriei rețele, respectiv date (MB/GB) disponibile la nivel național.

Potrivit „Roam like at home”, în limitele unei utilizări rezonabile (PUR), poți folosi toate beneficiile naționale incluse și în roaming în UE/SEE, fără alte costuri suplimentare.

Concret, apelurile (minute) efectuate/SMS-urile trimise către destinații din UE/SEE (către numere de telefon din România, inclusiv din propria rețea, către numere locale din statul vizitat sau către numere din orice alt stat UE/SEE) ți se scad din minutele/SMS-urile în afara propriei rețele incluse în planul tarifar, fără a ți se mai percepe și alte costuri.

Restul de informatii le gasiti pe site la ANCOM - lectura placuta!

Aceste reguli de tarifare se aplica la toti operatorii din Romania, in Roaming SEE.

 IaBaDaBadU, on 02 iulie 2023 - 12:23, said:

Doar daca suni pe nr romanesc sau pe nr de digi spania.
Termina cu prostiile si dezinformarile, te rog!

 K-Bobby, on 15 iunie 2023 - 15:37, said:

Daca esti in Germania si suni pe un număr de Germania ai minute incluse sau sa plătesc?
L-ati informati gresit si pe K-Bobby!

 IaBaDaBadU, on 15 iunie 2023 - 23:00, said:

sper ca este o gluma ce ai scris acolo. De exemplu, daca esti in spania si suni un numar de spania de pe digi, altul decat digi spania, se TAXEAZA, numai tampenii scriu si aia pe site. Auzi apel local 🤣
Vezi ca e o gluma proasta ce zici tu... ti-am zis ca mersul la Zorleni, Badeana sau la Puiesti nu se considera Roaming.

Edited by MELODY, 03 July 2023 - 06:47.


#599
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu a dezinformat, spre Spania nu sunt minute internationale incluse cu nici o altă rețea decât Digi ES, sunt tarifate.

#600
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Omul o tine pe a lui, nu intelege sau nu vrea pur si simplu.

#601
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 21.03.2005
Ce treaba au minutele internationale cu apelurile din Roaming cand esti in Roaming?

 IaBaDaBadU, on 03 iulie 2023 - 07:56, said:

Omul o tine pe a lui, nu intelege sau nu vrea pur si simplu.
Citeste cu atentie ce aberatii sunt in postarea ta, versus ce am scris eu de la Digi Helper sau am adaugat de pe site-ul ANCOM.

Barladul nu e in Roaming, nici Suletea, Nici Murgeniul.

Colegii intreaba cat ii costa in Roaming SEE ca sa sune local in tara in care se afla sau catre Romania sau catre alte State SEE.
Conform minutelor NATIONALE incluse pe care le au in Romania, la fel se folosesc acele minute nationale si in Roaming SEE.
Adica gratuit in limita lor, NELIMITAT sau 200/300 conform abonamentului Optim aferent.
Sigur, cu respectarea Fair Usage Policy (FUP) sau Politica de utilizare rezonabila (PUR, in limba romana).

 MembruAnonim, on 03 iulie 2023 - 07:46, said:

Pai nu a dezinformat, spre Spania nu sunt minute internationale incluse cu nici o altă rețea decât Digi ES, sunt tarifate.
Suntem pe topicul Roaming, intrebarea colegului era despre apeluri in Roaming SEE catre alt stat SEE.  Nu despre apeluri internationale din Romania.

Cand te afli in Roaming SEE, toate apelurile catre Spania, Germania, etc, indiferent de reteaua destinatarului, sunt apeluri catre destinatii SEE, si sunt INCLUSE si GRATUITE conform abonamentului. Fara NICI o legatura cu apelurile internationale cand te afli in Romania.

Edited by MELODY, 03 July 2023 - 08:47.


#602
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 21.03.2005
Screenshot pentru cei doi "Toma Necredinciosii".

Attached Files



#603
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Tot o dai cu suletea, perieni, 😄 eu vin acasa la 2-3-4 luni si folosesc si digi in roaming. Si da e gratuit daca suni pe orice nr de ro, ddar nu e gratuit sa suni orice nr. Cum ai postat mai sus, sunt exact ca apelurile din tara. Daca din tara suni pe movistar spania te taxeaza, la fel daca esti in spania si suni nr de movistar, se taxeaza. Ce nu intelegi daca eu folosesc si sun adica iti scriu exact pt ca folosesc abonamentul. Tu ramai la america ta, ca habar nu ai.

#604
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,069
  • Înscris: 18.12.2007
Nu va mai certati ca chiorii: https://www.digi.ro/...-mobila/roaming
Alegeti acolo tara care va intereseaza si vedeti tarifele. Apel local este atunci cand suni un numar a carui numerotatie apartine de tara in care esti. Apel catre alte tari din UE este atunci cand apelezi numere ce apartin de alte tari din UE.

Edited by AlexEn, 03 July 2023 - 09:11.


#605
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Răspundeți punctual vă rog să înțeleg:
1. Merg în Bulgaria și este gratuit să sun în Spania pe orice rețea mobilă?
2. Credeți că ar fi util să te atenționeze la fiecare apel din roaming către destinații SEE despre tariful aplicat în cazul în care este destinație specială? Nu tot timpul ști tu ca utilizator ce număr este cel pe care îl suni și te trezești că plătești 3,57 EURO/minut. Ar trebui creată o petiție in acest sens pentru toți operatorii.

#606
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,069
  • Înscris: 18.12.2007

 lk1, on 03 iulie 2023 - 11:24, said:

Răspundeți punctual vă rog să înțeleg:
1. Merg în Bulgaria și este gratuit să sun în Spania pe orice rețea mobilă?

Citeste omule pe linkul de la mine. Alegi Bulgaria si vezi ce iti spune, ce reguli de consum se aplica! Daca nu pricepi ceva zi clar aici ce nu pricepi.

#607
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 lk1, on 03 iulie 2023 - 11:24, said:

Răspundeți punctual vă rog să înțeleg:
1. Merg în Bulgaria și este gratuit să sun în Spania pe orice rețea mobilă?
2. Credeți că ar fi util să te atenționeze la fiecare apel din roaming către destinații SEE despre tariful aplicat în cazul în care este destinație specială? Nu tot timpul ști tu ca utilizator ce număr este cel pe care îl suni și te trezești că plătești 3,57 EURO/minut. Ar trebui creată o petiție in acest sens pentru toți operatorii.
1. nu.
2. nu.

#608
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MELODY, on 03 iulie 2023 - 06:44, said:


Vezi ca e o gluma proasta ce zici tu... ti-am zis ca mersul la Zorleni, Badeana sau la Puiesti nu se considera Roaming.

Deja esti foarte irelevant, si chiar nu mai te crede nimeni.

Daca suni din tara respectiva tot pe un numar de acolo, nu se considera apel local?

#609
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018
Eu cred ca cel mai usor mod de a explica diferenta dintre minute internationale si minute in roaming e cu un exemplu orange yoxo.

Sa zicem ca am un abonament de 39 lei fara minute internationale. Daca sun un numar de Polonia cat timp sunt in Romania, nu se poate, pentru ca nu am minute internationale. Daca sunt in Ungaria, pot sa sun numarul de Polonia, deoarece sunt in roaming si se aplica alte tarife - minutele roaming SEE nelimitate (cu FUP).

Pot sa confirm si eu ca in roaming nu am fost taxat de digi chiar daca am apelat un numar dintr-o retea locala care ar fi fost contra cost din Romania.

#610
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Mă doare capul. Melody zice clar că este gratuit să sun din Bulgaria în Spania, iar restul spuneți că nu.
Mă enervează că nici pe site nu spune exact gen: "minutele internaționale efectuate din roaming către state SEE incluse in abonamentul tău conform FUP, pot fi folosite către destinațiile de telefonie mobilă și fixă cu excepția numerelor cu destinație specială."

#611
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cat esti in roaming toata UE + tarile SEE sunt considerate retele locale. Cat esti in tara doar retelele din Romania sunt locale. Deci da, daca esti in Bulgaria in roaming suni numere de Spania in mod gratuit la abonamentul nelimitat (probabil se aplica un FUP daca exagerezi).

Edited by Catean, 04 July 2023 - 22:38.


#612
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 16.04.2014
Salut,

Tinand cont ca sunt multe discutii legate de modalitatea de facturare a apelurilor efectuate atunci cand esti in Roaming, incerc sa notez mai jos cateva clarificari.

Pentru un client aflat in roaming intr-un stat SEE se aplica urmatoarele principii si tarife:
1. Apel local in roaming (din tara X in tara X) este echivalent cu un apel in interiorul Romaniei;
2. Apel catre Romania este echivalent cu un apel in interiorul Romaniei;
3. Apel international catre un alt stat SEE este echivalent cu un apel international din Romania catre acel stat SEE, mai precis catre reteaua respectiva din acel stat;
4. Apel international catre un alt stat non SEE este echivalent cu un apel international catre acel stat non SEE.


Sper ca am reusit sa ii ajut pe toti cei care vor sa plece in vacanta si sa foloseasca in roaming serviciile Digi.

Edited by DIGI_Helper, 05 July 2023 - 08:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate