Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Contestatie amenda neacordare de prioritate

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#73
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postscania_delfin, on 17 aprilie 2021 - 14:21, said:

Ghinion.

Salut. Long time no see huh. Missed me, yeah?

Daca era ghinion taceam. E societate putreda.
De aia, nu-mi ziceti mie de legalitate. adica ziceti, Dar s-o luam cu un bob de sare.
O sa cred pe toata lumea cand cineva o sa lamureasca de bun simt asta de mai jos.
https://en.wikipedia...th_of_Teo_Peter

(eric, fa-te ca nu vezi)

Edited by viotl, 17 April 2021 - 17:47.


#74
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,213
  • Înscris: 15.05.2008
am vazut filmarea,pot spune ca iti lipseste un U  la nickname, in rest totul corect

#75
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018

View PostAndreibo, on 17 aprilie 2021 - 12:21, said:


1. As dori sa fac contestație. Aș avea vreo șansă? Poate fi video-ul acceptat ca proba? Și dacă da, cum îl depun ca proba? Sau sa scot niște poze? Ce ar trebui sa scriu în contestație?
2. Dacă plătesc amenda acum pentru a putea plăti 290 de lei. Trebuie sa atașez dovada plății la contestație? Trebuie sa fac o cerere pentru returnarea banilor?

Sanse ai , desi esti vinovat, se poate schimba sanctiunea. Tu trebuie sa recunosti fapta. Ai circumstante atenuante. Depui probe pe cd si poze,un avocat, jurist trebuie sa iti redacteze plangerea.
  Daca platesti amenda, atasezi chitanta. In instanta nu conteaza daca ai platit-o sau nu. Mai trebuie sa platesti o taxa de timbru judiciar de 20 de lei.

Eu am castigat castigat in instanta, proces cu jandarmeria, si la apel, si in prima instanta, desi nu credeam ca am vreo sansa. (amenda 2000 ron pt gratar)...

#76
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View PostAndreibo, on 17 aprilie 2021 - 12:21, said:

Asta am pățit un nefericit eveniment după care m-am ales cu amenda de 580 RON(290 în 15 zile) și suspendarea permisului timp de 30 de zile.
............................

Întrebările mele sunt:
1. As dori sa fac contestație. Aș avea vreo șansă? Poate fi video-ul acceptat ca proba? Și dacă da, cum îl depun ca proba? Sau sa scot niște poze? Ce ar trebui sa scriu în contestație?

Dupa parerea mea ai mari sanse si asa ar trebui sa si faci, pentru ca ai 100% dreptate.
Spun asta fiindca ACORDAREA PRIORITATII este STABILITA PRIN LEGE, fara loc de vreo interpretare:

Articolul 6 din OUG 195/2002 cu modificarile....
   In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
1. acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu isi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

   Implicit NEACORDARE A PRIORITATII (de care esti invinuit) inseamna OPUSUL, adica situatia in care participantii la trafic care aveau acest drept (pietonii in cazul tau) ar fi fost obligati sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca, lucru care evident nu s-a intamplat! Nu contesta nimeni faptul ca pietonii aveau prioritate, dar contraventia de care esti acuzat, asa cum este ea stabilita prin lege, nu a avut loc!
Iar legea se interpreteaza intocmai, nicidecum nu mai pot adauga acuzatorii una-alta pe langa, incat sa-i extinda intelesurile pana cand le iese lor bine!
Nu te lasa impresionat de faptul ca multi altii si-au pierdut permisul de conducere pe fondul necunoasterii legii, si au stat pe tusa dupa vinovatii stabilite prin folclor!
Daca se intampla cumva sa pierzi (judecatorii sunt si ei oameni) mergi mai departe, fiindca vorba aceea ''unde-i lege nu-i tocmeala'', iar in cazul tau legea este cat se poate de clara!
In privinta filmarii, aici nu mai sunt la fel de sigur, dar cred ca trebuie prezentata la un moment dat filmarea originala. N-as sti sa-ti spun de ce. Eu ti-as recomanda sa trimiti mai intai o copie, dar neaparat sa-ti pastrezi si inregistrarea originala. Daca nu-ti este recunoscuta, sa o aduca politistii pe a lor!
Mai multe nu stiu sa-ti raspund, dar nu cred ca trebuie sa platesti amenda, decat daca vrei sa te asiguri ca o platesti doar jumatate in cazul in care pierzi procesul. Dar si daca il castigi, ramai cu banii dati, mai exact mai poti face alte traznai de acei bani! Posted Image

#77
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postdorin_2k, on 17 aprilie 2021 - 16:33, said:


Pe tine clar te-a păcălit. Dacă știai OUG ii spuneai ca nu e pe sensul tău de mers. Scăpai.
Gresit, strada nu avea scuar intre sensuri sa pot motiva asta.

#78
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Nu trebuie scuar. Pietonii de pe sensul tau au prioritate. Atât scrie la OUG. Te-au păcălit.

#79
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdragos I, on 18 aprilie 2021 - 02:47, said:


Articolul 6 din OUG 195/2002 cu modificarile....
       In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
1. acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu isi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;
Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere și în următoarele situații:

h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat și semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

#80
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,123
  • Înscris: 30.08.2006
Pai daca pietonul tranverseaza strada pe verde si tu cu masina treci pe langa el fara sa-l jenezi intr-un fel, se numeste acordare de prioritate ?

#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

View PostLeo2006, on 18 aprilie 2021 - 15:55, said:

Pai daca pietonul tranverseaza strada pe verde si tu cu masina treci pe langa el fara sa-l jenezi intr-un fel, se numeste acordare de prioritate ?

se numeste nesimtire si se preziaza cu 30zile de pieton

ala de pe banda de langa vede ca treci si trece, doar ca el baga in spital pietonul....

Edited by arg, 18 April 2021 - 16:12.


#82
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postviotl, on 17 aprilie 2021 - 17:43, said:

Salut. Long time no see huh. Missed me, yeah?

Daca era ghinion taceam. E societate putreda.
De aia, nu-mi ziceti mie de legalitate. adica ziceti, Dar s-o luam cu un bob de sare.
O sa cred pe toata lumea cand cineva o sa lamureasca de bun simt asta de mai jos.
https://en.wikipedia...th_of_Teo_Peter

(eric, fa-te ca nu vezi)
Daca era acasa era multumita,oricum noi nu putem fata Asa sant turcii

#83
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View PostLeo2006, on 18 aprilie 2021 - 15:55, said:

Pai daca pietonul tranverseaza strada pe verde si tu cu masina treci pe langa el fara sa-l jenezi intr-un fel, se numeste acordare de prioritate ?

Exact, conform insasi OUG 195/2002! Nu asa scrie? Ca doar nu degeaba la Art 6. Alin (1) intelesul termenului ''acordare a prioritatii'' a fost stabilit prin lege, tocmai ca sa nu ne mai dam cu parerea, nici unii dintre noi, nici politistul rutier.
Iar formularea mai corecta ar fi ''fara sa-l jenezi in vreun fel'', nu ''intr-un fel''.

Edited by dragos I, 18 April 2021 - 18:18.


#84
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Din păcate, e mai ușor pentru polițai sa convingă instanța ca, de fapt, l-ai jenat pe pieton decât pentru tine sa demonstrezi ca nu e așa.
In principiu sunt de acord cu tine, dar situația e pe o muchie de cuțit. E adevărat ca as face o contestație pe tema asta, dar nu mi-as planifica vacanța pe baza ei.

#85
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
O camera video este accesibila oricui in ziua de astazi, asa ca in instanta nu mai este doar cuvantul meu impotriva celui al politistului.
Intr-adevar, din pacate vedem si judecatori carora nu prea le vine sa creada ce citesc, alegand sa ignore exact articolul din lege care reglementeaza situatia... No comment!

#86
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdragos I, on 18 aprilie 2021 - 21:20, said:

O camera video este accesibila oricui in ziua de astazi, asa ca in instanta nu mai este doar cuvantul meu impotriva celui al politistului
Instanța nu este obligată să-ți accepte ție camera .

#87
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postgenius, on 18 aprilie 2021 - 22:14, said:

Instanța nu este obligată să-ți accepte ție camera .
Daca nu accepta camera mea, atunci sa aduca legislatia in secolul 21 si sa conditioneze orice sanctiune aplicata de un organ al statului de proba video. E simplu, fiecare bugetar cu camera la nasture, fiecare autospeciala cu camera in geam. Nu ai filmare, nu aplici sanctiunea. Sa n-aud ca n-au bani, ca o camera isi scoate banii din 3 amenzi.

#88
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postgeutz, on 18 aprilie 2021 - 23:18, said:


Daca nu accepta camera mea, atunci sa aduca legislatia in secolul 21 si sa conditioneze orice sanctiune aplicata de un organ al statului de proba video. E simplu, fiecare bugetar cu camera la nasture, fiecare autospeciala cu camera in geam. Nu ai filmare, nu aplici sanctiunea. Sa n-aud ca n-au bani, ca o camera isi scoate banii din 3 amenzi.
Cu camera de”nasture” te filmează abia după ce te-a oprit, nu prinde momentul contravenției. Cel mult poate dovedi Conversația și comportamentul.

#89
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgeutz, on 18 aprilie 2021 - 23:18, said:

Daca nu accepta camera mea, atunci sa aduca legislatia in secolul 21 si sa conditioneze orice sanctiune aplicata de un organ al statului de proba video. E simplu, fiecare bugetar cu camera la nasture, fiecare autospeciala cu camera in geam. Nu ai filmare, nu aplici sanctiunea. Sa n-aud ca n-au bani, ca o camera isi scoate banii din 3 amenzi.
Tu crezi că legislația e făcută de instanțe? Posted Image

#90
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
doar ca uneori instantle fac pe legislatien.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate