Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Peugeot 5008 GT-line 2021

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Salutare,
In ultimul timp am tot căutat o a doua mașina de familie care sa ne ofere ceva mai mult spațiu și ceva mai multă siguranța. Inițial, la mijlocului anului trecut am cumpărat un Golf 7.5, dar care s-a dovedit a nu fii ceea ce caut. Oricum, pe timp de pandemie a fost de OK de fâțâială prin jurul casei.

Acum a venit timpul sa îl înlocuim așa ca am căutat multe alternative, de la SH la noi, de la electrice la diesel.
Pana la urma alegerea a fost făcută după nevoile propriu zise: o mașina spațioasă care sa permită cu ușurintă sa îmbarcăm doi copii mici cu cele de trebuința: biciclete, cărucioare, genți, etc.
Mașina este folosită zilnic pentru naveta la serviciu și dus copii la școala, pe o distanță de 30km.

După căutări am ajuns la un Peugeot 5008 in echiparea Active Pack care bifa tot ce am spus mai sus. După auditul intern (soția) am ajuns la prezenta mașina: 5008 GT line model 2021, alb prelat și acoperișul negru.

Mașina vine dotata cu multe gadgeturi, dar in ansamblu este foarte bine lucrata, designul este subiectiv, dar plăcut, și atenția la detalii pe placul utilizatorului (alcantara pe bord și uși, scaune de piele, bordul digital și Navigația de 11 Inch, geamuri fumurii pe spate, faruri full led).

Având in vedere utilizarea mașinii am optat pentru un 1.2 PureTech benzinar (130 CP, 230 Nm) plus o cutie automata in 8 trepte. Motorizarea este adecvată, nici vorba de sportivitate însă este decenta. In treptele joase amplificarea de cuplu se face resimțită așa ca 0-100 se face in 10 secunde, așadar decent. De la 130 km/h in sus lucrurile se schimba, insa nu intr-un mod dramatic. Sa spunem ca o mașina cu 7 locuri și copii mici in ea oricum nu este făcută pentru depasiri in scurt.

Mașina are un preț de catalog de 41.000 eur iar in urma negocierilor s-a cumpărat la prețul de 34.500 eur.

Este o mașina perfecta? Nu, însă pentru o familie reprezintă una dintre cele mai bune opțiuni, mai ales pentru cei cu copii mici.


Și câteva poze

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bravo. Trebuia sa iei naiba roșie :)

Sau portocalie, nu? :)

#3
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 MembruAnonim, on 15 aprilie 2021 - 16:07, said:

Bravo. Trebuia sa iei naiba roșie :)

Sau portocalie, nu? :)
Este alb prelat - la cererea beneficiarului :). Eu ma bucurăm sa fie roșie scuteam niște euroi, dar na.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am înțeles. Ce beneficiar mofturos nene. La mine e mai simplu. Asta e mașina de anul viitor. Zic sa te obișnuiești cu ea... Bine ultima data o luasem pt mine dar mie nu îmi plac cazanele astea mari, prefer bărcile și a zis ca e buna pt ea. Și am vandut a4le. A fost o decizie bună. Banii de la a4 s-au dus avans la o cloaca.

Cu golful ce-ai făcut? I-ai dat foc sau a fost avans pt mașina asta? :) merita sa ii dai foc. :)

#5
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 HEX2FUN, on 15 aprilie 2021 - 16:10, said:

Este alb prelat - la cererea beneficiarului Posted Image. Eu ma bucurăm sa fie roșie scuteam niște euroi, dar na.

E alb perlat bre, nu prelat Posted Image

Frumoasa masina, sa o folositi cu placere !

#6
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 cristiany, on 15 aprilie 2021 - 16:18, said:



E alb perlat bre, nu prelat Posted Image

Frumoasa masina, sa o folositi cu placere !
Așa este! Auto-corectul de pe telefon face jmecherii de genul asta.
In legătura cu Golful, l-am avans și am achitat diferența. Am pierdut foarte puțin la el, așa ca a fost un schimb echitabil.

Edited by HEX2FUN, 15 April 2021 - 16:24.


#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Avand in vedere ca e noua, cred ca pentru tine merita banii. Altfel 34k pentru un Peugeot.....mai bine 20k pe ceva nou sau aproape nou si mai modest. 34k sunt bani de Audi, de Toyota etc

#8
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 sandu222, on 15 aprilie 2021 - 16:24, said:

Avand in vedere ca e noua, cred ca pentru tine merita banii. Altfel 34k pentru un Peugeot.....mai bine 20k pe ceva nou sau aproape nou si mai modest. 34k sunt bani de Audi, de Toyota etc
Depinde de ce vrei, 7 locuri și dotările/finisajul 5008-ului nu găsești in banii ăștia, iar SH nu am vrut la banii ăștia. Sunt zgârcit, așa ca am luat o mașina care este OK in ansamblu, de la dotări, la intretinere și asigurări.

Audi luam un A4 SH, ca unul nou e cam 42-45 și cum am deja un Serie 3, practic îmi luam o mașina aproape identică (dimensiuni, performante).

M-am uitat lung la un E220 din 2020(break), dar 5008-ul e mai mare, așa ca a câștigat.

#9
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018
E cât gara de nord... Să-i tocești anvelopele cu plăcere, fără nefăcute și drumuri libere!

#10
flav1usss

flav1usss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.06.2013
Salutare. Doar din curiozitate, cum ai ajuns la pretul ala de 41k? Pe site-ul Peugeot aceeasi configuratie e 30k.

#11
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 flav1usss, on 15 aprilie 2021 - 16:55, said:

Salutare. Doar din curiozitate, cum ai ajuns la pretul ala de 41k? Pe site-ul Peugeot aceeasi configuratie e 30k.
Este Allure la 31.000 eur, Allure Pack 32.000 eur. Asta este GT Pack (38900 eur), vopseaua 1000 eur și mai are câteva chestii in plus (suport plasa pentru bagaje, covorase extra de iarna/vara)

#12
flav1usss

flav1usss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.06.2013
Mi-a atras doar atentia ca in titlu ai scris GT line, in post ai scris Active Pack si zici de motorul de 1.2 care in configurator nu poate fi pus pe echiparile GT

#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Vezi că el e în altă țară!

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bravo domle!
Așa da!

Să o stăpânești sănătos!

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Faina jucaria. Am incercat una cateva zile si mi-a placut maxim.

#16
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 flav1usss, on 15 aprilie 2021 - 17:13, said:

Mi-a atras doar atentia ca in titlu ai scris GT line, in post ai scris Active Pack si zici de motorul de 1.2 care in configurator nu poate fi pus pe echiparile GT
Inițial am văzut un 5008 Active Pack gri artense care mi-a plăcut foarte mult. Prețul era de 31500 eur și probabil ca mai negociat ceva. Apoi am configurat un Allure in același culoare (gri) și cu plasa și covorase ajunsese la 33000 eur.
Apoi a intrat auditul pe felie (nevasta) și la doleanțele ei am luat GT-Pack alb perla (mașina din poze) 34500 a foat prețul final, nu e rău considerând diferența între Allure și GT (culoarea mai scumpa, plafonul negru, faruri full-led, alcantara pe bord și uși, scaunele in doua tipuri de piele și volanul cusut mai deosebit).

#17
flav1usss

flav1usss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.06.2013
Era doar o curiozitate ca nu aparea in configurator motorizarea de 1.2 la versiunea GT. Dupa am observat ca esti in alta tara. Drumuri bune si sa te poarte cu bine!

#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Farurile alea full led fac toti banii. Cam din toate monovolumele SUVizate 5008-ul mi se pare cel mai reusit. E in continuare spatios si versatil fara sa poarte stigma "dubei"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate