Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cost de 2000 ron pentru reparatie teava scurgere cu lungimea de 2 metri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
pai pe prafu asta nu mai ies bani din mai nimic.....Ca urmare,toti cauta fraieru' sa se scoata....Posted Image

#38
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.12.2019

View Postalexberi, on 19 aprilie 2021 - 06:36, said:

Am citit doua tipuri de pareri, una este ca tot ce e scurgere nu e parte comuna. In situatia mea partea orizontala a scurgerii este in totalitate la etajul inferior si pana a ajunge la coloana verticala de scurgere mai colecteaza doua scurgeri de chiuveta si o scurgere de sifon de pardoseala aflate in partea comuna a blocului. E adevarat ca scurgerea mea e cea mai departata de coloana verticala, fiind la circa 2 metri de aceasta. Atasez o poza sperand sa fie mai clar.
Cele 2 tipuri de păreri sunt cauzate de lipsa detalii din postarea inițială. Acum că ai venit cu detalii, e evident că administratorul a avut dreptate și că acea țeavă e comună iar responsabilitatea reparării revine asociației.

#39
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ideea este că dacă vecinul nu își dă acordul pentru reparatii, o să constați că 2000lei nici nu ar fi fost așa de mult.
Dacă s-ar schimba toate țevile pentru tot blocul poate fi o hotărâre a asociației de locatari, deși dacă vecinul are un avocat bun se dărâmă blocul până obțineți avizul. Cum schimbi doar țeavă ta, nu intră asociația pe rol.
După poza ta, trebuie dat jos tot tavanul fals. 2000 e rezonabil, ar zice să nu te certi cu el, poate lejer să ceară dublu.

#40
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005

View PostBloodRa, on 19 aprilie 2021 - 07:25, said:

Ideea este că dacă vecinul nu își dă acordul pentru reparatii, o să constați că 2000lei nici nu ar fi fost așa de mult.
Dacă s-ar schimba toate țevile pentru tot blocul poate fi o hotărâre a asociației de locatari, deși dacă vecinul are un avocat bun se dărâmă blocul până obțineți avizul. Cum schimbi doar țeavă ta, nu intră asociația pe rol.
După poza ta, trebuie dat jos tot tavanul fals. 2000 e rezonabil, ar zice să nu te certi cu el, poate lejer să ceară dublu.
Vecinul a acceptat sa dea tavanul jos cand a vazut ca ii picura apa in casa. Initial imi cerea sa achit eu si ma deraja faptul ca am gasit pentru dat jos tavanul fals pe cineva care cerea 400 lei plus un instalator care cerea 350 ron sa schimbe teava de scurgere, incluzand in cei 350 lei spartul tavanului doar cat ii trebuia sa schimbe teava. In total ar fi fost 750 lei. Vecinul insista insa pentru 2000 ron cu instalatorul lui, asta neincluzand si refacerea tavanului.

#41
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vecinul trebuie sa stie ca lucrarile de reparatii se fac oficial, cu factura, bon fiscal, deviz de lucrari.
Asociatia de aia e asociatie, ca sa se ocupe de asemenea reparatii. Si e treaba asociatiei negocierea cu firma care presteaza lucrarea, apoi repartizeaza cheltuielile tuturor locatarilor.

Daca vecinul nu vrea sa faca cu documente e treaba lui, sa-si faca singur. Exista suspiciunea rezonabila ca vrea sa traga si el cuiva o teapa mica.

#42
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.12.2019
Există doar un mic aspect pentru care, eu, aș cere înlocuirea tavanului fals: mizeria adusă pe el de apa care s-a scurs din conducte. În felul ăsta prețul de 2000 lei poate fi mai mult decât rezonabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate