Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Simulari BAC

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
nu le gasesc pe net... hai ca scriu cerintele

#38
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
text la prima vdr "Un farmec trist si ne-nteles" - M. Eminescu
    Un farmec trist şi nenţeles
           Puterea mea o leagă,
    Şi cu nimic nu m-am ales
           Din viaţa mea întreagă.

    E un luceafăr răsărit
           Din negura uitării,
    Dând orizon nemărginit
           Singurătăţii mării.

    Îngălbenit rămâne-n veci
           Şi-i e aproape stinsul,
    Când ale apei valuri reci
           Călătoresc cu dânsul.

    Cu-atâtea tainici rugăminţi,
           Cu-atâtea calde şoapte,
    Cu-atâtea lacrime fierbinţi,
           Vărsate zi şi noapte,

    I te-ai rugat: dorul nespus
           Din suflet să-ţi alunge,
    Dar el se-nalţă tot mai sus
           Ca să nu-l poţi ajunge.

    Va rămânea necunoscut
           Şi va luci departe
    Căci luminează din trecut
           Iubirii celei moarte

    Şi se aprinde pe-orizon
           Pustiu de mări şi stepe
    Şi a lui farmec monoton
           M-a-nvins făr-a-l pricepe.
subiectul I
1. transcrie din strofa a treia un cuvant utilizat cu sens denotativ si un cuvant utilizat cu sens conotativ.
2. Alcatuieste un enunt cu un sinonim si cu un antonim ale cuvantului "monoton".
3. rescrie urmatorul enunt, corectand greselile, indiferent de natura lor:"Poetul, coplesit de iubirea fara speranta, ii ramane decat sa se resemneze, devenind constient de efemeritatea aspiratiilor sale."
4. prezinta rolul stilistic al utilizarii timpurilor verbale perfect compus, respectiv, prezent si viitor, in legatura cu cele doua planuri poetice: interior(al eului) si exterior(al naturii).
5. precizeaza doua marci lexico-gramaticale prin care se evidentiaza eul liric, in textul poetic dat.
6. transcrie din text doua versuri continand elemente ale imaginarului poetic eminescian, care sugereaza infinitul.
7. explica semnificatia unei figuri de stil identificate in versurile"e un luceafar rasarit/din negura uitarii."
8. comenteaza in 8-10 randuri cele 3 strofe din final, prin evidentierea relatiei dintre ideea poetica si mijloacele artistice.
9. prezinta semnificatia titlului, in relatie cu textul poeziei date.
10. motiveaza apartenenta poeziei date la curentul romantic, prin prezentarea a doua trasaturi existente in text.

subiectul II
scrie un text de tip argumentativ de 15 20 randuri in care sa iti exprimi opiniadespre urm afirmatie "nu este alta mai frumoasa si mai de folos in toata viata omului zabava decat cetitul cartilor" (M. Costin)

subiectul III
scrie un eseu de 2-4 pagini in care sa prezinti evolutia relatiilor dintre 2 personaje implicate in conflictul dramatic, intr-o drama studiata.

Edited by andragony, 03 April 2006 - 19:58.


#39
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
pentru mine, care nu prea am repetat, m-a surprins partea a III-a.
La partea I a fost destul de usor, la partea a 2-a am facut o compunere despre carti si citit :)

#40
acetona

acetona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.09.2005
si baremele ca sa aveti cu ce va distra...

Attached Files



#41
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
la noi s-au afisat rezultatele.. au fost note mici (majoritatea sub 5) dar si putine note peste 8.
eu am luat cu mandrie.. 3.35 :) :blush:

#42
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
Ce-ati facut la mate??????

#43
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
La romana am luat 9,20  :coolspeak:  Mult peste asteptari dar se pare ca a fost foarte indulgent profesorul care mi-a corectat teza, sau poate ca sunt eu prea dura cu mine, nu stiu. Oricum la prima parte nu facusem cum era in barem la mai multe, dar am fost punctata, inseamna ca era buna si ideea mea  :D
La mate am facut cam de 8, 8 si ceva. Sunt la matematica-informatica si mi s-a parut destul de greu de luat mai mult...dar pana in 8, simplu ;)
Am auzit ca la M1-2 s-a dat usor, nu am vazut subiectele da asa mi s-a spus :D
Inca ceva, la romana am auzit din liceu care au scris comedia si cica au luat in jur de 8....putea sa-i puncteze pentru redactare (alea 20 puncte)...chiar daca nu au fost pe subiect? Si daca da, oare chiar a avut restul tezei perfecta?? Sau .........??hmmm....ciudata treaba

Edited by just_a_girl, 06 April 2006 - 12:47.


#44
Smiley_tgv

Smiley_tgv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.03.2006

View Postjust_a_girl, on Apr 6 2006, 13:40, said:

Am auzit ca la M1-2 s-a dat usor, nu am vazut subiectele da asa mi s-a spus :D

noua nu ne-au spus notele, inca! :angry:
tu esti la mate info? ce fel d mate faci?
eu fac m3 - profil vocational, pedagogic.

subiectele au fost cam nasoale pt niv nostru. we all hate math  :puke:  :puke:  :puke:

la rom am scris mesterul manole, ca r si vidra nu mai stiam cum se term exact....
referitor la iona, ce conflicta intre persj? care persj? el cu el? el cu pestele? :lol:

#45
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

View PostSmiley_tgv, on Apr 6 2006, 21:05, said:

noua nu ne-au spus notele, inca! :angry:
tu esti la mate info? ce fel d mate faci?
eu fac m3 - profil vocational, pedagogic.

subiectele au fost cam nasoale pt niv nostru. we all hate math  :puke:  :puke:  :puke:

la rom am scris mesterul manole, ca r si vidra nu mai stiam cum se term exact....
referitor la iona, ce conflicta intre persj? care persj? el cu el? el cu pestele? :lol:
iona Nu trebuia scris. stiu sigur ca nu ar fi fost corect...
eu sunt la M1. subiectul 3 a fost cam  :cursing: , dar in cele din urma.... de-un 9 tot iese ceva...

#46
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
Eu sunt la mate-info...si azi ne-a aratat doamna profesoara si cum se faceau....si ea a zis ca a fost peste asteptari de greu....subiectul 3
Ne-a aratat si unul din subiectele de la M1-2...super simplu...ala cu urma unei matrici....si n-ea aratat si ala cu partea intreaga de la M2...care mi s-a parut mai greu decat ala de la M1-2 ....oricum noi il facusem in clasa a 9-a si daca ne pica noua ala...nu stiu daca mai stiam sa-l facem chiar complet....

View Postandragony, on Apr 6 2006, 21:18, said:

iona Nu trebuia scris. stiu sigur ca nu ar fi fost corect...
eu sunt la M1. subiectul 3 a fost cam  :cursing: , dar in cele din urma.... de-un 9 tot iese ceva...
Iona mergea scris, era corect ...ca doar intra in categoria DRAMA , dar era mult mai greu....a zis doamna profesoara ca puteam de exemplu compara pe Iona cu pestele...sau nu mai stiu cu ce....ca noi numai am citit textul in clasa...ne-am bazat pe Razvan si Vidra

View PostSmiley_tgv, on Apr 6 2006, 21:05, said:

noua nu ne-au spus notele, inca! :angry:
Si noua ni s-a spus azi ca de fapt a fost ilegal sa se afiseze notele....cica numai dupa toate probele au voie...dar ei au aflat cam tarziu...si au fost afisate vreo 2 ore dupa aia le-au luat. :coolspeak:
Oricum la fiecare clasa in parte profesorul are voie sa zica ce note s-au luat....cred...atat timp cat stiu rezultatele nu vad de ce sa nu le zica.

#47
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Azi la ce v-ati mai simulat? Eu am dat la engleza. O sa pun si subiectele mai tarziu

#48
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
eu la chimie. zic ca cea mai buna din toate.

#49
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
Eu la info, si inca n-am aflat rezultatele la mate  :angry:

#50
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Si eu am dat la info :)

#51
cortez47

cortez47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.10.2005
Eu am dat la fizica. Au fost destul de accesibile subiectele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate