Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...
 

Controller/diverter DC

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Am facut topic nou sa fie mai usor de gasit, acesta este un exemplu de design,posibil sa mai adaug variante, este o versiune putin modificata a unuia functional, in sensul ca am modificat bucla de citire a tensiunii de la iesire,  varianta veche era cu probleme de stabilitate.

Fiind editat cu un editor de scheme arata mai rezonabil, si poate si editat de fiecare dupa nevoi.

Pentru contollerul PWM poate fi utilizat atit tl494 cat si  tl598, sunt asemanatoare ultimul are iesiri totempole si poate comanda direct tranzistorul  in cazul in care se alege o varianta cu tranzistorul jos ..

Circuitul poate functiona pe post de charger MPPpark sau diverter in dc, poate fi legat direct pe panouri in paralel cu alt controller, tensiunea se seteaza putin deasupra punctului de functionarea a controllerului, functioneaza si cu sisteme ongrid, pentru situatia cand nu este curent la retea.

Partea de forta poate fi si un convertor foreward izolat, pentru situatia in care se doreste izolare galvanica.

Attached Files



#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Asta e varianta pentru tensiuni mari, >200V

#3
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 27.07.2007
+VSW  reprezinta tensiunea de la panourile fotovoltaice?

#4
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Da, nu am gasit altceva si n-am mai editat simbolul, fiind needitat il veti gasi in biblioteci.

Cu condensatoare si dioda adecvata merge pana la 1000v cu 200v rezerva, in schema am pus ceva ca exemplu.

Cel real functioneaza cu 2 UJN1205  in paralel si o dioda FFSH40120ADN cu sectiunile in paralel cu 155v la intrare si 125-139v la iesire cu 3 kw in jur de 20a la iesire.

Edited by stdalionutpwr, 04 April 2021 - 20:57.


#5
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Circuitul din postarea #1 are o gresala de design, am uitat ca tl431 consuma curent cand este blocat, remediul este simplu cu o rezistenta cara asigura acel curent si o dioda (controlul tensiuniii la iesire in acesata varinta nu este testat practic, restul este testat, functioneaza).

Attached Files



#6
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Iata si varianta veche, asta merge dar bucla de control a tensiunii la iesire functioneaza instabil, atit timp cat este doar protectie backup este ok.

Attached Files



#7
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Nici circuitul din postarea #5 nu prea merge deoarece teniunea la iesirea tl431 nu coboara suficient, am gasit o varinta care functioneaza, foloseste un optocuplor, circuitul din postarea 6 il am in functiune pe post de charger,.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate