Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Ce parazit e acesta?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cred ca arahnid a vrut sa zica....

#20
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021

View Postursamajor, on 04 aprilie 2021 - 17:48, said:

Ce acarieni, aveti orbu' gainilor? Acarienii nu-i pozezi tu cu telefonul... aia sunt submilimetrici.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Acarieni
"Acarienii (lat. Acari) reprezintă un taxon de artropode din clasa arahnidelor. Sunt organisme mici, uneori microscopice, cu capul, toracele și abdomenul în general nediferențiate, cu aparatul bucal (o trompă alungită) adaptat pentru ros, înțepat sau supt. Cei mai mulți acarieni au dimensiuni mici (0,08-1,0 mm)"

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Nasol. Trebuie să ai grijă să fie aerul uscat și să presari diatomită peste tot. Aspectul va fi neplăcut să ai toată casa plină de praf dar barem scapi de chestiile alea. Eu așa am scăpat de anumite insecte.

Edited by benis, 04 April 2021 - 19:17.


#22
AndreiCCC

AndreiCCC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.09.2016
Astea ce naiba mai sunt... simt ca ma urc pe pereti.
Attached File  IMG_20210406_111613.jpg   178.28K   37 downloads
Attached File  IMG_20210406_111615.jpg   159.29K   33 downloads

#23
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 01.11.2006
Plosnite

#24
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Da i un bobarnac , sa vezi ce pute după aceea.

#25
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Dragule, in prima poza ai un superb exemplar al plosnitei de pat. In cea de-a doua, o plosnita marmorata/de tomate (pui).
Daca a doua este inofensiva pentru om, fiind doar urat mirositoare, prima este un parazit destul de periculos, suficient de periculos ca sa fie nevoie sa scapi de el.
Si da, il poti lua la pachet, fie sub forma de oua sau larve (care sunt microscopice si greu de observat), fie chiar si ca exemplare adulte.
Ca sa poti scapa de ele, in functie de gradul de infestare, se merge de la insecticide sub forma de spray, insecticide sub forma de gaze (gazare), pana la combinatii intre acestea si distrugerea fizica a numitor elemente de mobilier sau accesorii (saltele, perne, covoare, tapiterii etc).

Ce sa zic, succes...

#26
AndreiCCC

AndreiCCC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.09.2016
Mircea, cand spui de prima poza, te referi la cele de pe prima pagina (musculitele alea de pe carcasa de laptop)?

#27
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
da , da

#28
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

View PostAndreiCCC, on 06 aprilie 2021 - 15:37, said:

Mircea, cand spui de prima poza, te referi la cele de pe prima pagina (musculitele alea de pe carcasa de laptop)?
Da.

#29
AndreiCCC

AndreiCCC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.09.2016
Multumesc tuturor. Totusi ma mira ca dupa aspirari peste aspirari + incerc (pe cat posibil, sunt barbat..) sa nu fie dezordine in camera, gasesc chestii din astea.

Eu stiam ca plosnitele de pat arata mai mari, nu ca "musculitele" gasite pe carcasa de laptop/telefon/portmoneu, masa ... etc.

#30
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

View PostAndreiCCC, on 07 aprilie 2021 - 09:18, said:

Eu stiam ca plosnitele de pat arata mai mari, nu ca "musculitele" gasite pe carcasa de laptop/telefon/portmoneu, masa ... etc.

Mai cresc daca le lasi.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Andrei, când te-ai mutat în aceasta locuința, era deja mobilata?
Nu cred ca sunt plosnite, alea nu mișună peste tot, stau ascunse (de obicei în zona patului sau în imediata apropiere) și ies la vânătoare noaptea, când se hrănesc.
Înclin sa cred ca ai în locuința păduchi de praf sau de carte.


#32
AndreiCCC

AndreiCCC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.09.2016
Da, mobilata cu mobila mai veche, mult praf (si putina mizerie, dar mai mult praf).

Praf pe carti daaa, cat cuprinde. Si se depune incredibil de repede. Aerisesc 1 ora, doua seara iar dimineata am "1 deget" de praf pe masa de lucru ... Sau scutur imbracamintea (asezata pe canapea): parca scutur matreata.

Zone in care "sa misune" plosnite nu am vazut, doar una - doua. Plus "musculitele" astea (poze in prima pagina) - (pe care Mircea le considera plosnite "pui") care misuna pe ecranul laptopului, pe masa de lucru, etc.

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAndreiCCC, on 06 aprilie 2021 - 10:26, said:

Astea ce naiba mai sunt... simt ca ma urc pe pereti.
Attachment IMG_20210406_111613.jpg
Attachment IMG_20210406_111615.jpg
Bu2ruze marmorate? Lasa peretii, se urca ele pe acolo, daca nu gasesc un geam. Daca il gasesc, deschide-l sa iasa afara cand e soare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate