Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Canon 7D Mark II sau 5D Mark III

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu chiar sunt cuirios daca ce ai scris mai sus provine din experienta ta sau din ce ai citit pe net.

Spune-mi te rog cate mii de cadre ai tras cu D800, cu ce obiective si in ce conditii. Si ai avut ocazia ca in aceleasi conditii sa tragi si cateva mii de cadre cu un combo similar de la Canon ?.

Pentru ca Csaba Papp, numele prietenului meu de mai sus, te contrazice si spune ca AF-ul lui D800 cu obiective nikon pro este mai bun decat 5Dmk3 cu obiective Canon pro, iar el a folosit ani de zile aceste combinatii, acum are 5Dmk4 si ce obiective vrea el

Ce am taiat a fost din cauza ca ai folosit cuvinte gen "mizerie, cacacios" si alte cuvinte de rang similar ce nu au ce cauta intr-o discutie normala despre aparate foto.

Nu stiu cum fac alti fotografi la catwalk, eu am tras in AF servo si am facut asta pentru ca la runway, asa cum probabil stii idn vasta ta experienta cu toate apartele in toate conditiile, nu conteaza in ce loc al runway-ului fotografiezi modelul ci trebuie sa prinzi modelul pe desprinderea piciorului din spate sau pe posingul de forta, pe intoarcere.

Lucruri pe care nu ai cum sa le prinzi daca tu folosesti prefocalizare pe punct fix ca in 1978 cand se tragea pe film fara autofocus.

Si nu, D700 nu are AF mai bun decat D750, am folosit 5 ani pe primul si 4 pe al doilea, iar la un botez in capela de la manastirea din Caransebes le-am folosit pe ambele intr-o lumina de ISO6400 dar si foarte ciudata, venea de sus de la o fereastra de cupola, foarte intuneric. Iar D700 din pacate nu se descurca prea bine in timp ce D750 a scos majoritatea in focus.

Teoria asta citita de pe net sau o singura experienta pasagera cu un aparat nu prea trebuie compilata si predata mai departe cu titlu de adevar ..

Edited by nicolaie, 03 April 2021 - 15:41.


#38
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Camera care sa ii placa lui @loock inca nu s-a inventat, dar sunt sigur ca nu va mai dura mult...Posted Image))) in baza asta nimeni n-ar mai poza si toti am fi doar simpli fraieri care sunt prostiti cu camere cu senzori insuficienti si EVF de toata jena...

Este clar ca marketingul vinde si ca pun detalii incorecte sau care induc in eroare, dar in final conteaza sa poti face treaba...

Prefer sa fiu un fraier care mai si trage ceva...Posted Image poti face un circuit de F1 si cu un Logan, nu iesi primul, dar stii traseul si poti povesti Posted Image

Trag foarte multe poze in multime, fara sa ma uit prin EVF sau pe display, trag de la piept si tot iese cate ceva...Posted Image


Eu am incercat intr-o seara sa vad diferente de focus intre Nikon D4 si Canon100d si va spun cu mana pe inima, ca unde nu a focalizat 100D, nu a focalizat nici D4....nu neg ca e mult mai bun D4, dar nu a dat confirmare de focus nici de-a draq....

Edited by Dizlpower, 03 April 2021 - 16:02.


#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
D800 are probleme mari la lumina de interior, si naturala si artificiala si la redare si la AF.
La redare grizeaza, ineaca si inverzeste culorile, si fiind o chestie substractiva e cosmar de editat. In lumina buna reda OK. D810 a rezolvat problema asta.
La AF in lumina ceva mai slaba, daca nu ai timp si rabdare, si inclusiv subiectul sa aiba timp si rabdare, ratezi cadre pe care nu le ratezi cu 5D III. Diferenta e mai mare decat intre D700 si 750... D810 iar a rezolvat in mare parte diferenta fata de 5D III.

Legat de catwalk am scris ca si eu m-am mirat sa vad o padure de eos 1DS folosite fara AF... Singura chestie ar fi ca am vazut asta mai demult, n-am mai fost la prezentari de moda de multi ani. Erau totusi 1 DS 2 uri pe vremea aia...

Cu D800 n-am tras mii de cadre tocmai pt. ca m-a enervat.
Eu si asa nu sunt mare fan Nikon, dar mai folosesc in general fara probleme cand imi pica in mana. La unele nu am cine stie ce asteptari, si atunci le folosesc OK fara sa ma enervez  prea tare, camere de genul D90, etc.
D3100D  l-am pus pe manual focus...( aveam de tras close focus cu el)
La D7000-7200 n-am suportat ergonomia deloc...

Edited by loock, 03 April 2021 - 16:06.


#40
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postloock, on 03 aprilie 2021 - 15:59, said:

D800 are probleme mari la lumina de interior, si naturala si artificiala si la redare si la AF.
La redare grizeaza, ineaca si inverzeste culorile, si fiind o chestie substractiva e cosmar de editat. In lumina buna reda OK. D810 a rezolvat problema asta.
La AF in lumina ceva mai slaba, daca nu ai timp si rabdare, si inclusiv subiectul sa aiba timp si rabdare, ratezi cadre pe care nu le ratezi cu 5D III. Diferenta e mai mare decat intre D700 si 750... D810 iar a rezolvat in mare parte diferenta fata de 5D III.


Cata experienta de utilizare ai cu aceste aparate in conditii similare. Estimativ, in mii de cadre ?!

Legat de catwalk am scris ca si eu m-am mirat sa vad o padure de eos 1DS folosite fara AF... Singura chestie ar fi ca am vazut asta mai demult, n-am mai fost la prezentari de moda de multi ani. Erau totusi 1 DS 2 uri pe vremea aia...

Cu D800 n-am tras mii de cadre tocmai pt. ca m-a enervat.

Ce obiectiv ai folosit, ce subiect ai avut si in ce lumina ? Cum ai configurat sistemul de AF, ce puncte ai folosit, etc

Crezi ca poti caracteriza un aparat din cateva cadre trase cu el intr-o singura imprejurare ?


Eu si asa nu sunt mare fan Nikon, dar mai folosesc in general fara probleme cand imi pica in mana. La unele nu am cine stie ce asteptari, si atunci le folosesc OK fara sa ma enervez  prea tare, camere de genul 90D, etc.
3100D  l-am pus pe manual focus...( aveam de tras close focus cu el)
La 7000-7200 n-am suportat ergonomia deloc...

Edited by nicolaie, 03 April 2021 - 16:08.


#41
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Adevarul despre sistemul de focus al seriei D8x0 este unul complicat si nu depinde doar de utilizator si obiectiv ci depinde si de serial number. Din pacate, seria D800 a fost marcata de loturi initiale cu probleme de AF, mai exact planul modulului de AF usor inclinat stanga-dreapta, ceea ce insemna ca focalizarea pe margini se facea cu FF.BF. Cei care au citit fotografie in acea perioada stiu despre ce e vorba, si tot circul cu trimiterea si aliniarea in service.

Prin urmare, experienta cu D800 depinde de multi factori, nu doar de obiectiv, configurare sistem AF, subiect, lumina

D810 a fost o serie de asemenea cu inconsistente, unele veneau din constructie si altele din compatibilitatea cu constructia obiectivlului montat.

Exemplu concret, un prieten (Emanuel Lucaci) si-a luat de Black friday un D810 nou din Romania cu un 50 1.4G Nikkor din Romania.

Orice a facut, nu obtinea focus consistent. Eu pe D750-ul meu obtineam focus mult mai bun cu acel obiectiv, dar nu perfect.

In cele din urma s-a saturat de aparat si l-a vandut mai departe, utilizatorul urmator fiind multumit ...

Este foarte discutabila caracterizarea unui anume aparat atunci cand il combini cu un anume obiectiv sau cand tragi putin cu el, etc.

Daca iti dau D750-ul meu cu tamron 24-70 G2 al unui prieten si apoi ti-l dau cu 24-70-ul meu nikon montat vei zice ca sunt 2 aparate diferite. De asta experienta conteaza mult in aprecierea corecta a unui aparat, si eu cred ca tu postezi fara a avea aceasta experienta, emitand concluzii gresite.

Edited by nicolaie, 03 April 2021 - 16:24.


#42
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cred ca la Black Friday au vandut loturile cu probleme de D810... Cunosc pe cineva care si-a luat asa D810 alaturi de Nikkor 85mm f1.4 si in AF-S ii juca focusul in vizor in timp pe al meu D810, luat de nou la doua luni de la aparitie, statea focusul batz...

Cu D800 am tras cateva mii de cadre cu o unitate de demo (pasari, landscape, potrete) si nu m-a impresionat dpdv al AF-ului sau culorilor... Pe vremea aia trageam cu D300...

Cu Canon 5D3 si 5D4 am tras prea putin, prima impresie e ca sunt cel putin la fel de bune ca D810.

Acuma, un Canon RP cu un 24-105 f4 L, ca am tras vreo 3000 de cadre si cu asta, le da lectii aparatelor de mai sus in cam toate situatiile in care ar avea nevoie un amator...

Edited by StefanSC, 03 April 2021 - 16:40.


#43
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am folosit setari similare pt. subiecte similare, uzual AFS si point custom select, dar au fost si cazuri cu AFC intr-un hipodrom cu menajeuri acoperite.
La obiective a fost multe si fixe si zoomuri.
Nikkor 14-24, 24, 35 1.4, 50 1.4 G, 85 1.4 G, 24-70 AFS f 2.8 VR, 70- 200 AFS f 2.8 VR (la D800 inca nu era aparut f2.8 E FL iar f4 cred ca era aparut dar nu l-am avut atunci) si AF-S 24 - 85 f3.5-4.5 G ED VR.
La 5D III am avut in paralel cu D800 17-40 f4 L ( 16-35  f 2.8 III inca nu era...iar cele anterioare sunt meh...), 35 f 1.4L, 50 f1.4, 100 f2 ales din 14 exemplare...( inca nu era aparut 85 f1.4), plus 200 f2 L,  24-70 f2.8L si 70-200 f4 IS L si f2.8 IS L cred ca II-uri nu mai retin oricum nu conteaza.
Ulterior am folosit si 85 f 1.4L a carui lipsa a fost zeci de ani o problema la Canon.




#44
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postloock, on 03 aprilie 2021 - 17:25, said:

Am folosit setari similare pt. subiecte similare, uzual AFS si point custom select, dar au fost si cazuri cu AFC intr-un hipodrom cu menajeuri acoperite.
La obiective a fost multe si fixe si zoomuri.
Nikkor 14-24, 24, 35 1.4, 50 1.4 G, 85 1.4 G, 24-70 AFS f 2.8 VR, 70- 200 AFS f 2.8 VR (la D800 inca nu era aparut f2.8 E FL iar f4 cred ca era aparut dar nu l-am avut atunci) si AF-S 24 - 85 f3.5-4.5 G ED VR.
La 5D III am avut in paralel cu D800 17-40 f4 L ( 16-35  f 2.8 III inca nu era...iar cele anterioare sunt meh...), 35 f 1.4L, 50 f1.4, 100 f2 ales din 14 exemplare...( inca nu era aparut 85 f1.4), plus 200 f2 L,  24-70 f2.8L si 70-200 f4 IS L si f2.8 IS L cred ca II-uri nu mai retin oricum nu conteaza.
Ulterior am folosit si 85 f 1.4L a carui lipsa a fost zeci de ani o problema la Canon.

Ai un site, ceva, sau ar trebui sa te credem pe cuvant ?

#45
MRBring

MRBring

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2021

View PostTonix, on 03 aprilie 2021 - 13:27, said:

depinde pt  ce il vrei , daca vrei wildlife sau sport , mergi pe 7d , desi eu m-as orienta la un 80d , in rest pt orice alt tip de fotografie as lua 5d mark 3 sau eu iti sugerez sa cauti un 6d mark 2 .

Salut. O sa vad ce-i si cu 80d si 6d m2. Nu le-am vazut pana acum si nu stiu diferentele intre ele. Mersi de sfat

#46
MRBring

MRBring

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2021

View Postnicolaie, on 03 aprilie 2021 - 14:46, said:



Te rog frumos sa nu mai postezi din ce citesti tu pe net, esti FOARTE prost informat in legatura cu multe aspecte ale aparatelor Canon si Nikon, in special autofocusul, care este o problema ce tine si de obiectiv, de utilizator si de subiect.

Intamplator vorbeam cu un prieten (fotograf profesionist de 12 ani) ce a avut 5Dmk2, 3, 4, Nikon D700, D800, acum cred ca are si Sony, si vorbimd despre Af ul lui 5Dmk4 imi zicea ca e mai bun ca 5Dmk3 si cumva la nivelul lui D800 pe care l-a folosit ani de zile cu sticla premium de la Nikon.

Esti prost informat si rau intentionat in postarile tale, te rog mult nu mai regurgita pe forum tone de informatii offtopic si FALSE

Multe dintre lucrurile pe care le spui stiu sigur ca nu sunt asa pentru ca eu am folosit aparatele sau obiectivele respective, de regula in conditii foarte grele, lumina putina, subiecti in miscare. Am tras 2000 de rawuri cu 5Dmki2 si Canon 70-200 2.8L mk1 la prezentare de moda, ISO3200 si nu cred ca am avut 50 de poze out of focus din 2000.

Apoi vine lock si spune ca AF-ul lui 5Dmk2 e jenant, ca al lui mk1 e mizerie, si alte aberatii crunte. Te rog, abtine-te !

Multumesc

On topic: Pentru fotografie generala, ia 5Dmk3, pentru fotografie in care ai nevoie de factor de multiplicare sau daca preferi sa platesti mai putin pe obiective, ia 7D. Daca mii de fotografi profesionisti inca isi castiga painea cu aceste aparate, atunci poti face si tu niste poze de hobby.

Sigur ca exista alte aparate mai bine, care iti deschid alte posibilitati, fie mai scumpe, sau cu senzori mai mici la acelasi pret, dar nu vei gresi cu niciunul din aparatele enumerate de tine cu conditia sa folosesti obiective bune, nu tamroane sau sigme idecalibrate

Mersi de sfat. O sa ma rezum la astea 2. Chiar am citit si am vazut multe filmulete despre ambele si ramane sa ma decid intre ele. 7dm2 are si blitz incorporat, fata de 5dm3. Oricum, banuiesc ca pentru a fotografia cu blitz, trebuie unul mai de Doamne ajuta. Nu stiu cat de bun e blitz-ul incorporat. Dar asta e doar opinie de om care nu stie prea multe despre hardware-ul aparatelor foto/setari/chiar si cum se foloseste un blitz calumea :)) inca o data mersi de sfat

#47
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostMRBring, on 03 aprilie 2021 - 23:20, said:

Mersi de sfat. O sa ma rezum la astea 2. Chiar am citit si am vazut multe filmulete despre ambele si ramane sa ma decid intre ele. 7dm2 are si blitz incorporat, fata de 5dm3. Oricum, banuiesc ca pentru a fotografia cu blitz, trebuie unul mai de Doamne ajuta. Nu stiu cat de bun e blitz-ul incorporat. Dar asta e doar opinie de om care nu stie prea multe despre hardware-ul aparatelor foto/setari/chiar si cum se foloseste un blitz calumea Posted Image) inca o data mersi de sfat

Cu placere. Mai bine bagi banii in obiective decat sa cumperi aparate scumpe care se devalorizeaza si pe care le schimni la 1-2 ani. Un obiectiv bun te va ajuta la calitatea imaginii, focus, si daca ai grija de el il lasi copiilor mostenire. Functie de ce gen de fotografie vrei sa faci iti putem face recomandari.

Daca vrei sa gusti fotografia din plin, nu te baga la zoomuri cu f4 sau mai intunecoase decat daca vrei sa faci travel/peisaj de pe trepied. Daca vrei sa fotografiezi oameni, uita-te la un 50 mm pentru inceput, pune-l la munca si cand vrei altceva, iei un 35 sau un 85, pentru o experienta optima, toate Canon si cat mai luminoase.

De exemplu, un 5Dmk3 cu un Canon 85 1.2L iti vor permite sa obtii imagini wow cu oameni si totul va putea fi cumparat la pretul unui Sony A73 sau a unui Canon EOS R

https://www.youtube.com/user/ira559

https://www.youtube.com/user/Anitka137


Cu un 5Dmk3 si cu un 16-35 f/2.8L II vei face fotografii de peisaj deosebite, la un pret mai mic decat ai cumpara doar un body mentionat mai sus.

https://www.youtube....A6gEc4hDK90rR1Q


Ca sa dau doar 3 exemple de fotografi, Thomas Heaton si-a cladit portofoliul de peisaj cu Canon 5Dmk3, Anita Sadowska si Irene Rudnyk si-au cladit o viata si un portofoliu cu 5Dmk3, acum au trecut la R-uri si ele dar pentru ca chiar isi permit. sau au uzat aparatele.

Daca esti serios si vrei sa faci fotografie de calitate, trebuie sa iti creezi oportunitati, sa investesti fie in calatorii in locuri frumoase, fie sa aduci oameni frumosi in fata aparatului, sa urmezi niste cursuri sau macar niste tutoriale video pe youtube, sa cumperi un obiectiv bun, sa fii atent la lumini si filtre, apoi pe ultimul loc este aparatul din punctul meu de vedere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VZLs7ozXZUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evident, nu te pui si cumperi 5Dmk1 sau 10D, dar un 5Dmk3 e un sweetspot pe Canon de calitate'pret. Doar sa ai grija sa il testezi inainte de cumparare sis a nu fie unul obosit rau, cu 3-4 sute de mii de cadre.

Edited by nicolaie, 04 April 2021 - 00:02.


#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Majoritatea 5D III urilor puse la sh au 500 K - 600+ K cadre trase...

#49
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am cautat pe olx si primele doua listate aveau 125k cadre respectiv 32k. Se gasesc aparate bune daca cauti

https://www.olx.ro/o...q-canon-5d-mk3/

Tocmai am vazut un 6D la 1500 ron putin peste 100k cadre, gasesti DSLR uri full frame la preturi comice. Ca si idee, aproximativ 1500 ron costa un card XQD sau CF express de capacitate mare ...

Este deopotriva o perioada buna sa fii fotograf pentru ca gasesti echipament foarte bun foarte ieftin dar si o perioada foarte proasta pentru ca nu ai ce lucra cu ele

Edited by nicolaie, 04 April 2021 - 02:16.


#50
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
As mege pe Canon 6D, din considerentele amintite, respectiv faptul ca 5D mkIII-urile de pe olx sunt cam muncite pe la evenimente....ai sanse sa gasesti unul bun, dar trebuie mare atentie.

P.s.: cand vezi ca o camera are grip, e semn de munca...

Edited by Dizlpower, 04 April 2021 - 09:17.


#51
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDizlpower, on 04 aprilie 2021 - 09:15, said:

As mege pe Canon 6D, din considerentele amintite, respectiv faptul ca 5D mkIII-urile de pe olx sunt cam muncite pe la evenimente.

nu se compara AF de la 6D cu 5D M3.

#52
MRBring

MRBring

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2021

View Postnicolaie, on 03 aprilie 2021 - 23:58, said:



Cu placere. Mai bine bagi banii in obiective decat sa cumperi aparate scumpe care se devalorizeaza si pe care le schimni la 1-2 ani. Un obiectiv bun te va ajuta la calitatea imaginii, focus, si daca ai grija de el il lasi copiilor mostenire. Functie de ce gen de fotografie vrei sa faci iti putem face recomandari.

Daca vrei sa gusti fotografia din plin, nu te baga la zoomuri cu f4 sau mai intunecoase decat daca vrei sa faci travel/peisaj de pe trepied. Daca vrei sa fotografiezi oameni, uita-te la un 50 mm pentru inceput, pune-l la munca si cand vrei altceva, iei un 35 sau un 85, pentru o experienta optima, toate Canon si cat mai luminoase.

De exemplu, un 5Dmk3 cu un Canon 85 1.2L iti vor permite sa obtii imagini wow cu oameni si totul va putea fi cumparat la pretul unui Sony A73 sau a unui Canon EOS R

https://www.youtube.com/user/ira559

https://www.youtube.com/user/Anitka137


Cu un 5Dmk3 si cu un 16-35 f/2.8L II vei face fotografii de peisaj deosebite, la un pret mai mic decat ai cumpara doar un body mentionat mai sus.

https://www.youtube....A6gEc4hDK90rR1Q


Ca sa dau doar 3 exemple de fotografi, Thomas Heaton si-a cladit portofoliul de peisaj cu Canon 5Dmk3, Anita Sadowska si Irene Rudnyk si-au cladit o viata si un portofoliu cu 5Dmk3, acum au trecut la R-uri si ele dar pentru ca chiar isi permit. sau au uzat aparatele.

Daca esti serios si vrei sa faci fotografie de calitate, trebuie sa iti creezi oportunitati, sa investesti fie in calatorii in locuri frumoase, fie sa aduci oameni frumosi in fata aparatului, sa urmezi niste cursuri sau macar niste tutoriale video pe youtube, sa cumperi un obiectiv bun, sa fii atent la lumini si filtre, apoi pe ultimul loc este aparatul din punctul meu de vedere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VZLs7ozXZUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evident, nu te pui si cumperi 5Dmk1 sau 10D, dar un 5Dmk3 e un sweetspot pe Canon de calitate'pret. Doar sa ai grija sa il testezi inainte de cumparare sis a nu fie unul obosit rau, cu 3-4 sute de mii de cadre.

Mersi frumos. Cred ca o sa raman la 5dm3.

Legat de calatorii, asta clar vreau. Is motociclist si vara trecuta am fost plecat 2 saptamani singur, cu motorul. Mi-ar fi prins bine un obiectiv la mine, fata de telefon, chiar daca ar fi ocupat mai mult spatiu. Oportunitati o sa-mi creez fara probleme.

#53
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Aruncai si eu un ochi, de curiozitate...

Intre 3500 si 5000 de lei pentru aparate cu 80k pana la 200k cadre. E scump.

Hai sa zicem ca la F64 gasesti SH o pereche de 5D3-uri cu sub 10k cadre la 5000 de lei. M-as uita intai la astea doua (posibilitatea de retur in 14 zile daca le iei prin curier si 'garantia' de 30 de zile - cat o valora aia, plus cadrele putine, parca merita 500-1000 de lei fata de ce se gaseste pe OLX).

Pe de alta parte, daca nu ai o geanta de L-uri, Nikon D750 e nou nout 5000 de lei cu garantie 2 ani si e mai bun decat un 5D3 din aproape toate punctele de vedere...



#54
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004

View PostDaculScoril0, on 04 aprilie 2021 - 09:31, said:


nu se compara AF de la 6D cu 5D M3.


Depinde ce tragi, daca nu te rupi cu evenimentele in semilumina, nu cred ca prea conteaza....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate