Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Relatia intre rezultatele anticorpi COVID si imunitate

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
H0r4c3

H0r4c3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2012

View Postandreiy_d, on 29 martie 2021 - 07:48, said:

Deci tu ai 3025 BAU/ml post vaccinare Pfizer la o luna.
In cazul meu 291 BAU/ml post infectie la 8 luni.

La 208 BAU/ml corespunde un titru de 1:160 de la care se putea dona plasma (info de pe rezultatul de la Regina Maria).

Cazul meu:
- dupa 15 zile de la vaccin (rapel, Pfizer) = 348 U/mL
- dupa 6 luni (cu 1 zi inainte de booster) = 385 U/mL

Analizele au fost facute la Synevo. Factor de conversie: U = 0.972*BAU (unitati de legare a anticorpilor - binding antibody units).
Probabil ca varful de anticorpi a fost atins dupa mai mult de 15 zile.

#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai curand ai avut iar contact cu virusul intre timp.

De principiu n-ai mai fi avut nevoie de booster.

#57
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012
La clinica sante am avut rezultat 2.70 U/ ml astăzi am făcut doza 3 .

#58
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Eu am 441 U/ ml , sunt vaccinat in februarie cu pfaizer.  Doza 3 inca nu am facut_o

#59
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

View Postrhdghdhs, on 18 octombrie 2021 - 20:21, said:

Eu am 441 U/ ml , sunt vaccinat in februarie cu pfaizer.  Doza 3 inca nu am facut_o
Și eu tot în februarie aveam 3350 dar au scăzut.

#60
andreiy_d

andreiy_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2007
Atentie ce test de anticorpi va faceti. In primul rand trebuie sa fie ANTI-SPIKE. In al doilea rand trebuie sa fie test CANTITATIV pentru masurarea anticoprilor NEUTRALIZANTI si nu test calitativ. Majortiatea testelor sunt pentru pozitivitate: adica daca este peste pragul X inseamna ca ai fost expus la infectie/vaccin lucru care nu ne intereseaza, ci vrem sa aflam nivelul anticorpilor IGG din sange ca sa evaluam raspunsul imun dpdv al anticorpilor.

In cazul in care ati fost expusi recent la virus dar si nu stiti daca v-ati infectat, trebuie facut test de anticorpi ANTI-NUCLEOCAPSIDA anticorpi pe care corpul nu ii genereaza in urma vaccinarii ci doar in urma infectarii. Totusi acestia scad mult mai repede decat cei anti spike, deci e mai relevant daca e facut in primele luni de la presupusa infectare.

Edited by andreiy_d, 26 October 2021 - 10:51.


#61
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postandreiy_d, on 26 octombrie 2021 - 10:50, said:

Atentie ce test de anticorpi va faceti. In primul rand trebuie sa fie ANTI-SPIKE. In al doilea rand trebuie sa fie test CANTITATIV pentru masurarea anticoprilor NEUTRALIZANTI si nu test calitativ. Majortiatea testelor sunt pentru pozitivitate: adica daca este peste pragul X inseamna ca ai fost expus la infectie/vaccin lucru care nu ne intereseaza, ci vrem sa aflam nivelul anticorpilor IGG din sange ca sa evaluam raspunsul imun dpdv al anticorpilor.

In cazul in care ati fost expusi recent la virus dar si nu stiti daca v-ati infectat, trebuie facut test de anticorpi ANTI-NUCLEOCAPSIDA anticorpi pe care corpul nu ii genereaza in urma vaccinarii ci doar in urma infectarii. Totusi acestia scad mult mai repede decat cei anti spike, deci e mai relevant daca e facut in primele luni de la presupusa infectare.

Mă ia cu capul, nu înțeleg nimic.
De felul meu sunt ipohondră și mai fricoasă, așa.
La sfârșitul lunii fac 6 luni de la Pfizer și nu știu dacă să-mi fac boosterul sau nu, că dacă mi-au scăzut anticorpii, l-aș face.
Pe de altă parte, am avut la serviciu destui cu covid și as vrea să știu dacă l-am făcut sau nu.
Sunt intr-o mare dilemă. :(


#62
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

View Postandreiy_d, on 26 octombrie 2021 - 10:50, said:

Atentie ce test de anticorpi va faceti. In primul rand trebuie sa fie ANTI-SPIKE. In al doilea rand trebuie sa fie test CANTITATIV pentru masurarea anticoprilor NEUTRALIZANTI si nu test calitativ. Majortiatea testelor sunt pentru pozitivitate: adica daca este peste pragul X inseamna ca ai fost expus la infectie/vaccin lucru care nu ne intereseaza, ci vrem sa aflam nivelul anticorpilor IGG din sange ca sa evaluam raspunsul imun dpdv al anticorpilor.

In cazul in care ati fost expusi recent la virus dar si nu stiti daca v-ati infectat, trebuie facut test de anticorpi ANTI-NUCLEOCAPSIDA anticorpi pe care corpul nu ii genereaza in urma vaccinarii ci doar in urma infectarii. Totusi acestia scad mult mai repede decat cei anti spike, deci e mai relevant daca e facut in primele luni de la presupusa infectare.
si unde naiba vad pe buletin ce analiza au facut?


SARS-CoV-2: determinare anticorpi IgG (anticorpi neutralizanti/proteina Spike 1) -Ser - chemiluminiscenta directa
ANALIZE REZULTATE INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
SARS-CoV-2: determinare anticorpi IgG 2.70 U/ml
< 1 U/ml: Negativ
> 1 U/ml: Pozitiv
Pentru determinare s-a utilizat kitul SARS CoV-2 IgG RBD
Kitul utilizeaza drept epitop domeniul de legare al receptorului proteinei Spike 1 (RBD).
SARS-CoV-2: determinare anticorpi IgG (anticorpi neutralizanti/proteina Spike 1)
clinica sante ce sa inteleg de aici?

#63
Elinor

Elinor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2020

View Postandreiy_d, on 29 martie 2021 - 09:50, said:

Ba da exista, defapt e criterul pe care au ajuns sa fie aprobate. In teste s-au adiminstrat unui grup placebo iar altuia vaccinul. Apoi au fost lasati liberi in scoietate si dupa X perioada de timp s-a observat cu cat s-au infectat mai mult cei cu placebo fata de cei cu vaccin.
E important ca vaccinurile ofera protectie de 100% in general fata de formele grave ce necesita spitializare sau deces. De infectare fiecare e cu cifra lui: 80%, 76%, 90% deci 20 din 100 nu sunt protejati de infectie, dar sunt protejati de formele grave toti.

Interesul meu e acum de a afla dupa X timp de la vaccinare/infectie cand anticorpii incep sa scada, care este limita specifica de unde iti pierzi imunitatea. Personal am experimentat imunitatea.

Din ce am gasit pana acum, e doar un studiu facut pe macaci in care spune ca un nivel de minim 50 BAU/ml de anticorpi neutralizanti este suficient pentru prevenirea infectiei. Daca e asa inseamna ca inclusiv cu niveluri mici de anticorpi exista protectie, de aceea si cazurile de reinfectare sunt rare. Cineva a mai postat aici si avea 3000 de BAU/ml post vaccinare, deci mai mult decat suficient. Daca cineva cu cunostinte mai multe poate sa verifice acel studiu ar fi super, eu asta am inteles din el.

(https://www.nature.c...586-020-03041-6)

VIrusare 14 februarie, forma deloc usoara, facut test anticorpi la 4 luni dupa, 3.100 BAU/ml, repetat acum dupa alte 4 luni, a scazut spre jumatate. Nu stiu cat au fost imediat dupa infectie, nu am avut forta o vreme sa fac asta.

#64
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postandreiy_d, on 26 octombrie 2021 - 10:50, said:

Atentie ce test de anticorpi va faceti. In primul rand trebuie sa fie ANTI-SPIKE. In al doilea rand trebuie sa fie test CANTITATIV pentru masurarea anticoprilor NEUTRALIZANTI si nu test calitativ. Majortiatea testelor sunt pentru pozitivitate: adica daca este peste pragul X inseamna ca ai fost expus la infectie/vaccin lucru care nu ne intereseaza, ci vrem sa aflam nivelul anticorpilor IGG din sange ca sa evaluam raspunsul imun dpdv al anticorpilor.

Pai vezi ca nu esti prea exact cand vorbesti de IgG.

Sunt 2 teste cantitative , ale caror rezultate nu se pot compara intre ele nici facute la acelasi laborator.
Uite aici o explicatie mai exacta - https://www.synevo.r...meteordisable=1

Edited by eiffel, 27 October 2021 - 08:02.


#65
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Pot să existe valori de ordinul zecilor de mii de BAU/ ml?

#66
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

View PostLaberta, on 27 octombrie 2021 - 08:27, said:

Pot să existe valori de ordinul zecilor de mii de BAU/ ml?

Da :)
[ https://i.postimg.cc/hG3zrRj5/Screenshot-2021-10-27-at-09-45-47-JPEG-Image-1200-1600-pixels-Scaled-55.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tatal meu, dupa vaccin in mai si infectare (cu simptome usoare si de scurta durata) acum 2-3 saptamani :)

#67
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mda... si-au batut joc si de unitatea asta de masura :D

La ce laborator a fost facut testul ala ? E cam ciudat - pe undeva pe la 11.000 s-ar termina scala la BAU/Ml...
Ori au scos un test nou care permite sa numere mai mult ori au zapacit valorile, ori nu e testul corect.

#68
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Synevo, o luna dupa doza a 3-a. S-ar putea sa fi expus intre timp si la virus, dat fiind ca 3 oameni cu care am jucat baschet s-au imbolnavit saptaman trecuta.

Attached Files


Edited by amandigi, 28 October 2021 - 12:34.


#69
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, ptr Synevo si tipul ala de test e posibil, am vazut si cu 100.000 U/mL desi nu stiu cat de real era.

#70
VPVlad1988

VPVlad1988

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2020
Salutare.

La 5 luni de la doza 2, cu "kaizer", posibila reinfectare?

[ https://i.postimg.cc/d7njYbJQ/s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mersi

#71
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da e posibil. Depinde si cat ai avut la 2-3 saptamani dupa doza a doua - test la acelasi laborator si acelasi tip de test.
Altfel nu poti compara - ai o valoare foarte mare - seamana cu un test doar ptr proteina Spike , nu IgG facut la Synevo.

Mi-e mi-a venit azi rezultatul ptr testul la 6 luni de la vaccin - Synlab - 8700 AU/ml - a scazut de 8 ori fata de testul facut la 2 saptamani dupa doza a doua. Test IgG.

Inca sunt peste mediu.

#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am ramas la recomandarea lui Gheorghita privind inutilitatea verificarii titrului de anticorpi, vad ca sunteti foarte indisciplinati :)

Ce voiam sa va aduc in atentie, nu mai gasesc un link acum. CDC zice de vreo 2 zile ca:
1. vaccinul in 2 doze e praf vs. Omicron
2. vaccinul in 2 doze + trecere prin boala = superimunitate

Ref. pct. 2 care e sensul vorbirii ? Teza de pana acum era ca un vaccinat trece fluierand prin boala, nici nu stie de ea in mod normal, asimptomatic. Deci ce vrea sa spuna CDC de fapt, ca trecerea prin boala a unui vaccinat poate fi problematica dar daca scapa are superimunitate ?
Daca trecerea prin boala e garantata fara efecte adverse la un vaccinat, de ce vine acest anunt al CDC ? Ca sa avertizeze vaccinatii cu privire la o imbolnavire inevitabila si pe care nu vor simti, basca sa sustraga din meritele vaccinarii ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate