Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Relatia intre rezultatele anticorpi COVID si imunitate

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
anaro

anaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 12.08.2012

View Postwaterman, on 28 martie 2021 - 19:44, said:

Suni la 112 și spui ca ai febra și dureri de cap puternice.
Vine o dubița care face Nino Nino și îți fac aia testul gratis
Schepsisu e ca dacă ieși pozitiv stai 14 zile “intra muros”
Sau 2 săptămâni
E la alegere
Vezi ca Nino Nino nu testeaza nivelul de anticorpi. Cei de la Nino Nino fac RT-PCR sau teste rapide antigen ca sa identifice infectia activa.
So, nu-i buna recomandarea.
  Discutia  m-a facut sa ma gandesc la faptul ca in unele comunitati de romi  de la periferia marilor orase era la moda sa chemi Salvarea ca sa te deplasezi cu ea pe post de taxi gratuit.
Sesizez anumite idei comune cu ale celor din astfel de comunitati, pe Softpedia, in anul de gratie 2021, la oameni care se pretind educati.
Romania, nimic surprinzator.

Edited by anaro, 28 March 2021 - 20:30.


#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 28 martie 2021 - 19:49, said:

Pai nu mai am febra ca mi-a trecut,de ce sa ii mint pe oameni?
Si am auzit ca la ambulanta se face ceva test rapid cu 50% eroare,deci ar fi la fel de util ca datul cu o moneda.
Eu vreau test din acela de anticorpi care sa vada daca am anticorpi covid
Fiul meu a avut covid in noiembrie si dupa trei luni rezultatul la anticorpi era de doar 0,8 deci practic nu mai avea anticorpi.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postanaro, on 28 martie 2021 - 20:29, said:


Vezi ca Nino Nino nu testeaza nivelul de anticorpi. Cei de la Nino Nino fac RT-PCR sau teste rapide antigen ca sa identifice infectia activa.
So, nu-i buna recomandarea.
  Discutia  m-a facut sa ma gandesc la faptul ca in unele comunitati de romi  de la periferia marilor orase era la moda sa chemi Salvarea ca sa te deplasezi cu ea pe post de taxi gratuit.
Sesizez anumite idei comune cu ale celor din astfel de comunitati, pe Softpedia, in anul de gratie 2021, la oameni care se pretind educati.
Romania, nimic surprinzator.

A vrut gratis test anticorpi, nu m-am gândit ca testul fãcut de ambulanța nu e test de anticorpi. Ci covid


Habar n-am de obiceiurile din comunitãțile rome
Tu de unde știai ?

E frumos ca încerci sa mã faci pe mine “colorat” ca i-am dat o soluție unui coleg care vrea test anticorpi gratuit.
Bine ai zis, România ...

Apropo, frumos, elegant, cât di cât, dar off-topic, monșer

Edited by waterman, 28 March 2021 - 21:10.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
waterman, la 112 se apeleaza pentru urgente, nu pentru tot felul de rahaturi.
Pe langa faptul ca tii linia ocupata mai pui si ambulanta aiurea pe drumuri ca isi pune unul intrebari existentiale si nu are chef sa plateasca o analiza. Chiar sper sa gaseasca o modalitate pentru a pedepsi apelurile aiurea la 112.

#23
andreiy_d

andreiy_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2007

View PostAhasverus, on 28 martie 2021 - 19:56, said:

De citit:

https://www.synevo.r...post-vaccinare/

Eu, la o luna de la rapel cu Pfizer, am 3113 U/ml

Deci tu ai 3025 BAU/ml post vaccinare Pfizer la o luna.
In cazul meu 291 BAU/ml post infectie la 8 luni.

La 208 BAU/ml corespunde un titru de 1:160 de la care se putea dona plasma (info de pe rezultatul de la Regina Maria).

#24
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Nu prea exista o corelație directã între vaccinare / infectare și nivelul de anticorpi rezultat la testele de imunitate. Adicã, la unii poate sa fie cifra mai mare, la alții mai mica, la alții deloc.
Ar trebui spus lucrul asta foarte clar, dar se tem bãieții cã nu se mai vaccineaza nimeni, lumea vrea sa vadã chestii mãsurabile, dupã vaccinare, sã dea cu verde la test.

#25
andreiy_d

andreiy_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2007

View PostTankx, on 29 martie 2021 - 07:57, said:

Nu prea exista o corelație directă între vaccinare / infectare și nivelul de anticorpi rezultat la testele de imunitate. Adică, la unii poate sa fie cifra mai mare, la alții mai mica, la alții deloc.
Ar trebui spus lucrul asta foarte clar, dar se tem băieții că nu se mai vaccineaza nimeni, lumea vrea sa vadă chestii măsurabile, după vaccinare, să dea cu verde la test.

Ba da exista, defapt e criterul pe care au ajuns sa fie aprobate. In teste s-au adiminstrat unui grup placebo iar altuia vaccinul. Apoi au fost lasati liberi in scoietate si dupa X perioada de timp s-a observat cu cat s-au infectat mai mult cei cu placebo fata de cei cu vaccin.
E important ca vaccinurile ofera protectie de 100% in general fata de formele grave ce necesita spitializare sau deces. De infectare fiecare e cu cifra lui: 80%, 76%, 90% deci 20 din 100 nu sunt protejati de infectie, dar sunt protejati de formele grave toti.

Interesul meu e acum de a afla dupa X timp de la vaccinare/infectie cand anticorpii incep sa scada, care este limita specifica de unde iti pierzi imunitatea. Personal am experimentat imunitatea.

Din ce am gasit pana acum, e doar un studiu facut pe macaci in care spune ca un nivel de minim 50 BAU/ml de anticorpi neutralizanti este suficient pentru prevenirea infectiei. Daca e asa inseamna ca inclusiv cu niveluri mici de anticorpi exista protectie, de aceea si cazurile de reinfectare sunt rare. Cineva a mai postat aici si avea 3000 de BAU/ml post vaccinare, deci mai mult decat suficient. Daca cineva cu cunostinte mai multe poate sa verifice acel studiu ar fi super, eu asta am inteles din el.

Quote

We used logistic regression models to determine the antibody titre thresholds for protection against SARS-CoV-2 in this experiment. These regression models indicated that pseudovirus NAb titres of approximately 50 (Fig. 2a, d), RBD ELISA titres of approximately 100 (Fig. 2b, e) and S ELISA titres of approximately 400 (Fig. 2c, f) were required for protection.
(https://www.nature.c...586-020-03041-6)

Edited by andreiy_d, 29 March 2021 - 09:51.


#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Testarea oficiala a vaccinurilor nu a avut nimic de a face cu masurarea anticorpilor. Gheorghita a spus clar sa nu se masoare si ca el nu stie cum se interpreteaza cu referire la vaccin.
Nu mai amestecati in discutie studii care nu apartin producatorilor de vaccinuri. In acest moment eficacitatea vaccinurilor se considera pe cuvantul producatorilor, fiindca o relatie stiintifica cu nivelul de anticorpi nu exista.

#27
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
cu astra z se mai intzeapa cineva?

eu cred ca nu

#28
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Si de la anticonceptionale poti face cheaguri de sange.

Eu unu am facut cu Astra asa ca ma voi intepa tot cu Astra. Nu ma risc sa fac combinatii netestate..

Edited by vj_Heaven, 07 April 2021 - 20:10.


#29
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Tare bizar virusul asta...
Stie cineva de ce depinde sa faci o forma mai usoara? Ca treaba cu comorbiditatile nu mai prea tine... In atat timp cercetatorii nu si-au putut da seama ce anume face ca unii sa fie asimptomatici iar altii sa moara?

Si vaccinurile...
Ce inseamna exact, din punct de vedere medical, imunitate la un agent patogen? Nu ca sistemul tau imun va recunoaste si neutraliza acel patogen inainte de a-ti cauza boala pe care o produce?
Mi se par dementiale afirmatiile de genul ”poate asigura imunitate„ sau ”te poti imbolnavi dar vei face o forma mai usoara„.
Iar daca vaccinul asigura doar o convalescenta mai usoara, mi se pare inutil sa mai faci diferentierile intre vaccinati si nevaccinati! Si unii si altii pot fi purtatori, deci de ce diferentierile?

View Postruzgar, on 07 aprilie 2021 - 19:27, said:

cu astra z se mai intzeapa cineva?

eu cred ca nu
Bătrânii!
Traim vremuri interesante...

#30
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
mai degraba traim vremuri imbecile

#31
andreiy_d

andreiy_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2007

View Postoverseas, on 07 aprilie 2021 - 09:22, said:

Testarea oficiala a vaccinurilor nu a avut nimic de a face cu masurarea anticorpilor. Gheorghita a spus clar sa nu se masoare si ca el nu stie cum se interpreteaza cu referire la vaccin.
Nu mai amestecati in discutie studii care nu apartin producatorilor de vaccinuri. In acest moment eficacitatea vaccinurilor se considera pe cuvantul producatorilor, fiindca o relatie stiintifica cu nivelul de anticorpi nu exista.

Nu este "pe cuvantul producatorilor". Chiar daca inca nu avem o corelare clara intre nivelul anticorpilor si protectia de infectie, s-au facut studii care au aratat rata de infectare reala in cazul celor vaccinati si celor cu placebo. De acolo avem si rata de eficacitate de la 78% pana la 95% de preventie a infectarii, Inclusiv cea de 100% de eficienta impotriva spitalizarii si implicit decesului.

View PostLexon, on 09 aprilie 2021 - 03:05, said:

Ce inseamna exact, din punct de vedere medical, imunitate la un agent patogen? Nu ca sistemul tau imun va recunoaste si neutraliza acel patogen inainte de a-ti cauza boala pe care o produce?
Mi se par dementiale afirmatiile de genul ”poate asigura imunitate„ sau ”te poti imbolnavi dar vei face o forma mai usoara„.

Sistemul imunitar are mai multe "brate".
1. Imunitatea inascuta este cea pe care copiii o au dezvoltata si care se pierde odata cu varsta, de aici si situatia mult mai buna in cazul copiilor
2. Imunitatea adaptiva are alte doua "pathways" TH1 si TH2.

TH1: Celulele T transmite mesaj la celulele B care produc anticorpi. Acesti anticorpi sunt produsi in masura nevoilor. In cazul asimptomaticilor sau in unele cazuri de vaccinare nu sunt produsi anticorpi in cantitati mari. Dar: celulele T de memorie sunt acolo, chiar daca inca la noi in RO nu se pot masura. In US exista test de pozitivitate si pentru celulele T. Deci o persoana cu anticorpi redusi se poate infecta dar in loc sa ii ia 7 zile pana ce celulele B vor produce anticorpi, ii va lua doar 24 de ore. Acest lucru confera protectie 100% de forme severe: nu isi mai face virusul de cap 7 zile in tine ci este neutralizat mult mai devreme. Cine are in stoc anticorpi in cantitati mai mari neutralizeaza virusul pe loc.
TH2 produce celulele "killer" care pot elimina virusul, de aici avem oameni ce ies fara anticorpi din infectie. Tot acest pathway distruge plamanii daca sistemul imunitar nu este modulat corect si ajungi la "cytokine storm".

View PostLexon, on 09 aprilie 2021 - 03:05, said:

Iar daca vaccinul asigura doar o convalescenta mai usoara, mi se pare inutil sa mai faci diferentierile intre vaccinati si nevaccinati! Si unii si altii pot fi purtatori, deci de ce diferentierile?

Diferentele sunt uriase. Nu ajungi in spital, nu mori. Ai sistemul imunitar mai destept, mai pregatit de lupta. Al me nu a fost, m-am infectat, si nu a fost bine. Din fericire nu a fost nici foarte rau.

#32
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
la un coleg ii scrie asa in test:

Ac. neutralizanti anti SARS-CoV-2 IgG... 7,45 AU/mL


Schimbare de tehnica din data de 13.01.2021!
Limita minima de masurare: 0,50 AU/mL
Interpretare:
IgG < 1 AU/mL ..... Negativ
IgG >= 1 AU/mL ..... Pozitiv
Acest test este utilizat pentru determinarea cantitativa a
anticorpilor anti SARS-CoV-2 IgG neutralizanti prin detectia
anti-S1 RBD (Spike 1 Protein Receptor Binding Domain) IgG,
permitand stabilirea statusului imun al pacientilor si
monitorizarea post-vaccinare a anticorpilor neutralizanti.
Rezultatele se vor interpreta in functie de contextul
clinic.

#33
VPVlad1988

VPVlad1988

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2020
Salutare,

Mi-au venit si mie rezultatele la Testul anticorpi neutralizanti covid-19, am trecut prin infectie, nu am facut inca vaccin. Stie cineva ce inseamna valorile de mai jos, eu nu prea am inteles..

[ https://i.postimg.cc/DSz2LLdP/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mersi

#34
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Esti protejat
< mai mic
> mai mare
3272> ( este mai mare ) decat 0.8 ( cantitatea minima pentru care rezultatul este considerat negativ)

Edited by tioopedi, 20 April 2021 - 11:36.


#35
VPVlad1988

VPVlad1988

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2020
Salut, mersi de raspuns.

Edited by Dany_Darke, 20 April 2021 - 13:36.


#36
andreiy_d

andreiy_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2007

 VPVlad1988, on 20 aprilie 2021 - 11:27, said:

Salutare,

Mi-au venit si mie rezultatele la Testul anticorpi neutralizanti covid-19, am trecut prin infectie, nu am facut inca vaccin. Stie cineva ce inseamna valorile de mai jos, eu nu prea am inteles..

[ https://i.postimg.cc/DSz2LLdP/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mersi

Seamana mai mult a valori de vaccinare, nu de infectare. Pare ca ai facut foarte multi anticorpi. Nice!!

Acel 1 se refera strict la pozitiviate, adica daca ai peste 1 poti spune ca ai fost infectat (lucru care oricum il stiai).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate