Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Upgrade RAM Acer Nitro 5

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
robert2315

robert2315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.12.2012
Salutare comunitate, am si eu o mica problema/dilema si sper ca o sa ma puteti ajuta. Am laptop-ul acesta: https://www.emag.ro/...4/pd/D4W943MBM/

Si as dori sa fac un upgrade la memoria RAM, intrebarea mea este, e ideal sa iau placuta de 2933 MHz, adica asta ar fi cel mai bine pentru el? Daca iau o placuta cu MHz mai mici, afecteaza performanta? In prezent am 8gb si as vreau sa iau o placuta de 16gb. Nu vreau sa cumpar ceva si sa fac o prostie de asta am zis sa intreb aici, pentru ca sincer sa fiu nu ma priecep asa bine, also imi pot schimba eu placuta RAM avand in vedere ca laptopul este in garantie? Nu imi afecteaza garantia? Am vazut pe Youtube ca e destul de simplu de desfacut si adaugat placuta de RAM, este neaparat nevoie sa il duc la service-ul autorizat(depanero in cazul meu)?

Multumesc frumos si o seara buna tuturor!

#2
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Daca nu vrei sa pierzi garantia, e musai sa te duci la Depanero, cu atat mai mult ca nu stii sa il desfaci si s-ar putea sa busesti ceva pe acolo.

#3
robert2315

robert2315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.12.2012

View Postkosmin90, on 28 martie 2021 - 19:04, said:

Daca nu vrei sa pierzi garantia, e musai sa te duci la Depanero, cu atat mai mult ca nu stii sa il desfaci si s-ar putea sa busesti ceva pe acolo.
Multumesc frumos, o sa sun maine la ei cel ma bine, sa vad ce imi recomanda ei sa fac, intre timp am observat ca aveam achizitionat si service express de la ei, spun ca in 5 zile maxim il fac, cu toate ca situatia mea nu ia mai mult de 10-15 minute. Astept un raspuns in legatura cu diferenta de MHz, daca aveti si o recomandare ar fi bine venita, eu ma uitam la hyperx.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iei identic cu ce ai. E cel mai simplu așa.

Attached File  3FAB7B26-6975-4A9F-B0F0-CFB936AB7A42.jpeg   258.79K   19 downloads

Te duci cu laptopul la Emag, plătești memoria și ei o montează.
Dacă ai noroc, chiar pe loc.

Iar răspunsul punctual la întrebarea vis-a-vis de frecventa este:

Attached File  5C005644-3DE0-4F52-BC01-3267EE0479AC.jpeg   276.1K   16 downloads

Da, e ok HyperX

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postrobert2315, on 28 martie 2021 - 18:14, said:

Salutare comunitate, am si eu o mica problema/dilema si sper ca o sa ma puteti ajuta. Am laptop-ul acesta: https://www.emag.ro/...4/pd/D4W943MBM/

Si as dori sa fac un upgrade la memoria RAM, intrebarea mea este, e ideal sa iau placuta de 2933 MHz, adica asta ar fi cel mai bine pentru el? Daca iau o placuta cu MHz mai mici, afecteaza performanta? In prezent am 8gb si as vreau sa iau o placuta de 16gb. Nu vreau sa cumpar ceva si sa fac o prostie de asta am zis sa intreb aici, pentru ca sincer sa fiu nu ma priecep asa bine, also imi pot schimba eu placuta RAM avand in vedere ca laptopul este in garantie? Nu imi afecteaza garantia? Am vazut pe Youtube ca e destul de simplu de desfacut si adaugat placuta de RAM, este neaparat nevoie sa il duc la service-ul autorizat(depanero in cazul meu)?

Multumesc frumos si o seara buna tuturor!
Am fost intr-o situatie similara(eu am pus SSD si o placuta de ram) si am vorbit cu cei de la depanero, atat timp cat nu modifici sau faci defecte mecanice nu e problema, iar in caz de garantie produsul trebuie trimis in starea originala, adica in cazul tau ii scoti placuta de ram si o pui pe cea veche.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate