Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

echivalare studii sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
South Carolina

#20
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postalex1793, on 27 martie 2021 - 00:34, said:

South Carolina

Usor de gasit un job in automotive in SC.
Mercedes, BMW, Volvo, Continental, Michelin, Bridgestone, etc, toate intr-un stat relativ mic.

#21
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

View Postalex1793, on 26 martie 2021 - 18:20, said:

Aztec warrior, scuza-ma ca te contrazic dar vorbesti numai aiurea. Green card o sa îl am in maxim un an iar autorizația de lucru in câteva luni. Frate cât de sigur sunt unii pe ceea ce spun chiar dacă vorbesc prostii. Dacă nici eu care sunt in procesul asta nu știu cu ce se mananca , apăi nu știu cine. Eu voiam sa vad dacă a plecat cineva de aici și a reușit sa își găsească job acolo cu sau fără acreditări.

Vorbesti de pielea ursului din padure.De unde stii asa sigur ca vei avea aua in maxim un an, si autorizatia in cateva luni, incat sa dai peste nas celor carora le-ai cerut ajutorul?
Ce stii sa faci, mai bine ca un american cu vechime acolo?

Atentie ca faci parte din cei care se trezesc abia dupa ce dau cu capul tare de pragul de sus.  :D

#22
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostRosebud09, on 27 martie 2021 - 06:26, said:

Ce stii sa faci, mai bine ca un american cu vechime acolo?


Fals.. .f. bine ca are incredere in el... Alex, stii mai multe decat ei.. mergi acolo cu incredere ( dar si respect ) si nu te multumi cu putin... Astea sunt mentalitati tampite romanesti.... Americanii sunt crescuti ca pot sa faca orice si ca sunt cei mai buni... mergi pe ideea lor ca e mult mai bine decat cu sfaturile tampite romanesti "capul plecat...."... stiii tu...

Singurul lucru pe care sa il intelegi in ziua de azi e ca nu mai exista car companies ( automotive) ci technology companies... Multi americani din astia cu "vechime" sunt depasiti de situatie deja.... Tine minte asta si o sa ai super succes.....  Vorbim peste 5-10 ani daca am avut dreptate... Asta face diferenta intre top 2-3% si restul....

Edited by KING_99, 27 March 2021 - 07:21.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalex1793, on 26 martie 2021 - 19:58, said:

Aztec warrior vorbesti numai aberații. Greencard o sa îl am in maxim un an și EAD in câteva luni. Dacă angajatorul o sa meargă pe competentă ( sa nu îl intereseze asa mult diploma de studii ci mai mult ce stii sa faci ) atunci nu îmi fac probleme. Și dacă chiar îl interesează îmi echivalez și gata. Probabil depinde mult de angajator și de cum ai noroc
Pe angajator nu-l intereseaza "echivalarea ta". El iti face estimarea la interviu, daca te cheama.
Singurul sfat pe care as putea sa ti-l dau este sa faci pe dracu-n 4 sa te angajezi la RTR cat mai stai in Romania.
In America nu se merge pe "echivalari", acolo se merge doar pe valoarea in campul muncii, cat poti tu sa scoti pentru patron.

O corcitura care strange oile de pe camp e mai valoroasa decat un ciobanesc australian cu pedigree care-si libge blana zilnic sa fie lucioasa.
Asta e, e ca la piata la noi la rosii, daca nu-ti place ce vinde un taran, nici nu te uiti la el, mergi la altul. E un stil misto, dpmdv, care formeaza oameni cu educatia aia a muncii, eficienti si competenti. Multora nu le place, desi ipocrit, cum am spus, la piata si ei actioneaza la fel.
"Echivalarea" o sa-ti trebuiasca la dosarul de green card, care va dura, daca totul e in linie, peste 2 ani, daca mergi pe competenta profesionala. Pe casatorie poate fi mai usor, nu stiu, eram deja casatorit cand am ajuns acolo. Aia tine-o la secundar.

SC e buna, mai bun era Michigan, dar de munca este.
As discuta cu o firma de avocati sa pledeze pentru tine pentru permisul de munca. Costa bani, dar sunt mai eficienti si acolo, timpul, costa.
In plus, iti vor "echivala" ei diplomele. Cum am spus, da de stire si-ti dau un romanez din Ontario sa ti le traduca, sa nu faca echivalentorii vreo greseala, cum mi-a facut unu mie de mi-a tradus "aeronave" in "airships", :lol:

Daca vrei succes, RTR e primul pas, cat mai repede. Salariul nici nu conteaza la momentul asta

#24
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
Mama frate cum e asta. Adica eu care sunt in procesul asta nu stiu cand o sa am autorizatia de lucru (cu aproximatie)?? incredibil ce raspunsuri primescPosted Image , ce tare a fost aia cu "casatoria o sa iti fie pusa la incercare'' :)))). Deci dupa opinia unor colegi de aici mai bine stau acasa ca sigur nu o sa reusescPosted Image Posted Image , au fost ei si stiu exact cum e. Si cat e America de mare.....and btw am mai fost de 2 ori acolo, deci stiu cum sta treaba. Job care nu necesita studii imediat imi gasesc, intrebarea mea era pentru job care necesita studii, experienta bla bla.

@Tsunnami nu mai am timp de alte angajari, dar ce este RTR? Probabil am sa iti scriu in privat sa imi faci legatura cu el. Deci in concluzie de aici sa plec doar cu traduceri.Trebuiesc si notariate sau numai legalizate?multumesc

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postalex1793, on 26 martie 2021 - 13:55, said:

Da, Tsunnami, stiu asta. Dureaza cateva luni pana o sa pot lucra. specializarea e in Inginerie mecanica (autovehicule rutiere). Deci spui sa nu fac nimic de aici ca e egal cu zero. Sa astept sa ajung acolo si acolo daca mi-i se cere sa fac. Mersi
Tsunami are dreptate.
Așteaptă să ajungi acolo și vezi care e mersul.

În principiu nu vei putea lucra din prima ca inginer cu drept de semnătură. Vei face tot muncă de inginer dar cineva va trebui să-ți supervizeze proiectele. Asta până faci necesarul de experiență să poți intra în ordinul inginerilor. Experiență americană vreau să zic.
Cel puțin așa e în Canada, bănuiesc că și în SUA e cam la fel.

Edited by DaculScoril0, 27 March 2021 - 10:35.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalex1793, on 27 martie 2021 - 09:26, said:

@Tsunnami nu mai am timp de alte angajari, dar ce este RTR? Probabil am sa iti scriu in privat sa imi faci legatura cu el. Deci in concluzie de aici sa plec doar cu traduceri.Trebuiesc si notariate sau numai legalizate?multumesc

Renault Technologie Roumanie
https://www.gruprena...nde-suntem/titu

Parerea mea este ca daca te angajezi la ei castigi cel putin 3 ani in America

Nu cu traduceri
Iti fac legatura cu un nene din Canada care traduce asa ceva.
Ceea ce-ti traduce el le dai la FIS, pe cei care ti i-am dat mai sus.
Nu mai tin minte cat is pe o fisa matricola si diploma.

View PostDaculScoril0, on 27 martie 2021 - 10:33, said:

În principiu nu vei putea lucra din prima ca inginer cu drept de semnătură.

In auto e un pic diferit
Daca m-ar asculta ar stii ce pozitii sa vizeze de la inceput, asa, o sa le invete singur pe pielea lui la Tier 2 in cel mai bun caz, sa nu zic de Tier 3.
Trebuie sa stii fiecare functie cu ce se ocupa, care e "slang"-ul. In auto nu are nimeni timp de tine. te angajezi si performezi.
Stii de la inceput ce faci si care e responsabilitatea pe partea ta, nu au timp de tine.

Eu cand ma uit aici in Romania dupa jobs-uri ma bufneste rasul ca unii care vor sa angajeze habar n-au ce au nevoie.

#27
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postalex1793, on 27 martie 2021 - 09:26, said:

Deci in concluzie de aici sa plec doar cu traduceri.Trebuiesc si notariate sau numai legalizate?multumesc
Actele de stare civila, diplomele de studii si cazierul trebuiesc apostilate inainte de a fi traduse. De cele mai multe ori traducerea acestor acte in tara de destinatie poate fi mai favorabila.

#28
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Daca e destept si stie sa se vanda, face pe ea echivalare. Hartiile sunt pentru cei care nu au altceva de aratat. Le pun incepatorii la inceput de CV, mai baga un voluntariat, acolo un an plin de experienta la plimbat hartii si gata.

Va avea nevoie de echivalari la momentul potrivit, pentru o functie, certificare. Oricum nu le poate obtine fara experienta acolo, aia din Romania e fix-pix in ochii lor de buricu planetei. Trebuie aratat, dovedit ca meriti echivalare; pesemne ca metehnele romanesti inca sunt adanc inradacinate.

Angajatorul decide, daca vrea intreaba de hartii, daca nu, nu dar in orice caz trebuie sa arati ca esti mai potrivit decat douazeci de chinezi si indieni cu master, plus inca pe atatia americani (dar desigur, aia nu se pun pentru ca sunt prosti gramada, ca asa se zice prin Ro). Te intreaba ce stii sa faci, ce ai facut, cum ai facut, de ce ai facut, cum demonstrezi ca ai facut si mai ales ca poti sa faci si acum. Nu vei arata niciodata nimanui vreo diploma. Daca totusi o va face, e dovada ca ai esuat in a convinge ca esti ceea ce pretinzi ca esti.

Edited by Rosebud09, 28 March 2021 - 02:58.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Am si spus ca in cazul lui (ei) ii trebuie estimarea scolii in cazul green card application, care dureaza pana ca se poate depune.
O sa-i trebuie si pentru a intra in ordinul international al inginerilor profesionisti, ASME, SAE, dar e cel putin 3 ani prea devreme sa discutam de asa ceva

#30
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
ASME, SAE sunt asociatii tehnice nu profesionale. Oricine din branse poate sa intre, contra unei taxe anuale modeste. Sunt ceva avantaje, ca dau acces la niste biblioteci, dau o reducere buna la cursurile pe perfectionare periodica pe care oricum trebuie sa le faci. Poti sa colaborezi voluntar la niste proiecte sau chiar la standarde in materie (dupa vreo 20 de ani de experienta solida acolo :D ).

Inca n-am vazut un roman hotarat sa nu se descurce pana la urma, doar ca socoteala din targ a fost de obicei complet alta decat cea de acasa.

Edited by Rosebud09, 29 March 2021 - 03:34.


#31
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
@ Rosebud total de acord cu ce spui! Probabil la inceput o sa fie mai greu pana ma angajeaza cineva. Am sa repostez aici sa va spun cum a fost:D

#32
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postalex1793, on 26 martie 2021 - 18:20, said:

Aztec warrior, scuza-ma ca te contrazic dar vorbesti numai aiurea. Green card o sa îl am in maxim un an iar autorizația de lucru in câteva luni. Frate cât de sigur sunt unii pe ceea ce spun chiar dacă vorbesc prostii. Dacă nici eu care sunt in procesul asta nu știu cu ce se mananca , apăi nu știu cine. Eu voiam sa vad dacă a plecat cineva de aici și a reușit sa își găsească job acolo cu sau fără acreditări.
O sa vedem.
Sa ne zici dupa cat timp iti vine autorizatia de lucru, ca aia vine inaintea Green cardului.
Green cardul nu iti vine nicodata daca nu il ceri. Poti sa stai casatorit acolo si 10 ani.

#33
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010
Hai sa fim seriosi 5 minute.
Pe post de inginer nu-l angajeaza nimeni fara studii. Punct. Nu-i mai impuiati baiatului capul cu ''in functie de angajator'' ca nu stiti peste ce angajator da.

Echivaleaza ce ai de echivalat acum cat esti in tara ca dupa aia o sa fie mai greu sa te complici cu actele

View Postalex1793, on 29 martie 2021 - 06:46, said:

@ Rosebud total de acord cu ce spui! Probabil la inceput o sa fie mai greu pana ma angajeaza cineva. Am sa repostez aici sa va spun cum a fost:D

Pana te angajeaza cineva pe post de ce anume ?
Inginer , mecanic auto , casier la Wall-Mart?

#34
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

View PostNoua_pe_site, on 29 martie 2021 - 17:08, said:

Hai sa fim seriosi 5 minute.
Pe post de inginer nu-l angajeaza nimeni fara studii. Punct. Nu-i mai impuiati baiatului capul cu ''in functie de angajator'' ca nu stiti peste ce angajator da.

Pana te angajeaza cineva pe post de ce anume ?
Inginer , mecanic auto , casier la Wall-Mart?

Mi se pare logic sa spun “in functie de angajator” cata vreme chiar nu stii peste cine da. Poate da de un fraier, la voi nu ezista?
A spus el ca vrea inginer? Doar ca vrea sa echivaleze ceva, pana afla ca nu exista asa ceva sau cum crede el.

Sunt o multime de absolventi de inginerie din toata lumea care sunt angajati pe posturi mai mici, in general platiti bine daca fac treaba. In timp vine si “echivalarea” aia, una pe bune si pe merit nu pe hartie. Trebuie un pic de timp de acomodare, experienta si cursuri, lucrurile sunt foarte diferite fata de ce a fost acasa. De fapt cam asa sunt toti cei inca f. tineri, vor repede repede, dar de obicei nu merg lucrurile asa. Primul lucru care trebuie eliminat din cap este orice asemanare cu ce se intampla in Ro sau EU.
Nu merge acolo sa schimbe regulile ci sa le respecte pe alea-bune, rele- cere sunt.

#35
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010
Rosebud, nu a zis ca vrea inginer dar daca tot se specializeaza in Inginerie mecanica ( licenta plus masterat) mi se pare normal si corect sa incerce sa-si echivaleze studiile cat timp e in tara. Avem o tipa aici care s-a chinuit ceva pana a reusit sa-si echivaleze studiile si nu vad de ce sa astepte sa vada ce zice angajatorul cand isi poate rezolva treaba acum si aici.
Daca nu-si echivaleaza studiile acum cat e in tara , nu o sa poata aplica pentru o pozitie mai importanta intr-o companie de aici daca una din cerintele postului e sa detina o diploma.

Nu e vorba de ''fraierul'' peste care da ci despre pozitiile la care nu poate aplica datorita lipsei acestei hartii.

#36
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postalex1793, on 29 martie 2021 - 06:46, said:

@ Rosebud total de acord cu ce spui! Probabil la inceput o sa fie mai greu pana ma angajeaza cineva. Am sa repostez aici sa va spun cum a fost:D



In locul tau mi-as face echivalarea din Romania, dar m-as oferi sa o arat la interviuri doar daca GPAul echivalent e > 3.0.

Cu GPA < 3.0, as arata-o doar daca mi se cere, si cu intelegerea ca asta imi reduce sansele. As arata doar diplomele traduse, dar nu si transcriptul cu notele si cu GPAul.

Daca ai > 30 de ani, echivalarea devine mai putin importanta si conteaza mai mult experienta de dupa facultate.

Unchiul meu a emigrat ca inginer electronist din Romania. Si-a gasit tot ca inginer in R&D, dupa citeva luni de cautat. Dar asta era prin anii 90 si a fost incurajat sa tinteasca sus si sa ignore orice pozitie care nu era de inginer. O data ce ai lucrat 2-3 ani pe o pozitie mai joasa, saltul spre o pozitie de inginer e mult mai greu.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate