Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Google Pixel 6

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2531 replies to this topic

#1585
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Posttorrice, on 27 aprilie 2022 - 05:19, said:

Parcă am emoții să mă înscriu în programul beta.
Nu ai avut probleme cu utilizarea telefonului? Adică ăsta e telefonul pe care îl folosești zilnic?
Am folosit telefonul zilnic cu developer preview 1 si 2. Au fost probleme minore cu DP1 si 2. Problemele de pe DP2 au disparut dupa ce am facut un factory reset. Probleme inseamna ca nu-mi copia textul, butoanele de share sau copy nu mergeau, chestii de genul asta. Am pus Beta aseara cu OTA, deocamdata nu am intampinat nicio problema, dar au trecut doar cateva ore de folosire.
Daca nu vrei sa te risti, asteapta Beta 2 care ar trebui sa vina in mai.

Ecou18, si daca ai face wipe, poti face backup la setari si aplicatii (inclusiv wallpaper personalizat, sms si jural apeluri), fotografiile sunt oricum salvate in cloud, eventualele fisiere din download folder pot fi urcate in G drive, whatsapp face backup in g drive, signal face backup si se restaureaza. Nu folosesc tictoc si alte social media apps, dar cred ca toate sunt cloud based. Daca folosesti Nova, se poate face backup in G drive. Cam 30  minute.
Deci sa zicem 30 minute pentru backup, urmat de 60 minute de factory reset si reinstalare aplicatii (din backupul facut inainte de reset), bibilit cu adus fisiere inapoi in telefon, intrat in aplicatii sa vezi daca esti logat, etc.

#1586
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007

View Postgeekos, on 27 aprilie 2022 - 17:19, said:


Am folosit telefonul zilnic cu developer preview 1 si 2. Au fost probleme minore cu DP1 si 2. Problemele de pe DP2 au disparut dupa ce am facut un factory reset. Probleme inseamna ca nu-mi copia textul, butoanele de share sau copy nu mergeau, chestii de genul asta. Am pus Beta aseara cu OTA, deocamdata nu am intampinat nicio problema, dar au trecut doar cateva ore de folosire.
Daca nu vrei sa te risti, asteapta Beta 2 care ar trebui sa vina in mai.

Ecou18, si daca ai face wipe, poti face backup la setari si aplicatii (inclusiv wallpaper personalizat, sms si jural apeluri), fotografiile sunt oricum salvate in cloud, eventualele fisiere din download folder pot fi urcate in G drive, whatsapp face backup in g drive, signal face backup si se restaureaza. Nu folosesc tictoc si alte social media apps, dar cred ca toate sunt cloud based. Daca folosesti Nova, se poate face backup in G drive. Cam 30  minute.
Deci sa zicem 30 minute pentru backup, urmat de 60 minute de factory reset si reinstalare aplicatii (din backupul facut inainte de reset), bibilit cu adus fisiere inapoi in telefon, intrat in aplicatii sa vezi daca esti logat, etc.

Daaaaa,mulțumesc pentru efort și sfaturi. Doar că m-am săturat sa pierd câte o oră, even now and then :)) You know what i mean...mai e și e-sim-ul de serviciu și etc.

#1587
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

View PostAndrei4948, on 29 martie 2022 - 20:25, said:

De voLTE stiam ca nu merge dar ma gandeam ca 5G poate poate... Oricum cat despre volte nu am simtit vreo diferenta fata de telefoanele precedente, poate una infirma, iar despre 5G chiar nu simt nevoia. Mereu am fost multumit de semnalul orange si de viteza netului pe 4g dar aveam in cap chestia asta cu 5G si ma batea gandul sa testez mai mult.
Astea fiind spuse, eu unul sunt foarte multumit de telefon, in special de camere si fluiditatea sistemului.
ORANGE este, testat si conform ANCOM, cel mai rapid operator de internet pe telefon mobil din Romania, cu DL de pana la 60 mps, de 2-3 ori peste concurenta, cum adica ai fost mereu nemultumit? la ce te referi?

Edited by cipix, 28 April 2022 - 06:40.


#1588
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
Am scris ca am fost mereu mulțumit, ai citit tu greșit ca as fi fost"nemulțumit" :).

#1589
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

View PostAndrei4948, on 28 aprilie 2022 - 06:48, said:

Am scris ca am fost mereu mulțumit, ai citit tu greșit ca as fi fost"nemulțumit" Posted Image.
scuze bos, prea dimineata
:))
Au mai aparut ceva updateuri la telefon care sa rezolve din problemele majore? Am un S21 ultra si vazand ce poze face Iphone 13 (simplu), si faptul ca al meu are 0.7U fata de Iphone 13 cu 1.4U senzor camera, imi vine sa plang. Avand in vedere ca singurul telefon cu Android mai aproape de aceste performante este Google pixel 6 pro, ma gandeam sa imi iau.

#1590
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
După toate updaturile de până acum. Pixel 6 / 6 pro sunt telefoane foarte OK.
Orice chestii au rămas nerezolvate, pentru un utilizator normal sunt doar mofturi. Toate problemele menționate pe YT și forumuri afectează operațional cred că 1% dar acesta este jobul celor care fac review. Este bine că scot la suprafață toate probleme și astfel suntem informați. În rest.. ce să zic.. nu am opțiune de 5g dar nu am nici semnal 5g. BT se deconectează dacă merg în capătul apartamentului dar 90% din cazuri sunt lângă telefon, deci..
Fiecare știe ce vrea de la telefonul pe care îl deține. Eu sunt mulțumit de el. chiar dacă mă mai deranjează vibratul ceasului când pierde BT :)

#1591
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.12.2021
Voua va mai apare cronometrul in home screen? I-am dat un restart si cred ca a facut update, ceva, de nu-mi mai apare :(

Aveam in stanga sus un widget dintr-acela default, care afiseaza temperatura din zona si alarme upcoming.

#1592
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009
Cum stați cu temperatura? Adică folosit puțin în bătaia soarelui telefonul se încinge la greu. Chiar mi-a apărut mesaj de atenționare. Și  apoi îl pun în buzunar și frige. Sincer nu îmi aduc aminte ca un alt telefon să fi făcut așa.

#1593
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Un pic da, Se mai încălzește dacă filmez 4k/60fps.

#1594
Balckis12

Balckis12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.12.2021
Hello, vin si eu cu o intrebare. Am posibilitatea de a cumpara un Google Pixel 6 la un pret de 400 de euro ( discount pentru ca folosesc abonament Vodafone in Olanda). Mai am si varianta Samsung galaxy S21 la acelasi pret, insa parca mai mult ma atrage Google pixel 6. Acum vreau sa va cer ceva pareri despre telefon, pentru ca din ce am vazut pe internet parerile sunt impartite, pentru unii este cel mai bun telefon, pentru altii este incet si cu erori. Pentru detinatorii de Pixel, ce feedback aveti dupa utilizarea acestuia? Credeti ca merita in favoarea unui S21 5G? Multumesc!

#1595
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
Si al meu se cam încălzește cand vizionez clipuri sau folosesc mult camera.

@Balckis12
Eu unul iti recomand Pixel 6 clar. Am fost fan Oneplus si Oppo dar dupa ce am pus mana pe Pixel m-am oprit aici, telefonul este absolut superb. Problemele s-au rezolvat iar acum telefonul chiar merge excelent.

#1596
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ideal ar fi sa gasesti pe cineva care le-a testat pe amandoua. Intra si pe forumul Samsung si poate e cineva care le-a butonat pe amandoua.
Din pct meu de vedere, Pix 6 merita, dar de prin 2013 folosesc numai Nexus si Pixel, deci nu sunt obiectiv.

#1597
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009
Update nou. 33mb

#1598
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Vine update-up pe mai si pe 13? :)

#1599
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 Balckis12, on 02 mai 2022 - 10:04, said:

Hello, vin si eu cu o intrebare. Am posibilitatea de a cumpara un Google Pixel 6 la un pret de 400 de euro ( discount pentru ca folosesc abonament Vodafone in Olanda). Mai am si varianta Samsung galaxy S21 la acelasi pret, insa parca mai mult ma atrage Google pixel 6. Acum vreau sa va cer ceva pareri despre telefon, pentru ca din ce am vazut pe internet parerile sunt impartite, pentru unii este cel mai bun telefon, pentru altii este incet si cu erori. Pentru detinatorii de Pixel, ce feedback aveti dupa utilizarea acestuia? Credeti ca merita in favoarea unui S21 5G? Multumesc!
eu as alege in locul tau pixel6. s21 e o catastrofa la capitolul baterie.

#1600
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Stie cineva in Bucuresti unde e expus  ?

#1601
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 10.04.2008

 Balckis12, on 02 mai 2022 - 10:04, said:

Hello, vin si eu cu o intrebare. Am posibilitatea de a cumpara un Google Pixel 6 la un pret de 400 de euro ( discount pentru ca folosesc abonament Vodafone in Olanda). Mai am si varianta Samsung galaxy S21 la acelasi pret, insa parca mai mult ma atrage Google pixel 6. Acum vreau sa va cer ceva pareri despre telefon, pentru ca din ce am vazut pe internet parerile sunt impartite, pentru unii este cel mai bun telefon, pentru altii este incet si cu erori. Pentru detinatorii de Pixel, ce feedback aveti dupa utilizarea acestuia? Credeti ca merita in favoarea unui S21 5G? Multumesc!

Am ambele telefoane si prefer ambele din diferite motive:
S21 ca telefon compact, nu necesita husa deoarece are spatele de plastic, ecran mai fain ca la Pixel 6, semnal mai bun ca Pixel 6
Pixel 6 pentru ca Android clean, baterie mai buna ca S21 (diferenta nu e mare), camera principala.

Cu toate astea mai mereu am S21 cu mine din cauza ca este foarte compact, e cam pe jumatatea lui pixel 6 ca si grosime(cu tot cu camera) si e usor, Pixel 6 e o mini-caramida.

Ca si idee de baterie, unde cu S21 prind 5-6 ore SOT, Pixel 6 prinde ~7 ore SOT.

Edited by DEPA, 05 May 2022 - 21:07.


#1602
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
si eu le am pe ambele.
am folosit pixel 6 pt aprox 1 luna. camera este mult mai ok decat la Samsung, si se simte putin mai rapid.. dar aici se termina plusurile.
- semnal mai slab decât la s21, in zonele cu semnal slab se încinge si mănâncă bateria
- amprenta este inutilizabila afara in soare (poate e si de la folie), trebuie sa faci umbra cu corpul sa meargă
- ocazional am probleme când răspund la un apel nu aud interlocutorul, eu sunt auzit
- pare ca se aude mult mai slab/prost in convorbiri. poate din cauza lipsei volte
- imi lipseste si vowifi
- daca folosești smartwatch samsung nu funcționează reverse charging


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate