Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dilema salariu IT software

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
ZIceai ca programul de lucru e de 7 ore incluzand si pauza de masa. Asta inseamna un minus de ~20 de ore(pe luna) fata de o norma intreaga de 40h/saptamana.
In multinationala, ai avea program de 8h/zi, Deci din start, tu la program "intreg", la actualul loc de munca, ai lua ~11000 de lei. Fii atent si la lucrul asta. Eu zic ca e ok. Sa nu crezi ca in multinationala nu e stres.

Edited by Flavius87, 10 March 2021 - 09:49.


#20
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostFlavius87, on 10 martie 2021 - 09:48, said:

Sa nu crezi ca in multinationala nu e stres.

De'ar fi doar stresul. Unde's multi, prostia creste :))

#21
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostFlavius87, on 10 martie 2021 - 09:48, said:

ZIceai ca programul de lucru e de 7 ore incluzand si pauza de masa. Asta inseamna un minus de ~20 de ore(pe luna) fata de o norma intreaga de 40h/saptamana.
In multinationala, ai avea program de 8h/zi, Deci din start, tu la program "intreg", la actualul loc de munca, ai lua ~11000 de lei. Fii atent si la lucrul asta. Eu zic ca e ok. Sa nu crezi ca in multinationala nu e stres.
Fata de o firma mica unde totul depinde de tine, la multinationale e ca-n vacanta, nici nu observa nimeni daca lipsesti 1 zi.
(le-am trait ambele situatii, fiecare cu avantaje si dezavantajele ei)

View PostAlleXyS1, on 10 martie 2021 - 10:00, said:

De'ar fi doar stresul. Unde's multi, prostia creste Posted Image)
Exponential si neaparat 25% sunt taietori de frunza la caini care trebuie sustinuti de restul (manageri, lenesi, nesimtiti, neseriosi)

Edited by radu103, 10 March 2021 - 11:00.


#22
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Lasand salariul, tie iti place locul actual de munca? Esti ok cu colegii (exceptand superiorul, ca pare ca nu iti place de el), mediul de lucru, celelalte oferte pe langa salariu, etc?
Pentru ca in final, poti avea un salariul foarte bun, dar daca exista fustrari pentru ca nu iti place sa te trezesti in fiecare zi si sa lucrezi, iti faci mai mult rau...

Daca e ceva ce nu iti place, mergi in alta parte... domeniul asta este foarte competitiv, cererea este destul de mare si cu siguranta vei gasi un loc care sa iti placa.

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Patronul nu stie programare, dar probabil stie sa faca rost de comenzi. Ca sa ai o firma de succes, cum au sfatuit alti colegi, e absolut necesar sa ai comenzi. Programatori gasesti mai usor decat lucrari.

#24
Alexx89

Alexx89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.03.2021
Merci pentru respunsuri.

Da, am luat in calcul ca aici am 7 ore, si am facut un calcul cum ar iesi la 8 ore. Dar treaba cu programul de lucru e oarecum irelevanta in momentul de fata, ca lurez aici non-stop, rar mai i-au o pauza, sau lucrez in alta parte unde o freci in pauze de tigara - intr-un final tot acolo iesi probabil.

Am uitat sa specific ca nu facem outsourcing, avem produs proriu cu clientela europeana. Deci sa iau colegii si sa facem firma nu prea merge, ca nu avem experienta la atragerea de clienti / gasitul proiectelor. Plus cel mai experimentat in afara de mine are 2 ani in domeniu, iar restul sunt proaspat angajati. Dealungul anilor a fost un flux de angajari / demisionari, oamenii fie nu au mai facut fata, fie s-au saturat de prostia managementului.

De placut, uneori imi place, exista o oarecum flexibilitate, si cu programul de lucru, si cum lucrezi. Adica aleg ce tehnologi vreau, ma ocup de design-ul UI-ului, practic fac cum vreau eu intr-o oarecare masura. Plus aici fac mai multe tehnologii, Android, iOS, eventual pot sa ma implic si pe frontend, adica AngularJS. Daca as pleca intr-o alta firma, putini iti ofera flexibilitatea asta.

Dar sunt si momente nasoale cum ar fi cand trebuie sa justific decizii tehnice, si de ce nu se poate X unui om care e paralel total. Sau se intampla sa mai vina cerinte absolut stupide, nu de la client, ci de la manager.


Inainte sa merg la interviuri ma interesa express piata din Iasi, sa stiu cam unde m-as incardra. Oricum ar fi am sa incep sa "vizitez" si alte firme curand. :D

#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostAlexx89, on 10 martie 2021 - 12:08, said:

Dar sunt si momente nasoale cum ar fi cand trebuie sa justific decizii tehnice, si de ce nu se poate X unui om care e paralel total. Sau se intampla sa mai vina cerinte absolut stupide, nu de la client, ci de la manager.
Eu zic sa pleci daca s-a ajuns la asa ceva.
O face intentionat ca sa puna presiune pe tine si/sau ca sa-i iasa lui profit mai mare muncindu-va inutil si/sau prost directionat

Edited by radu103, 10 March 2021 - 12:53.


#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:

Salut, luna asta am avut o evaluare salariala si nu stiu exact care e piata,

...si sunt intr-o dilema foarte mare, nu stiu ce sa fac, nu stiu care e piata in orasul meu ...

Asta este primul meu job, la interviuri am mai fost in anii anteriori dar toti angajatorii se instrambau cand ceream o suma cel putin cometitiva cu locul de munca actual, ...
As vrea sa stiu ce parere aveti,

tu ai citit ce ai scris? dacă da, ai înțeles?

cum nu știi „care-i piața”, dacă eventualii patroni din domeniu NU doreau să te angajeze pe bani mai mulți? :o

degeaba CREZI tu că valorezi mai mult, dacă NIMENI nu te angajează la acea cerere! :(

#27
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postdanvlas, on 09 martie 2021 - 20:32, said:

Pune-ti o intrebare: Daca patronul ala s-ar pricepe la programare, de ce te-ar mai angaja pe tine?

Pai ca sa scoata bani SI de pe urma altor programatori.

View Postgushpi, on 10 martie 2021 - 15:02, said:

tu ai citit ce ai scris? dacă da, ai înțeles?

cum nu știi „care-i piața”, dacă eventualii patroni din domeniu NU doreau să te angajeze pe bani mai mulți? Posted Image

degeaba CREZI tu că valorezi mai mult, dacă NIMENI nu te angajează la acea cerere! Posted Image

Pai normal ca nu stie piata, ca nu s-a mutat de la jobul ala.

Cunoaste piata salariala cine schimba multe firme. In plus, doar asa iti mentii salariul "la zi". Altminteri, ramai cam in urma cu salariul negociat.

Chiara daca la actualul loc de munca obtii o marire, ea va fi mica in raport cu ceea ce ai putea primi schimband firma. Aspec care, na, vine si asta insa cu dezavantajale lui

Eu nu inteleg de ce nu mai intreaba si el in stanga si in dreapta, prietenii etc.

Sunt si site-uri cu discutii despre salarii.

Nu mai e secretomania aia din trecut, ca lumea, satula de atata jecmaneala la bani, s-a carat in afara. Ca urmare, angajatorii, speriati de trend, ca le pleaca truditorii, de aici au devenit mai transparenti cu sumele inca de la primul contact telefonic.

Edited by cattavencu, 10 March 2021 - 15:43.


#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdanvlas, on 09 martie 2021 - 20:32, said:

Pune-ti o intrebare: Daca patronul ala s-ar pricepe la programare, de ce te-ar mai angaja pe tine?
aka, cerintele cine le culege,cine le formuleaza, cine le pune cap la cap? Nu cumva chiar omul de business, care o fi si un business analyst de facto?

#29
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017
ești extrem de subplatit
am 2 ani in domeniu tot mobile nativ și iau cu un pic mai putin decat tine la multinationala

Edited by StackUpTheMoney, 01 April 2021 - 17:25.


#30
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:

Salut, luna asta am avut o evaluare salariala si nu stiu exact care e piata, si m-am gandit ca ma puteti ajuta.

Lucrez de 6 ani (aproape 7) in domeniu, ca mobile software developer (Android & iOS nativ) la o firma extrem de mica, adica 3-4 programatori sub un patron care nu are nici o treaba cu programarea. Printre responsabilitatile postului ma implic activ si la planificarea feature-urilor pe celelalte proiecte, fie backend sau frontend. Stresul este foarte mare in timpul programului, va puteti da seama cum este sa lucrezi cu un om care habarnare sa scrie o linie de cod, e ca si cum ai lucra direct cu clientul.

Salariul este de 8700 de lei (din care o parte ii primesc la negru) iar programul de lucru e 7 ore si include si pauza de masa. In urma evaluarii am reusit sa obtin o marire de 700 de lei ceea ce ar aduce salariul la 9400, si sunt intr-o dilema foarte mare, nu stiu ce sa fac, nu stiu care e piata in orasul meu (sunt din Iasi).

Cu toate astea am avut posibilitatea sa invat extraordinar de multe, va dati seama, fiind singur pe mobile in firma de 6 ani. Dar simt ca ajung la un punct unde nu mai trece cu vederea anumite probleme, si ma intreb daca stresul este justificat. Singura lumina de la capatul tunelului ar fi ca anul asta as putea sa incep un proiect nou pe Fluter.

Asta este primul meu job, la interviuri am mai fost in anii anteriori dar toti angajatorii se instrambau cand ceream o suma cel putin cometitiva cu locul de munca actual, si in ultimul an am cam renuntat la idee. As vrea sa stiu ce parere aveti, daca sunt subevaluat, dar aveti in vedere ca in Iasi nu sunt chair aceleasi salarii ca in Buresti sau Cluj.

In principiu uitandu-ma la: salariul meu, la salariile unora dintre colegi si la salariile prietenilor din domeniu, cred ca datele de la INS ca salariu mediu sunt cele corecte. Cred ca esti subevaluat. La interview-uri tine si de noroc. Inclusiv la interview-ul tehnic oamenii se mai uita si la atitudine. Ala care te angajeaza in principiu o sa fie si responsabil pentru tine intr-un fel sau altul (adica fie iti face munca daca nu te descurci, fie i se face observatie). Mai lucreaza la chestia cu interview-urile ca sa dai mai bine pe raft.
+ Ca la interview se si cauta un anumit profil de om care uneori e greu de gasit si care uneori nu are legatura neaparat cu cat de bine stii sa scrii cod. Tu poate esti bun dar niciodata nu esti bun pentru toti angajatorii (fiecare angajator cauta lucruri diferite pentru aceeasi pozitie scrisa pe hartie)

Edited by crs12decoder, 26 April 2021 - 22:32.


#31
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:


Salariul este de 8700 de lei (din care o parte ii primesc la negru) iar programul de lucru e 7 ore si include si pauza de masa. In urma evaluarii am reusit sa obtin o marire de 700 de lei ceea ce ar aduce salariul la 9400, si sunt intr-o dilema foarte mare, nu stiu ce sa fac, nu stiu care e piata in orasul meu (sunt din Iasi).
Vezi ca asta te trage in jos la pensie (cine o mai fi pe aici).
Numa din acest punct de vedere ar trebui sa te gandesti ca sefu e pe combinatii, nu pe meritocratie, asa ca sondeaza piata.

#32
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostZyx, on 17 mai 2021 - 18:07, said:

Vezi ca asta te trage in jos la pensie (cine o mai fi pe aici).
Numa din acest punct de vedere ar trebui sa te gandesti ca sefu e pe combinatii, nu pe meritocratie, asa ca sondeaza piata.

Avand in vedere ce perspectiva de viitor avem in tara asta...nu m-as mai baza asa mult pe pensia de stat. Pilonul 3...economii,investitii; orice altceva.

#33
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Intr-un fel ai dreptate ca nu e bine sa te bazezi pe pensia de stat, dar asta inseamna ca banii aia sa vina la tine, nu sa ramana la patron!

Pe de alta parte, incep sa iasa la pensie oameni care in ultimii 20-30 de ani nu au mai lucrat cu contract de munca si sa stii ca asa cum este pensia de stat, uite ca si aia ajuta, si acesti oameni regreta ca nu au o pensie mai mare si raman cu pensia minima.

#34
Alexx89

Alexx89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.03.2021
Salut, revin cu un update mai intarziat pentru curiosi. Am primit si acceptat o oferta substantial mai mare, salariul net fiind cu 50-60% mai mare ca cel actual, si totul e legal.

Ce am invatat eu anul asta e ca noi romanii nu ar trebui sa mai fim asa secretosi in privinta salariilor, ca numai noi avem de pierdut. Si va spun asta pentru ca am inceput sa intreb in stanga si in dreapta care e situatia salariala a mai multor cunoscuti, si nu am fost prea incantat sa aflu ca altii care sunt mai putin pregatiti si muncesc in jumate cat mine, au venituri echivalente. Cam asta a fost principalul motiv care m-a pus sa caut o oferata mai buna.

#35
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostAlexx89, on 08 septembrie 2021 - 17:51, said:

Salut, revin cu un update mai intarziat pentru curiosi. Am primit si acceptat o oferta substantial mai mare, salariul net fiind cu 50-60% mai mare ca cel actual, si totul e legal.

Ce am invatat eu anul asta e ca noi romanii nu ar trebui sa mai fim asa secretosi in privinta salariilor, ca numai noi avem de pierdut. Si va spun asta pentru ca am inceput sa intreb in stanga si in dreapta care e situatia salariala a mai multor cunoscuti, si nu am fost prea incantat sa aflu ca altii care sunt mai putin pregatiti si muncesc in jumate cat mine, au venituri echivalente. Cam asta a fost principalul motiv care m-a pus sa caut o oferata mai buna.
Dupa cum observi daca intrebi atunci vei afla si nu suntem secretosi deloc, suntem doar timizi si nu intrebam in jurul nostru considerand ca e un subiect tabu desi n-ar trebui sa fie

#36
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Cea mai sigura marire de salariu este sa-ti schimbi jobul sau tara.

Edited by Cool_Kick, 19 September 2021 - 11:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate