Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Dilema salariu IT software

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Alexx89

Alexx89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.03.2021
Salut, luna asta am avut o evaluare salariala si nu stiu exact care e piata, si m-am gandit ca ma puteti ajuta.

Lucrez de 6 ani (aproape 7) in domeniu, ca mobile software developer (Android & iOS nativ) la o firma extrem de mica, adica 3-4 programatori sub un patron care nu are nici o treaba cu programarea. Printre responsabilitatile postului ma implic activ si la planificarea feature-urilor pe celelalte proiecte, fie backend sau frontend. Stresul este foarte mare in timpul programului, va puteti da seama cum este sa lucrezi cu un om care habarnare sa scrie o linie de cod, e ca si cum ai lucra direct cu clientul.

Salariul este de 8700 de lei (din care o parte ii primesc la negru) iar programul de lucru e 7 ore si include si pauza de masa. In urma evaluarii am reusit sa obtin o marire de 700 de lei ceea ce ar aduce salariul la 9400, si sunt intr-o dilema foarte mare, nu stiu ce sa fac, nu stiu care e piata in orasul meu (sunt din Iasi).

Cu toate astea am avut posibilitatea sa invat extraordinar de multe, va dati seama, fiind singur pe mobile in firma de 6 ani. Dar simt ca ajung la un punct unde nu mai trece cu vederea anumite probleme, si ma intreb daca stresul este justificat. Singura lumina de la capatul tunelului ar fi ca anul asta as putea sa incep un proiect nou pe Fluter.

Asta este primul meu job, la interviuri am mai fost in anii anteriori dar toti angajatorii se instrambau cand ceream o suma cel putin cometitiva cu locul de munca actual, si in ultimul an am cam renuntat la idee. As vrea sa stiu ce parere aveti, daca sunt subevaluat, dar aveti in vedere ca in Iasi nu sunt chair aceleasi salarii ca in Buresti sau Cluj.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu iti faci tu firma daca tot te ocupi de tot ?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,097
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:

Salut, luna asta am avut o evaluare salariala si nu stiu exact care e piata, si m-am gandit ca ma puteti ajuta.

Lucrez de 6 ani (aproape 7) in domeniu, ca mobile software developer (Android & iOS nativ) la o firma extrem de mica, adica 3-4 programatori sub un patron care nu are nici o treaba cu programarea. Printre responsabilitatile postului ma implic activ si la planificarea feature-urilor pe celelalte proiecte, fie backend sau frontend. Stresul este foarte mare in timpul programului, va puteti da seama cum este sa lucrezi cu un om care habarnare sa scrie o linie de cod, e ca si cum ai lucra direct cu clientul.

Salariul este de 8700 de lei (din care o parte ii primesc la negru) iar programul de lucru e 7 ore si include si pauza de masa. In urma evaluarii am reusit sa obtin o marire de 700 de lei ceea ce ar aduce salariul la 9400, si sunt intr-o dilema foarte mare, nu stiu ce sa fac, nu stiu care e piata in orasul meu (sunt din Iasi).

Cu toate astea am avut posibilitatea sa invat extraordinar de multe, va dati seama, fiind singur pe mobile in firma de 6 ani. Dar simt ca ajung la un punct unde nu mai trece cu vederea anumite probleme, si ma intreb daca stresul este justificat. Singura lumina de la capatul tunelului ar fi ca anul asta as putea sa incep un proiect nou pe Fluter.

Asta este primul meu job, la interviuri am mai fost in anii anteriori dar toti angajatorii se instrambau cand ceream o suma cel putin cometitiva cu locul de munca actual, si in ultimul an am cam renuntat la idee. As vrea sa stiu ce parere aveti, daca sunt subevaluat, dar aveti in vedere ca in Iasi nu sunt chair aceleasi salarii ca in Buresti sau Cluj.

Daca dupa 6-7 ani de lucru intens habar n-ai unde te situezi la nivel de Iasi este pacat sa deschizi acest subiect.
Sau doar ai vrut sa te lauzi cu banii incasati?

ps.
Dupa umila ta parere,cam care ar fi nivelul asteptat de tine?Ca si io as vrea sa stiu parerea ta.

pps.
Totusi,patronul ala nepriceput si habarnist ar trebui apreciat.

#4
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:

  nu stiu care e piata in orasul meu (sunt din Iasi).
Baga CV-ul pe la toate ofertele de angajare din oras care se potrivesc cat de cat si du-te la interviuri. Imediat vei afla cam "cat valorezi". Altfel, pentru aceeasi pozitie salariu poate varia chiar si dublu in functie de persoana.

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pune-ti o intrebare: Daca patronul ala s-ar pricepe la programare, de ce te-ar mai angaja pe tine?

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postdanvlas, on 09 martie 2021 - 20:32, said:

Pune-ti o intrebare: Daca patronul ala s-ar pricepe la programare, de ce te-ar mai angaja pe tine?
Proasta intrebare...

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:

Singura lumina de la capatul tunelului ar fi ca anul asta as putea sa incep un proiect nou.
Ce te retine ? Ai timp destul  pentru jobul existent si pentru proiect.

#8
Aker

Aker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.03.2007
Salut  , daca seful tau nu are nicio treaba cu domeniul ,practic voi tineti frima ( cei 3-4 progamatori ) .....de ce nu va faceti aceiasi echipa propria firma ? fara sa mai aveti sef .

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014
Pai cam asta e treaba in breasla, fie firma mare, salar mai mic, dar fara stres, faci o singura chestie si etc, fie firma mica cum e la tine.Daca merita stresul sau nu, tu decizi, ce vrei bani si stres, sau mai putini bani fara stres.Poti merge la interviuri sa vezi ce se ofera, dar nu cred ca din prima iei mai mult.In locul tau, asi pastra locul de munca si asi cauta sa ma stresez mai putin.

#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006
poti sa iei si peste 13.000 lei...dar nu ca programator ci ca inginer de sistem. si nu oriunde ci la o firma mare.

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 23.12.2015
in general cu cat e firma mai mica cu atat e mai mult de munca. Incearca cu o firma (mai) mare, ca in ziua de azi toata lumea are aplicatii pe telefon.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:

nu stiu exact care e piata
Tare te mai doare de capra vecinului! Tu sa fii multumut, nu are importanta ca e altul ori nu.

#13
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pt. 6 -7 ani ar trebui sa ai lejer 12000 ca programator de duzina. Gen primesti taskul si il faci. Daca te si implici si faci chestii organizatorice macar 13000. Da-ti demisia si du-te la multinationala.

View PostVipeR85, on 09 martie 2021 - 22:00, said:

poti sa iei si peste 13.000 lei...dar nu ca programator ci ca inginer de sistem. si nu oriunde ci la o firma mare.

Bullshit. Ne cramponam de denumiri? Peste 13000 iei la orice multinationala daca ai 8-9 ani experienta. Fara probleme.

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 15.01.2014
Or sa vina pe topicul tău să-ți spună ca ba e prea mare, ba iei mult prea puțin.

Piața IT e dinamică, doar tu știi cât poți și cum te vinzi.

#15
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
E ok pt Iasi, in Cluj ai lua cu 50% mai mult, bani pe care ii dai pe chirie Posted Image Posted Image

#16
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,511
  • Înscris: 15.11.2003
Indiferent de salariul pe care il faci acum, din moment ce au aparut intrebarile acestea, cred ca esti pregatit pentru urmatorul pas in cariera ta :
- poate fi o firma mai mare
- poate fi un rol cu mai multe responsabilitati
In mod clar trebuie sa iesi in piata ca sa vezi ce ti-ar placea...nu doar banii te conving in acest proces
(deja esti convins ca ai "ars" tot ce era de ars la firma actuala)

Edited by radu103, 10 March 2021 - 02:09.


#17
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Nu inteleg, ai interzis sa mergi la interviuri? Aplica la diferite joburi unde crezi tu ca te-ai descurca si vezi ca primesti, eu cred ca mai mult dar acum depinde. Interesant este si cat primesti la negru din suma aia.
Trebuie sa tii cont ca la o firma mare mai ai si alte avantaje, poti sa negociezi traininguri recunoscute, zile de concediu in plus, asigurare medicala, sala, se aduna. Mai sunt bonusuri, uneori destul de mari.
Eu cred ca cei 9400 ii poti primii din start in alta parte, daca intradevar esti bunisor, asa cum spui, si evident, toti legal, sa nu crezi ca asta nu conteaza.

Am avut experienta unei firme mici, responsabilitati multe, munca multa iar salariul asa mai putin.

PS: Sunt din Iasi

Edited by cristiandrei, 10 March 2021 - 09:04.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlexx89, on 09 martie 2021 - 19:17, said:

...nu stiu care e piata in orasul meu (sunt din Iasi).....

pai....afla :)
Iasiul e destul de ok din punctul de vedere al industriei de software, sunt o gramada de firme pe acolo. trimite niste cv-uri, aplica la ceva joburi, mergi la cateva interviuri. chestia asta iti poate aduce numai avantaje.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate