Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Instalare teava gaz prin interiorul cladirii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Imi cer scuze daca cumva am postat in aria gresita. Daca am postat intr-o alta arie, rog un admin sa mute postul la locul potrivit.

Salutare!

Ne facem planuri pentru noua casa, si am o intrebare. Se poate instala teava de gaz prin interiorul cladirii? Ne dorim sa avem camera tehnica la etaj, din lipsa de spatiu pe parter. In aceasta camera tehnica vom avea si centrala termica alimentata cu gaz. Planul nostru este sa instalam teava de gaz prin interiorul cladirii. Traseul tevii de gaz din exterior spre interior ar traversa elevatia pe orizontala, si ar continua cu un cot la 90, vertical, printr-o nisa de instalatii catre camera tehnica de la etaj.
Binenteles, vrem sa separam respectiva nisa in zone dedicate instalatiei electrice, instalatiei termice, instalatiei de apa, si instalatiei de gaz. Nisa are 20cm latime. Prin fiecare nivel traversat de aceasta conducta de gaz voi lasa guri de ventilatie si de vizitare, care sa faciliteze revizia si masuratorile aferente, iar in apropierea acestei guri de ventilatie voi monta detector de gaz pe fiecare nivel, pentru a detecta si preveni eventualele scurgeri de gaz.

De ce vrem sa facem acest lucru? Din doua motive, ambele estetice. Unu, nu imi place cum arata teava de gaz trasa pe exteriorul cladirii, si doi, nu vreau sa pun cosul de fum al centralei spre strada.

La ultima revizie a sistemului de gaz si centrala facuta in casa in care locuiesc acum, i-am intrebat pe cei care mi-au facut revizia daca este posibil, si legal acceptat acest lucru, mi-au spus ca da, atat timp cat separ nisa in zone dedicate. Inca nu am proiectul tehnic al casei, astfel incat sa merg si sa caut instalator de gaze autorizat (pentru care astept recomandari de la voi!) sa abordez aceasta problema, asa ca va intreb pe voi. Stiti ca acest lucru sa se poata realiza legal?

Va multumesc!

#2
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Din "folclor" se stie ca teava de gaz se pune la vedere.
Nu ai voie sa o ascunzi dupa scafe, prin ghene sau nise.
(sunt destul de multe persoane care vor sa o ascunda sa nu se vada.)

Da-o incolo de estetica exterioara.
E cel mai simplu sa pozezi teava pe cladire si intri direct acolo unde e centrala.
Cu cat mai mai multa teava trece prin cladire, cu atat ai reguli mai stricte.
Mai este posibilitatea ca teava sa fie SUDATA, adica sa nu aiba nici un filet, dar nu cred ca vrei sa faci asta deoarece se poate face doar la pozitie.

#3
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Voi raspunde singur (si foarte dezamagit Posted Image ). Deh, unde e lege nu-i tocmeala.

Extras din NTPEE (NORME TEHNICE PENTRU PROIECTAREA, EXECUTAREA ŞI EXPLOATAREA SISTEMELOR DE ALIMENTARE CU GAZE NATURALE)

6.8. (1) Intrarea în clădiri a branşamentelor sau a instalaţiilor de utilizare se realizează suprateran, prin traversarea peretelui exterior al clădirilor; este interzisă intrarea acestora în pardoseala sau sub pardoseala clădirilor.
(2) În cazuri excepţionale, pentru clădiri la care nu se poate realiza soluţia supraterană, intrarea branşamentelor sau instalaţiilor de utilizare în clădiri se realizează prin intermediul unui cămin de aerisire în care se montează robinetul de branşament şi/sau de incendiu, după caz.
(3) Robinetele montate în cămine sunt cu tija înaltă pentru ca manevrarea să se poată face de la suprafaţa solului, iar căminele sunt acoperite cu grătare şi au asigurată evacuarea permanentă a apelor infiltrate.
(4) Soluţia prevăzută la alin. (2) se permite cu condiţia avizării de către operatorul SD a tuturor măsurilor suplimentare necesare pentru alimentarea cu gaze naturale în condiţii de siguranţă, inclusiv montarea în încăperea prin care se face alimentarea cu gaze naturale a unui detector a gazelor naturale având limita inferioară de detecţie de 2% CH4 în aer şi care acţionează automat asupra robinetului de închidere (electroventil) a alimentării cu gaze naturale.
6.9. Este interzisă montarea reţelelor de distribuţie şi instalaţiilor de utilizare a gazelor naturale, indiferent de modul de pozare:
a) în terenuri susceptibile la tasări, alunecări, erodări etc.;
b) sub construcţii de orice categorie;
c) în tunele şi galerii;
d) în canale de orice categorie având comunicaţie directă cu clădiri;
e) la nivel inferior fundaţiei clădirilor învecinate, situate la distanţe de până la 2 m;
f) sub linii de tramvai sau cale ferată, paralel cu acestea la o distanţă, măsurată în
proiecţie orizontală, mai mică decât cea prevăzută în Cap. 3, tabelul 1.

https://www.anre.ro/...t7dlcecrLbbvbY=

 radurus, on 07 martie 2021 - 20:33, said:

Din "folclor" se stie ca teava de gaz se pune la vedere.
Nu ai voie sa o ascunzi dupa scafe, prin ghene sau nise.
(sunt destul de multe persoane care vor sa o ascunda sa nu se vada.)

Da-o incolo de estetica exterioara.
E cel mai simplu sa pozezi teava pe cladire si intri direct acolo unde e centrala.
Cu cat mai mai multa teava trece prin cladire, cu atat ai reguli mai stricte.
Mai este posibilitatea ca teava sa fie SUDATA, adica sa nu aiba nici un filet, dar nu cred ca vrei sa faci asta deoarece se poate face doar la pozitie.

Mi-am gandit si amplasat consumatorii de gaz, luandu-ma dupa niste dorei (ma scuzati, la acest moment sunt foarte furios pe mine ca m-am increzut in cei care fac revizia).
Sper sa gasesc o solutie astfel incat sa pot veni cu teava prin exterior, prin spatele cladirii.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Motivul estetic 1 cu țeava pe exterior nu e aiurea? Că nu stai non stop să te uiți la țeavă de afara.
Ăștia nu au nicio problema. ;)
Attached File  IMG_20210307_211119.jpg   192.4K   110 downloads

#5
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
dorin_2k, poate ca par eu idiot, dar nu voi pune estetica inaintea sigurantei mele si a familiei mele. Din graba, am deschis un post FARA sa ma documentez inainte. Raspunsul era la 3 click-uri distanta si l-am copiat si aici, poate mai sunt "frumosi" ca mine, interesati de estetic.
Nu pot sa judec pe nimeni cum alege sa faca traseul de conducta de gaz, atat timp cat este legal (sau departe de mine Posted Image ), dar exemplul din poza de mai sus m-ar da putin inapoi daca as merge la o vizionare de locuinta.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
In orice caz îți trebuie proiect pt gaz.
Tu poți propune ceva variante, însă proiectantul îți va spune daca e ok sau nu.
Cei care fac verificările periodice nu au treabă. Vin cu detectorul ăla și îl plimba pe țeava doar.
La 10 ani baga presiune cu o pompa de bicicleta și lasă manometrul vreo 3 ore.
Proiectantul hotărăște.

#7
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 09.01.2009
Salut.Uite  ce  am patit   eu.Eu stau la casa,iar teava  de  gaz a fost trasa pe  sub streasina.Mai tarziu  am  anvelopat casa,si  in unele locuri,teava  s-a ingropat jumate  in polistiren.Cand au venit  baietii  de la gaze in control,au facut scandal ca teava trebuie sa fie libera,sa nu  fie ingropata,semiingropata,etc.si am fost nevoit sa decupez cu cutterul in jurul tevii.

Edited by cotizo_dacul, 07 March 2021 - 23:03.


#8
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Îmi pare rău sa aud de experiența ta. Sigur voi merge cu țeava de gaz aparent. Acum trebuie sa ma gândesc cum ‘estompez’ din culori respectiva țeava, sau cum sa o duc prin spate (cred ca ma complic gratuit).

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
A mea au vopsit-o alb.

#10
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Da, la astfel de solutii de estompare voi apela si eu, cel mai probabil.

#11
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 anothertwo, on 07 martie 2021 - 23:11, said:

Sigur voi merge cu țeava de gaz aparent. Acum trebuie sa ma gândesc cum ‘estompez’ din culori respectiva țeava, sau cum sa o duc prin spate (cred ca ma complic gratuit).

Nu trebuie montată aparent în mod obligatoriu, din fericire...

Normativul permite montarea conductelor de gaze naturale în canale mascate și ventilate, câtă vreme acestea sunt în perete (nu în tavan).

Poți realiza ceva mai mult decât acceptabil din punct de vedere estetic, încadrând un canal în grosimea pereților.

Vezi imaginile de mai jos. Prima este din normativ, a doua este o soluție cu plăci perforate de gips-carton (orice vizitare este distructivă), iar a treia este o grilă de mascare amovibilă pentru instalații de gaze (cu precizarea că este montată greșit - nu ai voie să o plasezi pe tavan, deoarece gazul natural este mai ușor decât aerul și se va acumula fix acolo).

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate