Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Chiriile scad cu 40%

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#19
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 24.03.2018

 zicugol, on 07 martie 2021 - 18:41, said:

"Intamplarea" face ca cei au scris mai sus sa fie gigei care au si ei cateva apartamente la inchiriat si pe care se chinuie sa le inchirieze...fie samsari imobiliari care vor sa isi vanda apartamentele cat mai scump. Realitatea insa daca te uiti pe anunturi e ca vezi aceleasi imobile neinchiriate inca din octombrie/noiembrie 2020. Deci da, e groasa cu chiriile.
aceeasi intamplare face ca tu sa fii un wannabe samsar imobiliar, aflat de partea cealalta a baricadei, care vrea sa cumpere apartamentul la care viseaza la jumatate de pret. nu prea poti sa arati cu degetul, my friend, ai 50 de topicuri si posturi in care propovaduiesti caderea pietei imobiliare, wtf? am inteles, cu totii, ce vrei sa transmiti, dar mai opreste-te, chiar nu e nevoie sa creezi un topic nou la fiecare strire pe care o gasesti pe subiect.

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 MasterC, on 07 martie 2021 - 18:41, said:

Saptamana viitoare se face fix un 1 an de cand foarte multi corporatiști nu au calcat deloc la birou.
sau au calcat doar ca sa isi ia monitoarele si ce mai aveau prin dulap.
de ex la noi a dat CEO-ul un mesaj ca se va permite lucratul de acasa chiar dupa terminarea pandemiei, bineinteles daca proiectul permite*

oricum de anul trecut de la inceputul lunii mai 2020 m-am mutat cu gagica, pisica, catel, purcel la tara si atat eu cat si prietena lucram de acasa.

*adica daca nu e vreun client cretin sau vreun project manager si mai cretin care cere ca toata lumea sa vina la birou.

Edited by rex, 07 March 2021 - 19:14.


#21
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Studentii cam vor garsoniere,iar familiile macar doua camere.Zic si eu...

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 zicugol, on 07 martie 2021 - 18:17, said:

Iti dai seama ca nici dracu nu mai cumpara investitie.
Ce ai vrut să spui aici?

#23
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

 Fluk3, on 07 martie 2021 - 18:56, said:

Pai de asta se fac hartii...semnaturi.. etc. Oricum, la Cluj orice-i posibil..

Nu intelegi: asa e intelegerea: e mai ieftin, dar doar pana in toamna

#24
zicugol

zicugol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 14.06.2020

 ericmario, on 07 martie 2021 - 19:19, said:


Ce ai vrut să spui aici?

Că nu mai există acea categorie de clienți care se îndatorau pe 30 de ani la un credit ca să cumpere apartamente pentru a le închiria.

#25
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,186
  • Înscris: 06.02.2011
Cred ca e prima stire care o vad sa zica ceva nasol de imobiliare, cu toate astea in ultima vreme m-am uitat atat la preturile imobiliarelor cat si a chiriilor in Iasi si nu vad nici o scadere desi mi-ar conveni sa fie asa cum spun stiristii....

#26
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 apocalipsul, on 07 martie 2021 - 18:56, said:




ook... si te-ai muta din chirie in baza asta? te-ai duce inapoi (nu stiu unde inapoi) la tasa sa zicem, presupunand ca ai avea o casa la tara.

Nici măcar.eu ți-am răspuns pe subiect și ți am zis ca sunt foarte mulți care muncesc de 1 an exclusiv de acasă. Mulți nu se vor întoarce la birou decât în cazul în care au de semnat o hârtie ce nu poate fi expediata prin curier sau pentru probleme cu echipamentele.

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,101
  • Înscris: 24.02.2006

 zicugol, on 07 martie 2021 - 18:41, said:

"Intamplarea" face ca cei au scris mai sus sa fie gigei care au si ei cateva apartamente la inchiriat si pe care se chinuie sa le inchirieze...fie samsari imobiliari care vor sa isi vanda apartamentele cat mai scump. ....

da, stim, ne-ai mai spus: cine nu zice ca tine, sigur e agent/samsar imobiliar. doar tu spui "adevarul suprem" Posted Image

ps: crezi ca e o problema faptul ca articolele citate spun "chiar și cu 40%", "cu până la 40%", iar tu declari triumfator "scad cu 40%" ?
dupa tine e fix acelasi lucru, sau ai spune ca cineva e rau-voitor si exagereaza, prezentand intr-un mod mincinos declaratiile respective?

Edited by _Smiley_, 07 March 2021 - 19:52.


#28
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 29.11.2005

 Adm, on 07 martie 2021 - 18:55, said:

E o generalizare hazardata.

Eu am inchiriat zilele trecute un apartament cu 3 camere cu 40% mai mult decat anul trecut.

Depinde de segmentul caruia te adresezi.
Daca segmentul tau sunt studentii, atunci da, e o problema.

Daca segmentul tau sunt familiile, cererea e relativ constanta.

Ai cumva pretenția sa te și credem ?

#29
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,600
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nici măcar.eu ți-am răspuns pe subiect și ți am zis ca sunt foarte mulți care muncesc de 1 an exclusiv de acasă. Mulți nu se vor întoarce la birou decât în cazul în care au de semnat o hârtie ce nu poate fi expediata prin curier sau pentru probleme cu echipamentele.
nu la birou sa te intorci...
punem cazul = stai in chirie... de o perioada muncesti de acasa... ce faci? parasesti chiria? si te muti unde? si de ce?

Quote

Ai cumva pretenția sa te și credem ?
sansa e sa te muti intr-o chirie similara dar mai scumpa... Posted Image

Edited by apocalipsul, 07 March 2021 - 19:59.


#30
Mussettine

Mussettine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 15.04.2011
Sistemul de working full remote îți permite să lucrezi de oriunde, chiar și din alta țară. Bănuiesc că toți cei care stau în chirie nu sunt homelesi, au și ei o vatra unde sa tragă. La părinți, la socrii, la bunici, etc. Eu cred că merită, pentru a scuti o chirie de 3-4 sute de euro. Mai ales a la long. Sau dacă nu vor sa stea cu părinții, se muta în chirie în orașul de baștină. În cele mai multe cazuri la jumătate de preț. Opțiuni sunt, decât sa stea sa plătească chirie în București, care implicit creste costul prin comenzile de mâncare de ex.

#31
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 iladi, on 07 martie 2021 - 19:25, said:


Nu intelegi: asa e intelegerea: e mai ieftin, dar doar pana in toamna
Am priceput ca e vorba de o intelegere temporara. Ideea este ca atunci cand preturile erau sus proprietarii vroiau sa faca contracte pe cel putin 12 luni...
Ce se intampla totusi daca si in toamna asta "cererea" o sa scartzaie, avand in vedere situatia, lucrul de acasa etc ?

#32
Mussettine

Mussettine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 15.04.2011
Dacă nu, întotdeauna pot face fundul gras rentierilor, e o chestie de opțiuni. Nu cred ca poate fi asa rea calitatea vieții într un oraș de provincie, mai ales de lângă București. Ploiești, Pitești, Călărași, Slobozia, Târgoviște, Buzău.

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 zicugol, on 07 martie 2021 - 19:33, said:

Că nu mai există acea categorie de clienți care se îndatorau pe 30 de ani la un credit ca să cumpere apartamente pentru a le închiria.
Dar ce s-a ăntâmplat cu ei?
Au murit cu toții?

#34
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 apocalipsul, on 07 martie 2021 - 19:58, said:

sansa e sa te muti intr-o chirie similara dar mai scumpa... Posted Image
Sau poate nu... in perioada asta 3 amici s-au mutat in chirii mai spatioase si la pret mai bun... cine stie ce ne rezerva viitorul... poate mai bine poate mai rau..

#35
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 apocalipsul, on 07 martie 2021 - 18:17, said:

dada...

stii tu pe cineva care munceste de acasa full time non stop? fara sa treaca pe la birou deloc?

M-am cacat pe mine de ras, sincer. Asa se si explica nivelul interventiilor de pana acum de pe forum...

Incearca sa iesi din bula de taximetrist sau covrigar sau casier la mega.

80% din zecile de mii de joburi de la multinationale sunt de acasa.

Dai pe la birou doar daca ai probleme grave cu hardware-ul (cu laptopul), astfel incat sa necesite schimbare.

Edited by cattavencu, 07 March 2021 - 20:42.


#36
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,227
  • Înscris: 22.05.2003

 gymy, on 07 martie 2021 - 19:54, said:

Ai cumva pretenția sa te și credem ?
Nu am nicio pretentie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate