Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Chiriile scad cu 40%

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#577
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Radu103 - Inregistrarea oricarei persoane fara acceptul ei in spatiul privat este fapta penala in Romania - Ma faci sa rad
Tu NU traiesti in RO , unde zilnic se INCALCA LEGILE.....
In plus tu esti un SIMPLU ANGAJAT cu o putere financiara foarte mica in comparatie cu firma la care lucrezi
NU zic ca nu ai dreptate , dar mentalitatea ''mioritica'' sau mai bine zis democratia prost inteleasa in functie de ''buzunarul'' fiecarei firme , spune multe.......si e plin net-ul de astfel de exemple
In plus inca nu a disparut din dictionarul patronilor lozinca - Daca NU iti convine.......

#578
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Ii dai in judecata si gata.
Acum 15 ani cand m am angajat prima oara,un patron nesimtit nu a platit salariul cateva luni echipei de 5 oameni din care faceam parte. Treptat am plecat toti de acolo, am fost singurul care l -am dat in judecata, am castigat procesul si i am trimis niste controale pe cap.
Desi era obligat nu vroia sa imi dea banii care mi se cuvin, am apelat la un executor pt. recuperare si am primit banii.
Am fost singurul din cei 5 care au facut, restul fie mai comozi, fie neincrezatori ca pot face ceva angajatorului, ca ei sunt mici, etc.
Asta e mentalitatea, oamenii nu isi stiu drepturile sau nu au curaj sa le ceara.
In cazul asta isi merita soarta.
Hai sa nu mai acceptam toate mizeriile ca suntem pe picior de egalitate cu angajatorului si nu sluga lui.

#579
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
The same - Nu e vorba de mentalitate , ci de puterea financiara a patronului vs angajat
Tu poate ai fost exceptia de la regula in RO , dar asta nu inseamna ca si restul au putut/pot face la fel ca tine , chiar daca vor.....din cauza cheltuielilor cu judecata
Sa fi convins ca si in prezent sunt inca destui useri/angajati din RO care au fost/sunt nedreptatiti , dar puterea financiara.......ii impiedica sa ii dea in judecata
Si eu sunt ''stan patitul'' prin anii '90 cand se trageau ''tunuri'' la greu in Bucuresti si am lucrat 4 luni la o astfel de firma si a trebuit sa stau apoi alte 4 luni sa imi pot recupera cartea de munca de la ei
In plus mi-a zis-o in fata , ca pot sa il dau in judecata....in firma au ramas doar cei cu PCR ( pile/cunostinte/relatii ) fiindca firma in cauza a fost prinsa cu......
Din pacate si in prezent inca sunt destule ''portite'' judiciare pentru cei cu banii , pe cand angajatul.......
In fine......sa revenim la subiectul topicului

#580
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,589
  • Înscris: 15.11.2003

View Postwather, on 14 iunie 2021 - 18:24, said:

The same - Nu e vorba de mentalitate , ci de puterea financiara a patronului vs angajat
Tu poate ai fost exceptia de la regula in RO , dar asta nu inseamna ca si restul au putut/pot face la fel ca tine , chiar daca vor.....din cauza cheltuielilor cu judecata
In spetele de codul muncii cheltuielile de judecata sunt foarte mici,
Daca ai un caz beton si avocatii lucreaza la procent din suma recuperata, primiti dupa.

Edited by radu103, 14 June 2021 - 21:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate