Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Folosirea pronumelor de politete

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asa-i colegu, nu (mai) are nicio importanta doar sunt eu mai de moda veche Posted Image

Va mai dura, probabil, cateva generatii, pana cand societatea va scapa definitiv de astia ca noi.

Edited by razor01, 04 March 2021 - 21:56.


#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Depinde de context. Eu am tendinta de a vorbi cu tu, chiar si persoanelor necunoscute, daca-s de varsta mea. Chiar si la doctori, la arhitecti, ingineri si cu cine mai lucrez eu. Adica in general ma adresez asa oamenilor mai destepti.
Politistului nu insa. Si nici celora pe care-i simt eu mai basinosi. Dar in general urasc pronumele asta de politete aruncat asa, la plesneala.
Sau formulari de tipul Domnule Profesor, Domnule Doctor.
Pai Profesor/Doctor in sine e un titlu foarte puternic si valoros, nu mai are sens sa-i mai spui si domnule. Domnule e oricune. In fine, asta-i un soi de romanism. Mie mi se pare nepotrivit si chiar insist sa nu mi se spuna domnule, nici de catre cei tineri. Ca la americani nene. Spui You si la Obama si la caine.

Pe forum insa, standardul e sa te adresezi fara pronume de politete. Cand spui cuiva domnule, dumneavoastra, etc, de fapt o spui ca sa-l iei la misto.
Exceptie cativa useri care folosesc formula asta si stiu ca o folosesc din obisnuinta si cu bune intentii, toti ceilalti se adreseaza cu pronumele de politete sa te agreseze, sau ca sa-ti arate ca tu esti needucat si el este. E un fel de scandemberg dialectic, nu are rolul de politete. Tocmai ce m-a luat la misto tytysor pe un topic, sa-mi arate ca are un ascendent in fata mea vizavi de educatie, desi nu e singurul, e cel mai recent exemplu care ilustreaza ce vreau sa spun. De regula cand se foloseste pronumele de politete, se foloseste cu scopul asta pe un forum.
Mai sunt exceptii, e clar.

Acuma... exista oameni exceptionali, traim printre ei. Si fata de acestia, trebuie sa-ti alegi cuvintele. Dar cuvintele ca sa aiba valoare, nu trebuie utilizate catre toti, e incorect pentru cei care merita.
Si poate ca un pronume de politete, folosit cu respect, merita acesti oameni. In fine, ei nu tin la lucrurile astea, dar vad cand folosesti pronumele de politete cu incarcatura full-flavour si nu la misto, la gramada.

Edited by maccip, 04 March 2021 - 21:54.


#21
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Posteiffel, on 04 martie 2021 - 21:20, said:

In general cu cat esti mai tanar cu atat nu te mai formalizezi.
Parntii mei pe vremuri cand vorbeau cu cineva ii tot dadeau cu domn, doamna...
Eu nu folosesc decat la cei mai in varsta decat mine sau daca nu ii cunosc. In rest la per tu.
Cei mai tineri sunt si mai directi. Desi sincer parca ma simt un pic mai ciudat cand un pusti de 20 de ani ma ia cu tu...

Oarecum pare ca sistemul provine din limba engleza - ei nu au produme diferit gen Tu/Voi - doar you.
same tovarase eiffel !

eu n as suporta sa ma ia cu dumneavoastra, mereu le zic sa schimbe de la dumneavoastra la tu...ma face sa ma simt batran

#22
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Ia-o ardeleneste cu: Tu, dragã! Sau: Servus (tok)!

Edited by lucianburjuiul, 04 March 2021 - 22:06.


#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postpasilla, on 04 martie 2021 - 21:32, said:

Asa este, da nu prea am vazut, pe afara, in lumea civilizata, ca se prezinta Academician Profesor Doctor inginer domnisoara Yellen.

In afara de nemti :)

#24
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Pronumele de politete sunt o mostenire comunista inca raspandita in europa de est. Din pacate multi au ramas cu sechele de atunci si inca le folosesc.
Vezi tu...comunismul desi sustinea ca promoveaza egalitatea, facea defapt fix opusul.
Aceste forme de adresare reprezinta inca una din discriminarile de clasa tipic comuniste.

Trebuie sa renunti la ele daca vrei sa fi respectat.
Un om care foloseste aceste forme de adresare este un om slab, un om invins de sistem, fara incredere in sine.
Eu personal cand vad ca cineva mi se adreseaza cu 'dvs' il consider usor manipulabil si ma comport cu el ca atare. De exemplu la o negociere imi permit sa fiu tupeist si agresiv pentru ca stiu ca va ceda usor.

Edited by cutzu_rexi, 04 March 2021 - 22:23.


#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcutzu_rexi, on 04 martie 2021 - 22:21, said:

De exemplu la o negociere imi permit sa fiu tupeist si agresiv pentru ca stiu ca va ceda usor.

Vezi sa nu dai peste unu' ca mine ca vei avea o surpriza. Dintr-o discutie civilizata o dam, relativ rapid, in vadinisme Posted Image

Eu, cand intalnesc indivizi agresivi si obraznici, schimb tonul la 180 de grade de nu ma mai recunoaste nimeni.

Edited by razor01, 04 March 2021 - 22:28.


#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Domnule, Cuțu Rexi, nu aveti dreptate, mai cititi si dumneavoastra literatura veche, antecomunista.

#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Probabil ca 'mnealui n-a citit in viata lui nimic din operele clasicilor.

#28
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Se confundă politețea cu respectul. Politețea este un semn de noblețe și noblețea, dac-o ai, nu ți-o negociezi.
  Asta e până la urmă toată discuția.

Edited by Invoc, 04 March 2021 - 22:36.


#29
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Prin natura meseriei folosesc pronumele de politete doar la serviciu. Functionar public nu inseamna doar bani la stat ci si sa simti ca in partea cealalta a ghiseului omul se simte respectat.

Am avut la ghiseu client de vreo 45 ani care cred ca avea ceva probleme e intelegere, cu el era fiul de 12-13 ani care "traducea". Amandoi se purta unul cu celalalt de la egal la egal si foarte bland. Pentru mine ambii au fost "dumneavoastra" si se vedea ca amandoi s-au simtit respectati si surprinsi. Nu mi-a venit sa vorbesc cu pustiul la per tu, varsta nu conteaza.
Am avut pustani care sunt educati insa care vorbesc la per tu, ma simt bine pentru ca par mai tanar, vorbesc cu ei la fel. Am si taranusi la 35-45 care ma iau cu per tu si le vorbesc cu dumneavoastra, iar dupa tonul meu trec si ei la dumneavoastra.
Am si etnica rroma care munceste la salubrizare, pentru mine e dumneavoastra, pentru ca din banii ei eu primesc un salariu dublu cat al ei.
Am avut la ghiseu pustoaica de 16 ani care avea nevoie de un act ca sa plece la studii in afara. Evident ca dumneavoastra. Ironic a fost ca trimisese o cerere pe mail careia deja ii raspunsesem, iar cand a venit la ghiseu am intrebat-o daca si-a verificat mailul. Deja primise documentul pe mail si i-am spus ca institutia noastra a intrat in secolul 21 de ceva vreme, ar fi fost bine daca intra si ea, era scutita de un drum. A inghitit pastila fara sa protesteze si a zambit.

In rest nu suport pronumele de politete, mai ales ca participand la multe activitati sportive majoritatea prietenilor mei sunt mai tineri ca mine. E mult mai bine sa fii luat la per tu, sa nu ti se vada varsta Posted Image .

Edited by spooky51, 04 March 2021 - 22:39.


#30
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postcutzu_rexi, on 04 martie 2021 - 22:21, said:

Eu personal cand vad ca cineva mi se adreseaza cu 'dvs' il consider usor manipulabil si ma comport cu el ca atare. De exemplu la o negociere imi permit sa fiu tupeist si agresiv pentru ca stiu ca va ceda usor.

Nu stiu la ce negocieri iei tu parte dar iti spun sigur ca exista medii, altele decat la coltul blocului unde daca o arzi cu tupeu si arogante iti iei kick instant. Legat de adresarea cu "dvs" de foarte multe ori este folosita atunci cand se doreste mentinerea interlocutorului (adica pe tine) la o anumita distanta, e un semnal ca nu va trageti de sireturi, nicidecum un semn de slabiciune.

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Vorba stiti voi a cui, depinde dupa facultati! altfel, in curtea autobazei nu are rost si nici nu-i sta bine celui care folosete pronume de politete si nu se adreseaza colegilor cum a invatat el la scoala profesionala!

#32
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
OK, deci.

Folosirea pronumelor de politete reflecta: 1) Cresterea.  2) Felul cum te raportezi tu la lume.

Eu spun dumneavoastra ORICUI.

De ce? Pentru ca nu consider ca oricine face parte din cercul meu de prieteni/familie. Si nu consider ca toata lumea imi este mie egala.


In concluzie, bine ca am vazut firul asta, sunteti toti niste prost-crescuti dpmdv. Acum stiu cu cine am de-a face.  Raus :).

#33
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpasilla, on 04 martie 2021 - 21:50, said:

De parca ar avea vreo importanta acel inel.

Mai degraba ce culoare are inelul.

#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posteiffel, on 04 martie 2021 - 21:20, said:

In general cu cat esti mai tanar cu atat nu te mai formalizezi.
Parntii mei pe vremuri cand vorbeau cu cineva ii tot dadeau cu domn, doamna...
Eu nu folosesc decat la cei mai in varsta decat mine sau daca nu ii cunosc. In rest la per tu.
Cei mai tineri sunt si mai directi. Desi sincer parca ma simt un pic mai ciudat cand un pusti de 20 de ani ma ia cu tu...

Oarecum pare ca sistemul provine din limba engleza - ei nu au produme diferit gen Tu/Voi - doar you.

Americanii au "sir"

sir, yes sir :)

View PostSkyNifty, on 04 martie 2021 - 20:54, said:

Buna ziua,

Probabil aceasta postare o sa amuze pe majoritatea cititorilor dar am o mare dilema.
De mic am fost obisnuit sa fiu respectos si sa vorbesc cu dumneavoastra cand ma adresam persoanelor mai in varsta, celor in pozitii de autoritate sau necunoscutilor. Pana aici, nici o problema, dar dupa mai multi ani departe de casa, in strainatate, m-am intors si mi se pare aproape nefiresc sa ma adresez unei persoane apropiate de varsta mea in genul: "stiti ce ar fi mai bine", "cum doriti", "imi puteti spune" etc. Evit sa spun direct - dumneavoastra, dar folosesc un limbaj ce denota ca folosesc pronume de politete in exprimare.
Reecent am inceput sa vizitez regulat un cabinet de dermatologie. Am comunicat pe internet prima data, iar atat eu cat si domana doctor am folosit un limbaj formal, dar cand am cunoscut-o in persoana am realizat ca suntem foarte apropiati ca varsta, eu 27 si ea in jur de 27-29 de ani. Ea imi spune "ceau" si mi se adreseaza cu tu, insa eu am continuat sa folosesc un limbaj cu pronume de politete care mi se pare aproape penibil in conditiile de fata, fapt pentru care incerc sa ma exprim folosind expresii de genul "ce ar fi recomandat ?" in loc de "ce imi recomandati ?" de cate ori am ocazia.
Sunt curios ce opinii aveti in legatura cu subiectul de fata.

Va multumesc !

Depinde de context si de persoana...poti foarte bine sa vorbesti cu dumneavoasrta si sa fii increzator. E de recomandat sa o saluti (doamna doctor), pe urma poti sa vorbesti la per tu cu ea. Depinde. Sa nu intelegi gresit, asta nu inseamna ca esti inferior...asta denota maturitate ;).

#35
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
dumneavoastra e o formula de adresare protocolara, nu are nicio legatura cu respectul - fata de om.

gunoier1: dumneavoastra ati luat tomberonul rosu?
gunoier2: da, am crezut ca asta ati dorit.

ridicol.
prin simpla insusire a limbajului protocolar folosit in anumite medii s-a simtit si omul de rand mai valoros, fara ca educatia, statutul social sau valoarea sa existe.
tu e suficient si indicat.
maine, poimaine auzi pe la colturi: excelenta, bagi bagati un fum?

Edited by morenno, 05 March 2021 - 03:40.


#36
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Vedeti ca mai exista si "dumneata"  nu doar "dumneavoastră", daca vrei sa fii politicos,  dar sa pastrezi si distanta. In rest, cum zicea cineva mai sus, aproape toti romanii confunda politetea cu respectul, si vezi asa cum li se umfla rînza-n ei cind li se vorbeste cu "dumneavoastra", si cred ca e un semn de respect. Nu, e un semn de buna crestere, si depinde STRICT de cel care-l foloseste, respectul depinde de tine, daca-l meriti.

Eu pot sa te domnesc si daca nu dau doi bani pe tine, e semn ca vreau sa pastrez distanta. Daca nu te prinzi, pot si eu sa te tutuiesc si sa te si tin la distanta. In schimb,  ma seaca "domnia voastra", mi se pare folosit in bataie de joc, de alde domnu' Gîdea si Ciutakul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate