Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Folosirea pronumelor de politete

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
SkyNifty

SkyNifty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2016
Buna ziua,

    Probabil aceasta postare o sa amuze pe majoritatea cititorilor dar am o mare dilema.
De mic am fost obisnuit sa fiu respectos si sa vorbesc cu dumneavoastra cand ma adresam persoanelor mai in varsta, celor in pozitii de autoritate sau necunoscutilor. Pana aici, nici o problema, dar dupa mai multi ani departe de casa, in strainatate, m-am intors si mi se pare aproape nefiresc sa ma adresez unei persoane apropiate de varsta mea in genul: "stiti ce ar fi mai bine", "cum doriti", "imi puteti spune" etc. Evit sa spun direct - dumneavoastra, dar folosesc un limbaj ce denota ca folosesc pronume de politete in exprimare.
    Reecent am inceput sa vizitez regulat un cabinet de dermatologie. Am comunicat pe internet prima data, iar atat eu cat si domana doctor am folosit un limbaj formal, dar cand am cunoscut-o in persoana am realizat ca suntem foarte apropiati ca varsta, eu 27 si ea in jur de 27-29 de ani. Ea imi spune "ceau" si mi se adreseaza cu tu, insa eu am continuat sa folosesc un limbaj cu pronume de politete care mi se pare aproape penibil in conditiile de fata, fapt pentru care incerc sa ma exprim folosind expresii de genul "ce ar fi recomandat ?" in loc de "ce imi recomandati ?" de cate ori am ocazia.
    Sunt curios ce opinii aveti in legatura cu subiectul de fata.

                                                                                                                                                                                                    Va multumesc !

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vezi ca iti permite si aveti o relatie mai apropiata decat relatie doctor - pacient, ai putea sa vorbesti si tu la pertu.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Limbajul este un dans. Fara sincronizare, nu merge, deci...sincronizeaza-te.

#4
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004
Am o matusa foarte apropiata ca varsta si totusi relatia parca nu imi permite sa ii vorbesc la per-tu. Ca si tine, evit, si folosesc tot felul de exprimari, care de care mai alambicate Posted Image
M-am obisnuit in timp Posted Image

#5
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017

 SkyNifty, on 04 martie 2021 - 20:54, said:

De mic am fost obisnuit sa fiu respectos si sa vorbesc cu dumneavoastra cand ma adresam persoanelor mai in varsta, celor in pozitii de autoritate .....
Continua asa cum ai fost obisnuit de mic.Posted Image
Necunoscutilor de seama ta poti sa le vorbesti cu tu, daca vrei neaparat.

#6
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 SkyNifty, on 04 martie 2021 - 20:54, said:

Ea imi spune "ceau" si mi se adreseaza cu tu, insa eu am continuat sa folosesc un limbaj cu pronume de politete care mi se pare aproape penibil in conditiile de fata
Este oarecum penibil pentru ca daca ea ti se adreseaza cu "tu" in cateva randuri iar tu-i raspunzi cu "dumneavoastră" îi transmiti mesajul ca preferi sa folositi o comunicare formala. Incet, incet ea va prinde ideea si ti se va adresa si ea cu dumneavoastra.

Depinde de tine.
Daca ai motivele tale si insisti sa mergeti pe comunicare formala, tu te adresezi cu dumneavostra indiferent cum se adreseaza ea.
Daca nu ai motive intemeiate sa procedezi ca mai sus, atunci poti folosi cu curaj "tu", atata vreme cat ea l-a folosit de cateva ori si continua sa-l foloseasca.
Poti fi politicos si fara sa folosesti pronumele de politete

Edited by Alireza, 04 March 2021 - 21:12.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu prefer, in cele mai multe cazuri, sa nu ma formalizez, indiferent de statutul/varsta persoanei respective.
Prefer sa  ii spun Vasile, decat domnul Georgescu si am aceleasi asteptari de interlocutor.

#8
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017

 pasilla, on 04 martie 2021 - 21:12, said:

Eu prefer, in cele mai multe cazuri, sa nu ma formalizez, indiferent de statutul/varsta persoanei respective.
Prefer sa  ii spun Vasile, decat domnul Georgescu si am aceleasi asteptari de interlocutor.
Adica te duci la doctor si ii spui "Vasile, ma doare capul rau"?!
Sau directorului scolii: "Vasile, vreau sa-mi incriu si eu copilul la scoala ta"?!
Etc.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,554
  • Înscris: 15.06.2004
In general cu cat esti mai tanar cu atat nu te mai formalizezi.
Parntii mei pe vremuri cand vorbeau cu cineva ii tot dadeau cu domn, doamna...
Eu nu folosesc decat la cei mai in varsta decat mine sau daca nu ii cunosc. In rest la per tu.
Cei mai tineri sunt si mai directi. Desi sincer parca ma simt un pic mai ciudat cand un pusti de 20 de ani ma ia cu tu...

Oarecum pare ca sistemul provine din limba engleza - ei nu au produme diferit gen Tu/Voi - doar you.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 der25, on 04 martie 2021 - 21:19, said:

Adica te duci la doctor si ii spui "Vasile, ma doare capul rau"?!
Sau directorului scolii: "Vasile, vreau sa-mi incriu si eu copilul la scoala ta"?!
Etc.
Mda.
Daca ala se supara, nu mai am incredere.
La fel si daca ma adresez cu doamna Gina, si ma corecteaza: domnisoara Gina.

Eu ma prezint dintotdeauna cu prenumele. Salut. Sunt Vasile. Imi pare bine de cunostinta.

Edited by pasilla, 04 March 2021 - 21:27.


#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Depinde unde te afli. Contextul dicteaza tonul discutiei.

Daca te doare in cot de posibila ofensare a interlocutorului, n-are sens sa te incurci cu pronume de politete. Daca depinzi de el cu ceva, se cam schimba treaba.

Edited by razor01, 04 March 2021 - 21:28.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 razor01, on 04 martie 2021 - 21:27, said:

Depinde unde te afli. Contextul dicteaza tonul discutiei.

Daca te doare in cot de posibila ofensare a interlocutorului, n-are sens sa te incurci cu pronume de politete. Daca depinzi de el cu ceva, se cam schimba treaba.
Asa este, da nu prea am vazut, pe afara, in lumea civilizata, ca se prezinta Academician Profesor Doctor inginer domnisoara Yellen.

#13
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
In cazul de fata, nu e vorba ca s-a prezentat cineva profesor universitar doctor Vasile Georgescu. Ca nu se prezinta nimeni asa.
Initiatorul ar vrea sa o ia pe dermatoloaga la per tu, ca sunt de o seama.
Daca ea ar fi vrut asta, ti-ar fi spus pana acum.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 eiffel, on 04 martie 2021 - 21:20, said:

Oarecum pare ca sistemul provine din limba engleza - ei nu au produme diferit gen Tu/Voi - doar you.

Exact.Dar in enegleza exista formula de politete,care se subintelege.
Trompetele insa,copiaza dupa cum le trece prin cap.
Era o vreme,nu stiu acum cum e,cand in scoala se invatau formulele de politete de adresare in toate circumstantele.Mi-ar parea rau sa stiu ca acum acestea sunt inexistente.
Si lipsa de respect este una din cauzele majore a prabusirii societatii omenesti actuale.Pluis lipsa de educatie.

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 11.08.2003
Vorbeste cum ai fost invatat. E mai bine sa-ti zica sa-i vorbesti cu tu decat invers, mai bine mai politicos decat badaran.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 der25, on 04 martie 2021 - 21:38, said:

In cazul de fata, nu e vorba ca s-a prezentat cineva profesor universitar doctor Vasile Georgescu. Ca nu se prezinta nimeni asa.
Initiatorul ar vrea sa o ia pe dermatoloaga la per tu, ca sunt de o seama.
Daca ea ar fi vrut asta, ti-ar fi spus pana acum.
Ar trebui sa fie valabil si intre elevi si profesori.
Respectul nu se obtine prin forma de adresare.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 der25, on 04 martie 2021 - 21:38, said:

Initiatorul ar vrea sa o ia pe dermatoloaga la per tu, ca sunt de o seama.

Dilema lui este foarte usor de rezolvat. Se uita la degetele duduii respective.

Daca vede un inel, n-are sens sa se mai oboseasca, poate sa-i zica direct sarut mainile doamna. Daca degetele sunt goale, sa-i vorbeasca, cu tupeu, la per tu ! Posted Image

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 razor01, on 04 martie 2021 - 21:47, said:

Daca vede un inel, n-are sens sa se mai oboseasca
De parca ar avea vreo importanta acel inel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate