Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Folosirea pronumelor de politete

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 razor01, on 04 martie 2021 - 22:24, said:

Vezi sa nu dai peste unu' ca mine ca vei avea o surpriza. Dintr-o discutie civilizata o dam, relativ rapid, in vadinisme Posted Image

Eu, cand intalnesc indivizi agresivi si obraznici, schimb tonul la 180 de grade de nu ma mai recunoaste nimeni.
Eu nu insa, din start o sa il mut la categoria "drojdia societatii". O sa il tratez in continuare cu politete insa va pierde orice posibila concesie (si imi va fi indiferent) in fata mea. Pur si simplu va deveni irelevant in continuare.

#38
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
politetea se reflecta in atitudine - doar nu o sta manierismul intr-un cuvant. e absurd sa crezi ca folosirea unui cuvant denota nivelul de educatie sau de respect.
e suficient sa fii amabil.

dumneavoastra pentru functie/statut/ierarhie si dumneata pentru varsta inaintata, daca vrei. mai departe e doar amagire despre egalitate si respect.
formalitatea fara fond exprima mai degraba lipsa de intelegere si/sau de educatie.
eh, pretentii.

Edited by morenno, 05 March 2021 - 06:14.


#39
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 morenno, on 05 martie 2021 - 06:13, said:

politetea se reflecta in atitudine - doar nu o sta manierismul intr-un cuvant. e absurd sa crezi ca folosirea unui cuvant denota nivelul de educatie sau de respect.
e suficient sa fii amabil.

dumneavoastra pentru functie/statut/ierarhie si dumneata pentru varsta inaintata, daca vrei. mai departe e doar amagire despre egalitate si respect.
formalitatea fara fond exprima mai degraba lipsa de intelegere si/sau de educatie.
eh, pretentii.
Doar ca mult prea multi nu prea stiu si nici nu inteleg partea asta.

#40
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

 SkyNifty, on 04 martie 2021 - 20:54, said:

Sunt curios ce opinii aveti in legatura cu subiectul de fata.
                                                                                                                                                                                                  
Initiatorul cere o opinie in legatura cu situatia lui si se ajunge pana la discutia intre 2 gunoieri, care vorbesc intre ei cu dvs.
Aflu si eu acum, mai bine mai tarziu decat niciodata, ca daca imi spune cineva dvs. inseamna ca sunt un om slab, invins de sistem, fara incredere in mine si evident, interlocutorul imi spune tu, pentru ca fiind eu un necunoscut pentru el, nu stie daca eu merit respectul lui.
Trebuie sa-i castig respectul, de la prima vedere. Adica, de cand mi-a vazut sacoul si cravata? Sau sosetele albe din sandale?
Si daca nu-mi convine ca imi spune tu, va fi cu mine agresiv si tupeist.

Initiator, ai 2 posibilitati.
1. Vorbesti cu ea asa cum se vorbeste cu un doctor. Repet, daca voia sa-i spui tu, iti zicea de mult, de cand "vizitezi tu regulat cabinetul".
2. Daca nu ti-a "castigat respectul" pana acum, ia-o la per tu.Posted Image
Ba chiar poti sa-i zici data viitoare: Fă, Lilico, ce tratament imi recomanzi?
Sigur o sa o impresionezi!!!

#41
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu e vorba de limbaj, ci de respect. Pronumele de politete e doar calea de a cominica respectul. Indiferent de varsta persoanei careie i-l adresezi.
Cati dintre marlanii care folosesc indiferent de situatie pronumele personal ordinar au auzit de Codul bunelor maniere? Ne mai miram ce dezastru sunt generatiile tinere... dar e de inteles, cu lipsa de educatie ce-o au (parinti plecati ori indolenti, familii dezbinate etc.).

#42
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Eu de cand m-am intors din Olanda am renuntat la "dumnevoastra". Dupa atat timp de vorbit engleza mi-am dat seama ca nu suna logic "dumnevoastra" si ca respectul nu tine de cuvantul "dumneavoastra".

#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Invoc, on 04 martie 2021 - 22:34, said:

Se confundă politețea cu respectul.

Gresit.
Politetea este o forma de exprimare a respectului.

 Hailztorm, on 04 martie 2021 - 21:57, said:

la tu...ma face sa ma simt batran

 spooky51, on 04 martie 2021 - 22:37, said:

E mult mai bine sa fii luat la per tu, sa nu ti se vada varsta Posted Image .

Voua va este rusine ca aveti o varsta?Posted Image
Pe cine intereseaza,in afara de tine,cati ani ai?
Credeti ca daca va apeleaza cineva cu bre acesta,veti intineri?

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 YOUR_GOD, on 04 martie 2021 - 21:00, said:

Limbajul este un dans. Fara sincronizare, nu merge, deci...sincronizeaza-te.
Inițiatorul e sincronizat cu civilizația. Dermatoloaga e cea care are nevoie de puțin bun-simț. Cînd ți se adresează cineva cu dumneavoastră, nu-i răspunzi cu tu.

 pasilla, on 04 martie 2021 - 21:21, said:

Eu ma prezint dintotdeauna cu prenumele. Salut. Sunt Vasile. Imi pare bine de cunostinta.
Vasile al nimănui, presupun... te-au găsit pe treptele bisericii?

 razor01, on 04 martie 2021 - 21:27, said:

Daca te doare in cot de posibila ofensare a interlocutorului, n-are sens sa te incurci cu pronume de politete. Daca depinzi de el cu ceva, se cam schimba treaba.
Brici... ești politicos doar cu persoanele care îți pot face rău, ceilalți nu sînt demni de respect.

#45
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 04 martie 2021 - 21:21, said:

Eu ma prezint dintotdeauna cu prenumele. Salut. Sunt Vasile. Imi pare bine de cunostinta.

Codul bunelor maniere zice ca prezentarea se face cu numele intreg,incepand cu numele de familie.Adica,sunt Pasilla Vasile,imi pare bine de cunostinta Posted Image

#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 radunic, on 05 martie 2021 - 09:46, said:

Inițiatorul e sincronizat cu civilizația. Dermatoloaga e cea care are nevoie de puțin bun-simț. Cînd ți se adresează cineva cu dumneavoastră, nu-i răspunzi cu tu.
Aoleu! Mama ei de civilizatie, suntem mai departe unii de altii decat am fost vreodata.
Mie daca mi-ar vorbi o persoana la per tu, ori as raspunde la fel, ori i-as spune ca "am defectul asta", vorbesc mai usor cu dv.
Sunt si aproape ca varsta, mi se pare frumos ca medicul se adreseaza asa. Mai modern decat sa pastreze inflexibilitate aceea de otel, civilizata.

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
limba română continuă să perpetueze iobăgia și sclavagismul... în toate formele ei!

când vom renunța la „domnit” personale de lângă noi, poate vom ridica și fruntea din țărână!

SIR!

#48
SkyNifty

SkyNifty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2016
Va multumesc sincer pentru raspunsuri, le-am citit pe toate cu interes.
Am invatat din unele si am ras copios la altele.

Edited by SkyNifty, 05 March 2021 - 14:19.


#49
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In limba engleza nu exista "tu". Exista numai "dumneavoastra/dumneata".
"You are", niciodata "you is".

Asta-i pentru cei care credeau invers.

Edited by danvlas, 05 March 2021 - 14:27.


#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 danvlas, on 05 martie 2021 - 14:26, said:

In limba engleza nu exista "tu". Exista numai "dumneavoastra/dumneata".
"You are", niciodata "you is".

Asta-i pentru cei care credeau invers.
Pentru asta, cei care credeau invers ar fi trebuit sa invete engleza corect. Nu romgleza pe care o confunda cu engleza. :)

#51
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

 danvlas, on 05 martie 2021 - 14:26, said:

In limba engleza nu exista "tu". Exista numai "dumneavoastra/dumneata".
"You are", niciodata "you is".

Asta-i pentru cei care credeau invers.
Nuuu creed!
Aidi bre, că nu știi matale!
Cică așa e pe acolo, că a fost ei. Noi aicea la România, nu știm deaștea, că pe acilea e mulți sclavi.
Mâine, când o văd pe vecina mea de 88 de ani, nu îi mai zic doamnă, îi zic și io "Ce faci bre Eleno, cum o mai duci cu sănătatea?"
E mai mare decât tata, da' ce dacă, de mâine mă fac ioropean.

#52
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 radunic, on 05 martie 2021 - 09:46, said:

Brici... ești politicos doar cu persoanele care îți pot face rău, ceilalți nu sînt demni de respect.

Nu inseamna ca nu-i respecti daca nu folosesti pronume de politete.

La fel cum, daca folosesti pronume de politete, nu inseamna ,automat, ca adresarea ta va fi una cuviincioasa.

Initiatorul nu intreba cum sa fie nesimtit, ci cum sa faca sa se apropie de interlocutor intr-o situatie de genul asta, daca e in regula sau nu sa tutuiasca.

In anumite situatii, folosirea pronumelui de politete poate sa fie chiar penibila.

Edited by razor01, 05 March 2021 - 16:36.


#53
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005

 cutzu_rexi, on 04 martie 2021 - 22:21, said:

Pronumele de politete sunt o mostenire comunista inca raspandita in europa de est. Din pacate multi au ramas cu sechele de atunci si inca le folosesc.
Vezi tu...comunismul desi sustinea ca promoveaza egalitatea, facea defapt fix opusul.
Aceste forme de adresare reprezinta inca una din discriminarile de clasa tipic comuniste.

Răspândirea aceea de care zici tu este mai mare decât ai impresia. Dacă nu ești sigur ai putea să întrebi oameni care au circulat prin Europa. Sunt destule țări din Vest unde se folosește pronumele de politețe, chiar și între persoane de vârste apropiate. Cel puțin până când de comun de acord (tacit sau explicit) se trece la adresarea la per tu.
Cât despre dubiile exprimate de inițiator cred că în locul său aș continua să mă adresez medicului respectiv cu dumneavoastră. Problema în cazul ăsta este la ea, nu are o abordare profesionistă.

#54
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

 der25, on 05 martie 2021 - 16:35, said:

Noi aicea la România, nu știm deaștea, că pe acilea e mulți sclavi.

Corect se zice "aici șa", nu "aicea". ......




Ca doar suntem toti o apa si un pamant, si am facut toti armata impreuna. Sau .... ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate