Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Sens giratoriu tamponare

- - - - -
  • Please log in to reply
582 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

 piratu2191, on 28 februarie 2021 - 18:59, said:


am pus, accidendul se intampla fix in acelasi loc, CS respecta marcajele, cine e vinovat ?
daca cs respecta marcajele si se asigura corespunzator, nu are loc nici un accident.

p.s. eu nu inteleg de nici un fel de ce
pisici va duce-ti pe b3, la centru....

#56
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007

 arg, on 28 februarie 2021 - 18:58, said:

bv-ul are roata dreapta spate pe b1.
lasa vrajeala unde erau inainte de giratoriu.

E irelevant pentru ca accidentul s-a intamplat in giratoriu,nu inaintea lui .
Cel de CS a iesit peste BV fara sa se asigure din giratoriu si aia a fost , neacordare de prioritate,.. ca in urma cu 100m si-au taiat fata si-au facut harakiri e mai putin important .

#57
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 05.01.2006

 piratu2191, on 28 februarie 2021 - 18:59, said:

am pus, accidentul se intampla fix in acelasi loc, CS respecta marcajele, cine e vinovat ?
BV pentru că:

Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
d) cand urmeaza sa patrunda intr-o intersectie cu circulatie in sens giratoriu fata de cel care circula in interiorul acesteia;

 Nicu90, on 28 februarie 2021 - 19:05, said:

E irelevant pentru ca accidentul s-a intamplat in giratoriu,nu inaintea lui .
Art. 107
(1) La intersectiile prevazute cu indicatoare si/sau cu marcaje pentru semnalizarea directiei de mers, conducatorii de vehicule trebuie sa se incadreze pe benzile corespunzatoare directiei de mers voite, cu cel putin 50 m inainte de intersectie si sunt obligati sa respecte semnificatia indicatoarelor si marcajelor.

#58
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
Daca in giratoriu s-ar fi acordat prioritate de schimbare a benzii de pe 2 pe 1 (sau 3 pe 2 ) nu s-ar fi intamplat nimic ... in fine, subiectul e foarte vast si s-a reluat de multe ori .
"la noi " nu se prea respecta benzile in sens , in afara nu e nimic iesit din comun ca unul pe banda 1 sa faca tot sensul pana la a3a iesire .
P.S: Daca marcajul e sters sau nu exista ce faci !? (asta asa in absurdul discutiei ) .

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,533
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 28 februarie 2021 - 18:58, said:

bv-ul are roata dreapta spate pe b1.
lasa vrajeala unde erau inainte de giratoriu.
Da roata de rezerva ce turatie avea?
Nu ne mai pui video din "Schumacheriile" tale?

 arg, on 28 februarie 2021 - 19:02, said:

pisici va duce-ti pe b3, la centru....
Asa-i ca din cauza "autocorectului"? ;)

 Ravy, on 28 februarie 2021 - 19:27, said:

BV pentru că:

Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
d) cand urmeaza sa patrunda intr-o intersectie cu circulatie in sens giratoriu fata de cel care circula in interiorul acesteia;
Fals.
Amandoi se roteau de... 10 minute in sens. Se schimba cu ceva?
Erau 2 (asa ca mine) care se roteau in sens.
BV pe b2 si CS pe b3
Mergeau paralel.
CS vrea sa iasa de pe b3. E obligat sa ii acorde prioritate lui BV de pe b2.

#60
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 05.01.2006
Dorin, bagi bățul în gard degeaba... Piratu a menționat clar că doar CS vine din sens opus și astfel doar el este deja în giratoriu pe cazul piratului... Deci nu prea este fals.

#61
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,533
  • Înscris: 01.12.2001
Clar CS vinovat si in cazul @piratului

Nu va mai luati dupa politistii vlogeri sau tiktokisti
Respectati OUG

#62
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,266
  • Înscris: 26.06.2009

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 17:44, said:

Pune art din OUG ce interzice rotitul in sensul giratoriu.
Asa-i ca nu-i? Asa-i!
Nu are ce articol sa puna politistul in PV daca ma vede ca ma invart in sens. Punct.
Multe lucruri nu sunt prevazute expres in lege, dar coroborat cu alte articole/alineate iti rezulta culpa.

De exemplu te poate incadra linistit la Art. 57, (3) Pătrunderea unui vehicul într-o intersecție este interzisă dacă prin aceasta se produce blocarea intersecției.

Tu practic exact asta faci: blochezi intersectia prin astfel de atitudini.

#63
piratu2191

piratu2191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.10.2005
Am dat un exemplu pentru a se intelege clar ca in momentul impactului CS trebuia sa acorde prioritate indiferent pe unde intra, indiferent de marcajele ante-giratoriu. In cazul initial nu a respectat marcajul de obligatoriu stanga, in cazul meu l-a respectat. Acelasi rezultat, acelasi vinovat.

@Xman_ghio :))))) daca tu ramai blocat la intrarea intr-un giratoriu pt ca se roteste unul pe acolo n-ai ce cauta la volan.

Edited by piratu2191, 28 February 2021 - 20:22.


#64
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,266
  • Înscris: 26.06.2009

 piratu2191, on 28 februarie 2021 - 18:59, said:

am pus, accidentul se intampla fix in acelasi loc, CS respecta marcajele, cine e vinovat ?
Asta mi se pare chiar mai simplu (desi nu ai desenat in cazul tau pe ce banda s-a incadrat BV. S-a incadrat corect pe B4 corespunzator "vireaza stanga" sau s-a incadrat tot gresit, pe B3 ca in exemplul anterior, corespunzator directiei "inainte")? Daca s-a incadrat tot gresit pe B3 atunci este tot el de vina pentru ca CS s-a incadrat corect, iar BV s-a incadrat incorect. Daca BV s-a incadrat pe B4 ar fi trebuit sa il lase pe CS sa treaca si sa se incadreze in spatele lui (adica sa mearga pe langa scuar asa cum arata si sagetile marcate pe sosea/indicatorul inainte de intersectie).

#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,533
  • Înscris: 01.12.2001

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 20:17, said:

Tu practic exact asta faci: blochezi intersectia prin astfel de atitudini.
Nu blochez nimic pt ca nu ma opresc. Circul.
Eram in sens si circulam. Nu eram oprit in sens (e interzis asta)

Mai cauta art in OUG sa imi interzica rotirea acolo. N-ai sa gasesti.
Poti aduce orice articole. Nu se pot aplica pt asa ceva
Noaptea. Ma rotesc singur singurel 2-3 ore.
Vine alt singuratic.
Nu ilblochez cu nimic.
El sa fie atent sa nu ma loveasca doar.

#66
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,266
  • Înscris: 26.06.2009

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:11, said:

Clar CS vinovat si in cazul @piratului

Nu va mai luati dupa politistii vlogeri sau tiktokisti
Respectati OUG
Tu cred ca ai un fetis cu "OUG"! :-) Acel OUG iti spune ca trebuie sa te incadrezi corect inainte de intersectie, sa respecti liniile de ghidaj, etc. Daca respecti OUG vei reusi sa intelegi ca sensul giratoriu este o intersectie si scopul este sa fluidizeze traficul nu sa ofere un fel de "imunitate parlamentara" celor ce vor sa se invarta in cerc, sa se plimbe in interiorul intersectiei cum vor ei si ceilalti trebuie sa le acorde prioritate de smecher pentru ca ei s-au razgandit si nu mai vor sa vireze asa cum s-au incadrat inainte de intersectie.

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

 Nicu90, on 28 februarie 2021 - 19:05, said:



E irelevant pentru ca accidentul s-a intamplat in giratoriu,nu inaintea lui .
Cel de CS a iesit peste BV fara sa se asigure din giratoriu si aia a fost , neacordare de prioritate,.. ca in urma cu 100m si-au taiat fata si-au facut harakiri e mai putin important .
din desenul aia reiese ca s-au lovit pe b2, unul vanind de pe b1 si altul de pe b3. restul e gargara.

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 19:47, said:


Da roata de rezerva ce turatie avea?
Nu ne mai pui video din "Schumacheriile" tale?...
da urat faci cand ramani fara argumente...
iti repet, din desenul ala cel care vine de b1 pe b2 trebuie sa acorde PRIORITATE celui care vine pe b2 de pe b3. si vorbim strict de benzile de circulatie din sensul giratoriu

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,533
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 28 februarie 2021 - 20:31, said:

din desenul aia reiese ca s-au lovit pe b2, unul vanind de pe b1 si altul de pe b3.
Tu nu vezi bine?
Mai jos e clar de unde a venit BV. Ce b1 vezi tu acolo?

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 20:26, said:

Acel OUG iti spune ca trebuie sa te incadrezi corect inainte de intersectie,
Eu sunt deja in intersectie de...  2-3 ore si ma tot invart pe b2. Nu vreau sa ies, ca asa vreau eu. (si e permis si nu e interzis). Exact de acel OUG de care ma ajut.
Daca altul ma loveste (de pe b3 sau b1) aia sunt vinovati.
Eu pe b2 ma invart cat am carburant neavand alte obligatii.

Edited by dorin_2k, 28 February 2021 - 20:35.


#69
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
Eu vad o masina pe banda 2 si pe cealalta care vine de pe 3 pe 2 .
Cred ca esti singurul care abereaza cu chestiile astea . Poti accepta ca n-ai dreptate ?!
Nu e o chestie ca ti s-a parut ca merge cu 45 si mergea cu 52 km/h , nu , e neacordare de prioritate si atat .

#70
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,266
  • Înscris: 26.06.2009

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:25, said:

Nu blochez nimic pt ca nu ma opresc. Circul.
Eram in sens si circulam. Nu eram oprit in sens (e interzis asta)

Mai cauta art in OUG sa imi interzica rotirea acolo. N-ai sa gasesti.
Poti aduce orice articole. Nu se pot aplica pt asa ceva
Noaptea. Ma rotesc singur singurel 2-3 ore.
Vine alt singuratic.
Nu ilblochez cu nimic.
El sa fie atent sa nu ma loveasca doar.
Pai o sa-l blochezi daca tu te invarti "pe exteriorul" sensului giratoriu iar el s-a incadrat corect pe B2 inainte de sens (ca sa mearga inainte = sa iasa pe a 2-a iesire). In cazul asta el va trebui sa franeze ca sa te lase pe tine sa te tot invarti in continuare cand el de fapt s-a incadrat corect.

Si apropo de "marcajele erau acoperite de zapada", uite ce zice tot OUG-ul ala al tau (art 107):
(2) La intersecțiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:
a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;
b) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga. Când circulația se desfășoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenționează să vireze la stânga sunt obligați să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

Tocmai pentru ca scopul intersectiei este sa iesi din ea nu sa te tot invarti/faci manevre pana te hotarasti unde vrei de fapt sa mergi.

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,533
  • Înscris: 01.12.2001

 Nicu90, on 28 februarie 2021 - 20:36, said:

Poti accepta ca n-ai dreptate ?!
Nu. Nu accept asta.
Si am si argumete. Voi ce argumete aveti ca cel ce iese de pe b3 din sns trece ca nebunul peste b2 si b1? Doar pe ciudatul ala de politist vlogher?
Sau pe nus ce scoala de soferi mediocra cu 0,1 promovabilitate?

#72
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
Situatia din cauza careia se ajunge la accidente de tipul asta e urmatoarea : Cei care circula pe benzile 2,3 au tendinta sa taie toate benzile din giratoriu si sa mearga practic drept(in ideea in care intrarea si iesirea din sens se face pe directia tot inainte ) si de aici toata isteria asta , cand unul intoarce in sens de pe o banda inferioara ,automat trebuie sa dea prioritate celui care merge inainte .
Da, si eu fac la fel ca in exemplul de mai sus, dar doar atunci cand nu sunt masini pe langa mine .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate