Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Cine are mai mult rol în stabilirea viitorului?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,942
  • Înscris: 13.06.2004
În urma diverselor contre pe care le am pe motivul că după cum știe mai tot forumul sunt în mare parte retrograd pe parte tehnologică și artistică/vizuală/arhitecturală. Poate mai sunt și pe altele. Dar oricum, cum nu contez eu la stabilirea viitorului, dintre următoarele grupuri
1) Dorința omului de rând;
2) Politiceni;
3) Companii;
4) Grupuri de interese (de exemplu ecologiști sau poate iluminati).
care credeți că vor influența cel mai mult viitorul în funcție de domeniu. Că în materie de clase de eficiență pot impune companiile și gurpurile, dar în domeniul telecomunicațiilor sau chiar poate artistic nu le pot face numai ele.

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
1) Ultramiliardari
2) Corporatii
3) Casta politico-juridica

#3
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Banii. Lumea vrea bani.

#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Fiecare contribuie la asta, în proporții diferite. Dezvoltarea socială sau științifică căror categorii o atribui, că-s foarte importante?

Edited by silverflower, 25 February 2021 - 19:51.


#5
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,784
  • Înscris: 30.01.2008

 djl, on 25 februarie 2021 - 19:45, said:


care credeţi că vor influenţa cel mai mult viitorul în funcţie de domeniu.
Corporatiile .

Interesele lor prevaleaza in fata oricaror alte interese .

Edited by Daco_Get, 25 February 2021 - 19:56.


#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu cred ca viitorul e stabilit de nimeni, și nici prezis de cineva.
Aia de pe lista șefului de combinat stabilesc prezentul :D

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 22.01.2015
Aia cu ,,Stabiliarea,, ma faci sa-mi incordez sinapsele!  Si oricat de banal suna e ,,Femeia,,. Pivot/chivot la propasirea umanitatii!

Daca ,,vrea,, puieste africanstyle sau europeanstyle.    Acolo e ,,bubita,,

#8
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
In nici un caz omul de rand! Si asta de foarte mult timp!

#9
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
0.) Coronavirusii!

#10
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 MikeSpike, on 25 februarie 2021 - 20:04, said:

Daca ,,vrea,, puieste africanstyle sau europeanstyle. Acolo e ,,bubita,,
- Acum nici 100 de ani și Europa avea aceeași natalitate ca azi în Africa. Prin ieșirea din sărăcie a majorității, prin scăderea mortalității infantile și creșterea confortului, natalitatea scade de la sine după cel mult două generații. Cel mai important lucru din evoluția ființelor vii în general și a umanității în particular este asigurarea transmiterii informației genetice, iar dacă progeniturile au șanse mici de supraviețuire, compensezi asta printr-un număr mai mare, instinctiv chiar, unde este cazul.

Edited by silverflower, 25 February 2021 - 20:24.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 22.01.2015
Amore Mio,si eu ce am zis condensat ca laptele de yak?  Africa/Europa   saracie...female.   PUPICI

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,389
  • Înscris: 05.06.2002
toti.   da' nici pe departe in proportii egale.

#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,674
  • Înscris: 12.06.2010
Factorii externi: de pilda soarele, virusii, samd.
Cine conduce lumea la vedere sau din umbra.
Se scoala Putin cu fata la cearceaf si o sa ne imbracam toti mai gros.
Sau se supara toti chinezii si indienii si nu se mai duc la munca si sa vezi distractie. Ramanem si fara baterii la telecomenzi si fara hartie igienica.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,991
  • Înscris: 07.02.2003

 Uteib, on 25 februarie 2021 - 20:09, said:

In nici un caz omul de rand! Si asta de foarte mult timp!
Pai nromal, daca era dupa omul de rand darama totul deja. Poentru a conduce lumea, finantele, economia trebuie viziune si cunostinte sau consilieri buni.

#15
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 26.01.2014
establishment daca stii ce-i aia...

Quote

Eu nu cred ca viitorul e stabilit de nimeni, și nici prezis de cineva.
nu prezis, stabilit!
uite eu stiu cu maxima precizie ca o sa mori!

#16
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 andreic, on 25 februarie 2021 - 20:55, said:

Pai nromal, daca era dupa omul de rand darama totul deja. Poentru a conduce lumea, finantele, economia trebuie viziune si cunostinte sau consilieri buni.
- Contează mult mai mult direcția decît viteza, mai mult intenția decît priceperea, chiar dacă sună ciudat. Un criminal care știe anatomie ucide mai eficient decît unul fără cunoștințe. Oameni de treabă și canalii se găsesc în toate categoriile sau nivelele de pregătire. Dr. Mengele avea două doctorate...

Edited by silverflower, 25 February 2021 - 21:03.


#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,579
  • Înscris: 12.10.2005
Corporatiile si atat. Tot restul, clasa politica etc sunt aserviti celor cu bani iar populatia nu are niciun cuvant de spus, decat pe hartie.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 djl, on 25 februarie 2021 - 19:45, said:

În urma diverselor contre pe care le am pe motivul că după cum ştie mai tot forumul sunt în mare parte retrograd pe parte tehnologică şi artistică/vizuală/arhitecturală. Poate mai sunt şi pe altele. Dar oricum, cum nu contez eu la stabilirea viitorului, dintre următoarele grupuri
1) Dorinţa omului de rând;
2) Politiceni;
3) Companii;
4) Grupuri de interese (de exemplu ecologişti sau poate iluminati).
care credeţi că vor influenţa cel mai mult viitorul în funcţie de domeniu. Că în materie de clase de eficienţă pot impune companiile şi gurpurile, dar în domeniul telecomunicaţiilor sau chiar poate artistic nu le pot face numai ele.

O tema interesanta cu pareri interesante pina acum. As zice asa si o sa si argumentez raspunsul:
1) Politica
2) Dorintele oamenilor
3) Companiile
4) Grupuri de interese

1) Sa nu uitam ca tot deranjul legat de incalzirea globala vine din politica. Nu este de ieri, ci de vreo 20 de ani. De atunci s-a inceput cu planul pachetelor de CO2 pe flotele produse. Daca industria automobilelor, incluzind toata partea de furnizori, ar fi fost vioara numaru unu, atunci normele de mediu ar fi fost mult mai relaxate, iar automobilul electric ar mai fi avut de asteptat vreo 15 ani.
Urmatorul motiv este legat de controlul monopolurilor si al cartelelor. Este evident faptul ca, daca industria ar avea alonja presupusa, atunci n-ar exista reglementarile din domeniu.
Al treilea motiv este legat de capitalul propriuzis. Pe topicul cu brexitul am atins tangential tema derivatelor. Lumea capitalului ar vrea libertate absoluta, politica impune bariere. Acelasi lucru se intimpla in legatura cu regulile de functionare a burselor. Ca ultim subpunct apare aici si impozitarea.
Avem deci controlul industriei pe partea de mediu, in privinta monopolurilor si cartelelor si controlul capitalului. Nu este un sistem perfect, dar si interdependentele sint destul de complexe.
Mai este evident si controlul pe partea energetica, dar asta a fost totdeauna strategica

2) Am trecut oamenii pe locul 2, deoarece reactia maselor este dura si trece peste orice considerente de orice natura, atunci cind se depasesc niste limite suportabile. Este o forta care vine din istorie si de care orice politician cu capul pe umeri tine cont neaparat, daca nu vrea sa-si termine cariera agatat de-o craca

3) Suna paradoxal faptul ca am considerat concernele pe locul 3, dar tinind cont de faptul ca functioneaza intre limite si tinind cont ca la urma urmei sint formate tot din oameni cu interese personale, nu aveam cum sa le urc mai sus in ierarhie. Evident avem in spate un lobby, dar acesta nu functioneaza necontrolat. Exista reguli si aici si cel tirziu opozitiile speculeaza fiecare greseala in interes propriu

4) Grupuri de interese...aura de mister. Exista pe lista, deci le-am considerat, dar nu sint fan al teoriilor legate de iluminati. francmasoni...masochisti. Fiecare crede ce vrea aici. Exista cu siguranta oameni cu interese, care finanteaza campanii prezidentiale in scopuri proprii, Totusi nu sint de parere ca se poate discuta despre influente majore asupra viitorului

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate