Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Toyota a redevenit numărul 1 🚗

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Fiat multipla a devenit collector. Plus că nu e doar urata, ci și originala. Câte mașini cu 3 locuri în fata ați mai văzut? :)

#128
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mai era o Mazda parca.

Altfel, pt perspectiva si pt a intelege ce primim si mai ales ce nu primim de banii dati pe o masina, vedeti cat costa un  Ford Custom double cab. Tot 3 locuri in fata. Plus 3 in spate. Plus un portbagaj de cativa metri cubi :)

Edited by underb, 24 February 2021 - 09:23.


#129
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Toyota face masini urate. An de an parca se straduiesc sa imbunatateasca ceva si esueaza sistematic, din contra, le fac parca mai hidoase (vezi grilele imense de la Lexus acum).
Parca e o boala acolo, sau mai degraba un grup de proiectanti incapabili. Faptul ca trebuie sa fie ieftine nu inseamna automat ca rezulta urate. Se bazeaza pe faptul ca au renume bun la fiabilitate si deci lumea cumpara din cauza asta, fara mofturi la aspect (mai ales clienti cu bani mai putini sau din NA unde nu exista cultura frumosului ci doar a utilului).

Cu toate astea “recordurile” au fost stabilite de alte firme, ati mentionat Multipla, poate fi pus Cube, Aztek, etc, obiecte care sunt un adevarat atac vizual pe orice strada.

Cat despre fiabilitate, deja nu mai este diferenta atat cat sa faca omul sa se uitemai intai la Toyota,   acum alte japoneze, ca Mazda sau coreene o bat la capitolul acesta la unele clase. De fapt mai toate marcile au ajuns la fiabilitate foarte buna, clientii cauta alte avantaje odata ce asta e cumva rezolvata in mod rezonabil.

Edited by Rosebud09, 26 February 2021 - 18:41.


#130
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Toyota cumparata de clienti cu bani putini? N-as crede. Cei cu bani putini iau Dacia, Skoda, Ford, Suzuki etc.

#131
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Asta spun și eu legat de fiabilitate. Atâta timp.cat ai 5 ani garanție minim e perfect. Kia oferă 7 ani din bara in bara, la Toyota nu e chiar așa.

#132
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Tot văd discursul ăsta despre design, noi fiind urmașii făuritorilor de lucruri din topor.
Mai văd ceva la poporul nostru, o frică de special, de extravagant, de opulență, sîntem un popor cumințel", dă" la țară, avem grija obsesivă să... ,,să nu rîdă de noi, vecinul, cumnatul, soacra, tata mare, Noe & etc. "
Har Domnului că nu sîntem mai mulți, cu gîndirea asta.
Eu zic că Toyota face mașini frumoase, iar un Lexus sport cu grila aia ,,acră ", este visul meu umed.
De gustibus.

Edited by crisstonne, 26 February 2021 - 22:52.


#133
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
La Hyundai/Kia ai 7 ani garantie, dar mai bine sa nu ajungi sa o ceri. Experiente personale, nu din auzite...

#134
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Garantia extinsa e un mijloc de marketing. Cresterea vanzarilor si profitul obtinut e mai mare decat pierd la service, mai ales daca au contracte bune cu dealerii.

Nu pot considera Ro ca piata pentru Toyota, mai degraba as zice ca se intampla sa se vanda si acolo. Atentia pe service si relatii cu clientii e acolo unde poate vinde sute-mii de masini pe luna.

Ref. la pret modelele noi sunt usor peste media categoriei, dar categoria e la jumatatea mediei pietei aici.
Am avut colegi care au tinut cate o Camry peste 15 ani fara cine stie ce probleme.
Masina de taxiu. :D

Edited by Rosebud09, 27 February 2021 - 03:45.


#135
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Rosebud09, on 27 februarie 2021 - 03:45, said:

Garantia extinsa e un mijloc de marketing.
Garantia extinsa e o metoda de a aduce lumea in service-urile tale mai mult timp, de obicei pentru revizii, nu pentru reparatii. Practic platesti mai mult anual pentru revizii ca sa-ti mentii o garantie care de multe ori nu are nici un rost. La primele doua masini nu am facut nimic pe garantie, dar m-am dus la ei sa fac reviziile la pret "premium".

#136
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 KiloW, on 24 februarie 2021 - 09:14, said:

Fiat multipla a devenit collector. Plus că nu e doar urata, ci și originala. Câte mașini cu 3 locuri în fata ați mai văzut? Posted Image
Honda FR-V.

Attached File  Honda-FR-V-729x486-e6267229c1802d58.jpg   58.11K   17 downloads

#137
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru familiile foarte apropiate, sau cînd vrei să dai cuiva un cot în gură, ,,din greșeală "  😁

#138
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E misto. Bagi 3 biciclete si bagaje in spate.
Pentru cei 3 care stau in fata, evident.

#139
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 crisstonne, on 27 februarie 2021 - 14:47, said:

Pentru familiile foarte apropiate, sau cînd vrei să dai cuiva un cot în gură, ,,din greșeală "  😁
Beam o cafea și m-a pufnit râsul, nebunule....

#140
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
.

Attached Files



#141
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da, deci...
Yuhuuu.

Attached File  264.jpg   42.87K   1 downloads

Edited by ericmario, 05 March 2021 - 00:03.


#142
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Pe unde si-o fi plangand amarul saracul Torquemada?

#143
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Despre morți numai de bine!

#144
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018

 crisstonne, on 18 februarie 2021 - 22:57, said:

Ei, bune fac ei de mult, dar nu pentru români  ��

Aici te cam contrazic.
Am avut Camry american, Camry GCC (UAE) ambele full option si si au fost mult sub calitatea Avensisului romanesc din 2008.
Am vandut masina in 2017 cand am plecat din tara si functiona impecabil la 200k.
Este adevarat ca la cam toate Toypta motoarele, transmisia, caroseria nu se prea strica dar la calitatea interioarelor ar ma fi de lucrat.

Designul e chestie de gust. Personal, cu exceptia modelelor de lux (BMW&, Mercedes S) prefer oricand o japoneza Toyota sau Mazda.
Am ramas foarte impresionat de calitatea masinilor Mazda 6. Excelenta combinatie de fiabilitate, dotari si pret.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate