Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Durere in piept

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nitroglicerina. Se punea sub limba. Cred ca scadea tensiunea. In cazul meu cred ca nu era necesara.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKLMN, on 18 februarie 2021 - 15:30, said:

Medicul cardiolog a spus ca e posibil sa fie si de la esofag.
Pai bine, el umbla cu presupusul? De ce nu te-a trimis la un ECG de efort, si daca acolonu se vede nimic, la o esofagoscopie?

#21
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Salutare! Ca sa nu deschid un nou topic, am sa postez aici problema cu care ma confrunt. Am 33 de ani, acum un an, intr-o dimineata dupa ce am fost iesit din casa, am mers la posta, am luat un colet, am venit acasa etc (cu o seara inainte fusesem in oras si bausem vro 3-4 beri). Ajuns acasa am muscat dintr-un hot dog si m-am asezat in pat, cand m-am ridicat (relativ brusc din pat) am simtit o ruptura in piep urmata de o durere si o pierdere a echilibrului, panica, inclestarea mandibulei, palpitatii, ameteala puternica (simteam ca mi se rupe filmul), respiratie grea, m-am speriat foate tare, am mers in balcon sa respir adanc. Dupa acest episod, nara stanga mi s-a blocat, si am avut o oarecare lipsa de energie la mana stanga. Din frica si prostie nu am sunat la 112, am stat ca sa-mi treaca de la sine... In seara respectiva am si iesit sa fac jogging in parc ca sa-mi treaca durerea in piept. Asa am facut timp de o luna si jumatatea, am inceput sa alerg mai mut, sa slabesc etc. In timpul asta ma durea in piept, in locul unde am simtit ruptura, ma lua cu ameteli, palpitatii, anxietate, transpiratii reci etc. Dupa o luna si jumatate merg la cardiolog, imi face EKG si imi ia tensiunea, imi spune ca nu am avut un infarct, probabil un spasm coronarian si sa stau linistit ca nu am nimic (tensiunea imi era120/75)...asta era la sfarsitul lui Aprilie. Din Aprilie pana in Decembrie am incercat sa duc o viata normala, am facut mult sport, chiar exagerat, alergam si 10-12 km pe zi, jucam baschet) mai trageam si cate o bauta la 3-4 zile etc. In timpul acesta, aveam aceste intepaturi in piept, imi apareau tot timpul dupa efort, cand stateam in pat (mainile si picioarele imi erau reci). Incepand de prin Septembrie si pana in Noiembrie am mancat multe muraturi si am baut zeama (imi placea ca este acrisoara) fara sa ma gandesc ca are multa sare. Incepand din Decembrie au inceput sa ma intepe tot mai des in piept (treceau ca niste curenti prin piept), m-am speriat foarte tare, mi-am luat tensiunea si aveam 150/10. Am inceput sa nu mai alerg, sa nu mai beau cafea si nici sa consum alcool. Am mers sa fac analize amanuntite (in Decembrie aveam colesterolul si trigliceridele destul de mari, 200). Dupa investigatii au descoperit o usoara hipertrofie ventriculara stanga si o usoara regurgitare OA gr.0-1 sau 1. Mi s-a spus ca nu de la asta ma inteapa inima, ca regurgitarea e prea mica ca sa dea simptome, iar HVS este specifica inimii de cord... Dar mi-a ramas hipertesiunea arteriala 148/92. Am facut test de efort, am facut ekg-uri, si cateva ecografii cardiace, am repetat analizele la sange acum 3 saptamani si au iesit f bune, colesterol total 120, trigliceride mici etc. Am mai multe nelamuriri. Daca am avut un infarct anul trecut, s-ar vedea pe ecografie cardiaca si pe ekg? nu a trecut prea mult timp? hipertensiunea mea nu se datoreaza unei ateroscleroze de coranara? din moment ce ma inteapa in piept la frig, dupa ce beau alcool, dupa ce fac mai mult sport. Ideea e ca doctorii imi spun ca durerile in piept sunt vegetative, am o hipertensiune pe care ar trebuie sa o tratez (cum de a aparut asa deodata), si ca nu am ateroscleroza deoarecere nu am subdenivelari de ST. Dar totusi la efort ma deranjeaza pieptul si simt cum imi creste tensiunea, acasa simt intepaturi in inima. Cum sunt durerile specifice de angina?

Edited by StaVAraSH, 09 March 2022 - 14:33.


#22
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018
Revin cu unele precizari, poate ajuta pe cineva. Intre-timp am mai avut de cateva ori dureri identice in piept. Am observat ca apar dupa efort intr-o anumita pozitie. De exemplu ultima data din pozitia sezand am avut ceva e luat, pus de pe jos. M-am tot aplecat de multe ori. Dupa vreo 2 ore au aparut dureri in umarul stang si gat apoi mai vreo 2 ore si a venit si durerea fix in piept, mai puternica daca ma intindeam in pat si daca respiram adanc. Tensiunea si pulsul bune. Am luat un piafen. Durerea a cedat destul de greu, seara inca mai aveam dureri, pana a doua zi seara a trecut aproape complet. Am mai citit si s-ar putea sa fie o afectiune numita costocondrita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate