Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Durere in piept

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018
43 ani, 79kg, 1,75 Am tratament cu jumatate de nebilet/zi.Tensiunea in general normala, puls uneori sub 60, nu prea trece de 80. Media pe la 70
Am avut 2 episoade de durere in piept + tensiune aproximativ 150/105 puls 90.
Prima data s-a intamplat de craciun, stateam in pat si mi-am dat seama la un moment dat ca ma doare fix in piept. Nu la inima.
Daca ma ridicam, durerea ma mai lasa, la orizontala ma durea mai tare.Nu aveam alte simptome, nu transpiram, nu ma durea pe mana sau altceva.
Dupa vreo ora in care durerea nu se diminua cred ca m-am speriat si am facut si tensiune. Am luat un captopril am mai stat putin si am sunat la 112. Au venit, facut ekg, luat tensiune, mare si cand au venit. Mi-au zis ca nu am nimic la inima, sa mai iau jumatate de nebilet, un algocalmin si sa stau linistit. Durerea a mai cedat dar nu de tot, de abia dupa vreo 2-3 zile a disparut complet. M-au tot intrebat daca m-am necajit sau ceva dar nu tin minte sa fi fost ceva deosebit atunci.
Al doilea episod, la vreo 3 saptamani de la primul, s-a intamplat ziua, intr-adevar a fost o situatie la care m-am enervat, nu stiu ce tensiune am avut dar probabil mare. Dupa aia la vreo ora a inceput aceeasi durere fix in piept. Pana seara a fost cat de cat ok ca nu stateam intins, dar seara cand m-am pus in pat, durerea s-a accentuat. Iarasi tensiune mare, panica, apel 112.
Coincidenta a facut sa vina aceeasi medici pe ambulanta. De data asta fara ekg, doar luat tensiune, captopril, algocalmin, 1/2 nebilet si mi-au mai dat ei o pastila, nu au zis ce, doar ca e ceva de plante pentru linistire. De data asta durerea a cedat complet a doua zi.
Apoi am fost la cardiolog, facut ecografie. Totul ok. Tensiune de halat alb 140/90.
De atunci nu am mai avut dureri, dar am fost si atent sa nu ma mai enervez.
Durerile astea in localizate fix in piept pot sa vina din cauza puseurilor de tensiune ?
Multumesc

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Probabil si pe fond nervos, anxietate, panica.

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ești deshidratat. Când pățești așa, mergi la farmacie și ia un flacon de Litorsal. Bei 1-2 pahare la interval de 2-3 ore, și va trece.
O să te țină flaconul ăla cel puțin un an. E bine să îl ai în casă.

Edited by Lipsum, 18 February 2021 - 10:46.


#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Ti se intampla sa mananci prea mult la o masa? Dupa-amiaza, dupa ce vii de la birou?

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 databaser1, on 18 februarie 2021 - 09:48, said:

stateam in pat si mi-am dat seama la un moment dat ca ma doare fix in piept.
Daca ma ridicam, durerea ma mai lasa, la orizontala ma durea mai tare.
Da fost cat de cat ok ca nu stateam intins, dar seara cand m-am pus in pat, durerea s-a accentuat.

Durerea in piept poate sa fie de origine cardiaca si necardiaca, asta fiind cel mai frecvent durere de perete toracic sau de origine esofagiana (destul de probabil la tine, deoarece ai spus ca se accentueaza cand stai intins).
Eu as recomanda deci laborator (troponina, Helicobacter pylori, bilirubina) plus anamneza amanuntita si consult clinic la medicul de familie. Posibil sa gaseasca o durere costocondrala sau musculoscheletala (sindrom Tietze, nevralgie intercostala etc)  sau, mai plauzibil, ceva pe tractul digestiv (esofagita, gastrita de reflux, hernie hiatala etc).
De proba, incearca niste inhibitori de pompa de protoni (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol etc).

#6
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018

 lucianburjuiul, on 18 februarie 2021 - 10:59, said:

Ti se intampla sa mananci prea mult la o masa? Dupa-amiaza, dupa ce vii de la birou?

Uneori se mai intampla.

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 databaser1, on 18 februarie 2021 - 09:48, said:

Prima data s-a intamplat de craciun, stateam in pat si mi-am dat seama la un moment dat ca ma doare fix in piept. Nu la inima.
Daca ma ridicam, durerea ma mai lasa, la orizontala ma durea mai tare.Nu aveam alte simptome, nu transpiram, nu ma durea pe mana sau altceva.
Dupa vreo ora in care durerea nu se diminua cred ca m-am speriat si am facut si tensiune. Am luat un captopril am mai stat putin si am sunat la 112. Au venit, facut ekg, luat tensiune, mare si cand au venit. Mi-au zis ca nu am nimic la inima, sa mai iau jumatate de nebilet, un algocalmin si sa stau linistit. Durerea a mai cedat dar nu de tot, de abia dupa vreo 2-3 zile a disparut complet. M-au tot intrebat daca m-am necajit sau ceva dar nu tin minte sa fi fost ceva deosebit atunci.
Este esofagita.
Ai mancat ceva picant sau acid, sau un vin mai astringent.
Incearca sa iei un Gaviscon cand se mai intampla.
Se mai asociaza si cu senzatia de nod in piept, care se deplaseaza catre stomac la inghitire.

#8
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018

 Karhu, on 18 februarie 2021 - 11:14, said:


Durerea in piept poate sa fie de origine cardiaca si necardiaca, asta fiind cel mai frecvent durere de perete toracic sau de origine esofagiana (destul de probabil la tine, deoarece ai spus ca se accentueaza cand stai intins).
Eu as recomanda deci laborator (troponina, Helicobacter pylori, bilirubina) plus anamneza amanuntita si consult clinic la medicul de familie. Posibil sa gaseasca o durere costocondrala sau musculoscheletala (sindrom Tietze, nevralgie intercostala etc)  sau, mai plauzibil, ceva pe tractul digestiv (esofagita, gastrita de reflux, hernie hiatala etc).
De proba, incearca niste inhibitori de pompa de protoni (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol etc).

Am si reflux gastroesofagian, din cand in cand la nevoie iau controloc. Cam 1/saptamana. Asta era o durere, nu arsura cum mi s-a mai intamplat sa am daca mananc prea tarziu seara.
O sa vad ce fac cu testele recomandate.
Multumesc

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 databaser1, on 18 februarie 2021 - 11:44, said:

O sa vad ce fac cu testele recomandate.
Medicul de familie sa-ti faca si consult clinic, e foarte important.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
De cand iei Nebilet-ul ?
Unele persoane nu-l pot tolera prea bine.

Dupa ce am luat 2 luni jumatate de Nebilet daca incercam sa merg mai mult de 100m oboseam si apareau dureri in piept.

#11
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018

 eiffel, on 18 februarie 2021 - 12:24, said:

De cand iei Nebilet-ul ?
Unele persoane nu-l pot tolera prea bine.

Dupa ce am luat 2 luni jumatate de Nebilet daca incercam sa merg mai mult de 100m oboseam si apareau dureri in piept.

Cred ca de vreo 4 ani deja

Mi-a recomandat sa iau 1 nebilet intreg probabil pe baza tensiunii masurate in cabinet. Eu cand iau tensiunea e mult mai mica.
Am incercat cateva zile sa iau unul intreg dar nu ma simt bine, imi scade tensiunea si pulsul si apare si un tiuit in urechi probabil de la tensiunea mica.
Momentan iau in continuare jumatate.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Karhu, on 18 februarie 2021 - 11:14, said:

De proba, incearca niste inhibitori de pompa de protoni (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol etc).

De proba doar, ca sa incerci un diagnostic. Altfel sunt nocivi pe termen mediu/ lung.

#13
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

 Lipsum, on 18 februarie 2021 - 10:45, said:

Ești deshidratat. Când pățești așa, mergi la farmacie și ia un flacon de Litorsal. Bei 1-2 pahare la interval de 2-3 ore, și va trece.
O să te țină flaconul ăla cel puțin un an. E bine să îl ai în casă.
o prostie litorsalu , sorbitol,aspartam,ciclamat de sodiu ,acesulfam-K mizerii ieftine.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 overseas, on 18 februarie 2021 - 12:57, said:

De proba doar, ca sa incerci un diagnostic. Altfel sunt nocivi pe termen mediu/ lung.
Pe termen lung cam orice medicament are efecte adverse.

#15
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018

 Webbbob, on 18 februarie 2021 - 13:07, said:

o prostie litorsalu , sorbitol,aspartam,ciclamat de sodiu ,acesulfam-K mizerii ieftine.

Ce recomanzi pentru hidratare ?

#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Lichide: apa, apa minerala, sucuri, vin, bere.

#17
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Aceeasi problema o am si eu. Si chiar de vreo 10 ani. La inceput mi-au dat diagnosticul de " angina pectorala" si in caz de durere sa i-au o pastila. Se pare ca medicul s-a inselat intrucat la durere in piept, daca beau ceva lichide imi trece instantaneu. Durerea imi apare cel mai des de 2 ori pe luna sau o data la 3-4 luni, de cele mai multe ori noaptea si e in functie si de pozitia incordata a corpului din acel moment. Mentionez ca respectiva pastila am renuntat de mai mult timp sa o iau. Medicul cardiolog a spus ca e posibil sa fie si de la esofag.

#18
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018

 KLMN, on 18 februarie 2021 - 15:30, said:

Aceeasi problema o am si eu. Si chiar de vreo 10 ani. La inceput mi-au dat diagnosticul de " angina pectorala" si in caz de durere sa i-au o pastila. Se pare ca medicul s-a inselat intrucat la durere in piept, daca beau ceva lichide imi trece instantaneu. Durerea imi apare cel mai des de 2 ori pe luna sau o data la 3-4 luni, de cele mai multe ori noaptea si e in functie si de pozitia incordata a corpului din acel moment. Mentionez ca respectiva pastila am renuntat de mai mult timp sa o iau. Medicul cardiolog a spus ca e posibil sa fie si de la esofag.

Ce pastila ti-a dat sa iei ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate