Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

Recomandare lanterna

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,060
  • Înscris: 28.10.2006

View PostDDooGG, on 10 februarie 2021 - 17:35, said:

O am  la tara si noaptea lumineaza foarte bine pe 100 m , pt drumetii e excelenta datorita faptului ca are si alte functii .
Cand vrei tu vii si testam electrosocul pe tine .

Se vede cat de BINE PREGATIT esti. De la distanta mai mare decat cei 100 m ai lanternei.

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Daca nu te deranjeaza dimenisunile + ca nu are incarcare USB , iti recomand cu caldura acel Sofirn SP70. E senzatie noaptea pe munti cand prinzi senin Posted Image
PS: Senzatie daca ne raportam la buget. In 50-60$ nu gasesti ceva mai bun.

Edited by TruculMagic, 10 February 2021 - 17:57.


#21
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postviceroy56, on 10 februarie 2021 - 17:55, said:

De la distanta mai mare decat cei 100 m ai lanternei.
Oare ce ai vrut sa scrii si nu ti-a iesit ? Mai incearca de 7 ori pana-ti iese , poate reusesti sa scrii inteligibil ca in rest am vazut ca postezi doar sa te legi de altii .

Edited by DDooGG, 10 February 2021 - 18:00.


#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,060
  • Înscris: 28.10.2006
Ma leg de tine ca TU nu stii sa citesti.
Reciteste de 1000 de ori puterea electrosocului.
Poate te dumiresti. Si nu mai cita bucatele, ca eu nu scriu ca pe MIRC. si nici nu scot din context.
Si cred ca nu ma iau de nimeni fara motiv. Din contra.

Edited by viceroy56, 10 February 2021 - 18:02.


#23
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde la ce iti trebuie, ca ai uitat sa precizezi. Eu am una de 50 euro, cu magneti, carlige, pt reparatii auto, folosita spodadic, o incarc de 2 ori pe an, am una gen pix, de 2-3$, o incarc mai des, dar e mai usor de purtat, lumineaza suficient cat sa nu dau in gropi sau cu nasul in zid. Sari peste postarile celor cu date tehnice, nu au avut o lanterna in viata lor, dar le place sa-si deamcu parerea.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015

View Postrumegus, on 10 februarie 2021 - 18:02, said:

Sari peste postarile celor cu date tehnice, nu au avut o lanterna in viata lor, dar le place sa-si deamcu parerea.

Posted Image

#25
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,765
  • Înscris: 08.10.2004
lumenii nu reflecta cat de buna e o lanterna.  pe langa asta iti trebuie si o optica decenta. nici distanta aia aruncata acolo asa n sute de metri nu spune nimic, ca ar trebui mentionat si cati lucsi arunca la distanta aia.

eu pentru drumetii am 2 lanterne mereu la mine. o frontala pentru folosit tot timpul si un fenix tk51 pentru orice altceva ;)

daca o sa o folosesti intens...recomand cu calucra sa iti iei lanterne de la producatori consacrati si nu aliexpress,

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postjustice22, on 10 februarie 2021 - 17:51, said:

Am zis mai sus :) Drumetii
N-as lua o lanterna cu 3 baterii in cazul asta. E prea groasa pt a o tine mai mult timp in mana.
Pt drumetii ai nevoie in primul rand de o frontala sa iti acoperi nevoia de lumina de proximitate. E mult mai ok decat o lanterna. In primul rand pt ca bate de sus si in al doilea rand pt ca ai mainile libere.
Pe langa frontala, ca oricum nu pleci cu o singura lanterna, mai iei un thrower (lanterna care bate la distanta) pe care il tii la curea intr-un toc si pe care il folosesti pentru orientare si pentru siguranta (sa verifici de la ce se aude un zgomot de ex) si probabil pentru amuzament.

Edited by underb, 10 February 2021 - 18:12.


#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
PS. Vad ca s-a mai facut recomandarea cu frontala.

Legat de producatori, atat Sofirn cat si Convoy sunt producatori ok chiar daca nu sunt marci de top.

Edited by underb, 10 February 2021 - 18:15.


#28
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
In primul rand nu ai nevoie de mai mult de 2000 de lumeni. O sa iei bataie pe strada daca luminezi chiar si cu 1000.

Ai lanterna pentru cap? Din aceea care se prinde cu elastic de cap?
Daca nu, atunci aia ar trebui sa fie prioritate pentru ca are cea mai mare utilitate. Lumintop HL3A este o varianta ieftina si buna. Nu cumpara din acelea de 5-20 euro..
Dupa ce ai lanterna pentru cap poti lua si una pentru mana. Una mai micuta, alimentata cu un singur acumulator. Daca iei Lumintop HL3A pentru cap atunci e o idee buna sa iei Lumintop FW4A pentru mana pentru ca au acelasi mod de operare. Ambele sunt lanterne de proximitate. Pentru bataie la distanta ar fi Lumintop GT din aceeasi gama

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Ia in considerare si plata tva + taxa vamala + timp indelungat de asteptare. Vezi cat ar fi in total pretul, daca nu poti cauta si la noi in magazine sau chiar olx.

#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,060
  • Înscris: 28.10.2006

View PostDDooGG, on 10 februarie 2021 - 18:12, said:

Ok . Cand doresti vii si testam electrosocul pe tine . In rest te trec la ignore ( nu esti singurul pensionar plictisit de pe forum de pe lista ) .
P.S. vezi tu cum functioneaza karma cu astia ca tine, le da " sanatate " sa aiba ce duce .Stiu ca si tu esti " sanatos " de crapi.
Cred ca si adminul o sa se sezizeze de buna ta crestere. Ca de respect nu mai vorbim.
Ca sunt sau nu pensionar nu e treaba nimanui de pe forum. Plictisit, nici atat.
Si sanatate doresc la toata lumea.
Daca nu te numeri intre "lume", nu e problema mea.

Edited by viceroy56, 10 February 2021 - 18:17.


#31
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 03.01.2007
Exista lanterne pentru throw si altele pentru flood. Cele throw sunt de distanta si de obicei lumina este centrata intr-un punct mic. Cele flood imprastie mult lumina in lateral. Adica degeaba "duce" 800 metri daca lumina centrata pe un perete de la 2 metri e de 10cm. Acest aspect il gasesti doar dupa ce faci test cu lanterna sau gasesti un review scris cu poze/video cu cineva care a testat.


Eu as alege o lanterna care suporta cat mai multe baterii pentru ca tine lanterna mai mult aprinsa si as evita lanternele cu 6000-7000K care nu pastreaza culorile suprafetelor luminate, nici nu-ti dai seama ce luminezi. Nu as lua in considerare ca are 11000 lumeni pentru ca nu o vei folosi la maxim de fiecare data cand o aprinzi.

Mai adaug si faptul ca majoritatea lanternelor reincarcabile nu au driver care sa incarce bateriile la 4.2v in mod egal si de aceea e recomandat sa cumperi un incarcator separat care costa cat lanterna in sine. Bateriile se vor uza prematur daca nu sunt incarcate corect. Ca sa nu mai spun ca o baterie 18650 de calitate este minim 60 de lei (cu descarcare la 5A). Si nu exista baterii 18650 de peste 4000mah reali. Si o lanterna cu driver bun trebuie sa tina treptele de lumina trecute in specificatii pana se consuma bateriile, ca la telefoane/laptop-uri (un telefon/laptop merge la fel daca are baterie 100%, 50% sau 10%) si sa nu scada intensitatea luminii daca are 50% baterie.

Edited by FeDaYin, 10 February 2021 - 18:31.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cred ca e mai comod sa cari bateriile de rezerva in rucsac decat sa le cari in mana in lanterna.

In drumetie e bine sa ai si una care bate departe chiar daca o vei folosi mai putin.

Edited by underb, 10 February 2021 - 18:30.


#33
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 12.05.2012
M-as orienta spre Sofirn cel de 8000lm pt ca are incarcare usb

Ceva micut care se poate pune si ca si frontala pe cap sau pe rucsac, ceea ce am luat e asta:
https://www.aliexpre....15c44c4dA4l9fH

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Sofirnul ala are prea multe leduri pentru dimensiunile sale. Se va incalzi tare, iar de cei 8000lm nu te prea poti bucura. Iar pentru distanta nu-i ok, are abia 429m , in realitate poate mai putin.
Pentru distanta te intereseaza ca oglinda sa fie cat mai mare. Daca vrei fi flood si spot atunci ia Sofirn SP70 sau Convoy L6 + un incarcator.

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa ai grija cu bateriile la Sofirn.
Fiind in paralel, poti pune una, doua sau pe toate 3.
Poti pune fara probleme chiar si baterii de capacitati diferite.
Dar nu amesteca niciodata baterii cu un nivel de incarcare diferit ca nu va iesi bine deloc.
Absolut deloc!

#36
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,765
  • Înscris: 08.10.2004
@FeDaYin ...si exista si lanterne care fac pe ambele excelent. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate