Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Ponturi zilnice bursa

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
596 replies to this topic

#55
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Era vorba de revenirea de a doua zi dupa crash ; a crescut peste 50%.
Mergea ca speculatie

Edited by kriiss, 18 February 2021 - 16:56.


#56
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
De azi pina Luni-Marți voi fi plecat din oraș, așa ca mai slabuț cu ponturile. Oricum nu le bagă nimeni în seamă, și chiar dacă le bagă nu investește nimeni. Posted Image

Partea funny...... deși eram pe drum, am prin news-ul cu CAPA chiar în momentul 0, era pe la 18 parcă. De eram acasă, în confortul meu, azi loveam bine.

Partea nașpa ... in zapaceala mare, pina m-am logat, cu un ochi la condus, cu unul in telefon, pina am bagat suma ( voiam 2.500 a iesit altceva) pină am tras de volan ....s-a dus in 21. Dar chiar și așa, a fost bine.

Attached Files

  • Attached File  x2.png   16.51K   90 downloads

Edited by hyp3rion, 18 February 2021 - 22:27.


#57
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,057
  • Înscris: 10.04.2006
Ești pe grupuri de pump and dump? :D

#58
Jeneamd

Jeneamd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.02.2018
hyp3rion, folosești vreo aplicație care îți da alerta cand apare vreun news?

Edited by Jeneamd, 19 February 2021 - 09:16.


#59
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

View PostJeneamd, on 19 februarie 2021 - 09:16, said:

hyp3rion, folosești vreo aplicație care îți da alerta cand apare vreun news?

Nu e prima oară când îl întreabă lumea aici de unde își ia știrile și el se face că nu vede întrebarea.
Tipul doar pune "ponturi" la mâna a doua, e clar că și el le ia de undeva.

Pentru cei interesați mai jos câteva surse interesante pentru ponturi:

reddit:

https://www.reddit.com/r/trakstocks/
https://www.reddit.com/r/SPACs/

youtube:
deadnsyde
Patrick Desjardins

premarket:
https://www.investin...ties/pre-market

spacs:
https://www.spactrax.com/activity.html
https://spactrack.net/
https://thespacinvestor.com/
https://docs.google....t#gid=565966939

stiri:
https://finviz.com/news.ashx

Edited by Hawkie, 22 February 2021 - 08:18.


#60
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Cine are impresia ca la bursa te poti imbogati rapid prin pump & dump se inseala. Este ca si la cazino, castigi prima oara si reinvestesti, dupa care iti pierzi castigul sau chiar si mai mult. Si la sfarsit te afli intr-un cerc cand castigi si pierzi si tot asa. Ponturile zilnice sunt putin trase de par. O stire pozitiva nu trebuie mereu sa duca la o evolutie pozitiva a cursului (vice versa).

Si pe langa asta nu uitati, cine investeste cu cap si pe o perioada mai lunga de timp ala o sa castige cel mai mult. Incepeti sa va documentati despre value investing si invatati despre growth stocks, ce criterii trebuie sa indeplineasca, etc. Pe langa asta analizati daca actiuniile dorite au un pret corect sau sunt prea scumpe.

#61
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
^^^
De acord. Poate e un loc destul de potrivit sa las aici si un link la ultimul meu clip, e despre unele criterii esentiale de urmarit la growth stocks. Poate ii e util cuiva (de mentionat ca nu e despre ponturi de cateva zile sau penny stocks care pot creste de 10 ori intr-o luna, ci despre lucruri la care m-as uita cand iau o actiune de crestere pe termen mediu-lung).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NcOYT52mvVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un lucru care mai puteam probabil sa-l mentionez acolo e balance sheet-ul. Dar nici as putea spune ca e asa de crucial pt companiile growth, dat fiind ca multe din ele fac share dilution dupa ce le creste pretul actiunii (e.g. Tesla, Nio, Roku), care in general e mai corelat de cresterea lor in stadii incipiente decat de balance sheet.

Edited by pumbacu90, 22 February 2021 - 12:18.


#62
SiLvIu9

SiLvIu9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2010
Baietii de pe wsb s-au pus iar pe gme,au prins curaj cand l-au vazut pe "lideru" lor de pe reddit la tv Posted Image).

Edited by SiLvIu9, 22 February 2021 - 14:54.


#63
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Să fie ei sănătoși ..... mass suicide :).

Piața e în continuare roșie, și mă aștept să mai avem de suferit cel puțin și saptamana asta ( corecția nu s-a încheiat încă)
Ce-am făcut : am restrâns speculațiile si am cumpărat în fiecare zi  în dip  NIO si PLTR, astfel încât pierderea pînă in acest moment este de -400 USD. Mă aștept sa scadă în continuare.
Per total portofoliu : - 1.500 USD :). Mă aștept ca pînă la sfârșitul corecției sa ajung la un -2500 / -3.000 USD.Nu disper, îmi asum. Bursa nu e doar pentru câștiguri.

Ce-am făcut ieri : cumparat CTB

Planuri pe ziua de azi : Am păstrat 1k USD ptr. un eventual in and out rapid, așa că voi ține sub ochi următoarele : NBY  CTIB


View PostHawkie, on 22 februarie 2021 - 08:17, said:

Tipul doar pune "ponturi" la mâna a doua, e clar că și el le ia de undeva.

Parțial adevărat.
Ce e clar însă, e faptul că au fost ponturi extrem de bune care au adus randamente de 30-40% și chiar mai mult. OGI,CLEU,ANVS WNW, etc ..te puteau face fericit pentru tot anul .) ... dacă ți-ai fi încercat norocul
Este irelevant de unde iau informațiile, nu te ajută cu nimic, dar ca idee folosesc informațiile oferite de 3 site-uri de news, 1 youtuber, si 1 platforma de tranzactionare care nu e disponibilă ptr. Europa ( din păcate)

#64
Jeneamd

Jeneamd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.02.2018
Ce youtuber urmărești?

Sau e secret? :))

#65
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Posthyp3rion, on 23 februarie 2021 - 10:22, said:




Ce e clar însă, e faptul că au fost ponturi extrem de bune care au adus randamente de 30-40% și chiar mai mult. OGI,CLEU,ANVS WNW, etc ..te puteau face fericit pentru tot anul .) ... dacă ți-ai fi încercat norocul


Asa este , ponturile au fost ff bune. Din pacate problema e de timing , pana postezi tu , pana  citim noi aici , actiunea a zburat .
Trebuie prins momentul, a doua zi unele s-au dus in cap ; trebuie sa ai stomac pt asa ceva :)
Eu personal , dupa ce o vad 20-30% in premarket nu mai am curaj sa ma bag , desi unele s-au dus 80-100%.

#66
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,057
  • Înscris: 10.04.2006
Se numește pump and dump.
Cumpără la preț mic, dau sfaturi fraierilor să cumpere și apoi le vinde la suprapreț.
Prețul cade înapoi la cât era, iar fraierii rămân holding bags.
Mai bine nu v-ați baga la asa ceva.

#67
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View PostNenea Zap, on 23 februarie 2021 - 12:14, said:

Se numește pump and dump.
Cumpără la preț mic, dau sfaturi fraierilor să cumpere și apoi le vinde la suprapreț.
Prețul cade înapoi la cât era, iar fraierii rămân holding bags.
Mai bine nu v-ați baga la asa ceva.

Te-nșeli Posted Image.
1. În primul rând nu sunt un fraier, așa cum nici tu, sau restul de pe aici nu sunt fraieri.
2. Subiectul topicului este ponturi zilnice ... n-am îndemnat pe absolut nimeni să cumpere sau să vândă la un anumit timing/preț. Am spus doar ce fac eu.(poti face  diferența, nu ?!)
3. Dacă crezi ca putem mișca prețul în sus sau în jos .... la fel, te-nșeli nu cred că ești atât de naiv să crezi asta.
4. Sunt acțiuni care au picat la loc, sunt acțiuni care s-au dus sus și au rămas acolo.
5. Nimeni nu trebuie să se bage la speculă dacă nu e conștient de riscuri. Cred că toată lumea de aici are un plan care și-l pune în aplicare. Personal am investit 60% in acțiuni medium term ( 3-5 ani) iar restul e un risc asumat.
6. În chintesența ei, bursa e o speculă continuuă structurată pe mai multe nivele.

Hai noroc Posted Image și să avem parte de bine.

Edited by hyp3rion, 23 February 2021 - 13:14.


#68
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,057
  • Înscris: 10.04.2006
Nu mă refeream la tine personal, scuze dacă asta ai înțeles :)
Spuneam despre cum funcționează astea.
Și de obicei sunt mulți pe YouTube care dau ponturi care fix asta fac.
După cum ai menționat, timing ul de la un pont uploaded pe YouTube, până ajungi tu să îl vezi și să cumperi, deja se întâmplă multe între timp.

Era mai mult pentru @jeneamd care întreba de ponturi pe YouTube.


#69
Jeneamd

Jeneamd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.02.2018
Myltumesc, NeneaZap :))

Nici eu nu întrebam neaparat de pump and dumb, ci mai degrabă despre oameni care fac DD si care se împart cu anumite ponturi pe termen scurt.

Si asa cum spunea și Hyperion mai sus, nu este obligatoriu ca fiecare trading youtuber sa faca pump and dumb.

#70
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View PostJeneamd, on 23 februarie 2021 - 13:27, said:

nu este obligatoriu ca fiecare trading youtuber sa faca pump and dumb.
It couldn't get any better than this. :)

#71
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Decat sa balbai 50-100 de euro in ceva de face +100% prefer sa vars 2000 de euro in ceva ce face +10% (e dublu profitul)

#72
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Posthyp3rion, on 23 februarie 2021 - 10:22, said:

Ce-am făcut : am restrâns speculațiile si am cumpărat în fiecare zi  în dip  NIO si PLTR, astfel încât pierderea pînă in acest moment este de -400 USD. Mă aștept sa scadă în continuare.
Per total portofoliu : - 1.500 USD Posted Image. Mă aștept ca pînă la sfârșitul corecției sa ajung la un -2500 / -3.000 USD.Nu disper, îmi asum. Bursa nu e doar pentru câștiguri.

Ieri a fost ziua cu cea mai mare pierdere de până acum
Daca înainte de deschidere, eram undeva la -1.500 pe minus per total, după deschidere doar pierderea pe NIO era de 1000. Per total portofoliul vreo -2.800. M-am liniștit, am mers, am tras o țigară după care am revenit să văd ce dracu fac.
Primu lucru -  NIO era pe la 43-44, am incărcat rapid un ordin de 1k. Sunt convins ca-n grabă nu ne mai intalnim cu el la 44 (*sper). Dacă eram băiat deștept pompam direct 3k și stăteam liniștit să crească, dar trecem peste
În primele ore n-am închis nimic ...am zis să aștept să văd ce se-ntampla. Bine am făcut, pentru că până la urmă piața sau cel puțin unde am acțiuni și-a revenit cât de cât.Nu mult, dar îndeajuns să stau liniștit. Azi văd ca SPY-ul e in urcare, deci e bine.

View Posthyp3rion, on 23 februarie 2021 - 10:22, said:

Planuri pe ziua de azi : Am păstrat 1k USD ptr. un eventual in and out rapid, așa că voi ține sub ochi următoarele : NBY  CTIB

Da, am cumpărat CTIB Posted Image, cu profit rezonabil. 100-200 pe zi nu e chiar de lepădat.

Azi mi-am promis că nu mai fac nimic decât să pun la punct portofoliul.


L.E.

View PostJeneamd, on 23 februarie 2021 - 11:50, said:

Ce youtuber urmărești?
Sau e secret? Posted Image)

Nu e secret dar nu cred că e foarte relevant, fiind un no name între atâtea vedete.

E Wagner Saucedo, și îl urmăresc pentru news-uri legate de NIO și Tesla în special. Altu pe care îl urmăresc mai rar e Paul
Așa cum spuneam, ambii sunt no name.

Attached Files


Edited by hyp3rion, 24 February 2021 - 15:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate