Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Ponturi zilnice bursa

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
596 replies to this topic

#19
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 business11, on 11 februarie 2021 - 10:52, said:

Eu detin actiuni care le-am achizitionat de 15 ani de zile, care au actual o performanta de peste 1000%. Pe langa asta majoritatea actiuniilor pe care le detin si le tin longterm, imi platesc dividende. Spre exemplu un credit la un imobil este platit automat de dividende. Restul de 10% ma joc cu ei si incerc mereu sa ii inmultesc, dar daca stau sa calculez castigurile anual din daytrading si shortterm sunt mult mai scazute fata de longterm.
Cand scrieti genul asta de mesaje de ce nu detaliati si voi ce actiuni. Asa ca este de porc sa postezi aiurea.

Eu pun print screen din etoro, am si pus pe forum cu asa zisul portofoliu ca sunt inca la inceput.

 User36, on 10 februarie 2021 - 18:45, said:

Eu la 30 de ani, daca as sti ca la 40 sunt milionar in dolari cu 10k investiti, as cam astepta long term. Tu nu ai vrea ca in 10 ani sa fii sa inteleg? Posted Image Urmariti si EXPI, azi a avut o rectificare frumoasa, urmeaza un split in curand. Oricum e o aberatie ce ai spus in legatura cu tesla la 2 dolari in 10 ani. Poate vrei sa spui ca ar putea fi cea mai valoroasa companie din lume, de departe.
Cred ca tesla o sa tot creasca ca ei vor cu zborurile alea civile pe rachete sa aduca o noua sursa de cashflow.

 loveparade, on 10 februarie 2021 - 18:40, said:

Apple nu-l vad sa reziste in timp 30 de ani, si cam la orice actiune de pe piata m-as gandi, nici una nu rezista 30 de ani.
Ineptia ca bagi 10 000 RON, ca la batranete sa fi miliardar... chiar nu-i vad rostul, e o prostie curata!
Va invatat bine Iliescu dupa 1990: Marea privatizare. Au vandut tot, romanilor le-au dat actiuni. Romanii bucurosi. Cand au mers sa-si scoata banii pe actiuni, valorau 10 bani, 50 bani, 1 leu.

Romanii cu actiunile, FNI-ul si Caritasul nu s-au invatat minte niciodata. Recent a fost un short-squezze. Altii trag tunuri in 2-3 zile, voi puneti banii pe 30 de ani, Bravo Romani!
Iti dai seama ca daca o firma incepe sa pice nu te duci cu ea la fund ca ultimul sobolan, dar asa ca gandire este bine sa nu te uiti prea des in portofoliu ca o iei pe aratura.
Prima zi, eram cativa dolari pe luna, am mai cumparat ceva Coca cola, Realty, zic eu pentru dividente, se inchide bursa si tesla era mult pe minus, mi-a facut un indoitura in buget si alea cumparate pentru dividente au crescut, m-am amuzat.
Asa prima lectie este aia cu termn lung. Daca vrei termen scurt de apuci de pariuri sportive.

Si ca fapt divers, statul a dat actiuni sl la SIF-uri, cine a avut actiuni la SIF primite de la stat acum valorau o suma destul de mare.
Cine le-a pastrat.
Ai mei le-au vandut, tin minte ca era coada la vanzarea lor dar ca am luat o suma destul de mare pe ele.

Nu erau ei cu bursa, actiunile, nici nu stiu cum le-au primit.

 AlleXyS1, on 10 februarie 2021 - 14:42, said:

mie imi e putin greu sa inteleg acest long-term (10 - 30 ani). E prea long Posted Image))) Nu suntem companii sa rabdam si traim atat Posted Image)) eu cand aud short/long term, ma gandesc la 1 luna - 2 maxim 3 ani shortterm si de la 3ani+ poti incepe sa zici longterm. Daca te apuci la 40 ani de bursa, e putin probabil sa joci long term, pentru ca s-ar putea sa nu apuci termenul ala maxim Posted Image)) exclus gandurile cu "lasam copiilor si nepotilor" Posted Image)
Tu cred ca intelegi ca daca o firma merge de cacao, te uiti si urmaresti situatia financiara, daca treaba merge nasol o sa vinzi.
Discutia este pe termen lung, adica sa nu te zgarcesti si sa retragi bani pe ele.
Oricum realitatea este ca majoritatea de aici avem bani de care nu ne atingem.
Am titluri de stat care de cativa ani nu m-am atins de ele.

Eu am mai zis, ce legatura are varsta cu bursa? Discutia este bazata pe procente.
Iti da banca mai multe procente ca bursa? Ai vreun avantaj daca pastrezi bani in valuta cash? Sau cash in lei?
Discutia nu este sa ajungi milionar in euro, discutia este sa tot economisesti, sa iti traiesti viata, sa te bucuri de ea si sa ai acolo ceva pus deoparte.

Si desigur "Diversifica". Eu depun la bursa bani extra, ceva ce nu ma uit in aplicatie pe etoro sa crape inima in mine ca de ieri pana astazi am pierdut 50 de lei si ca puteam sa cumpar 2-3 pachete de tigari.

 2Unlimited, on 10 februarie 2021 - 13:46, said:

Am avut actiuni de vreo 10.000 lei. In 2 saptamani la cum varia cursul am spus ca innebunesc. Actiunile nu sunt pentru mine.
Cred ca te-am intrebat mai sus.
Ce aplicatie foloseai?
Ce actiuni, la ce firme erau.

De ce am pus intrebarile alea?
Pentru ca ete vreau sa imi stabilesc anumite zile in care sa intru in aplicatie, sa nu stau toata ziua cu privitul pe acolo.
Oricum sunt bani de cheltuiala, adica mi-ar parea rau sa pierd sumele respective dar nu este ceva din categoria daca cumva bursa pica o sa ma duc sa ma scot singur la produs ca nu am bani sa platesc ratele.

Edited by DuskGerman, 11 February 2021 - 11:13.


#20
Jeneamd

Jeneamd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.02.2018
Am luat HCMC, NSPR, ABEPF si OPEN.

OPEN cred ca o voi tine long-term.

#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 Jeneamd, on 11 februarie 2021 - 11:23, said:

Am luat HCMC, NSPR, ABEPF si OPEN.

OPEN cred ca o voi tine long-term.

Pe ce platforma tranzactionezi ?
Eu in Revolut nu le am. Cred ca Revolut are destul de putine actiuni disponibile...

#22
Jeneamd

Jeneamd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.02.2018

 Magicwisewolf, on 11 februarie 2021 - 12:14, said:

Pe ce platforma tranzactionezi ?
Eu in Revolut nu le am. Cred ca Revolut are destul de putine actiuni disponibile...

Trading 212.

#23
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

 DuskGerman, on 11 februarie 2021 - 11:11, said:

Cand scrieti genul asta de mesaje de ce nu detaliati si voi ce actiuni. Asa ca este de porc sa postezi aiurea.

Sper ca nu intrebi asta sperand sa-i replici performanta.

 DuskGerman, on 11 februarie 2021 - 11:11, said:

Tu cred ca intelegi ca daca o firma merge de cacao, te uiti si urmaresti situatia financiara, daca treaba merge nasol o sa vinzi.

Studiile spun ca investitorii de retail vand actiunile cu profit mai devreme si actiunile cu pierderi mai tarziu decat ar trebui. Crezi ca tu o sa reusesti sa cumperi si sa vinzi la momentele potrivite?

#24
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
salut.
ati luat careva fonduri mutuale de la ING? ce parere aveti despre ele?
multumesc!

#25
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 c_alecs, on 11 februarie 2021 - 12:28, said:

Sper ca nu intrebi asta sperand sa-i replici performanta.

Studiile spun ca investitorii de retail vand actiunile cu profit mai devreme si actiunile cu pierderi mai tarziu decat ar trebui. Crezi ca tu o sa reusesti sa cumperi si sa vinzi la momentele potrivite?
Curiozitate, transparenta.

E pe naiba, pentru inceput cumperi si sper ca or sa urce ca pret.
Eu am facut un buget pentru bursa si mai inainte am frecat contul demo.
Doar ca pe demo este cumva ca sexul in vis, nu suna bine, pe conutul demo nu simti nimic. Pe sume adevarate deja te uiti cand vezi 10 dolari pierdere de pe o zi pe alta, si cu cat cumperi mai multe actiuni, cu atat se mareste "emotia".

 Gbr_smt, on 11 februarie 2021 - 13:21, said:

salut.
ati luat careva fonduri mutuale de la ING? ce parere aveti despre ele?
multumesc!
Pai hai sa iti spun cum statea treaba pe vremea cand ING avea o pagina mai prietenoasa, adica mai transparenta si gaseai toate informatiile pe o singura pagina.
1 - Nu au asa de mare procentajul pe an.
2 - Ai taxe de administrare.
3 - Trebuie sa platesti 10% catre anaf.

Inainte toate datele astea, inclusiv graficul ala cu fonduri mutuale era pe pagina ING, doar ca nu stiu cate persoane reuseau sa fraiereasca cu procentajul/profitabilitatea mica + comisioane de administrare + ca trebuie sa depuna declaratie la anaf pe partea de castig.
Deci caca.

 Magicwisewolf, on 11 februarie 2021 - 12:14, said:

Pe ce platforma tranzactionezi ?
Eu in Revolut nu le am. Cred ca Revolut are destul de putine actiuni disponibile...
Din ce am observat etoro si trading212 is tatici pe asa ceva.
Eu aveam cont pe etoro si demo pe trading212. Pe trading212 am facut demo si cand sa fac cont s-au pomenit cei de la redit cu GMS si robinhood si a bubuit numarul conturilor noi si momentan este blocata inregistrarea, cred ca nu exagerez daca zic ca de saptamana trecuta sunt pe lista aia de asteptare sa imi fac cont pe trading 212 ca la ei doream doar ca etoro s-a activat mai repede.

Edited by DuskGerman, 11 February 2021 - 13:45.


#26
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Am avut, dar le-am vandut. Comisioane de administrare prea mari.

NN (L) International Romanian Equity - 2.99%
NN (L) International ING Dinamic - 2.81%

Edited by c_alecs, 11 February 2021 - 13:57.


#27
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

 hyp3rion, on 10 februarie 2021 - 10:32, said:

  Lista pe ziua de azi :

VERU - plasat azi dimineața ordin de cumpărare.
IDEX - dacă scade azi sub 5.1, intenționez să cumpăr.

Ieri a fost o zi cam bloddy, si nu mă refer neaparat la VERU si IDEX, asa că pe ziua de azi nu prea avem bani de speculă.
Din portofoliu toate au avut scaderi, singurele active care s-a miscat in sus fiind AMD si OGI care a facut un profit de porc (2,75 BUY- SELL la 5.10). Tin sub observatie si NIO care a mancat rau din profit.

Ca idee azi as lua CRISpe care-l vad cu 2 cifre incepand de maine.

Attached Files

  • Attached File  X1.jpg   18.88K   52 downloads


#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,798
  • Înscris: 13.07.2011

 DuskGerman, on 11 februarie 2021 - 11:11, said:

Cand scrieti genul asta de mesaje de ce nu detaliati si voi ce actiuni. Asa ca este de porc sa postezi aiurea.

Eu pun print screen din etoro, am si pus pe forum cu asa zisul portofoliu ca sunt inca la inceput.


Pentru ca nu are rost sa postez ce actiuni am cumparat eu acum 15 ani de zile. Daca le-ai cumpara astazi nu stiu daca vei avea o crestere identica in urmatorii 10 ani sa spunem.

In orice caz de 1 an de zile poti sa cumperi ce vrei, ca oricum creste aproape mereu. Indiferent de date fundamentale actiuniile cresc pentru ca oamenii cauta alternative de investitie. Cum imobiliarele pentru multi sunt prea scumpe, iar resursele naturale, obligatiuniile de stat sau alte alternative ori sunt prea complicate, ori ofera o rendita prea slaba, oamenii incep sa isi mute capitalul in actiuni.

Actiuni care cred in ele si sunt de viitor: Paypal, Etsy, Pinterest.

#29
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
OCGN, o companie farmaceutica specializata in tratamente pentru ochi, a fost 1.81$ apoi au batut palma cu o companie de farmaceutice din India pentru a se apuca de un vaccin anticovid saptamana trecuta iar actiunea a sarit la aproape 16$ acum 2-3 zile. Momentan este in scadere deoarece lumea isi marcheaza profitul. Este de urmarit. Platforma este Trading 212

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,798
  • Înscris: 13.07.2011
Atentie mare la OCGN, are cota short foarte ridicata. Pe langa asta vaccin-ul lor COVID-19 a fost aprobat de urgenta in India fara sa treaca de faza 3 de studii si cercetare. In America vor sa lanseze COVAXIN-ul (unde castiga 45% din castiguri), dar la fel vaccinul se afla in studii actual si eficienta ar fi undeva la 60%.

Am cumparat OCGN cu 41 de centi in vara 2020 si l-am vandut cu 10€ la inceput de saptamana. A fost un high-risk investment care nu l-as recomanda. Fundamental vorbind OCGN este un rahat.

#31
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View Posthyp3rion, on 11 februarie 2021 - 14:15, said:

Tin sub observatie si NIO care a mancat rau din profit.

Another bloddy day yesterday, cum zice americanu. S-au cam dus majoritatea din portofoliu in cap. Singurele rămase pe + AMD și SNOW.
După cum ziceam am ținut sub observație si vândut NIO ieri ( cumpărat la 57), după care am reînceput sa cumpăr la prețuri între 60 - 61.5. In after hours văd ca are creștere ....... sper ca se va menține si pe parcursul zilei.

Ca pont pe ziua de azi aș merge pe WNWși CLEUcu recomandarea de sell la + 10%. Sau cel puțin așa voi face eu. Investiție  .....300 pe fiecare.

Attached Files



#32
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Ce actiuni recomandati pe shortterm si longterm?
Momentan pentru longterm, detin AMC , NIO si Tesla.

Edited by Munst, 12 February 2021 - 10:56.


#33
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
Dintre cele 3 de sus aș merge doar  pe NIO și TESLA (doar dacă te ține buzunarul sa dai 800+/share)

Attached Files



#34
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Posthyp3rion, on 12 februarie 2021 - 09:33, said:



Ca pont pe ziua de azi aș merge pe WNWși CLEUcu recomandarea de sell la + 10%. Sau cel puțin așa voi face eu. Investiție  .....300 pe fiecare.

Le-ai luat deja /

Ca vad ca in premarket sunt la cer , mai ales CLEU ?
Daca nu ai cumparat deja, mai cumperi la preturile astea ?

#35
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
Am dat de news, la 10 minute fix după closed market Posted Image. Știrea fusese postată cu 40 minute înaintea închiderii bursei, deci aveam timp berechet, da nah ..... nu le poți avea pe toate.
Posibil să cumpar, dar cu siguranță nu la deschidere Posted Image. Merită ținut sub observație.
Eventual trage un ochi și la VERU
S-ar putea să merite un 20 azi.

Edited by hyp3rion, 12 February 2021 - 14:54.


#36
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Posthyp3rion, on 12 februarie 2021 - 14:42, said:

Am dat de news, la 10 minute fix după closed market Posted Image. Știrea fusese postată cu 40 minute înaintea închiderii bursei, deci aveam timp berechet, da nah ..... nu le poți avea pe toate.


Ce news ?  CLEU vad ca este deja peste 100%.

Din pacate , la noi stirile ajung mai tarziu si deja s-a dus mult in sus , trebuie sa ai mare noroc sa le citesti printre primii...oricum unii le stiu inainte de presa , evident.

Edited by kriiss, 12 February 2021 - 16:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate