Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ponturi zilnice bursa

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
596 replies to this topic

#1
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Deschid acest topic în ideea de a împărtăși fiecare ce ponturi aveți pentru ziua în curs, sau ce considerați că are potențial de creștere in următoarele 24 ore.

  Lista pe ziua de azi :

OGI -  cumpărat Vineri, a avut o creștere frumoasă, azi sunt toate șansele să depăseasca  5 USD
VERU - plasat azi dimineața ordin de cumpărare.

Sub observație

IDEX - dacă scade azi sub 5.1, intenționez să cumpăr.

Edited by hyp3rion, 10 February 2021 - 10:36.


#2
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Am 20$ pe BLSP de vreo 2 zile, sper sa scot in curand vreo 40 :)) *emoji-uri cu racheta*

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Eu am pariat anul trecut pe Gannet Co (o companie din media - au inclusiv USA Today), la inceput de pandemie... din toamna anul trecut creste zilnic si ma gandesc sa scot ca deja vad 265% profit!

#4
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
AMC am incredere ca pretul se va ridica brusc in urmatoarele 2 săptămâni

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Urmariti A2DTE9, are un medicament impotriva cancerului de san cu metastaze, care se pare ca functioneaza foarte bine in testele efectuate pana in prezent. Medicamentul asteapta aprobarea (de urgenta) FDA in America, care se pare ca este asteptata luna aceasta. Maine compania are o conferinta de presa, posibil sa avem ceva anunturi noi.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Am avut actiuni de vreo 10.000 lei. In 2 saptamani la cum varia cursul am spus ca innebunesc. Actiunile nu sunt pentru mine.

#7
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
La ce astea aveai acțiuni?
Ce broker?

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
La bursa trebuie sa inveti sa ai rabdare, cursurile sunt volatile si depind de cerere si oferta. La inceput te uiti din ora in ora la cursuri sa vezi cum evolueaza, in timp chiar si uiti de ele si te mai uiti odata pe saptamana, dupaia odata pe luna si asa mai departe. Eu 90% investesc longterm, adica 10-30 de ani, dar am si 10% bani cu care ma joc aproape saptamanal.

#9
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postbusiness11, on 10 februarie 2021 - 14:28, said:

La bursa trebuie sa inveti sa ai rabdare, cursurile sunt volatile si depind de cerere si oferta. La inceput te uiti din ora in ora la cursuri sa vezi cum evolueaza, in timp chiar si uiti de ele si te mai uiti odata pe saptamana, dupaia odata pe luna si asa mai departe. Eu 90% investesc longterm, adica 10-30 de ani, dar am si 10% bani cu care ma joc aproape saptamanal.

mie imi e putin greu sa inteleg acest long-term (10 - 30 ani). E prea long :)))) Nu suntem companii sa rabdam si traim atat :))) eu cand aud short/long term, ma gandesc la 1 luna - 2 maxim 3 ani shortterm si de la 3ani+ poti incepe sa zici longterm. Daca te apuci la 40 ani de bursa, e putin probabil sa joci long term, pentru ca s-ar putea sa nu apuci termenul ala maxim :))) exclus gandurile cu "lasam copiilor si nepotilor" :))

#10
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016

View PostAlleXyS1, on 10 februarie 2021 - 14:42, said:


mie imi e putin greu sa inteleg acest long-term (10 - 30 ani). E prea long Posted Image))) Nu suntem companii sa rabdam si traim atat Posted Image)) eu cand aud short/long term, ma gandesc la 1 luna - 2 maxim 3 ani shortterm si de la 3ani+ poti incepe sa zici longterm. Daca te apuci la 40 ani de bursa, e putin probabil sa joci long term, pentru ca s-ar putea sa nu apuci termenul ala maxim Posted Image)) exclus gandurile cu "lasam copiilor si nepotilor" Posted Image)

pai sa presupunem ca ti-ai luat case, masini etc, si tot ai un venit extra pe care trebuie sa il parchezi undeva, atunci evident va vei juca pe bursa long term , ca varianta de a lasa copiilor 10 conturi bancare de economii cu 0% interest a murit

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Si mie imi este greu sa inteleg ineptia asta de long-term (10 - 30 ani). Cine dracu traieste atat? Tesla a fost 50$, a fost 890$, acum e imediat 800$.
Peste 10-30 de ani in nici un caz nu va mai fi 2000...3000$ cat viseaza unii. Vor fi o gramada de masini electrice si Tesla va mai valora peste 10 ani: 2$/ actiune!
La fel cu toate celelalte, se vor schimba manageri intre timp, vor fi concedieri, prostii, etc.
Apple nu-l vad sa reziste in timp 30 de ani, si cam la orice actiune de pe piata m-as gandi, nici una nu rezista 30 de ani.
Ineptia ca bagi 10 000 RON, ca la batranete sa fi miliardar... chiar nu-i vad rostul, e o prostie curata!
Va invatat bine Iliescu dupa 1990: Marea privatizare. Au vandut tot, romanilor le-au dat actiuni. Romanii bucurosi. Cand au mers sa-si scoata banii pe actiuni, valorau 10 bani, 50 bani, 1 leu.

Romanii cu actiunile, FNI-ul si Caritasul nu s-au invatat minte niciodata. Recent a fost un short-squezze. Altii trag tunuri in 2-3 zile, voi puneti banii pe 30 de ani, Bravo Romani!

#12
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Eu la 30 de ani, daca as sti ca la 40 sunt milionar in dolari cu 10k investiti, as cam astepta long term. Tu nu ai vrea ca in 10 ani sa fii sa inteleg? Posted Image Urmariti si EXPI, azi a avut o rectificare frumoasa, urmeaza un split in curand. Oricum e o aberatie ce ai spus in legatura cu tesla la 2 dolari in 10 ani. Poate vrei sa spui ca ar putea fi cea mai valoroasa companie din lume, de departe.

Edited by User36, 10 February 2021 - 18:54.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Pe ce platforme / site-uri tranzactionati ?
Care sunt cele mai ok si au comisioanele cele mai mici ?

#14
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View Postloveparade, on 10 februarie 2021 - 18:40, said:

Si mie imi este greu sa inteleg ineptia asta de long-term (10 - 30 ani). Cine dracu traieste atat? Tesla a fost 50$, a fost 890$, acum e imediat 800$.
Peste 10-30 de ani in nici un caz nu va mai fi 2000...3000$ cat viseaza unii. Vor fi o gramada de masini electrice si Tesla va mai valora peste 10 ani: 2$/ actiune!
La fel cu toate celelalte, se vor schimba manageri intre timp, vor fi concedieri, prostii, etc.
Apple nu-l vad sa reziste in timp 30 de ani, si cam la orice actiune de pe piata m-as gandi, nici una nu rezista 30 de ani.
Ineptia ca bagi 10 000 RON, ca la batranete sa fi miliardar... chiar nu-i vad rostul, e o prostie curata!
Va invatat bine Iliescu dupa 1990: Marea privatizare. Au vandut tot, romanilor le-au dat actiuni. Romanii bucurosi. Cand au mers sa-si scoata banii pe actiuni, valorau 10 bani, 50 bani, 1 leu.

Romanii cu actiunile, FNI-ul si Caritasul nu s-au invatat minte niciodata. Recent a fost un short-squezze. Altii trag tunuri in 2-3 zile, voi puneti banii pe 30 de ani, Bravo Romani!

mai documentează-te. aberezi :)

#15
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008

View PostMagicwisewolf, on 11 februarie 2021 - 00:05, said:

Pe ce platforme / site-uri tranzactionati ?
Care sunt cele mai ok si au comisioanele cele mai mici ?

Eu folosesc RobinHood. Cred ca functioneaza doar in SUA, nu cred ca merge in Europa. Is incepator si deocamdata ma "joc", nu prea inteleg multe, dar am facut ceva profit. Am inceput in 15 septembrie 2020. Webull am auzit ca este bun, dar ma cam depaseste putin, inca nu prea il inteleg, dar incerc sa ii dau de cap incet incet

#16
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postloveparade, on 10 februarie 2021 - 18:40, said:

Si mie imi este greu sa inteleg ineptia asta de long-term (10 - 30 ani). Cine dracu traieste atat? Tesla a fost 50$, a fost 890$, acum e imediat 800$.
Peste 10-30 de ani in nici un caz nu va mai fi 2000...3000$ cat viseaza unii. Vor fi o gramada de masini electrice si Tesla va mai valora peste 10 ani: 2$/ actiune!
La fel cu toate celelalte, se vor schimba manageri intre timp, vor fi concedieri, prostii, etc.
Apple nu-l vad sa reziste in timp 30 de ani, si cam la orice actiune de pe piata m-as gandi, nici una nu rezista 30 de ani.
Ineptia ca bagi 10 000 RON, ca la batranete sa fi miliardar... chiar nu-i vad rostul, e o prostie curata!
Va invatat bine Iliescu dupa 1990: Marea privatizare. Au vandut tot, romanilor le-au dat actiuni. Romanii bucurosi. Cand au mers sa-si scoata banii pe actiuni, valorau 10 bani, 50 bani, 1 leu.

Romanii cu actiunile, FNI-ul si Caritasul nu s-au invatat minte niciodata. Recent a fost un short-squezze. Altii trag tunuri in 2-3 zile, voi puneti banii pe 30 de ani, Bravo Romani!
Hai ca am ras. Tu vezi ce aberezi aici? Compari stocks cu sisteme piramidate? ETF-uri, fonduri, ai auzit de asa ceva?

#17
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostMagicwisewolf, on 11 februarie 2021 - 00:05, said:

Pe ce platforme / site-uri tranzactionati ?
Care sunt cele mai ok si au comisioanele cele mai mici ?

Trading212 pentru investitii. N-au comisioane, abia de la 2000 euro depusi au comision 0.7% din suma depusa (prin transfer bancar e gratuit, dar cred ca nu instant). E enervant totusi ca esti obligat sa alegi o moneda EUR, $ sau RON si in functie de cursul valutar, mai poti pierde/castiga si acolo ceva centi :D eu am ales EUR, iar cum majoritatea stocurilor sunt in $, la una am -0.57% din cauza devalorizarii euro de la data achizitiei pana acum, iar la alta am +0.26%. Dar, pare bun pentru incepatori

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Eu detin actiuni care le-am achizitionat de 15 ani de zile, care au actual o performanta de peste 1000%. Pe langa asta majoritatea actiuniilor pe care le detin si le tin longterm, imi platesc dividende. Spre exemplu un credit la un imobil este platit automat de dividende. Restul de 10% ma joc cu ei si incerc mereu sa ii inmultesc, dar daca stau sa calculez castigurile anual din daytrading si shortterm sunt mult mai scazute fata de longterm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate