Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

SH, nou sau piața gri?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostDizlpower, on 05 februarie 2021 - 19:13, said:

Nu am luat niciodata teapa de pe OLX, am cumparat si nou (la body as prefera nou) de la f64 si/sau e-infin, dar am luat si camere second de pe olx sau okazii.ro (unde vanzatorul avea si cotatii).

Nu sunt toti escroci...si eu am vandut x-t3 pe OLX, am vandut si cumparat obiective si a fost totul ok.

Oricum trebuie sa fii atent, de exemplu daca ar fi sa aleg intre Canon 6D si Canon 5d mkIII, as alege second oricand, pentru ca nu este o camera foarte folosita la nunti etc.

Nu am inteles eu bine sau ai spus ca 6D si 5Dmk2 nu sunt asa folosite la nunti? Sunt 2 dintre cele mai folosite aparate pe partea de nunta, 5Dmk3 pana recent cred ca era chiar cel mai folosit pe poze iar 6D intr-o vreme foarte folosit pe video. Doar D750 cred ca rivalizeaza cu gradul de uzura la nunti al lui 5Dmik3 si mai nou, Sony A3

Eu am cumparat second, am avut probleme doar de 2 ori cu un D700 ce a venit decalibrat la focus iar vanzatorul a acceptat retur si cu un 35 f/2D care a venit defocalizat si asa a ramas pana l-am dat mai departe.

Gri am cumparat un aparat D750 de pe ebay nou si de pe e-infin altul, cel de pe ebay a venit cu mici problemute de soft, il folosesc si are 220.000 de cadre, cel de pe einfin e perfect, are 300.000 de cadre in prezent

Nou am cumparat mai demult din RO dar nu mai fac din astea, intr-o vreme SKIN vindea camere nikon din loturi lamai si nu am nimic de castigat sa iau de aici si sa platesc mai mult

Vad ca pe aparatura nikon cel putin in Romania preturile au devenit cam ca pe einfin deci cine stie, poate urmatoarea camera va fi totusi luata de pe F64 sau yellowstore

Edited by nicolaie, 06 February 2021 - 03:47.


#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postnicolaie, on 06 februarie 2021 - 03:46, said:

intr-o vreme SKIN vindea camere nikon din loturi lamai
Sunt curios de ce-ar fi facut asta... ca tot ei ar pierde, suportand costurile garantiei.

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 06 februarie 2021 - 10:30, said:

... ca tot ei ar pierde, suportand costurile garantiei.
Nu le deconteaza Nikon?

Edited by crokodilu, 06 February 2021 - 10:33.


#22
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004

View Postnicolaie, on 06 februarie 2021 - 03:46, said:

Nu am inteles eu bine sau ai spus ca 6D si 5Dmk2 nu sunt asa folosite la nunti? Sunt 2 dintre cele mai folosite aparate pe partea de nunta, 5Dmk3 pana recent cred ca era chiar cel mai folosit pe poze iar 6D intr-o vreme foarte folosit pe video. Doar D750 cred ca rivalizeaza cu gradul de uzura la nunti al lui 5Dmik3 si mai nou, Sony A3

Eu am cumparat second, am avut probleme doar de 2 ori cu un D700 ce a venit decalibrat la focus iar vanzatorul a acceptat retur si cu un 35 f/2D care a venit defocalizat si asa a ramas pana l-am dat mai departe.

Gri am cumparat un aparat D750 de pe ebay nou si de pe e-infin altul, cel de pe ebay a venit cu mici problemute de soft, il folosesc si are 220.000 de cadre, cel de pe einfin e perfect, are 300.000 de cadre in prezent

Nou am cumparat mai demult din RO dar nu mai fac din astea, intr-o vreme SKIN vindea camere nikon din loturi lamai si nu am nimic de castigat sa iau de aici si sa platesc mai mult

Vad ca pe aparatura nikon cel putin in Romania preturile au devenit cam ca pe einfin deci cine stie, poate urmatoarea camera va fi totusi luata de pe F64 sau yellowstore


M-am exprimat gresit, scuze...am vrut sa spun ca as alege 6D oricand, nicidecum un 5D mkiii :)

#23
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Piata SH implica riscuri mari. Sunt doua categorii de produse :

1. majoritatea produselor sunt prezentate "ca noi" si vandute la 70-75% din pretul standard. Aproape la acelasi pret le poti cumpara noi si cu garantie  de black friday, craciun....etc. Si atunci mai degraba are sens sa la cumperi din magazin cu garantie, decat SH.

2. produsele care par "super ocazii" implica riscurile cele mai mari:
-uneori vanzatorul este constient ca produsul are niste hibe si lasa pretul mai jos fara sa spuna care e motivul;
-alteori produsul poate sa fie intr-adevar OK, dar este ca la jocurile de noroc. Daca joci in continuu, inevitabil ca o sa pierzi.


Eu prefer sa cumpar din magazine atunci cand sunt reduceri bune. De multe ori cumpar produse la noi la pretul la care se vand in mod obisnuit pe OLX.
Pe OLX am luat doua tepe mici. De atunci nu mai cumpar SH decat de la cunoscuti si doar produse folosite putin. Dar grosul produselor il iau din magazin.

Piata gri nu are sens : produse fara garantie, eventual furate.

Edited by katran, 07 February 2021 - 20:45.


#24
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Piata SH - continuare

De 12 ani de cand trag cu DSLR-uri / ML-uri, nu am avut nici cea mai mica defectiune la obiectivele cumparate din magazin. Toate functioneaza perfect si acum.
Am chiar si doua obiective de kit care functioneaza impecabil la 12 ani de la achizitie.

La obiectivele SH este dezastru. Aproape toate obiectivele SH, fie au avut probleme ascunse la achizitie, fie s-au defectat la 1-3 ani dupa.
Am avut asa :
-2 obiective cu probleme ascunse luate de pe OLX, de la necunoscuti. Unul era descentrat, celalalt avea diafragma obosita (facea zgomot).
-3 obiective PRO luate de la cunoscuti care au mers bine o perioada, dar toate au avut probleme dupa 1-3 ani gen : schimbat diafragma sau inelul de WS. Reparatii care costa intre 400..600 de Ron fiecare.
-1 obiectiv de kit care arata ca naiba (lovit, zgariat) dar care totusi functioneaza in parametri. Este adevarat ca am dat o suma modica pe el.


In lumina celor de mai sus, mi se pare foarte pagubos sa cumpar chestii SH.

Edited by katran, 07 February 2021 - 22:31.


#25
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postkatran, on 07 februarie 2021 - 20:37, said:

Piata gri nu are sens : produse fara garantie, eventual furate.

Prin piață gri eu înțeleg e-infin, hdew cameras UK, Panamoz etc.
Când zici furate, nu cred că le poți cumpăra cu factură, cum se întâmplă la magazinele enumerate mai sus.
Probabil că te referi la piața neagră, unde cumperi direct de la bișnițar...

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postbv01, on 08 februarie 2021 - 08:29, said:

Prin piață gri eu înțeleg e-infin, hdew cameras UK, Panamoz etc.


Si amazon.com vinde produse fara garantie internationala si mai ieftine.
Toate magazinele astea fac tranzactiile oficial, la vedere  : emit facturi, platesc taxe, accepta retururi. Nu cred ca le putem considera gri.


Acum 6-7 ani era cineva pe forumul Olympus care a cumparat o camera noua fara acte - o "ocazie".
I s-a blocat la primul update de firmware si a trimis-o in service.
Aia i-au confiscat-o imediat pentru ca facea parte dintr-un lot care fusese furat. Au identificat-o dupa numarul de serie.
Mi se pare ca a trebuit sa dea si o declaratie la politie.

Edited by katran, 08 February 2021 - 12:19.


#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am zis ce inseamna piata gri ceva mai devreme - daca sunt ocolite canalele oficiale, e piata gri. Cu toata factura, taxele (cate s-or plati), retururi.
Surprize apar la garantie; poate si la reparatiile post-garantie. Eu prefer sa nu ma complic, oricum n-as economisi mult.

Nu e de neconceput ca anumite magazine obscure sa vanda si loturi furate.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 08 februarie 2021 - 12:09, said:

I s-a blocat la primul update de firmware si a trimis-o in service.
Seriile cu "probleme" sunt marcate in update-ul de firmare? Daca ai windows piratat nu e apuci sa faci windows update..

#29
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu nu prea cred povestea asta.

#30
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
1. Cred că unii dintre voi faceți o confuzie între piața neagră (produse dubioase, eventual furate, de la firme fantomă, etc.) și piața gri - produse oferite ocolind canalele oficiale; de ex. se aduc din HK, CN, etc.. Cele din urmă sunt cât se poate de "originale", numai că în caz de defect în garanție trebuie returnate la comerciant și plătești transport dus/întors. La produsele oficiale garanția se execută local. Eu am mai luat ocazional produse de piață gri de la Einfin, B&H (pe vremuri) sau Quick Mobile (tot mai demult) - fără probleme. "Dezavantajul" major era un manual în chineză sau un ștecher de încărcător non-EU. Anecdotic: Quick Mobile mi-a înlocuit un EOS 7D care s-a stricat după 22 de luni, cu 2 luni înainte de expirarea garanției "gri". Asta s-a comis fără prea multe discuții.

2. Amatorii de SH ar face bine să caute pe diverse forumuri, inclusiv pe acesta, postări despre cum curăță unii senzorii sau cum își abuzează camerele și obiectivele. Eu însumi am văzut numeroase obiective scăpate pe jos, după care proprietarul zâmbea șmecherește "eh, las' că merge, dacă nu îl pun pe OLX". Baftă!

Edited by calexe, 08 February 2021 - 18:52.


#31
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
LE:
@1 Experiențele mele nu sunt relevante statistic, dar n-am auzit pe nimeni să aibă probleme cu produse de piață gri, dintre cei care pricep ce este aceea piață gri. Adesea însă, mai ales în ultima vreme, avantajul de preț al produselor de piață gri a devenit mai palid, astfel că pentru o mică sumă în plus primești liniștea de a fi asigurat cu garanție locală.

#32
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Într-adevăr, unele mărci nu merită efortul să le iei de pe piața gri. Mă refer aici la unele produse Fujifilm, care pe e-infin nu au niciun avantaj de preț. Desigur, sunt mai ieftine cu 100 lei decât la vânzătorii locali, dar diferența e mult prea mică.
Dar pentru o diferență de 50% ȘI mai mult de 1000 lei, nu am absolut nicio greață să iau de la magazinele gri.
Acum câțiva ani luasem un 12-40 Olympus de la e-infin cu 412 GBP cu transportul inclus. Obiectiv fără niciun cusur, nou nouț, pe care l-am vândut pe OLX cu preț apropiat, parcă 2100 lei. Vândut ca atare, specificat proveniența.


Ieftin ;)

Hell... am cumpărat și white box-uri, adică obiective provenite din kit-uri. :)

#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 08 februarie 2021 - 12:51, said:

Seriile cu "probleme" sunt marcate in update-ul de firmare? Daca ai windows piratat nu e apuci sa faci windows update..

Cred ca update-ul s-a blocat pur si simplu, fara un motiv clar.

Aia care au primit camera in service au identificat seria. Sau poate ca atunci cand au introdus seria in sistem au primit ceva mesaje de avertizare.

#34
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
E-infi după brexit cum e cu taxele vamale?

#35
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Putin cam tarziu raspunsul Posted Image dar e-infin livreaza dintr-un depozit in UE acum asa ca nu ai taxe vamale. Dar preturile au crescut destul de mult si sunt din ce in ce mai putin competitivi.

Pe piata SH, poate e util pentru cineva, am avut de-a face cu doua firme in acest sfarsit de an.

1) kamerastore.com - finlandezi, e ca un talcioc mai mare, unde gasesti tot felul de echipamente, in general chestii mai low-end, mai vechi sau mai rare (e.g: obiective Meyer-Gorlitz Optik pentru cei pasionati de soap bubble bokeh). Taxa fixa de livrare de 10 euro. Evaluarile lor sunt destul de corecte si echipamentul primit corespunde cu ce au descris ei. Totul livrat destul de rapid (3 zile) si impachetat foarte bine. De urmarit, mai ales ca au adesea promotii in care mai reduc cu 10-20% preturile si poti gasi unele chilipiruri pe la ei. Ofera retur 14 zile si nu au garantie la nimic. Buni pentru cand ai GAS si nu vrei sa spargi pusculita.

2) mpb.com - varianta din Berlin (au si in US si UK), astia sunt mai mari si au o gama vasta de echipamente dar preturile sunt destul de apropiate de pretul de lista. Evaluarile sunt un pic optimiste si se refera doar la obiectiv/aparat in sine, nu la accesoriile lui dar de regula precizeaza daca e ceva in neregula cu el (e.g: urme pe elementele interne, motoare care scartaie samd). Au doua optiuni de livrare cu DHL-ul (una lenta de 3-4 zile lucratoare si una Express). Pe optiunea Express, mi-au livrat coletul in 24 de ore de cand a fost confirmata plata. Probabil cel mai bine impachetat colet pe care l-am primit de la o firma (o matrosca de cutii si elemente de protectie). Se lauda ca ofera 6 luni garantie pentru orice lucru SH vandut dar nu tin mortis sa testez asta. Buni pentru cand nu vrei sa platesti pretul intreg dar vrei oaresce confort mental (retur 14 zile, garantie).

Edited by StefanSC, 07 January 2022 - 12:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate