Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SH, nou sau piața gri?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Salut,

Eu unul mi-am exprimat preferințele prin diferite subiecte, anume, la mine piața SH este primul loc, de preferință echipamente luate de piața gri,
De ce? Păi pentru că devalorizarea în timp este neglijabilă, comparat cu un produs nou, luat pe căi oficiale.
Recunosc că până acum nu am luat țeapă, însă am făcut multe achizții la prețuri foarte bune.
Voi ce preferați?

Edited by bv01, 05 February 2021 - 14:43.


#2
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Prefer nou, is prea sarac sa iau SH ( orice ) ca daca am ghinion si se buleste ceva, tot io platesc reparatia.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te referi la echipamente foto de ai postat pe aria asta ?

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
piata gri inseamna lucruri cumparate de la hoti!

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Hai, nu te mai sfii si spune direct: piata gri furate.

#6
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View PostFriskey, on 05 februarie 2021 - 15:23, said:

Hai, nu te mai sfii si spune direct: piata gri furate.

Exemple de magazin grey market:
https://www.e-infin.com/eu-ron/
sau
https://www.hdewcameras.co.uk/

Nu are nicio legătură cu chestii furate.

View Postwaterman, on 05 februarie 2021 - 14:59, said:

Te referi la echipamente foto de ai postat pe aria asta ?

Da, echipamente foto. Obiective / Body-uri / Compacte

View Postrichi_e, on 05 februarie 2021 - 15:21, said:

piata gri inseamna lucruri cumparate de la hoti!

Nope, aia e altceva. Eu mă refer la magazine legitime, sunt linkuri mai sus.

Edited by bv01, 05 February 2021 - 15:35.


#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Piata neagra e aia cu hotii.
Piata gri... inseamna de la a evita canalele de distributie oficiale (platindu-se insa taxele aferente), spre piata neagra. Poate sa insemne evaziune; depinde.

Revenind la intrebare, prefer nou (stiu ca n-a fost abuzat, am garantie).
Rareori apelez si la second hand. Nici nu prea se gaseste ce-as vrea eu, second hand.
Evit piata gri, iar piata neagra o exclud complet.

Edited by TS030, 05 February 2021 - 15:37.


#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postbv01, on 05 februarie 2021 - 14:40, said:

Voi ce preferați?

Pentru mine depinde mult de ce anume si in ce conditii.

De exemplu, nu as lua un 200-500mm sau un Sigma 150-600mm C SH de la un particular pentru ca aceste obiective au prea mare diferenta de calitate intre exemplare si e destul de greu sa iti dai seama daca sunt sau nu probleme...

Pe de alta parte, as lua un Panasonic 35-100mm sau 50-200mm de pe piata gri deoarece preturile sunt comparabile cu piata SH si mult mult mai mici decat noi...

Am luat un body de pe piata gri la un pret mai mic decat il gaseai SH oriunde...

Am luat obiective noi noute de pe Amazon la preturi mai mici decat de pe piata SH, de Prime Day...

Am luat obiective noi din Romania folosind un cumul de promotii si cashback-uri pe care mai tarziu le-am vandut la pretul final de achizitie (ok, din cauza inflatiei, am pierdut cativa lei Posted Image)...

A trebuit sa iau un obiectiv (scump pentru mine la vremea respectiva) nou pentru ca nu se gasea SH sau pe piata gri deloc ...

A trebuit sa iau body nou pentru ca cel pe care il aveam la vremea respectiva a crapat cu 2 zile inainte de o excursie cu sanse de "one in a lifetime" ...


Din cate chestii am cumparat pana acum, doar de doua ori m-am pacalit.

O data cu un body SH care avea probleme de focus de care nu m-am prins initial. Norocul meu ca a fost foarte ieftin.

O data cu un obiectiv nou care era descentrat, dar descentrarea se vedea doar pe senzor Full Frame si eu aveam APS-C cand l-am luat. Din nou, relativ ieftin, c'est la vie.

Edited by StefanSC, 05 February 2021 - 15:45.


#9
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Bun, piața neagră nu prea ai cum să o eviți 100%, nu e nimeni idiot să-ți spună că-ți vinde un produs furat.
Anyway, eu mai prefer piața SH și pentru a ajuta oameni care de exemplu vor să-și schimbe echipamentul. Nu mă interesează motivele lor. Am vândut și eu camere / objective doar pentru simplul motiv că nu mi se potriveau. Echipamente în stare țiplă :).
Din păcate, la noi cultura asta de SH a fost puternic viciată de țepari, bișnițari și oameni de speță joasă. Prin afară e o chestie la ordinea zilei să cumperi SH.

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Depinde cat esti dispus, psihic, sa pierzi in caz ca ai ghinion. Unii sunt dispusi sa zica "asta e, fac la loc banii si mai iau unul". Sunt si piete gri ce iti asigura garantia, chiar si piata neagra, unii sunt seriosi, ca sa nu aibe probleme iti fac "rost" de unul indentic dar care functioneaza.

View Postbv01, on 05 februarie 2021 - 15:43, said:

Din păcate, la noi cultura asta de SH a fost puternic viciată de țepari, bișnițari și oameni de speță joasă. Prin afară e o chestie la ordinea zilei să cumperi SH.
Bun, dar si teparii nostri sau ai altora s-au orientat si iti trag tepe de acolo "maica sunt o pesionara care a castigat la tobola un 600f4, n-am ce face cu el, ti-l dau ieftin" dar scris intr-o engleza aproximativa. Este greu de evaluat riscul in astfel de cazuri, la piata gri lucrurile sunt relativ predictibile. Am vazut si cazuri SH, om serios, "produsul n-are nicio problema", "pai vad ca nu merge butonul X", "aaa, eu n-am folosit acel buton, am crezut ca asa trebuie sa faca".

Edited by crokodilu, 05 February 2021 - 15:51.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La noi, piata gri poate insemna si OLX.

Piata gri poate insemna importul de produse din alte surse decat cele oficiale (ca exemplu: IPhone cu dual sim fizic. Se comercializeaza doar in China. Daca il vezi la vanzare in Europa, cu factura si garantie, inseamna ca vine din piata gri, adica nu pe canalele oficiale, ci de la parteneri care vand si alte produse, iar costurile sunt mai mici).

Ce preferam, cred ca raspunsul depinde de persoana. Din punctul meu de vedere, depinde ce anume vreau de la lucrul respectiv. Daca as vrea o camera foto (ca tot suntem pe arie), m-as uita la ce urmeaza sa fac cu respectivul aparat, cati bani am disponibili, ce riscuri pot avea (functionare, accesorii compatibile, etc) si cum recuperez investitia (daca fac fotografii/filmari profi sau ma rezum la amatorism).

#12
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Funny thing... odată am cumpărat de la un spaniol cu livrare la hotelul din Tenerife unde urma să mă cazez. Mă rog, un complex de apartamente, administrat de niște particulari.
Totul OK 👍 M-au sunat proprietarii că mi-a venit un pachet.
Un M5.2 cu foarte multe accesorii.

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu poti generaliza, despre nicio metoda, trebuie cercetat punctual. Inclusiv magazine oficiale te pot tepui, fie iti dau refurbished, sau la pret de specula sau te faulteaza la garantie. Aici ai cumva niste asigurari legale si te poti adresa "organelor".
Altii pot sa nu aibe timp, chef sau pricepere sa caute si sa verifice vanzatori si/sau produse, ca nu se pricep, vor produsul azi din surse sigure. E bine ca avem cele trei optiuni in ziua de azi, fiecare judeca dupa gust. Totusi nu poti ignora tepele, si cred ca probabilistic la SH ai cea mai mare sansa de teapa, iar daca tu nu ai avut, atunci acele procente de 20%* de teapa sigur sunt la altii.

*o estimare ochiometrica.

Edited by crokodilu, 05 February 2021 - 16:26.


#14
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
SH cumpăr de pe OLX și foarte rar de pe eBay. Pe eBay e relativ simplu cu sistemul de note la vânzători.
În schimb, pe OLX trebuie puțină cercetare, timp de investigații etc. Mă uit în primul rând la ce mai are pe tarabă vânzătorul, apoi un număr de telefon.
O căutare pe google, facebook și alte surse. Mă rog, ideea este că foarte posibil săiau și eu țeapă cândva, dar adunat în ultimii 10 ani, pot zice că am ieșit OK.
Uite, am luat și aparatură nouă, gen X-T3 care a fost 6400 lei în 2019, acum dacă am chef să-l dau ca să iau X-T4 să zicem, nu iau mare lucru pe el. Poate nici jumătate, deși e țiplă și am avut grijă de el, pentru că nu sunt animal.
Nu mai bine luam același aparat dar SH, undeva la 4000, tot în 2019? Nu vreau să dau X-T3-ul pentru că e super sculă, dar ziceam de un scenariu.

#15
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@bv01:

Dar il gaseai SH la 4000 de lei in 2019? Aparatul era proaspat lansat totusi...

Edited by StefanSC, 05 February 2021 - 17:01.


#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Depinde... Nou daca o tii multi ani (7-8-10) pentru ca nu te mai intereseaza asa de mult devalorizarea. O tii si te bucuri de ea si de viata pentru ca oricum ar fi masina NU este o investitie, ci o cheltuiala.

SH doar daca pot verifica istoric service si provenienta.

#17
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View PostStefanSC, on 05 februarie 2021 - 17:00, said:

@bv01:

Dar il gaseai SH la 4000 de lei in 2019? Aparatul era proaspat lansat totusi...

Eu l-am luat în Martie.  Nu mai știu, nu s-a lansat în 2018?
Eu acum mă uit la X-T4 OLX vs X-T4 f64. Diferență majoră, bănuiesc că la fel era cazul și în 2019 pentru X-T3. Acum, dacă ar fi să iau un alt aparat, probabil aș lua nou doar dacă ar fi ceva mega urgent și nu s-ar găsi pe OLX :))

#18
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Nu am luat niciodata teapa de pe OLX, am cumparat si nou (la body as prefera nou) de la f64 si/sau e-infin, dar am luat si camere second de pe olx sau okazii.ro (unde vanzatorul avea si cotatii).

Nu sunt toti escroci...si eu am vandut x-t3 pe OLX, am vandut si cumparat obiective si a fost totul ok.

Oricum trebuie sa fii atent, de exemplu daca ar fi sa aleg intre Canon 6D si Canon 5d mkIII, as alege second oricand, pentru ca nu este o camera foarte folosita la nunti etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate