Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Reglare faruri cu LED pentru Ford Focus 3

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

Știe cineva cum se pot regla farurile astea?

Attached Files



#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 12.10.2005
Ce anume nu e ok si vrei sa reglezi?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Farurile nu se regleaza dupa aspect. Nu exista o metoda pentru faruri rotunde, alta pentru cele patrate. Daca nu ai reglaje in masina, atunci nu se regleaza. Ca nu-i Dacie sa pui masina la perete.

#4
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Bat prea sus, în special cel din stânga, și sunt ușor încrucișate.

După cum se vede, nu sunt farurile masinii, fostu proprietar le-a pus pe astea. Reglajele din mașină, acea rotiță, ajută, pot coborî sau urca lumina însă foarte puțin. La minim jos, ele tot bat foarte sus și e deranjant în special pentru șoferii de tir.

Aș vrea să le pot regla un pic poziția, dacă se poate.

Edited by bluesky_c3, 27 January 2021 - 16:07.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Farurile nu trebuie reglate. Cred ca este ceva in neregula la fixarea lor. EU am schimbat unul. A mers pus de mine.

#6
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 12.10.2005

 bluesky_c3, on 27 ianuarie 2021 - 16:06, said:

e deranjant în special pentru șoferii de tir.

Cum naiba, pai soferii de TIR chiar stau foarte sus fata de sosea, farurile alea bat spre cer? Oricum, daca sunt aftermarket si (cel mai probabil) neomologate RAR, mai risti si alte chestii, nu doar sa enervezi participantii la trafic.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017

 bluesky_c3, on 27 ianuarie 2021 - 15:54, said:

Salutare,

Știe cineva cum se pot regla farurile astea?


Tu asa ai cumparat masina ? De noua ?

#8
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 Bogotta, on 27 ianuarie 2021 - 16:18, said:

Tu asa ai cumparat masina ? De noua ?

Nu, mașina e SH, fostul proprietar a pus farurile astea. Vreau să le schimb, însă până atunci aș vrea să le reglez un pic. M-am uitat la ele, n-am văzut vreun imbus sau ceva de unde să le pot modifica un pic poziția. Poate vorbesc prostii, nu mă pricep, tocmai de asta am și întrebat.

Edited by bluesky_c3, 27 January 2021 - 16:21.


#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 22.10.2007
ar trebui sa aiba ori niste locuri unde sa bagi un imbus sau o surubelnita mare, ori niste rotite dintate, vezi deasupra sau pe spatele farului.
e posibil sa aiba si dopuri/capace peste reglaje.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sunt faruri aftermarket. In mod normal la farurile alea trebuia sa mearga sistemul ala de auto leveling.
Vezi daca pe spate au asa ceva...ala de jos regleaza sus-jos.

Attached Files

  • Attached File  file.jpg   81.83K   82 downloads

Edited by dreaQ, 27 January 2021 - 16:36.


#11
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 dreaQ, on 27 ianuarie 2021 - 16:32, said:

Sunt faruri aftermarket. In mod normal la farurile alea trebuia sa mearga sistemul ala de auto leveling.

Merge de la sistemul de auto leveling, cum am scris mai sus, însă foarte puțin se modifică înalțimea. Le-am coborât la minim și tot prea sus bat. Plus că sunt ușor încrucișate.

Mersi pentru pontul cu poza, verific.

Edited by bluesky_c3, 27 January 2021 - 16:37.


#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cauta pe spate, trebuie sa fie niste butoane de reglare: fie cu surubelnita cruce/philips, fie cu hexagonal.
chiar si cele cu xenon sau led tot se regleaza ca sa le dai pozitia de zero.

#13
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pana la urma sunt cu LED sau Xenon? Poate vechiul proprietar le-a cumparat cu halogen si ca sa fie cool a pus bec LED de unde rezulta si dispersia luminii total aiurea.
Sunt multi care au pus becuri xenon/LED pe far proiectat pt halogen. O mai baga si pe aia - domne sunt reglate, bat bine!

Edited by pustiu_22, 27 January 2021 - 16:43.


#14
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 pustiu_22, on 27 ianuarie 2021 - 16:43, said:

Pana la urma sunt cu LED sau Xenon? Poate vechiul proprietar le-a cumparat cu halogen si ca sa fie cool a pus bec LED de unde rezulta si dispersia luminii total aiurea.
Sunt multi care au pus becuri xenon/LED pe far proiectat pt halogen. O mai baga si pe aia - domne sunt reglate, bat bine!

Scenarită. Posted Image

Sunt LED, fără nicio legătură cu Xenon.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Du-te la un atelier auto, de preferat la dealer si cere-le sa le verifice cu aparatul specific de masurat unghiul farurilor, este un aparat pe care meseriasul il pune in fata farului si ii indica daca sunt reglate corespunzator sau nu. Eventual poti forta nota cu un grad, doua, ele din fabrica fiind date mai jos. La fel am patit la Toyota mea si le-am reglat cu ajutorul acelui aparat si bat perfect.

#16
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Mister pe jumătate elucidat. Am găsit reglajele, din păcate nu funcționează la niciun far. Am dat jos farurile ca să le reglez pe masă, nicio șansă. Sistemul de reglaj pare să fie stricat.
Deh, faruri led neomologate... Fostul proprietar era mândru cu ele probabil.

În altă oridine de idei — vând faruri led, superbe, minunate, trimit prin curier. Posted Image

Edited by bluesky_c3, 27 January 2021 - 18:15.


#17
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Farurile se regleaza dupa montajul in service, cu un aparat care verifica cum bat farurile, si care arata ca o "tulumba". Reglajul se face din imbusurile de pe corpul farului.
Odata montate corect, reglajul din rotita din bord se face doar in functie de nivelul de incarcare (ridicate la maxim doar cu sofer, coborate la maxim cu 5 persoane in masina si bagaj etc).
La masinile cu volan pe stanga, farul din dreapta bate putin mai sus.

Verifica sa nu ai faruri de Anglia, farurile sunt diferite din constructie pentru masini cu volan pe stanga/dreapta.

Se mai intampla ca proprietarii de masini pocnite sa cumpere faruri de Anglia din dezmembrari, si acestea vor bate invers/prost indiferent de reglaje.

#18
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 s1lviu86, on 27 ianuarie 2021 - 18:16, said:

Farurile se regleaza dupa montajul in service, cu un aparat care verifica cum bat farurile, si care arata ca o "tulumba". Reglajul se face din imbusurile de pe corpul farului.
Odata montate corect, reglajul din rotita din bord se face doar in functie de nivelul de incarcare (ridicate la maxim doar cu sofer, coborate la maxim cu 5 persoane in masina si bagaj etc).
La masinile cu volan pe stanga, farul din dreapta bate putin mai sus.

Verifica sa nu ai faruri de Anglia, farurile sunt diferite din constructie pentru masini cu volan pe stanga/dreapta.

Se mai intampla ca proprietarii de masini pocnite sa cumpere faruri de Anglia din dezmembrari, si acestea vor bate invers/prost indiferent de reglaje.

Jos pălăria pentru explicații, mulțumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate