Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Cum pot scapa de Lonicera(mana maicii domnului) de pe pomii fructiferi.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Nu merge cu gliphosat pentru ca odata raspandit pe sol are prea multe radacini adventive.
Partea proasta cu sapa/motosapa/plugul e ca nu face decat sa raspandeasca beleaua…

Edited by subway_guru, 13 May 2021 - 16:57.


#38
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Aw16LPVnNco?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005

View PostVincentiu_1981, on 13 mai 2021 - 13:59, said:

...
buna idee.
iau membrana de mulcire permeabila si tapetez toata zoma.
acu intrebarea e cat rezista sub membrana...

#40
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Mulcirea se poate face si cu ierburi/resturi vegetale.

View PostEternalPain, on 13 mai 2021 - 15:16, said:

La mine dupa 10 ani de inactivitate pe terenul acela Lonicera a ajuns pe o suprafata de aproximativ 100 mp si are o densitate de 3X3 cm, e infasurata printre sarmele gardului, peste pomii fructiferi cativa trandafiri deci c-am tot ce a prins...
Mi-am luat un cleste special de taiat fier betonul care taie o grosime de 2 cm sa vad cum ma descurc cu el sa tai totul de jos...

Bagi tractorul la o adancime mai mare si apoi scoti radacinile in urma operatiunii, ca vor fi facute bucati. Dupa aia mai vezi cum evolueaza situatia.

Edited by Vincentiu_1981, 13 May 2021 - 20:07.


#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Eu nu am folosit niciodata round-up decat in zone cu plante necomestibile.
@arg
Cam 6-8saptamani ca sa se ofileasca, cu cat e mai cald afara cu atat mai rapid procesul.

Edited by subway_guru, 13 May 2021 - 20:12.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005
io ma gandeam la 2-3ani

Edited by arg, 13 May 2021 - 23:43.


#43
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Erau unii care spuneau in mai multe randuri ca nu se poate scapa de palamida, ca e buruiana a naibii rau.

Cel putin pentru suprafete mici palamida e cea mai putin problematica buruiana, avand in vedere ca apare in densitate mica si ca se scoate foarte usor din pamant.

Pe astea le-am scos cu mana libera, fara manusi, dupa ce in prealabil am ridicat pamantul in fata lor cu ajutorul unei cazmale si de iesit pe viitor din locul de unde am scos nu prea mai sunt sanse.

[ https://i.postimg.cc/hcZwb1pb/DSC06085.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View PostVincentiu_1981, on 15 mai 2021 - 21:09, said:

Erau unii care spuneau in mai multe randuri ca nu se poate scapa de palamida, ca e buruiana a naibii rau.

Cel putin pentru suprafete mici palamida e cea mai putin problematica buruiana, avand in vedere ca apare in densitate mica si ca se scoate foarte usor din pamant.

Pe astea le-am scos cu mana libera, fara manusi, dupa ce in prealabil am ridicat pamantul in fata lor cu ajutorul unei cazmale si de iesit pe viitor din locul de unde am scos nu prea mai sunt sanse.


Depinde de pamant.
Mai vorbim la anul care vine daca ai sau nu palamida in aceeasi zona.
Mai am pe la munca 2-3 colegi care acum descopera si ei ca le place sa faca straturi si-mi toarna povesti cum e cu munca putina si usoara la 10m2 unde bibilesc ei tot timpul si abia asteapta sa mai dea coltul la o buruiana ca sa mai aiba ocupatie.

O sa caut o poza cu palamida de 2m...sa vedem cum o scoti pe aia.

Stima.

#45
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Discutia cu smulsul buruienilor este din start valabila pentru suprafete mici, deci nu are rost sa o amestecam cu suprafetele mari.
Da, se scoate si palamida de 2 m, dar evident ca va avea o radacina mult mai groasa si ca ea se va rupe undeva de pe la 20-30 cm adancime si probabil ca va ramane suficienta radacina incat sa mai incolteasca in continuare.
Dar asta este destul de irelevant, pentru ca e clar ca pentru suprafete mici si chiar medii, situatie in care cred ca se gaseste majoritatea colegilor de pe aici, palamida nu are de ce sa fie o buruiana problematica, atata timp cat ea creste in general la o densitate mica si este greu sa puna stapanire pe un teren intr-un scurt interval de timp, daca vorbim despre terenuri cat de cat ingrijite.
Mult mai problematice sunt buruienile care cresc in densitate foarte mare si care au si un ritm de dezvoltare rapid, iar palamida din punctul asta de vedere e problema cea mai mica intr-o gradina.

#46
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Buruieni? Palamida, caprifoi? Pe naiba...
Ati auzit de basina porcului? Acum 3 ani am avut cateva... Acum, am mii! Nu exagerez. Inainte de Pasti am taiat cu fir, ca iarba era prea mica pentru vecinii mei cu animale. Nu o sa ma credeti, dupa 2 zile erau sute si inflorite (galbene).
Sau p... tigancii? Acum 2 ani am avut cateva. Anul asta au fost sute. SI glifosatul nu le afecteaza sau asa pare.
Astea-s specii invazive, nu caprifoiul.

#47
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postadip1962, on 17 mai 2021 - 19:17, said:

Buruieni? Palamida, caprifoi? Pe naiba...
Ati auzit de basina porcului?
Cred ca asa ii zici la papadie, si aia tot ca palamida  are radacina, poti sa tai cu fir cat vrei ca  doar grabesti infloritul
Caprifoiul e foarte sensibil la glifosat, am avut si eu un palc aparut intre casa si gard, are radacini superficiale si moare repede

#48
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005

View Postvalidoe, on 17 mai 2021 - 19:38, said:


Cred ca asa ii zici la papadie, si aia tot ca palamida  are radacina, poti sa tai cu fir cat vrei ca  doar grabesti infloritul
Caprifoiul e foarte sensibil la glifosat, am avut si eu un palc aparut intre casa si gard, are radacini superficiale si moare repede

Exact, asta am zis și eu.
Dacă e butuc mare, îl usuci relativ ok cu injectat, restul ce superficial semfrezeaza sau se ara si se glifoseaza ulterior, pana toamna 3. Relativ curat, dacă scăpa ceva la anul pe vremea Asta e gata.


#49
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postvalidoe, on 17 mai 2021 - 19:38, said:

Cred ca asa ii zici la papadie, si aia tot ca palamida  are radacina, poti sa tai cu fir cat vrei ca  doar grabesti infloritul
Caprifoiul e foarte sensibil la glifosat, am avut si eu un palc aparut intre casa si gard, are radacini superficiale si moare repede
Da. I se mai spune si papadie, cand nu mai galbena...
Cica ar fi planta medicinala... Sa fie cui are nevoie de ea.

#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Unii mananca frunzele pe post de salata amaruie!

#51
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

View Postsubway_guru, on 17 mai 2021 - 22:09, said:

Unii mananca frunzele pe post de salata amaruie!
Da . Se face salata din frunzele de papadie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate