Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Cărți / articole / materiale de studiu - finanțe personale

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,877
  • Înscris: 06.10.2003
O zonă obscură și neinteresantă pentru români dar care devine tot mai importantă, în contextul în care pensiile de stat devin tot mai nesigure.

E un domeniu destul de vast, ce acoperă partea de bugetare, planificare, calcul și instrumentele de economisire disponibile, de la titluri de stat la burse. Deci un univers întreg de termeni care trebuie stăpâniți atât în limba română cât și în engleză.

Aș vrea să facem o listă cu resurse atât în engleză cât și în română pentru iluminarea financiară a doritorilor (printre care mă număr și eu).

Română
[carte] Robert T. Kiyosaki - Tata bogat, tata sarac
[carte pt copii] Cristina Andone - Școala banilor bine crescuți (vol I și II)

Engleză
[aplicație web + mobile, USA] www.youneedabudget.com - oferă multe informații despre întocmirea unui buget personal
[aplicație web + mobile, USA] www.bankaroo.com - orientată spre educația financiară a copiilor

https://www.reddit.c...ersonalfinance/
https://www.reddit.com/r/EuropeFIRE/
https://www.reddit.c...ancialPlanning/

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postshiva, on 19 ianuarie 2021 - 14:43, said:

în contextul în care pensiile de stat devin tot mai nesigure.
Finantele personale ar trebui sa fie / sunt importante doar cand vine vorba de pensia de stat? Nu stiu, dar mie mi se pare extrem de grav daca este asa. Si as evita Reddit, totusi, pentru finante [bine, l-as evita pentru orice, dar asta este o parere personala]. Exista resurse mult mai interesante - de exemplu, fool.com.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,117
  • Înscris: 09.01.2007
Intentia topicului e laudabila.
Totusi in literatura dedicata se strecoara multe dude, inclusiv aiureli "motivationale".
ABC-ul trebuie sa fie manualul de logica din clasa nu stiu care, in plus la romani e vorba de mentalitate, nu neaparat de cunostinte.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,877
  • Înscris: 06.10.2003

View Postdexterash, on 19 ianuarie 2021 - 14:59, said:

Finantele personale ar trebui sa fie / sunt importante doar cand vine vorba de pensia de stat? Nu stiu, dar mie mi se pare extrem de grav daca este asa[...]
Nu. De fapt educația financiară lipsește cu desăvârșire în Ro - de la noțiuni de bază la asigurarea bătrâneții.

View Postoverseas, on 19 ianuarie 2021 - 15:33, said:

[...]Totusi in literatura dedicata se strecoara multe dude, inclusiv aiureli "motivationale".[...]
Doar resurse folosite de voi, pe care le considerați valoroase, de referință și care v-au aprins beculețe(le).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate